7 minut čtení

3 hlavní důvody, díky kterým se už bitcoin nikdy nevrátí k 5000 $ ani nezažije kolaps z roku 2018

Pouštět se do předpovědí něčeho tak volatilního, jako je bitcoin, může být špatný nápad a naběhnutí si na pozdější reakci typu "this did not age well". Přesto si myslím, že události loňského roku připravily pro "dospění" bitcoinu ideální podmínky.

Bitcoin si na dosažení hranice 20 000 $ za jednu minci musel počkat téměř 11 let. Když k tomu ale nakonec loni v prosinci došlo, potřebovala nejpopulárnější kryptoměna jen dalších 22 dní na to, aby vyšplhala jednou tolik až na 40 000 $.

Všichni, kdo bitcoin v posledních 4 letech sledujete, si nepochybně vzpomenete na to, co přišlo na přelomu roku 2017 a 2018, kdy se bitcoin zastavil na dosah hranici 20 000 dolarů, načež následoval bleskurychlý výprodej. Ten postupně pokračoval po celý rok 2018 a stáhl cenu až na 3000 $. Aktuální rally za sebou už jistou korekci rovněž má, ale ta zatím ani zdaleka nedosahuje takové části předchozího růstu, jako před 3 lety.

A pokud bych si měl tipnout, řekl bych, že ani žádný obrovský pokles o desítky tisíc dolarů za jeden kus bitcoinu jen tak neuvidíme. Proč? V podstatě lze odpovědět identickými třemi důvody, které stojí za tím, proč bitcoin dokázal za necelý měsíc zdvojnásobit svou hodnotu z 20 na 40 tisíc dolarů:

1) Silné FOMO

Z bitcoinu se stává téma, o němž si už dnes nepovídají zdaleka jen nadšenci z řad retailových investorů, kteří stáli za jeho růstem v roce 2017. Jednou z klíčových událostí loňského roku bylo rozhodnutí společnosti MicroStrategy ($MSTR) nakoupit během srpna a září bitcoin v hodnotě 425 milionů dolarů. Tento krok spustil lavinový efekt, jelikož donutil řadu dalších veřejně obchodovaných firem, aby se reálně zamyslely nad možností využit bitcoin jakožto rezervní aktivum podobné zlatu.

Hned v říjnu následoval nákup bitcoinu v hodnotě 50 milionů dolarů ze strany Square ($SQ). A 21. října přišla další klíčová událost - finanční gigant PayPal ($PYPL) se rozhodl adoptovat bitcoin a dovolit tak stovkám milionů svých uživatelů, aby ho bez problémů nakupovali, prodávali či drželi (tedy HODLovali). Kryptoměna v reakci zaútočila na celoroční maxima a vydala se na rally, která si první výraznější pauzu dala prakticky až toto pondělí 11. ledna.

Vývoj ceny bitcoinu za poslední rok; zdroj: coindesk

Co si budeme, retailoví investoři sami o sobě již prokázali, že na posunutí bitcoinu na novou úroveň zkrátka nemají. Loni se však vůbec poprvé podařilo do světa kryptoměn dostat institucionální hráče, kteří do kryptoměn již stihli nalít řádově miliardy dolarů, což je ostatně z grafů více než patrné.

Ještě důležitější je možná sledovat dnešní diskuze nad bitcoinem po zmíněné korekci. Tématem číslo jedna je, na které hodnotě už je cena dostatečně atraktivní pro nákup. Někteří už přikoupili, někteří chtějí přikupovat až za 30 000 $, jiní čekají na 25 000 $. A teď není řeč jen o investorech, kteří již bitcoin vlastní. Zároveň je tady obrovská fronta "FOMO" investorů, kteří v posledních týdnech závistivě raketový růst bitcoinu sledovali a bili se do hlavy, že si taky nějaký nekoupili. Ti samozřejmě budou levnější ceny chtít rovněž využít, aby se jim nestalo, že bitcoin vážně naplní optimistické předpoklady a zamíří třeba ke 100 000 $ bez nich.

2) Rostoucí obavy z inflace

Bitcoin se může na první pohled zdát být zcela odpojený od světa financí a globálního dění, avšak loňská, dosud probíhající zdravotní krize sehrála a nadále bude sehrávat v podpoře jeho hodnoty rovněž klíčovou roli. Nejde vlastně až tak o samotnou nemoc COVID-19, jako spíš o skutečnost, že vlády napříč celým světem loni odkývly dosud nevídané finanční injekce v řádu bilionů dolarů do svých monetárních systémů, aby ustály ekonomické škody způsobené pandemií.

