26.11.2020 8 minut čtení

Diverzifikace akciového portfolia pro začátečníky: Naučte se limitovat své ztráty a chránit se proti riziku

Existuje důvod, proč výrobci produkují současně několik různých produktů. A proč obchody prodávají širokou škálu zboží: Chrání to jejich zisky, pokud jeden z řady produktů potká sezónní propad poptávky nebo kompletně skončí.

Tato byznysová strategie, kterou se řídí ty nejmenší i největší podniky na světě, se nazývá diverzifikace. A stejně jako je zásadně důležitá pro průmyslovou výrobu či maloobchod, je důležitá i pro vaše investiční portfolio.

Hlavním cílem diverzifikace není maximalizovat zisky - je to limitovat riziko za účelem udržení co nejkonzistentnější ziskovosti. Když své investice diverzifikujete, snižujete tím riziko, že vás potkají masivní ztráty, jakmile pár vašich investic nedopadne dle představ.

Pochopení rizika

Na úplně základní úrovni riziko popisuje šanci, že ta která investice nebo investiční portfolio utrpí finanční ztrátu. Mimo to existuje několik dílčích kategorií rizik, s kterými je potřeba ve světě investování počítat:

 • Riziko bankrotu: Jakou finanční sílu má společnost nebo vládní entita, do které se chystáte investovat (zpravidla skrz akcie) nebo jí půjčit peníze (zpravidla skrz dluhopisy)? Má malou, střední nebo vysokou šanci, že zbankrotuje?
 • Riziko volatility: Jak často v průměru zažívá aktivum, do kterého se chystáte investovat, ztrátové roky? Například akcie velkých společnosti v průměru ztrácejí peníze jednou za tři roky.
 • Riziko likvidity: Jak snadné by pro vás bylo získat ze své investice zpět svůj kapitál, pokud byste jej urychleně potřebovali na nečekané výdaje?
 • Riziko úrokových sazeb: Bude vaše investice nějak ovlivněna růstem/poklesem úrokových sazeb? Například hodnota dluhopisů zpravidla začne klesat, jakmile se úrokové sazby vydají vzhůru.
 • Riziko inflace: Hrozí vašemu portfoliu, že jeho zhodnocení překoná inflace? Toto riziko může reálně hrozit zejména portfoliím, která jsou celá umístěná v hotovostních ekvivalentech.

Všechny investice vždy a za všech okolností zahrnují nějakou míru rizika. Proto je zpravidla investování primárně o tom, jak s tímto rizikem dokážete pracovat, respektive jak jej dokážete omezit na nejnutnější minimum.

Co vám diverzifikace přinese?

Stejně jako obchod, který má v nabídce 10 různých jogurtů, nepoloží na lopatky skutečnost, že výrobce jednoho z nich zbankrotoval, neboť může nadále prodávat a vydělávat na 9 zbývajících, dokáže dostatečně diverzifikované portfolio složené z mixu různých druhů a typů investic odolat i skutečnosti, že jedna z nich skončí úplnou ztrátou investovaných prostředků.

Standardní způsoby diverzifikace zahrnují:

 • Diverzifikaci firem: Vlastnění akcií většího množství firem, takže vaše portfolio existenčně neohrozí, pokud jedna ze společnosti zbankrotuje.
 • Diverzifikaci odvětví: Vlastnění akcií z vícero různých segmentů (technologie, zdravotnictví, energetika, maloobchod).
 • Diverzifikaci dle velikosti firem: Investování do různě velkých společností dle tržní valuace, tedy do small-cap, mid-cap i large-cap firem.
 • Globální diverzifikaci: Investování do mixu domácích a mezinárodních akcií
 • Diverzifikaci mezi různé třídy aktiv: Přesun mimo tradiční finanční aktiva (akcie, dluhopisy) a investování do dalších druhů: nemovitosti, komodity, private equity či volného kapitálu (hotovosti).

Čím diverzifikovanější vaše portfolio je, tím menší je šance, že v kterýkoliv rok zaznamenáte vysoké ztráty. Propad akcií jedné země, jednoho segmentu či jedné společnosti neznamená propad celého portfolia, které je rozloženo i do dalších společností, segmentů, zemí či úplně jiných aktiv.

Nevýhoda diverzifikace

Jako u všeho i u diverzifikace samozřejmě existují nevýhody, které investice do hromady diametrálně odlišných cenných papírů nevyhnutelně přináší. Tou základní je, že když z rovnice vymažete šanci na velké ztráty, zároveň se zbavíte i šance na velké zisky. Daní za diverzifikaci je totiž zpravidla snížené zhodnocení.

