6 minut čtení

Vyhněte se rizikovým spekulacím typu Tesla a Zoom! Tyto investice jsou bezpečné a dostupné za pár korun

Investice do vysoce růstových akcií jsou přitažlivé pro řadu začínajících investorů. Proč se však na akciovém trhu chováme v rozporu s přirozeností? Mnohem obvyklejší je nakupování ve slevě. Za přehnaně nadsazenou cenu nakupuje pouze blázen.

Za poslední rok zaznamenala řada poměrně známých akcií nevídaný růst. Od svých minim za posledních 12 měsíců vzrostly #Nio - 2 700 %, #Tesla – 1 040 %, #Pinterest – 750 % nebo #Zoom – 400 %. Přijdou vám podobné růsty u společností s tržní kapitalizací přesahující 50 miliard dolarů normální? Není to spíše tak, že jsou nyní tyto akcie řádně předražené a investoři jsou za ně stále ochotní platit přemrštěné ceny s naivními předpoklady? Nehrozí, že tento rozjetý vlak s nefungujícími brzdami dříve nebo později narazí?

Je velmi lákavé pokusit se vydělat na současné euforii kolem technologických akcií, ale může to být také poměrně riskantní. Zatímco je stále mnoho investorů ohledně budoucnosti amerického akciového trhu optimistických, osobně jsem skeptický a čekám, kdy bublina praskne. Samozřejmě, pokud se vám daří nakupovat a prodávat investice ve správný okamžik, můžete vydělat zajímavé peníze. Je však více než pravděpodobné, že byste se mohli také spálit a přijít potenciálně o značné množství peněz.

Místo toho, abyste investovali své těžce vydělané peníze do populárních technologických akcií, možná bude lepší zvážit jednu z těchto bezpečnějších a mnohem dostupnějších investičních alternativ.

1. Indexové fondy

Indexové fondy jsou tvořeny širokými kolekcemi akcií, které odpovídají svým složením indexům akciových trhů jako jsou americké #Dow Jones Industrial Average, S&P 500, britský #FTSE nebo německý #DAX.

Investice do indexových fondů vám pravděpodobně nepřinese vzrušení jako rostoucí technologické akcie, ale jsou jedněmi z nejstabilnějších a nejspolehlivějších investičních alternativ. Vzhledem k tomu, že indexové fondy kopírují výkonnost trhu jako celku, je téměř zaručeno, že budete z dlouhodobého hlediska připisovat kladné výnosy.

V rámci investic neplatí žádné záruky, ale index S&P 500 od svého vzniku zaznamenává průměrné výnosy kolem 10 % ročně – když se daří trhu jako celku bude se dařit indexovým fondům. Nevýhodou indexových fondu je, že zkrátka přináší průměrný výnos. Pro některé investory může být tato návratnost nedostatečná. Vezměte však v úvahu, že „pouhá“ 10% návratnost zdvojnásobí váš vklad už za 7 let – stačí se blíže seznámit s pravidlem 72.

I když tak nemůžete očekávat významné krátkodobé zisky, indexové fondy přinášejí investorovi dlouhodobou stabilitu a růst. To je také důvod, proč je Warren Buffett považuje za nejrozumnější investiční alternativu pro většinu drobných investorů.

2. ETF

Fondy obchodované na burze jsou podobné indexovým fondům v tom, že se jedná o široké kolekce akcií, které jsou seskupeny do jediné investice – akcie.

Burzovně obchodovatelné fondy tak nabízejí větší flexibilitu než indexové fondy, ačkoliv je jejich složení jasně dané. V případě ETF si rovněž nemůžete vybrat jednotlivé akcie, máte však na výběr z mnohem širší škály fondů. Můžete si vybrat ETF zaměřující se na jednotlivá odvětví nebo pouze části odvětví a existují například i komoditní ETF – technologická ETF, biotechnologická ETF, zlatá ETF.

Nikdo vám nebráni v možnosti investovat do indexového ETF, které je velmi podobné indexovému fondu, stejně tak ale můžete vložit své peníze do specializovaného ETF, pokud očekáváte, že má před sebou určité odvětví nebo průmysl světlou budoucnost. Vyberete-li si například technologické ETF, budou všechny akcie v tomto burzovně obchodovatelném fondu technologické. Díky nákupu jediné akcie ETF se vám tak podaří dosáhnout diverzifikace napříč celým odvětvím.