Ve chvíli, kdy ale jedou tiskárny na fiat měny v celém západním světě jako o závod, si nejeden člověk řekne, co takový příliv nových peněz může v krátko až střednědobém horizontu udělat s inflací. Tradiční hedge proti inflaci vždy představovalo zlato, následované nemovitostmi, avšak loni se na výsluní popularity v sekci hodnotu držících aktiv vyškrábal i bitcoin. Přezdívku "digitální zlato" mu vynesla především skutečnost, že jej existuje pouze omezené množství - 21 milionů mincí. A pak také to, že je z velké míry izolován od lokálních politických rozhodnutí v jednotlivých zemích.

3) Už nejde o pochybnou undergroundovou digitální měnu

Každá další společnost nebo institucionální investor, který bitcoin přidá do svého portfolia aktiv, významně navyšuje jeho legitimitu a pomalu a jistě smazává léta živenou pověst bitcoinu jako oblíbeného platidla pouze v pochybných a ilegálních vodách. Možná si ještě pamatujete, že při poslední rally bitcoinu v roce 2017 byla kritika spojená s jeho používáním organizovanými zločinci poměrně výrazná.

Jenže ve chvíli, kdy takovou měnu adoptuje PayPal a začnou do ní miliardy investovat institucionální fondy, je jasné, že se z domnělé "hračky IT nadšenců" stává "real deal". Velké fondy a korporace by totiž do bitcoinu očividně nešly, pokud by si jej důkladně nezanalyzovaly a neusoudily, že do budoucna dává jakožto hojně používané aktivum smysl. Automaticky je tak následuje vlna kapitálu od retailových investorů, kteří věří, že za ně velcí hráči odvedli největší kus analytické práce, a tak nyní už jdou "na jistotu".

Americký Úřad pro dohled nad měnou, jehož úkolem je dohlížet a regulovat finanční trh v USA, pak minulý týden do tohoto seznamu přidal další dílek, když konstatoval, že národní banky mohou pro své platby začít využívat blockchainové sítě a stablecoiny.

Není proto divu, že bitcoinoví investoři každé další velké jméno, které se s touto digitální měnou spojí, bouřlivě oslavují. Nárůst popularity totiž dříve či později donutí regulační úřady ve všech koutech světa, aby nějakým způsobem začaly s bitcoinem a kryptoměnami všeobecně pracovat, čímž budou utvrzovat jejich roli jakožto mainstreamového aktiva.

Dnes si nepochybně i ve svém okolí všímáte, že se o bitcoin začínají zajímat lidé, u kterých by vás to ani ve snu nenapadlo. Aby taky ne, globální online vyhledávání klíčového slova bitcoin se za tři měsíce mezi začátkem loňského října a letošního ledna dle Google Trends ztrojnásobilo.

Na Twitteru se o bitcoinu baví nespočet celebrit, někteří sportovci začínají spekulovat nad tím, zda by jim jejich týmy nemohly platit výplatu v bitcoinech a asi největší vlnu zatím vzbudil (jak jinak) Elon Musk, když si v jednom ze svých tweetů nahlas zapřemýšlel nad tím, zda by bylo možné přesunout celé účetnictví Tesly z fiat měny na bitcoin.

---

Jinými slovy, k menší skupince nadšenců, podzimní vlně institucionálních investorů a následné vlně retailového kapitálu se do dneška už minimálně nějakou formou zájmu přidali téměř všichni ostatní. 

A právě skutečnost, že už dnes v tomto aktivu stojí zaparkované i miliardy institucionálního kapitálu, který nemá ve zvyku při první korekci panicky vyprodávat a utíkat, nemyslím si, že nás čeká hluboký propad ve stylu roku 2018, který by spolkl celý předchozí růst. Mnohem zajímavější diskuze by nyní měla nastat v otázce toho, kde a jestli vůbec existuje pro bitcoin nějaký vrchol. Protože pokud se budeme bavit o nové technologii, kterou začne adoptovat hromadně celý svět, chce se mi skoro říct, že nic jako možný potenciální vrchol zatím vlastně neexistuje.

#bitcoin #kryptomeny #digitalnimeny #rally #hodnota #rust #duvody #vyprodej #korekce #fomo #inflace #hedge #legitimita #podpora #institucionalniinvestori #retailoviinvestori #verejnost #regulace #fiatmeny

Hodnocení: +66
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Jednoduchý, stručný a výstižný článek o bitcoinu, konečně! ?

    +13
  • Nikdy neříkejte nikdy ?Za 23 let jsem se naučil, že na finančních trzích nic není nemožné.

