12 minut čtení

Zvažujete nákup bitcoinu? Odpovědi na 5 největších obav, nad kterými nyní pravděpodobně přemýšlíte

Bitcoin má za sebou v posledních 12 měsících masivní růst, stále více lidí jej začíná řešit a největší krypto-býci navíc opakují, že "tohle je teprve začátek". Pokud vás tato euforie také zastihla, možná teď řešíte některou z těchto palčivých otázek.

"Pravděpodobně dojde na 100 000 $, pak 150 000 $ a pak i na 200 000 $," komentuje svůj pohled na další vývoj bitcoinu Chamath Palihapitiya, zakladatel a CEO společnosti Social Capital, který se stal loni velmi známým díky svým úspěchům s uváděním startupů na burzu skrz SPAC společnosti. "Za jak dlouho? To nevím, pět nebo deset let, ale dostaneme se tam," dodává investor a miliardář.

Bitcoin už dnes zdaleka není jenom nějaký prazvláštní výstřelek skupinky ajťáků. Z kryptoměn se stává stále populárnější investiční aktivum, které už zkrátka není možné jen tak slepě přehlížet. Zvlášť, když do něj začínají miliardové sumy vkládat i takové firmy, jako je aktuálně s přehledem nejhodnotnější automobilka světa Tesla, která na začátku letošního roku odhalila, že nakoupila bitcoin za 1,5 miliardy $.

Tento všudypřítomný poprask okolo bitcoinu a zejména jeho astronomický růst zkrátka nemůže nechat mainstream klidným. I ve svém okolí pozoruji, jak nad investováním do bitcoinu stále více lidí přemýšlí. A v rámci těchto úvah mají zvláště ti, kteří se začnou o kryptoměny zajímat podrobněji, na mysli i několik obav. Nejsou si třeba jistí, jestli nejde o příliš rizikovou investici, jestli to celé není nějaká bublina, letadlo, podvod, anebo jestli jim někdo jejich kryptoměny nemůže snadno odcizit, protože už párkrát ve zprávách něco o hackerech a ukradených bitcoinech zahlédli.

Pojďme si pár nejčastějších obav projít a podívat se, kde je realita a co si o nich případně myslí experti:

1) Není bitcoin pro obyčejného investora příliš rizikovým aktivem?

Ve srovnání s většinou ostatních tradičních investic je bitcoin "vysoce volatilní a vysoce rizikový," říká tvůrce fintechového newsletteru FIN James Ledbetter. "Pokud se podíváte na historický vývoj ceny, zažili jsme už několik situací, kdy cena vylétla nahoru a stejně rychle zase propadla."

Nejčastěji se skloňuje růst bitcoinu až téměř k 20 000 $ v roce 2017 a jeho následný kolaps, při němž ztratil v jediný den 1/3 své hodnoty. V roce 2018 pak cena klesla až k 3100 $, čímž byly z hodnoty nejpopulárnější kryptoměny vymazány miliardy a miliardy dolarů. Na jedné straně taková volatilita samozřejmě skýtá příležitost pro velké zisky, ale zároveň může znamenat i stejně velké ztráty.

Proto není divu, že bitcoin má i své odpůrce, kteří jej často přirovnávají k hazardu a zdůrazňují, že do kryptoměn by měl být investován všeobecně pouze vysoce rizikový kapitál, s kterým se odkliknutím nákupu jste schopni navždy rozloučit.

"Musíte být jak mentálně, tak finančně připraveni na to, že podobný kolaps může přijít kdykoli znovu. Může k němu dojít třeba zítra," tvrdí Ledbetter. Což je poměrně aktuální poznámka, když vezmeme v potaz, že 21. února stál jeden bitcoin až 58 000 $, načež 23. února spadnul až ke 45 000 $ a aktuálně už se opět vyšplhal cca na 51 000 $.

Na druhou stranu je dnes očekávání, že by bitcoin náhle zkolaboval podobně jako v roce 2018 třeba až na 5000 $, hned z několika důvodů relativně dosti nepravděpodobné, o čemž jsem už na začátku roku psal tady.