Tuto skutečnost dobře ilustruje studie z roku 2017, kterou na historických datech z let 1970-2016 provedl americký brokerský dům Charles Schwab. Porovnal v ní výkonnost tří různých hypotetických portfolií:

 1. Konzervativní: 30 % akcie, 50 % dluhopisy, 20 % hotovost
 2. Vyvážené: 60 % akcie, 30 % dluhopisy, 10 % hotovost
 3. Agresivní: 80 % akcie, 15 % dluhopisy, 50 % hotovost

 

Pokud by vám šlo za každou cenu o vyhnutí se ztrátám, konzervativní portfolio by bylo vaší volbou. Během sledovaných 46 let zaznamenalo nejvyšší roční ztrátu ve výši 14 %, zatímco vyvážené 32,3 % a agresivní portfolio jeden rok ztratilo celých 44,4 %!

Když ale došlo na roční zhodnocení každého portfolio, konzervativní portfolio v průměru za rok přidalo 8,1 %, vyvážené 9,4 % a agresivní portfolio 10 %.

Rozdíl jednoho či méně než jednoho procenta nemusí vypadat nijak závratně, ale hovoříme tady o více než 40letém investičním horizontu, kdy hraje zásadní roli složené úročení. Pokud byste do každého z těchto portfolií investovali 10 000 dolarů (220 000 Kč), na konci by jejich hodnota vypadala následovně:

 1. Konzervativní: 389 519 $ (8 569 418 Kč)
 2. Vyvážené: 676 126 $ (14 874 772 Kč)
 3. Agresivní: 892 028 $ (19 624 616 Kč)

 

Rizikovější investice zpravidla nabízejí vyšší potenciální zhodnocení. To znamená, že pokud toto riziko zahladíte, vyhnete se děsivým propadům, ale zároveň euforickým růstům svého portfolia. Většina investorů je nicméně ochotna tento kompromis podstoupit.

Jak najít vhodnou míru diverzifikace vašeho portfolia?

Budování diverzifikovaného portfolia nemusí (ale může) znamenat dlouhodobé studium všech možných akcií, segmentů, různě velkých firem, zahraničních trhů či dalších typů aktiv. Existují totiž způsoby, jak své portfolio konzervativně diverzifikovat doslova lusknutím prstu. Pojďme si říct pár tipů, které by vám při diverzifikaci mohly přijít vhod:

1. Jak vysoká je vaše tolerance rizika?

První a základní otázka - kolik peněz jste ochotni krátkodobě ztratit výměnou za dlouhodobý vyšší potenciál růstu? Ještě než si odpovíte zvažte následující faktory:

 • Investiční horizont: Jak brzy budete svou investici likvidovat? Spíš za 5 let, nebo spíš za 40 let? Dlouhodobé investování většinou snáší minimální riziko mnohem lépe než to krátkodobé/střednědobé.
 • Příjem: Pokud jste stále ekonomicky aktivní, může dávat smysl investovat do rizikovějších, primárně růstových akcií. Pokud jste již v penzi, nebo se k ní rychle blížíte, může být lepší zaměřit své úspory na méně rizikové investice, jež produkují stabilní příjem (dluhopisy, dividendové akcie, depozitní certifikáty).
 • Velikost portfolia: Jakmile se vaše portfolio rozroste, je možné, že vzroste i vaše tolerance rizika, jelikož máte k dispozici víc kapitálu pro překlenutí krátkodobých ztrát.

2. Využijte podílových fondů nebo ETF

Jakmile určíte svou toleranci rizika, můžete začít budovat investice, z nichž vytvoříte své portfolio. Řekněme si pro ilustraci, že aktuálně zvolíte agresivnější přístup k riziku: 70 % akcie, 25 % dluhopisy a 5 % hotovost. Abyste s takovou alokací dosáhli opravdové diverzifikace, budete muset koupit desítky (minimálně) různých akcií a dluhopisů. Konkrétně u akcií bude důležité zaměřit se i na různě velké a různě geograficky umístěné společnosti.

I pokud náhodou máte na všechny tyto akcie dostatek kapitálu, slušně se zapotíte. Alternativou může být investovat do podílového fondu nebo ETF, skrz které můžete snadno a levně investovat současně do stovek či dokonce tisíců akcií, dluhopisů i alternativních aktiv.

3. Zvažte alokaci kapitálu mimo akcie a dluhopisy

Jak vidno třeba i ze studie Charles Schwab výše, finanční profíci často o alokaci aktiv mluví jenom jako o poměru mezi tím, kolik držíte akcií a dluhopisů (příp. hotovosti). Je ale dobré mít na paměti, že v případě obou těchto aktiv jste výrazným způsobem zainvestování do společností.

Cestou k ještě vyšší diverzifikaci tak může být alokovat část kapitálu do odlišných aktiv - i pro nemovitosti či komodity existují mimochodem podílové fondy či ETF. Dále sem patří i sběratelství (známky, umění, starožitnosti), kryptoměny či investice do hedgeových fondů.

4. Pravidelně rozložení svého portfolia kontrolujte

Diverzifikace je do jisté míry nikdy nekončící, živý proces, jež se postupně mění minimálně kvůli tomu, že se postupně smrskává váš investiční horizont.