ETF můžete nakupovat různými způsoby. Pokud se nechcete investicemi příliš zaobírat, můžete jejich výběr nechat na prostředníka, který je bude vybírat dle předem nastavené investiční strategie podobně jako Portu. Případně se můžete rozhodnout otevřít si brokerský účet a nakupovat ETF přímo. Investování do ETF bez poplatku vám zprostředkuje broker XTB, široký výběr ETF bez poplatku pak nabízí i broker Degiro.

3. Frakční akcie

Pokud byste raději investovali do jednotlivých akcií než burzovně obchodovatelných fondů, frakční akcie vám mohou nabídnout příležitost, jak investovat do jednotlivých akcií, aniž byste museli investovat desítky tisíc korun.

Frakční akcie jsou malé podíly jedné akcie. Můžete tak investovat do společností, jejichž akcie stojí třeba tisíce dolarů, a přitom vás bude nákup stát jenom pár korun.

Ne všechny obchodní platformy umožnují investice do frakčních akcií, ale jedna z těch, která tuto službu nabízí, je platforma eToro. Tuhle myšlenku byste měli mít na paměti při výběru brokera, kterého byste měli volit dle vámi preferované investiční strategie.

Pokud se vám nezamlouvá nákup ETF a toužíte spíše po výběru konkrétních akcií, aniž byste museli investovat mnoho peněz, mohou být moudrou volbou právě frakční akcie.

Investujte moudře – investujte dlouhodobě

Warren Buffett jednou řekl, že byste měli vybírat investice tak, jako byste mohli za celý život provést pouze 20 investic. Opravdu vám k učinění konkrétního investičního rozhodnutí postačí aktuální popularita některých z akcií?

Tesla, Zoom a další mohou momentálně plnit titulky internetových i tištěných medií, ale to není záruka, že by se jednalo o moudrou investici – spíše naopak. Než abyste investovali vysoké částky do jedné riskantní investice, raději se zaměřte na diverzifikaci svého portfolia a investujte do akcií, u nichž panuje vyšší pravděpodobnost, že mohou dlouhodobě dosahovat zajímavé výkonnosti.

Budete-li se koncentrovat na dlouhodobý investiční horizont, vyhnete se tomu, že proděláte kalhoty na potenciálně velmi rizikových a populárních spekulacích.

#akcie #jakinvestovat #investovani #frakcniakcie #etf #dlouhodobeinvestice #spekulace #bezpecneinvestice #indexovefondy #návod #howto

Hodnocení: +24
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • pořád přemýšlím, jestli je americký akciový trh drahý dnes..ano většiny "technických" propočtů ano..na druhé straně, pokud na P/E a jiné zapomeneme a podíváme se na dividendové výnosy, tak ty jsou relativně slušné, v porovnání s možnostmi, které dnes jsou.. spořící účty nula, dluhopisy v podstatě nula, nemovitosti -nájemní výnos třeba u nás za poslední rok také pokles, Praha po očištění nákladů (dan z nemovitosti, provize makléře za zprostředkování pronájmu, občas vymalovat, kvalitní pojištění, výměna nájemníků apod, ) řekl bych kolem 3%...co tedy relativně konzervativního zbývá ? moc toho nevidím.. a peníze do ekonomiky přes extrémně levné úvěry plynou dále a není moc možné peníze zdražovat, např, ECB nemá šanci to udělat vůbec v příštích podle mě mnoha letech, pokud nechce poslat státy jako Řecko, Itálie ale i další do problémů....myslím, že obecně si musíme zvykat na to, že aktiva ponesou daleko méně, pokud tedy dnes má některá akcie dividendový výnos 6%, tak je to super, a já bych jí bral i s 4% výnosem, tzn, že když zdraží o 33% tak se dostanu na ty 4% a to pořád není v dnešní době špatné.....já nevím co bude, ale ta inflace aktiv je šílená, ale svým způsobem díky penězům, které jsou dnes v podstatě zdarma pochopitelná, a zatím nevidím, že by se to mohlo změnit a hypotéky za 0% v Dánsku, nebo záporné úročení vkladů vyšších částek např. ve Švýcarsku jsou jen začátkem. 

    ...ohromné světové zadlužení přinese další potřeby nějakých hřešení, nyní jsou to v podstatě peníze zadarmo, část řešení pandemie v americe jsou "vrtulníkové" peníze (rozdávání šeků lidem) o kterých se před pár lety mluvilo a nikdo to nebral vážně, že by se to tak brzy realizovalo...