Zároveň je dobré mít na paměti, že aktuálně vysoká cena za jeden bitcoin ve skutečnosti není až tak podstatná. Můžete totiž teď hned vyrazit a koupit si zlomek bitcoinu třeba za 200 Kč. Za sebe bych každopádně doporučoval začít raději s menším než větším obnosem a hlavně - ideálně si předem o bitcoinu zjistěte něco víc, než jen to, že jde o kryptoměnu. Doporučil bych vám určitě TENTO článek od @martinDraha a vlastně i ostatní jeho články o BTC, kterému očividně rozumí a umí jej podat tak, že tématu porozumí i laik.

2) Jsou bitcoinové peněženky bezpečné?

Možná si ještě vzpomenete na loňský červenec, kdy došlo k velkému hackerskému útoku na Twitter, při němž se útočníci zmocnili řady účtů známých celebrit a influencerů - mimo jiné šlo o účty Joe BIdena, Baracka Obamy či Elona Muska. Hackeři tyto přístupy využili k šíření podvodných linků pro zasílání bitcoinů a odnesli si od oklamaných důvěřivců kryptoměny za přinejmenším stovky tisíc dolarů.

Když se podíváme do historie, lze najít řadu příkladů odcizení a podvodů spojených s bitcoinem a je dobře, že tyto případy donutí i průměrného investora, aby se trochu zamyslel - zvlášť plánuje-li do kryptoměn vložit větší obnos peněz. Zvážit tato rizika je rozhodně na místě, ale na druhou stranu se toto riziko většinou trošku zbytečně moc nafukuje.

Zaprvé, bitcoinové transakce nejsou tak úplně anonymní (jak se někdy špatně argumentuje s tím, že jde o ideální nástroj pro podvodníky). Nemusíte sice odhalovat svou identitu, ale každá transakce je zdokumentována na blockchainu, kde lze dohledat peněženku druhé strany, respektive její unikátní kód v podobě náhodných čísel a písmen. Skrz tuto informaci je tak možné podvodníka teoreticky vypátrat, což už se mimochodem nejednou podařilo. A zadruhé, pokud nepatříte k lidem, kteří bezhlavě klikají na náhodné linky slibující vám miliony a bitcoiny zadarmo kdekoli od mailů po Twitter, zřejmě se zrovna tohoto rizika bát nemusíte.

"Vždycky lidem připomínám, že bitcoin má doslova veřejnou účetní knihu," připomíná Anthony Pompliano, spoluzakladatel kryptoměnového hedgeového fondu Morgan Creek Digital Assets a aktivní bitcoinový investor. "Ovšem pokud byste jej chtěli hacknout, museli byste získat kontrolu nad celou sítí, k čemuž byste potřebovali svou vlastní obrovskou síť počítačů schopných běžet 24/7, což by vás reálně stálo miliardy dolarů," popsal Pompliano, jak extrémně náročné by díky blockchainu bylo proniknout do bitcoinové sítě.

Pokud tedy máte své bitcoiny ve vlastní peněžence, nebo leží u solidního, ověřeného brokera (nabízí se třeba Coinbase či Kraken), který má důsledný bezpečnostní protokol a dokáže kryptoměny klientů efektivně chránit, není se popravdě příliš moc čeho bát. Když se ostatně podíváte na většinu podvodů a krádeží spojených s bitcoiny, většinou nejde o to, že by byl málo bezpečný samotný bitcoin, ale spíš o to, že s ním lehkovážně zacházejí jeho držitelé.

3) Je možné bitcoin ihned směnit za fiat měnu a peníze vybrat?

