4 minuty čtení

Mark Cuban: Bitcoin je spíš náboženství než efektivní inovace, při jakémkoli kolapsu vám rozhodně nepomůže

Byť letos bitcoin ztrojnásobil svou hodnotu, miliardáře a jeho dlouhodobého kritika Marka Cubana stále nepřesvědčil, že je smysluplnou investicí, která by přinášela nějakou skutečnou výhodu.

"Můj názor na bitcoin se nezměnil," řekl Cuban pro Forbes na začátku prosince přesně 8 dní před tím, než populární kryptoměna vytvořila 16. prosince své nové historické maximum.

Podle Cubana je bitcoin "uložištěm hodnoty... které je ale spíš náboženstvím než reálným řešením jakéhokoliv skutečného problému." Zároveň se domnívá, že ani bitcoin, ani žádná jiná kryptoměna nenahradí fiat měny kryté vládami.

"Bez ohledu na to, jak moc chtějí fandové [bitcoinu] předstírat, že jde o hedge proti různým apokalyptickým scénářům, ve skutečnosti o nic takového nejde," tvrdí Cuban a dodává: "Státy v případě potřeby podniknout kroky, aby své měny a svou schopnost danit ochránily, takže čím více lidí uvěří, že jde o něco víc než jen uložení hodnoty, tím většímu riziku státní intervence čelí."

Letos v dubnu v podcastu The Pomp Podcast Cuban rovněž varoval před tím, že se krypto investoři až příliš upínají na myšlenku nějakého globálního finančního kolapsu: "K potenciálnímu benefitu bitcoinu... pokud půjde vše do pr**le, protože dneska tiskneme hromady peněz, což má nějaké globální důsledky, bitcoin se s tím může pokusit poprat. Ale pokud nic nezkolabuje, nemá z pohledu benefitu vůbec nic."

Mezi nejčastější argumenty ve prospěch bitcoinu zpravidla patří tvrzení, že jde o hedge vůči inflaci a americkému dolaru, který dokáže přežít jakýkoliv kolaps ekonomiky či infrastruktury (pokud tedy nepadne internet, nebo někdo nevypne elektřinu). I proto bývá často bitcoin přirovnáván ke zlatu nebo rovnou titulován jako jeho moderní náhražka.

S přirovnáním ke zlatu Cuban souhlasí v tom smyslu, že i v případě bitcoinu jde o jistou ochranu hodnoty, jelikož dle jeho kódu je počet bitcoinů aktuálně pevně limitován a fluktuace poptávky způsobí volatilitu ceny. "Takže pokud lidé chápou [bitcoin] jen jako digitální verzi zlata, jde o investovatelné aktivum."

Investovatelné nicméně neznamená, že jde o samozřejmou investici s garantovaným ziskem. Byť Mark Cuban sám dříve investoval jak do byznysů točících se okolo kryptoměn, tak dokonce i do bitcoionu, pravidelně varuje před tím, že se euforie okolo tohoto aktiva již změnila v "hazard".

Cuban dokonce loni pro Wired řekl, že by "raději vlastnil banány než bitcoin", protože banány mají nějakou reálnou hodnotu aspoň jako potrava. A k této myšlence se vrátil i v rozhovoru pro Forbes: "[Bitcoin] je tím, čím je, tedy něčím, u čeho se dostatek lidí dokázalo shodnout v názoru, že jde o investovatelné aktivum. Nicméně třeba takový banán je rozhodně užitečnější. Obsahuje třeba draslík, což je cenná živina pro každého člověka na světě," neodpustil si známý investor miliardář svou tradiční ironickou poznámku.

Co by Cubana přimělo změnit na bitcoin názor?

"Musel by být tak jednoduchý na pochopení a použití, že by s ním dokázal na první dobrou pracovat kdokoliv. Musel by fungovat zcela bez zádrhelů a být pro uživatele tak pohodlný, že by si jej dokázala koupit a platit s ním i vaše babička," řekl letos Cuban ve zmíněném podcastu The Pomp Podcast.

Ve stejném podcastu se Cuban vyjádřil také k technologii blockchainu a jejím potenciálu: "Blockchain je úžasná příležitost, ale realitou je, že jsme zatím při jeho aplikování do praxe neviděli žádné obrovské úspěchy. Nespočet různých kryptoměn a neustálé hádky o tom, která je lepší, do celé této branže navíc vnášejí nejistotu."

#bitcoin #kryptomeny #investovani #markcuban #nazor #hedge #fiatmeny #financnisystem #inflace #kolaps #bezpecnypristav #hazard #volatilita