Zároveň se však neustále mění i svět a společně s tím se s vysokou pravděpodobností bude v čase měnit nejen vaše finanční situace, ale i tolerance rizika či ideální roční zhodnocení, kterého byste chtěli dosáhnout.

A v neposlední řadě jako hodinky nefungují ani trhy, takže se může stát, že některá aktiva svou výkonností výrazně a nečekaně překonají jiná, díky čemuž budete chtít svou investici do nich navýšit. Další věcí jsou pravidelně přicházející nové globální trendy (dnes věci jako zelené investice, 5G, biotechnologie, autonomní vozidla, konopí atp.), kterým je věštěna slibná budoucnost a které by tak i dlouhodobý investor mohl chtít do svého portfolia nově zařadit, aby jeho pohled na trhy vyjadřovalo lépe než portfolio, které například poskládal před 10 lety.

#investovani #portfolio #diverzifikace #riziko #tolerance #aktiva #alokace #akcie #dluhopisy #nemovitosti #komodity #alternativniinvestice

Hodnocení: +27
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Diverzifikace investic je pro každého investora velmi důležitá, celkem správně je popsána v článku. Kromě diverzifikace jednotlivých druhů investic (např. akcie, nemovitosti, zlato a jiné drahé kovy a dluhopisy) je také dobré diverzifikovat do různých investičních strategií. Někteří investiční poradci doporučují investice pouze do ETF fondů. Principiálně proti tomu nelze nic namítat, ETF fondy jsou poměrně bezpečnou investicí, protože obsahují mnoho různých akcií a krach některé z nich výrazně hospodaření těchto fondů neohrozí.  Pokud bych ale chtěl dosahovat vyšších zisků (a to je samozřejmě mým cílem), zcela jistě bych více investoval do jednotlivých akcií. Zde opět někteří poradci radí nemít více jak 20 akciových titulů, protože se podle nich potom nedají "uhlídat". Já s tímto názorem nesouhlasím - akciových titulů mohu mít tolik, kolik uznám za vhodné. Na svém investičním účtu mám pouze 3 ETF fondy, ale momentálně i 60 akciových titulů a jejich počet zcela jistě dále poroste.. Fakticky si tak vytvářím jakýsi vlastní investiční fond, který ani pád některé z akcií neohrozí. A pokud vybírám akciové tituly zodpovědně, nemusím je ani výrazně hlídat (samozřejmě je ale sleduji). Investováním do různých investičních strategií  mám tedy spíše na mysli investice nejen do oborů, které jsem výše popsal, ale i do typů akcií (růstové, příjmové, hodnotové). Růstové přinášejí vysoké zhodnocení (nic zde ale není jisté a může dojít kdykoliv k pádu cen těchto akcií třeba z vnějších příčin jako Covid), hodnotové nakupujeme podhodnocené a spoléháme na jejich budoucí spravedlivé ocenění (ale i toto nemusí nikdy přijít). Dobrou pojistkou v portfoliu jsou příjmové akcie (klasické společnosti s vysokými dividendami, ale také tzv. REIT, BDC nebo CEF fondy), které portfolio z velké části chrání a ani případná větší volatilita těchto akcií nemá zpravidla žádný velký vliv na příjmy z těchto akcií. Příjmy z těchto akcií zpravidla bez problémů porážejí trh a inflaci. Investičních strategií je samozřejmě mnohem více (dividendoví aristokraté, dividendoví psi, úzkooborové investice do bezpečných oborů atd.) a každý si nějakou tu svou sám zvolí, popř, zvolí více strategií.

  +13
  • @Stan1000 Stanislave, už jsem vám to tady myslím jednou psal - vy byste ty své vyčerpávající komentáře mohl z fleku publikovat jako články pro ostatní! 😉👌

   +3
  • @tomasdurcak Po pravdě ani nevím, kudy by se články na Warengo dostaly, neznám cestu. Dalo by se psát o spoustě věcí - o strategiích, ale třeba i investiční nápady...

    

   +2
  • @Stan1000 Na Homepage máte vpravo nahoře zelené tlačítko "Přidat článek", který vás dostane do editoru pro přidání článku. Je to poměrně snadné, ale pokud byste něčemu nerozuměl, klidně mi napište. 😉

   +2
  • Super Stanislave, opět děkuji za Váš obohacující komentář. Mluví z vás zkušenosti a pomalu a jistě se stáváte mým idolem na cestě investováním! :) Určitě neignorujte ono tlačítko "Přídat článek" a podělte se se všemi čtenáři o Vašich zkušenostech a znalostech!

   +2
  • Možná stačí jen kliknout na odkaz https://warengo.com/stories/vytvorit a můžete hned začít! :)

   0
  • @tomasdurcak Dobře, třeba zkusím nějaký článek napsat...

    

   +6