Dnes ještě většina běžných platebních transakcí za účasti bitcoinu probíhá tak, že je kryptoměna před samotnou transakcí nejdříve směněna za fiat měnu. Například PayPal oznámil, že letos svým uživatelům umožní používat kryptoměny pro nákupy. Když si ale projdete, jak to celé pod povrchem funguje, ve skutečnosti o doslovnou platbu třeba bitcoinem nejde. Jakmile nákup odkliknete, bude bitcoin okamžitě převeden na fiat měnu a transakce s obchodníky PayPalu bude reálně provedena skrz fiat měnu. To se lze dočíst přímo na webu PayPalu v jejich kryptoměnovém FAQ.

Celý tento proces převodu bitcoinu na jiné účty a jeho konvertování do jiných měn dnes stále není příliš hladký. Kromě doby trvání takové transakce je nevýhodou i skutečnost, že s těmito transakcemi jsou většinou spojené nějaké poplatky, byť lze očekávat, že postupem času budou tyto výrazně sníženy nebo zcela zmizí.

Kromě toho "prodejci zatím stále nemají odvahu provádět skrz bitcoin opravdu velké transakce," říká známý investor, předseda a spolumajitel O’Shares ETF Investments Kevin O'Leary. "Věřím, že se to časem změní, ale dnes tomu tak stále není."

Lze nicméně předpokládat, že rozmach popularity bitcoinu nevyhnutelně způsobí příchod nových inovačních technologií, jež učiní nakupování bitcoinem mnohem rychlejší, levnější, efektivnější a tedy i snadnější pro běžné uživatele.

4) Není bitcoin jedna velká bublina?

Lidé obávající se skutečné hodnoty bitcoinu a možnosti, že jeho cenu vzhůru vede pouhá nesmyslná euforie, se často obracejí k již zmíněnému roku 2017 a tehdejšímu masivnímu růstu hodnoty BTC, po níž následoval cenový kolaps.

"Takto parabolický pohyb v tak krátkém čase, jaký můžeme pozorovat na bitcoinu, bych na jakémkoli cenném papíru všeobecně považoval za vysoce abnormální," říká David Rosenberg, hlavní ekonom společnosti Rosenberg Research, který se vůbec neštítí okolo aktuálního vývoje bitcoinu používat termín "aktuálně největší tržní bublina".

Podporovatelé bitcoinu však dnes vehementně argumentují tím, že zatímco růst z roku 2017 byl z naprosté většiny poháněn spekulativním kapitálem od retailových investorů, dnešní růst vzhůru žene mnohem stabilnější kapitál institucionálních investorů, kterým BTC konečně zachutnal a zároveň z něj zřejmě neplánují při první korekci hromadně vyskakovat, což by mělo zabránit jakýmkoli opravdu katastrofickým propadům např. zpět na jednotky tisíc dolarů za jeden BTC (viz i text zmíněný v bodu č. 1).

"Tyto veřejně známé investice velkých společností do bitcoinu skutečně existují a jsou hmatatelné. Můžete na ně ukázat a říct ‘hodnota bitcoinu nyní opravdu roste,‘" říká Ledbetter.

A bitcoin má dnes za sebou už skutečně slušnou řádku zajímavých jmen, jako jsou velcí investoři Paul Tudor Jones či Stanley Druckenmiller, společnosti PayPal (adoptování bitcoinu) či Fidelity (založení bitcoinového fondu), nebo firmy typu Square, MicroStrategy nebo zmíněná Tesla, jež bitcoin přímým nákupem rovnou přidaly do svých rozvah.

Na druhé straně však stále stojí dlouhodobí odpůrci, jako je například i Warren Buffett, jež v roce 2018 řekl: "Co se týče kryptoměn, všeobecně bych řekl, že to s nimi téměř jistě nedopadne dobře."

5) Je rozumné nakoupit bitcoin jako ochranu proti inflaci?

Jednou z nejnovějších přezdívek pro bitcoin je "digitální zlato". Jeho podporovatelé se tímto termínem snaží naznačit, že bitcoin je ideální hedge proti inflaci i americkému dolarů, který dokáže - podobně jako to historicky dokázalo zlato - přežít jakýkoliv ekonomický či infrastrukturní kolaps.

