6 minut čtení

Budujete si pasivní příjem? Každá dividendová akcie ve vašem portfoliu by měla splňovat tyto 4 podmínky

Dividendové akcie jsou skvělým prostředkem, jak se ochránit před inflací nebo připravit na důchod. Kdo by navíc netoužil po pasivním příjmu? Skvělá dividendová akcie by však měla splňovat 4 podmínky, abyste mohli uvažovat o jejím nákupu.

Společnosti vyplácející dividendy mohou zlepšit stav vašich financí mnoha způsoby. Poskytují pravidelný a spolehlivý příjem, bez ohledu na to, jak se právě vyvíjí hospodářství. Pasivní příjem v podobě dividendy navíc může být zajímavým bonusem ke státnímu důchodu. Vyberete-li navíc vaši investici správně, dividenda se bude v průběhu času zvyšovat a vy tak nakonec třeba ani nebudete nuceni své portfolio v důchodu prodávat.

Dlouhodobé studie akciových trhů ukazují, že dividendové akcie v průměru překonávají akcie společností, které část zisku svým akcionářům nevyplácejí. Proto si dividendové akcie své místo ve vašem portfoliu jednoznačně zaslouží, byť se na to v současné době často zapomíná. Aktuálně jsou v kurzu především růstové akcie, které jsou v lepším případě alespoň v drobném zisku, o nějaké výplatě dividendy si však zatím mohou investoři nechat zdát.

Absence dividendových titulů v portfoliu dlouhodobého investora však může být na škodu, zvlášť když jsou i české akcie, jedněmi z nejspolehlivějších plátců dividend obecně. Pojďme si projít krátký návod, který vám prozradí, jak najít ty nejlepší akcie vyplácející dividendy.

1. Hledejte vysoce kvalitní společnosti

Vhodná dividendová akcie by stále měla vykazovat stabilní růst, a tak můžete začít hledáním těch nejlepších společností. Můžete využít screeningových aplikací, můžete číst články, které jsou zveřejňované zde na #Warengo, skvělým zdrojem inspirace jsou například příspěvky uživatelů @Stan1000, @Investicnibrambora nebo @tomasdurcak. Vyzkoušet můžete i zahraniční weby.

Zaměřte se na společnosti, s jejichž podnikáním jste dobře obeznámeni – příkladem může být váš obor práce nebo zkrátka předmět vašeho zájmu. Případně se zaměřte obecně na společnosti, jejichž podnikání je snadné porozumět – některé podniky jsou mnohem komplikovanější než jiné. Vezměte si inspiraci od Warrena Buffetta, ten se po většinu své investorské kariéry vyhýbal biotechnologickým a technologickým akciím, protože jim nerozuměl. To neznamená, že by se měl odborník na IT infrastrukturu vyhnout cloudovým společnostem, zkrátka by se ale měl věnovat oborům podnikání, které mu jsou blízké.

Čím lépe dané společnosti rozumíte, tím menší panuje pravděpodobnost, že vás jednoho dne překvapí nějaká špatná zpráva… Mezi nejslibnějšími společnostmi, které najdete, potom hledejte plátce dividend.

2. Hledejte vysoký dividendový výnos, ale ne za každou cenu

Posléze dejte při výběru své investice přednost společnostem se silným dividendovým výnosem. Nezapomeňte, že dividendový výnos společnosti je její celková roční dividenda vydělená aktuální cenou akcie. Americké společnosti vyplácí část zisku akcionářům obvykle čtvrtletně, u českých akcií se jedná běžně o roční platbu.

Pokud například #Intel vyplácel v roce 2020 čtvrtletně 33 centů, jeho dividenda za celý rok činila 1,32 dolaru. Při jeho současné ceně 52 dolarů se jedná o dividendový výnos 2,5 %. ČEZ pak vyplatil v roce 2020 akcionářům jednorázově 34 Kč, což při ceně 539 Kč znamená dividendový výnos 6,3 %.

Pokud objevíte akcie s velmi vysokými dividendovými výnosy, které nebyly v její historii zcela běžné, je na místě obezřetnostdvouciferný dividendový výnos často ukazuje společnosti v problémech.