    +9
    • @miroslavpitak Black Swan visí ve vzduchu vždy a všude, ale právě proto, že je to Black Swan, nezbývá, než pracovat se známými proměnnými. Plně chápu kritiky bitcoinu, ale zároveň bych třeba neřekl, že jde o podobnou situaci jako u Tesly. Musel by přijít tak zásadní problém, který by dokázal z krypta opět vyhnat institucionální peníze. Což se teoreticky stát asi může, ale bohužel mě nic tohoto rázu nenapadá.

      +5
    • @tomasdurcak  Nenarážel jsem na to kvůli tomu, že jde o Bitcoin, ale všeobecně. Tvrdit na burze o čemkoliv, že se něco nestane je odvážné. 

      Kdo by např. čekal, že loni bude záporná cena ropy. 

      Některé akciové indexy klesly na úroveň před 30-ti lety

      V dnešním světě už musíme pouze pracovat se scénáři a přikládat jim očekávanou pravděpodobnost.

      +7
  • Jak do toho vstoupí velcí hráči, tak je vskutku větší šance na menší propady a ukotvení se na nějaké hranici, pod kterou to už nepůjde. Na druhé straně to všeobecné velké nadšení je tak trochu hrr, ostatně jako celý dnešní uspěchaný svět. Takže člověk by se měl snažit brát vše s určitou rezervou, protože co se zvláště v posledních obdobích děje a ještě bude dít. Myslím, že mít od každého trochu je rozumné, spoléhat se na něco podstatně více a vrážet do čehokoliv většinu se nevyplácí, taky jsem to už, a není to tak dávno, zažil.

    +3
  • Jak už tu někdo někde psal...SKUTEČNÝ růst BTC nastane ve chvíli, kdy s ním dokáže babička zaplatit dort v cukrárně. Jinak tu rally může zhatit zřejmě jenom nějaký závažný bezpečnostní problém (prolomení blockchainu) či "vypnutí" internetu po nějaké celosvětové katastrofě (chraň bůh).

    +2
  • Ackoliv argumenty, ktere davate jsou rozumne, obavam se toho, ze dokud 2% uctu kontroluje 95% Bitcoinu, tak Bitcoin bude vysoce rizikovy a nepredpovidatelny. Zajimalo by me jaky mate nazor na argumenty v tomto clanku: https://www.fool.com/investing/2021/01/11/bitcoins-fatal-flaw-is-what-makes-it-uninvestable/

    +1
    • Mnozstvi BTC, ktere bude kdy vytezene je pevne dane, pokud by se developeri shodli na tom, ze by se to v kodu zmenilo, dojde k hardforku, kdy se vsichni tezari musi rozhodnout ktere vetvi blockchainu daji prednost. Tohle uz se stalo mnohokrat a kdyz se podivate na osud a cenu techto forku, tak muzete predpovidat, co by se stalo s tim dalsim v rade. Ohledne adres, ktere drzi vetsinu BTC je to slozitejsi, dnes je cca 1mio BTC temer s jistotou zamceno na adresach Satoshiho Nakamota, dalsi jsou take nenavratne ztraceny z dob early adopteru (cca 20%) a dalsi obrovske mnozstvi je drzeno na adresach burz a hedge fondu, ktere spravuji pro sve klienty.

      +1
    • @VictorNettoyeur Naopak se odhaduje, že rozdělení bitcoinu je více distribuované mezi více lidí, než akcie. Bitcoin začali nakupovat nejdříve normální lidi a až teď se přidávaji instituce, u akcií jsou to vždy první instituce s early access a až potom retail z toho pohledu je bitcoin připraven na lepší rozdělení mezi populaci než jiné finanční aktiva.

      +2
    • @maroun2 ja nikde nerozporuju, ze se u adopce BTC prepisovaly zajeta pravidla, kdy se muze zdat, ze zde dumb money predbehly smart money, ale to vubec neznamena ze to tak bude i nadale. Pri kazdem cyklu, se distribuce bohatstvi meni a je jasne, ze s pritomnosti instituci dojde k velke akumulaci likvidnich BTC, ale jak jsem psal vyse, ty adresy jsou velkych burch a fondu, ktere spravuji aktiva klientu, takze nejde s urcitosti rict, jake mnozstvi kdo vlastni. Napr Coinbase drzi cca 1mio BTC, ale kvuli prisnym regulacim je temer vylouceno, ze by diky tomu s trhem jakkoliv umyslne manipolovali, to stejne Grayscale (0,5mio BTC). Pokud by se nekdy BTC melo stat ucetni jednotkou, tak to bude s rozdelenim lepe nez kdyz to bude "jen" uloziste hodnoty.

      +2