Bitcoin - cesta k 100,000$

Bitcoin - jasně, stručně, lidsky.

Tak má ten bitcoin hodnotu, nebo ne? Warren Buffett tvrdí, že ne. Ale to taky tvrdil o Googlu a o Amazonu...a o mnoho dalších společnostech. Sorry jako, ale téměř 90letý stařík, který má "véčkový" mobil a nepoužívá email, by se neměl vyjadřovat o technologiích, jako je bitcoin. Když už jsem u Buffetta a jeho nelásce k bitcoinu, je to proto, že tomu nerozumí (což sám přiznal) a proto, že má hodně velké stacks v bankovním sektoru, které skoupil po krizi 2008. Stačí umět číst mezi řádky a hned pochopíte, proč nazývá bitcoin jedem na krysy.

Zpět k hodnotě. V kostce, hodnota je irelevantní. Pro každého má hodnotu něco jiného. Znáte ten příběh s vodou a zlatem na vyprahlé poušti, že? 

 

Důvod, proč má bitcoin hodnotu, je ten, že poprvé v historii lidstva máme peníze, které nejsou kontrolovány vládou, bankami či jinou třetí stranou. Pokud se rozhodnete poslat bitcoin komukoliv a kamkoliv, nikdo vám v tom nemůže zabránit. Bitcoin nezná hranice. Je necenzurovatelný. Zkuste si v Americe poslat pár tisíc dolarů do Íránu (kamkoliv, kde jsou od Donalda uvalené sankce) a uvidíte, co se bude dít. 

Bitcoin je decentralizovaný. Decentralizovaný ve smyslu "no single point of failure". Není zde jeden centrální bod, na kterém stojí celý systém, ale je jich tu přes 10 000. Těmto bodům se říká uzly (nodes) a ty zabezpečují celou bitcoinovou síť. https://bitnodes.io/ Btw, bitcoinová síť je nejvíce zabezpečená síť na světě a nikdy neměla jediný výpadek. Což se např. o Vise říct nedá.

 

Pokud máte bitcoin (či jiné kryptoměny) správně a bezpečně uložený, je nezkonfiskovatelný. Takže pokud akumulujete bitcoin, nemusíte se (v blízké době) bát, že o něj přijdete. Což se nedá říct např. o zlatě. Vzpomeňte si na prezidenta Franklina D. Roosevelta a rok 1933. To není zas tak dávno, že ne?

 

Bitcoin má fixní množství. Je to jediné aktivum na světě, u kterého už dopředu víme, že ho bude maximálně 21 000 000 mincí. Jen 21 000 000...to v dnešním světě není velké množství. Za zmínku stojí, že podle studií je již ztraceno 3 000 000 - 4 000 000 mincí. A toto číslo bude jen a jen růst...lidé jsou nezodpovědní a ztrácejí svá hesla a privátní klíče. Takže s 21 000 000 mincí bych ani nepočítal. Co to pro nás znamená?? Pokud poptávka poroste a nabídka se bude snižovat (halvings), cena půjde nahoru.

Další skvělá zpráva...jsme na začátku. Bitcoin je tu s námi teprve něco přes 11 let a jeho celosvětová adopce se odhaduje na pouhých 0.3 %! https://cryptoiq.co/only-0-3-of-the-worlds-population-holds-bitcoin-showing-there-is-tremendous-potential-for-adoption/

Umíte si představit, jak to bude vypadat, až bude světová adopce na 5 %? 10 %? Podle mého názoru jsme stále na začátku, to nejlepší nás teprve čeká. Nekoukejte na cenu, prostě si odložte část peněz, o kterou jste schopni přijít (jako u každé investice) a kupte si alespoň malou část bitcoinu. Nečekejte! Pokud budete čekat, můžete přijít o největší přesun světového bohatství na světě. (... světového bohatství na světě...to zní divně.) 

Zajímavost: Bitcoin je jediné aktivum na světě, které bylo "určeno" retailu! Ne investorům, bankovnímu sektoru nebo korporátním firmám, ale nám obyčejným lidem jako jsem já nebo vy. První uživatelé btc byli obyčejní ITs, geekové a lidé zajímající se o ekonomii a finance. Myslíte, že hromada akcií firem nejsou rozdány ještě před IPO? 