Dividendový výnos vybraných akciových společností. | Zdroj: finance.yahoo.com

3. Hledejte rostoucí dividendy

Důležitým faktorem při výběru dividendové akcie je také růst vyplácené dividendy, protože většina kvalitních společností své dividendy zvyšuje, třeba i každoročně. Tempo zvyšování dividend je u jednotlivých společností také různé. Společnost s dividendovým výnosem 2 %, která zvyšuje svou dividendu o 10 % ročně, může být výhodnější dlouhodobou investicí než společnost s 3% výnosem, jenž roste pouze 2% tempem.

Hledáte-li osvědčené společnosti s dlouhotrvající historií rostoucích dividend, pak bych vám doporučil dvě skupiny akcií:

  • Dividendoví aristokraté za sebou mají už 25letou historii nepřetržitě zvyšujících se dividend
  • Dividendoví králové nepřetržitě zvyšují svou dividendu už 50 let v řadě.

4. Hledejte rozumné výplatní poměry

Nakonec také dbejte na výplatní poměr dividendových akcií, o kterých uvažujete. Výplatní poměr odráží procento zisků společnosti, které vyplatila v podobě dividendy. Například Coca-Colu charakterizoval v loňském roce zisk na akcii (EPS) ve výši 1,93 dolaru, vyplacená dividenda se pak rovnala 1,64 dolaru. Vydělíte-li vyplacenou dividendu hodnotou EPS, dosáhnete výplatního poměru 0,85 -> 85 %. To ukazuje, že Coca-Cola ($KO) vyplatila 85 % svých zisků jako dividendu akcionářům.

#ČEZ v loňském roce vykázal výplatní poměr dokonce 128,3 %, to znamená, že akcionářům v roce 2020 vyplatil formou dividendy vyšší částku, než byl jeho roční zisk. Intel ($INTC) pak charakterizuje výplatní poměr 25,64 %. Asi tak tušíte, která dividenda může být s větší pravděpodobností udržitelná, případně růst.

Nízký výplatní poměr je obecně dobrým signálem, protože ukazuje dostatečný prostor pro budoucí růst dividend. Také to však může znamenat, že má společnost pro využití svého zisku i jiné priority jako je splácení dluhů, zpětný odkup akcií či další podpora růstu společnosti. Naopak výplatní poměr na úrovni 90 % už příliš velký prostor pro růst nenabízí, nicméně pamatujte, že ziskovost společnosti může být i krátkodobě snížená vnějšími vlivy, jako byla a je stále probíhající #pandemie.

---

Zauvažujte o zahrnutí některé ze zdravých a rostoucích dividendových společností do svého portfolia. Nejvíce kvalitních dividendových titulů najdete v necyklickém sektoru spotřebního zboží, které necharakterizuje dvouciferný dividendový výnos, výnosy jsou však dlouhodobé a obvykle stabilním tempem rostou. Případně hledejte mezi bankami či realitními společnostmi, které mohou být stále aktuálně obchodované se slevou.

Příjmový investor by pak neměl zapomínat ani na české akcie, které, jak už bylo zmíněno, vykazují nadprůměrné dividendové výnosy.

#akcie #jakinvestovat #investovani #dividendoveakcie #dividenda #dividendy #dividendoviaristokrate #pasivniprijem #prijmoveakcie #cocacola #kofola #apple #stockspirits #abbvie #att #dividendovyvynos #philipmorris

Hodnocení: +95
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Pozerať na výplatný pomer  k EPS je úplne skreslené, pretože EPS je ľahko účtovne manipulovateľné. Ak chcete zistiť, či je dividenda udržateľná, treba pozerať výšku cash flow from operation, v pomere dividend paid a k tomu pozerať, ako pracuje firma s dlhom, či naberala dlh alebo splácala a toto si dať do súvisu s cashflowom. 

    Počítať výplatný pomer z EPS vás môže vyjsť draho.

    +2
  • @tomasdurcak Tomáši, mimo téma. Proč není možné dal psát mezi členy soukromé zprávy? Mám tam spoustu korespondence s influencery a vše zmizelo... Děkuji za reakci. Kučera Luděk

    0