"Když se zamyslíte nad strukturou jakékoliv fiat měny na světě, jde o inflační ekosystém, jež plně podléhá kontrole jednotlivých vlád. A tyto vlády v sobě obsahují relativně malé skupiny lidí, kteří rozhodují o tom, co se s tou kterou měnou bude dít," popisuje Pompliano jeden z dalších aspektů, který na běžných měnách vadí podporovatelům bitcoinu.

Naproti tomu tržní nabídka bitcoinu je limitována a kontrolována nikoli jedním nebo několika lidmi, ale samotnou počítačovou sítí a jejím kódem, jde dle Pompliana o "nejlepší možnou ochranu kupní síly".

Ledbetter se přidává k názoru, že "není pochyb o tom, že bitcoin může být hedge vůči inflaci, ovšem v závislosti na tom, kdy jste jej koupili a zdá jej plánujete držet, nebo prodat." Jedním dechem ale dodává, že bitcoin je "nesrovnatelně volatilnější než zlato."

"Ano, dokud bitcoin stoupá vzhůru, je to skvělý hedge vůči inflaci, ale stejně rychle může jít teoreticky i dolů, což bude znamenat, že o své peníze začnete kvapem přicházet - a v té chvíli nejenže s inflací ani nedržíte krok, ale rovnou přicházíte o peníze."

I v této oblasti lze nicméně najít opačný názor. Investor a miliardář Mark Cuban již dříve vyjádřil vážné pochyby o tom, jak účinnou ochranou proti všemožným apokalyptickým scénářům bitcoin může být:

"Bez ohledu na to, jak moc chtějí fandové [bitcoinu] předstírat, že jde o hedge proti různým apokalyptickým scénářům, ve skutečnosti o nic takového nejde," tvrdí Cuban a dodává: "Státy v případě potřeby podniknout kroky, aby své měny a svou schopnost danit ochránily, takže čím více lidí uvěří, že jde o něco víc než jen uložení hodnoty, tím většímu riziku státní intervence čelí."

---

Mám-li to shrnout, je bitcoin nepochybně rizikové aktivum a jako k takovému je potřeba k němu v rámci investičního portfolia přistupovat. Co se týče bezpečnosti, nebude to reálně tak horké, jak se možná obáváte. Jen je potřeba zvolit si opatrně, kde své kryptoměny budete mít uschovány a volit buď co nejspolehlivější brokery, nebo pro delší držení ideálně vlastní hardwarovou peněženku. 

Platby bitcoinem dnes stále nejsou žádné terno, ale upřímně, zrovna toho bych se moc neobával, jelikož předpokládám, že většina dnešních bitcoinových spekulantů nemá v plánu si za něj kupovat příští týden pravidelný nákup, ale drží jej primárně proto, aby se na probíhajícím růstu svezli a zároveň skrz toto nové aktivum diverzifikovali své portfolio.

Diskuze ohledně bubliny je poměrně kontroverzní a jeden správný názor asi neexistuje. Je nicméně na místě pochopit, že dnešní růst už opravdu nestojí na bedrech skupiny nadšenců z řad malých investorů, ale do BTC investují hromady peněz i velcí hráči, kteří o ně logicky nechtějí kvůli nějakému kolapsu jen tak přijít. A v neposlední řadě, bitcoin působí minimálně jako praktičtější investice než např. fyzické zlato, ale pokud jde podle vás zároveň o vysoce rizikovou bublinu, nelze zřejmě říct, že když je schopen ztratit desítky procent své hodnoty za jediný den, může váš kapitál před něčím opravdu bezpečně "ochránit".

#investovani #bitcoin #nakup #kryptomeny #riziko #obavy #volatilita #rizikovykapital #portfolio #diverzifikace #hardware #bezpecnost #hackeri #ochrana #broker #fiatmeny #smena #paypal #btcplatby #poplatky #efektivita #bublina #euforie #fomo #hedge #inflace #digitalnizlato #ochrana #bohatstvi

Hodnocení: +38
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Pro mnohé je a bude obtížné přijmout fakt, že jsou poprvé plně zodpovědní za své peníze.

