12.01.2021 7 minut čtení

3 hlavní důvody, díky kterým se už bitcoin nikdy nevrátí k 5000 $ ani nezažije kolaps z roku 2018

Pouštět se do předpovědí něčeho tak volatilního, jako je bitcoin, může být špatný nápad a naběhnutí si na pozdější reakci typu "this did not age well". Přesto si myslím, že události loňského roku připravily pro "dospění" bitcoinu ideální podmínky.

Bitcoin si na dosažení hranice 20 000 $ za jednu minci musel počkat téměř 11 let. Když k tomu ale nakonec loni v prosinci došlo, potřebovala nejpopulárnější kryptoměna jen dalších 22 dní na to, aby vyšplhala jednou tolik až na 40 000 $.

Všichni, kdo bitcoin v posledních 4 letech sledujete, si nepochybně vzpomenete na to, co přišlo na přelomu roku 2017 a 2018, kdy se bitcoin zastavil na dosah hranici 20 000 dolarů, načež následoval bleskurychlý výprodej. Ten postupně pokračoval po celý rok 2018 a stáhl cenu až na 3000 $. Aktuální rally za sebou už jistou korekci…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +61
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Jednoduchý, stručný a výstižný článek o bitcoinu, konečně! 👍

  +13
 • Nikdy neříkejte nikdy 😉Za 23 let jsem se naučil, že na finančních trzích nic není nemožné.

  +9
  • @miroslavpitak Black Swan visí ve vzduchu vždy a všude, ale právě proto, že je to Black Swan, nezbývá, než pracovat se známými proměnnými. Plně chápu kritiky bitcoinu, ale zároveň bych třeba neřekl, že jde o podobnou situaci jako u Tesly. Musel by přijít tak zásadní problém, který by dokázal z krypta opět vyhnat institucionální peníze. Což se teoreticky stát asi může, ale bohužel mě nic tohoto rázu nenapadá.

   +5
  • @tomasdurcak  Nenarážel jsem na to kvůli tomu, že jde o Bitcoin, ale všeobecně. Tvrdit na burze o čemkoliv, že se něco nestane je odvážné. 

   Kdo by např. čekal, že loni bude záporná cena ropy. 

   Některé akciové indexy klesly na úroveň před 30-ti lety

   V dnešním světě už musíme pouze pracovat se scénáři a přikládat jim očekávanou pravděpodobnost.

   +7
 • Jak do toho vstoupí velcí hráči, tak je vskutku větší šance na menší propady a ukotvení se na nějaké hranici, pod kterou to už nepůjde. Na druhé straně to všeobecné velké nadšení je tak trochu hrr, ostatně jako celý dnešní uspěchaný svět. Takže člověk by se měl snažit brát vše s určitou rezervou, protože co se zvláště v posledních obdobích děje a ještě bude dít. Myslím, že mít od každého trochu je rozumné, spoléhat se na něco podstatně více a vrážet do čehokoliv většinu se nevyplácí, taky jsem to už, a není to tak dávno, zažil.

  +3
 • Jak už tu někdo někde psal...SKUTEČNÝ růst BTC nastane ve chvíli, kdy s ním dokáže babička zaplatit dort v cukrárně. Jinak tu rally může zhatit zřejmě jenom nějaký závažný bezpečnostní problém (prolomení blockchainu) či "vypnutí" internetu po nějaké celosvětové katastrofě (chraň bůh).

  +2
 • Ackoliv argumenty, ktere davate jsou rozumne, obavam se toho, ze dokud 2% uctu kontroluje 95% Bitcoinu, tak Bitcoin bude vysoce rizikovy a nepredpovidatelny. Zajimalo by me jaky mate nazor na argumenty v tomto clanku: https://www.fool.com/investing/2021/01/11/bitcoins-fatal-flaw-is-what-makes-it-uninvestable/

  +1
  • Mnozstvi BTC, ktere bude kdy vytezene je pevne dane, pokud by se developeri shodli na tom, ze by se to v kodu zmenilo, dojde k hardforku, kdy se vsichni tezari musi rozhodnout ktere vetvi blockchainu daji prednost. Tohle uz se stalo mnohokrat a kdyz se podivate na osud a cenu techto forku, tak muzete predpovidat, co by se stalo s tim dalsim v rade. Ohledne adres, ktere drzi vetsinu BTC je to slozitejsi, dnes je cca 1mio BTC temer s jistotou zamceno na adresach Satoshiho Nakamota, dalsi jsou take nenavratne ztraceny z dob early adopteru (cca 20%) a dalsi obrovske mnozstvi je drzeno na adresach burz a hedge fondu, ktere spravuji pro sve klienty.

   +1
  • @VictorNettoyeur Naopak se odhaduje, že rozdělení bitcoinu je více distribuované mezi více lidí, než akcie. Bitcoin začali nakupovat nejdříve normální lidi a až teď se přidávaji instituce, u akcií jsou to vždy první instituce s early access a až potom retail z toho pohledu je bitcoin připraven na lepší rozdělení mezi populaci než jiné finanční aktiva.

   +2
  • @maroun2 ja nikde nerozporuju, ze se u adopce BTC prepisovaly zajeta pravidla, kdy se muze zdat, ze zde dumb money predbehly smart money, ale to vubec neznamena ze to tak bude i nadale. Pri kazdem cyklu, se distribuce bohatstvi meni a je jasne, ze s pritomnosti instituci dojde k velke akumulaci likvidnich BTC, ale jak jsem psal vyse, ty adresy jsou velkych burch a fondu, ktere spravuji aktiva klientu, takze nejde s urcitosti rict, jake mnozstvi kdo vlastni. Napr Coinbase drzi cca 1mio BTC, ale kvuli prisnym regulacim je temer vylouceno, ze by diky tomu s trhem jakkoliv umyslne manipolovali, to stejne Grayscale (0,5mio BTC). Pokud by se nekdy BTC melo stat ucetni jednotkou, tak to bude s rozdelenim lepe nez kdyz to bude "jen" uloziste hodnoty.

   +2