Jones od roku 1980 úspěšně spravuje svůj vlastní hedgeový fond Tudor Investment Corporation a jeho jmění bylo letos v květnu odhadnuto na 5,1 miliardy dolarů. Jinými slovy o vydělávání peněz něco ví a má za sebou již 40 let zkušeností s obchodováním na kapitálových trzích.
Dnes investorům mimo jiné doporučuje nezatracovat bitcoin a naopak na něj nahlížet jako na potenciální hedge proti globálním inflačním trendům.
Největší a nejpopulárnější kryptoměna na světě už tento měsíc po pokoření několika psychologických hranic včetně dosavadního letošního maxima přidala téměř 20 % a stále větší procento finančníků ji nejen schvaluje, ale rovněž přidává do svých portfolií.
Pozitivní reputaci pomáhá bitcoinu budovat i stále širší rozšíření možností jeho využívání. Zrovna tento týden umožnil obchodování s bitcoinem i platební gigant Paypal, jež dveře k této kryptoměně otevřel svým téměř 350 milionům aktivních uživatelů z celého světa.
Další důvod k optimismu kryptoměna získala poté, co do ni minulý týden svou investici ve výši 50 milionů dolarů odhalila společnost Square zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho.
A letos v srpnu například svůj první fond zaměřený čistě na bitcoin založil finanční nadnárodní gigant Fidelity. Paul Tudor Jones však nástup bitcoinu z tohoto týdne považuje s využitím baseballové terminologie pouze za "první směnu". Proč?
Podle něj se stačí rozhlédnout napříč centrálními bankami, které letos opět tisknou peníze jako o život. Třeba americký Fed již navíc avizoval, že pokud se inflace krátkodobě dostane přes jeho inflační cíl 2 %, nebude jí v tom nijak bránit. O tom, jak efektivně centrální banky dokáží držet inflaci na uzdě, jsme se ostatně letos přesvědčili v případě ČNB, které letos ta naše unikla až na nejvyšší inflaci v celé Evropě.
Bezpečný přístav, do kterého inflace nemůže?
Řada investorů se tak na sliby centrálních bank nespoléhá a na příliv nových tištěných peněz reaguje tak, že se proti riziku rostoucí inflace snaží v rámci svých portfolií pojistit. A Jones by jim doporučil neopomenout při hledání vhodného hedge proti inflaci právě kryptoměny.
"Došel jsem k názoru, že bitcoin bude jako pojistka proti inflaci tou nejlepší volbou," tvrdí zkušený investor.
Není přitom ani zdaleka prvním - bitcoinoví býci kryptoměnu jakožto ideální odpověď na rostoucí inflaci vyzdvihují dlouhodobě. Hlavním argumentem je fakt, že kryptoměna je oddělena od tradičních měn a její hodnota je tak chráněna před vlivy inflace a všeobecně i před ostatními dopady monentární politiky.
Tudor dnes investici do bitcoinu vnímá jako brzkou spekulaci na technologickou revoluci, která bude srovnatelná s tím, jako byste drželi akcie Apple či Googlu v začátcích obou společností. Kryptoměny sice oficiálně nejsou ničím zajištěny, ale Tudor argumentuje tím, že jsou ve skutečnosti zajištěny skupinou "velmi, velmi chytrých a sofistikovaných lidí".
Letošní celkové zhodnocení bitcoinu se pohybuje nedaleko 80 %, avšak k absolutním historickým maximům z prosince 2017, jež se zastavily kousek pod hranicí 20 000 dolarů, ještě stále vede poměrně dlouhá cesta.
Jak se na kryptoměny díváte vy a mají i přes svou známou volatilitu podle vás v diverzifikovaném portfoliu své místo?
#investovani #kryptomeny #bitcoin #inflace #hedge #nezavislost #paultudorjones #square #fidelity #finance #technologie #revoluce
https://fullycrypto.com/paul-tudor-jones-does-not-own-any-bitcoin
Díky kryptu jsem si na volatilitu rychle zvyknul a tak mi ty “běžné” pohyby u akcií přijdou úplně mizivé ?
To věřím. ?