U bitcoinu málokdy dostanete druhou šanci nakoupit "brzo". Spousta lidí váhalo a váhá s nákupem, naivně čekají na lepší cenu, ale ta často nepřijde...a když přijde, nastoupí na scénu strach nebo chamtivost. Sám jsem si tím prošel. Když bitcoin v roce 2018 prolomil support na 6 000$ (převážně kvůli hashwars), dokupoval jsem stále za méně a méně...měl jsem strach, že už se z toho taky nemusí zvednout..a pak přišla raketa na 14 000 $! Myslíte, že jsem dokupoval stylem DCA (dollar cost averaging)? Kdepak, čekal jsem, až to zase spadne....no, a zas tak moc to nespadlo :D Tohle všechno jsou ale zkušenosti. V investicích vyděláváte vždy. Buď dostanete prachy, nebo zkušenosti. Kryptotrh je hlavně o trpělivosti, chladné hlavě a zdravém rozumu. Weak hands se trestají tvrdě. Jen se podívejte na Grega...

 

Znovu, bitcoin je tu s námi přes 11 let...a znovu se opakuji, stále jsme na začátku. Navíc je tu fakt, že při dnešní investici do krypta na sebe neberete tak veliké riziko, jako lidé, kteří kupovali v roce 2011 nebo 2012...Tam si nikdo nebyl jistý, zda tento peněžní systém přežije. A hele, ono to furt nechcíplo...furt to funguje. Přežili jsme první dekádu. Z mého pohledu je pravděpodobné, že při dnešním stavu ekonomiky přežijeme ještě x dalších. 

Ještě bych rád zmínil jeden podstatný fundament. Nebudu tu zabíhat do technických věcí, ale za necelých 70 dní nastává tzv. halving. V kostce, těžaři dostávají odměnu v btc za každý vytěžený blok (v průměru 10 minut) v hodnotě 12.5 btc. To je jejich odměna za udržování sítě (velmi jednoduše řečeno). Nyní nastane teprve 3. halving, který sníží odměnu těžařům o 50 %, čili odměna bude jen 6.25 btc. To znamená, že se sníží nabídka, což by při nynější (stálé) poptávce mělo hnát cenu nahoru. Btw, po prvním i po druhém halvingu začal tzv. bullrun, kdy cena btc znatelně rostla. Tato příležitost jen tu přibližně jednou za 4 roky (po 210 000 pokud se nepletu). A tato situace tu bude za pár měsíců znova....bude se historie opakovat? https://www.bitcoinblockhalf.com/

 

Tak jo, je čas na porovnání s jinými trhy. Přijde vám cena 100,000$ za btc moc vysoká? Bláznivá? Nebo přímo nemožná? Myslíte, že bitcoin zůstane příští roky na pouze 1% světové adopci? Bitcoin je za posledních 11 let nejlepším investičním aktivem a velmi pravděpodobně v tom bude pokračovat. Na světě jsou trilióny dolarů (určitě daleko víc) uložené v nemovitostním trhu, akciovém trhu, zlatě, umění a dalších věcech. Kdyby se pouze 1 % z tohoto množství přesunulo do bitcoinu, cena bude daleko vyšší než 100,000$. Prostě matika. Pro srovnání s ostatními trhy přikládám obrázek: 

 

O btc se dá psát celé dny, mám toho tolik o co bych se chtěl s vámi podělit...ale pro dnešek to bude stačit. Napiště mi do komentářů vaše názory. Pokračování příště. HODL!

#bitcoin #crypto #kryptomeny #penize #investovani #investice #svoboda #bohatstvi

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Ahoj Martine,
  celkem zajimava kopa informaci..je videt, ze btc trosku hovis.to je fajngrinning
  Uvidime jak to cele bude, to ukaze cas.

  Kazdopadne pro me btc predstavuje dve dulezite hodnoty v dnesnim svete.
  ...lide se diky btc zacali zajimat o penize
  ...muzes sbalit cely svuj majetek do 24 slov

  Jak to je s tou evoluci, ze neprezije ten nejrychlejsi ani nejsilnejsi, ale ten kdo se nejlepe prizpusobi zmenam.

  Mej se fajn norbert

  4

Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 12 186.

Zaregistrovat se