    +12
    • Naprosto přesně.

      +1
    • @petrplechactradecz @tomasdurcak Všichni by to chtěli, Ale málo kdo to dokáže. Viz například projekty kdy jen tak v dobré víře ve výdělek dáte někomu k dispozici statisíce v kryptu a vůbec ho neznáte. Znáte se jen přes net. To by jste s FIATem přece neudělali. Ale v kryptu je to běžné.

      +1
  • Pěkný článek, o bezpečnost samotných bitcoinů bych se asi až tak nebál - jsou podle mne dobře chráněny blockchainem. To je větší riziko, že vlastník k nim ztratí klíč... To už se v mnoha případech stalo. Větší riziko i já vidím v možné intervenci státu - pokud by kryptoměny začaly nahrazovat ve větší míře běžná platidla, státy by ztratily kontrolu nad ekonomikou a jejími nástroji, FED by mohly rozpustit. A to žádný stát asi nepřipustí. Přece jen potřebuje ekonomiku ovládat úrokovými sazbami, podpůrnými balíčky, řídit inflaci atd. Potřebují i vybírat daně, financovat důchody, armády, zdravotnictví, výstavbu silnic... Kdyby si všichni mezi sebou jen vyměňovali bitcoiny, stát by nic nedostal, pokud by nezavedl bitcoinové zdanění... Po tom ale vlastníci bitcoinů jistě netouží. Takže tu nejspíše budou paralelně dva finanční systémy - flat a krypto...

    +4
    • Co se týče Bitcoinu jako sítě, tak není chráněna blockchainem, ale výpočetním výkonem (hashratem), jen pro upřesnění. Jak píše @petrplechactradecz, bitcoin je o maximální odpovědnosti. Pokud si dobře schovám klíče, nebo použiji Shamir backup, není čeho se bát. A zapamatovat si 24 slov není nic složitého. Pak mám svoje jmění v kryptoměnách uložené jen ve svojí hlavě a můžu svobodně cestovat kam chci.Zákaz bitcoinu a kryptoměn je dvousečná zbraň a státy si to moc dobře uvědomují. Až bitcoin začne nahrazovat fiat (což se úplně pravděpodobně nestane) už bude na zákazy pozdě. Pár takových států se samozřejmě najde, třeba Indie. Ale těm taky brzo dojde, že to takhle dál nepůjde a že i oni přicházejí o zisky, například z daní. To je jak zakazovat elektřinu nebo internet....chvíli to může fungovat, ale né pořád. V Nigérii se např. kvůli zákazu traduje bitcoin o mnoho více, než je cena na burzách https://www.coindesk.com/in-nigeria-one-bitcoin-can-cost-68000-heres-whyKaždopádně souhlasím, že bitcoin a fiat tu nějakou dobu budou fungovat spolu. Bitcoin může fungovat jako komplementární....chtěl jsen napsat měna...peníze. Ikdyž se dlouhodobě mezi sebou vylučují.

      +2
    • @martinDraha  Četl jsem něco jiného, ale nebudu protestovat - já jsem na kryptoměny celkem amatér neznalec, vy se v tom pohybujete mnohem více a lépe. Já se pohybuji v technologických akciích... :-)

      0
    • Samozřejmě se mohu plést, ale dnes bych se už úplně o extrémní regulaci neanonymních kryptoměn nebál, naopak spousty velkých amerických hráčů v tom již mají peníze a úplně nevidím teď motivaci to blokovat. Samozřejmě danění atd. je něco jiného.Ono je navíc dost možné, troufnu si říct i pravděpodobné, že státy nakonec využijí některé z nabízených technologií a nabídnou vlastní státem backovanou kryptoměnu.Zatím nejpřísnější regulaci se objevují v řekněme ne zcela demokratických zemích. Což naopak podporuje zájem o krypto.

      0
    • Bitcoin je velmi volatilní, používát ho jako měnu by bylo šílené (ikdyž česko je kocorukov..) Takže bych se nebál.

      0