    ..a státům vysoká inflace bude vyhovovat je to jedna z mála forem jak snižovat hodnotu dluhů..

    ....takže asi tak

    .......nejhůře na tom budou samozřejmě lidé, kteří nebudou investovat vůbec a jen spořit, jejich život v důchodě bude hodně náročný..ale to je zase jiné téma :)

    +5
    • já s vámi ve všem souhlasím :-) ... co jste vyjmenoval, to jsou zcela relevantní argumenty, které pravděpodobně hrají důležitou roli v tom, proč jsou akcie tam, kde dnes jsou...ale pořád vidím jako smysluplnější investovat do amerického akciového trhu s P/E přes třicet než do Tesly s P/E 1000 .. i když si budeme říkat, že P/E ratio je přežitkem, pořád jistou vypovídající hodnotu má, když by nám mělo prozradi, za kolik let by se měla teoreticky investorovi vráti investice do daného aktiva... vhodnější samozřejmě může být dokonce ten výběr jednotlivých frakčních akcií, ale to už je vyšší dívčí..každopádně důležité je INVESTOVAT - ale s rozumem :-)  ..na čemž se asi taky shodneme :-)

      +3
    • @PatrikKudlacek Tesla a další naprostý souhlas, zde má určitě P/E vypovídací hodnotu ,a tohle rozhodně není nic pro mě :)

      0
    • já myslím, že už jsme si někde psali, že mám tohle nastaveno dost podobně :-)

      +1
  • V obecné rovině s článkem naprosto souhlasím, nicméně většina indexů (hlavně US) právě atakuje svá maxima. Takže i přesto nakoupit nebo počkat na (alespoň malou) korekci?

    0
    • jednoduše asi nelze na vaší otázku odpovědět. Záleží na celkové investiční strategii. Pokud investuji pravidelně, nemá smysl jakkoliv spekulovat, alespoň já to nedělám. Pokud byste hodlal nakoupit americké indexy jednorázově za vyšší částku (což bych osobně momentálně nedělal), tak bych raději čekal. Ale opět jsme u toho časování nákupu.. investoři, kteří takhle čekali po oživení v roce 2009 na splasknutí bubliny, tak čekali více než 10 let a za tu dobu jim ušel celý růst do roku 2020...proto u mě vítězí v případě nákupu indexů pravidelná investice...

      0
    • @PatrikKudlacek Ano, vidím to stejně.

      +1
  • Co říkáte na nový produkt LifeStrategy od Vanguardu? Musím říct, že se mi docela líbí toto Multi-Asset strategy ETF a zvolení si poměru investic do akcií a dluhopisů. Možná i menší ochrana před možným propadem trhu. Zvažuji tam přesunout na mé poměry větší množství peněz. Jediný problém vidím v tom, že ve fondech zatím není dostatek financí, jelikož začaly fungovat v prosinci minulého roku. Ale TER 0,25% se mi zdá vcelku fair.

    0
    • a není lepší mít dva fondy, např, kdbyste se rozhodl pro to ETF o kterém píšete v poměru 80/20 (20% dluhopisy) tak, když budou velké pohyby na trhu tak nemůžete na to reagovat. Já bych v tomto případě dal 80% do ETF na akcie a 20% dluhopisové ETF, tím budete mít splněn Váš požadavek, a pokud hodně poklesnou akcie můžete ETF dluhopisové prodat a nakoupit akcie a obráceně, to Vám to Vaše řešení neumožní, ale jinak je to úplne stejné...ja to takto řeším u akciových ETF některé jsou zaměřena na růstové a některá na dividendové akcie a při poklesech mohu měnit poměry

      +1
    • já ten Vanguard moc nesleduji..nedávno jsem na to koukal a koukal jsem na to znovu. Vy si jako Čech můžete i Vanguardu otevřít investiční účet? Česko v nabídce není: https://global.vanguard.com/portal/site/home

      0
    • @PatrikKudlacek Jde do těchto fondů investovat např. skrze Degiro od prosince. Koukal jsem, že úplná novinka to není, v Británii už tyto fondy fungují pár let a jsou vcelku oblíbené.

      0
    • jo takhle :-) ..tak to potom asi ano.. já jsem myslel, nákup přímo u Vanguardu...jinak mi přidá rozumnější spíš to co popisuje @davidBiza  ..to je taková aplikace "grahamovských principů" v praxi...

      +1