Za poslední rok zaznamenala řada poměrně známých akcií nevídaný růst. Od svých minim za posledních 12 měsíců vzrostly #Nio - 2 700 %, #Tesla – 1 040 %, #Pinterest – 750 % nebo #Zoom – 400 %. Přijdou vám podobné růsty u společností s tržní kapitalizací přesahující 50 miliard dolarů normální? Není to spíše tak, že jsou nyní tyto akcie řádně předražené a investoři jsou za ně stále ochotní platit přemrštěné ceny s naivními předpoklady? Nehrozí, že tento rozjetý vlak s nefungujícími brzdami dříve nebo později narazí?
Je velmi lákavé pokusit se vydělat na současné euforii kolem technologických akcií, ale může to být také poměrně riskantní. Zatímco je stále mnoho investorů ohledně budoucnosti amerického akciového trhu optimistických, osobně jsem skeptický a čekám, kdy bublina praskne. Samozřejmě, pokud se vám daří nakupovat a prodávat investice ve správný okamžik, můžete vydělat zajímavé peníze. Je však více než pravděpodobné, že byste se mohli také spálit a přijít potenciálně o značné množství peněz.
Místo toho, abyste investovali své těžce vydělané peníze do populárních technologických akcií, možná bude lepší zvážit jednu z těchto bezpečnějších a mnohem dostupnějších investičních alternativ.
1. Indexové fondy
Indexové fondy jsou tvořeny širokými kolekcemi akcií, které odpovídají svým složením indexům akciových trhů jako jsou americké #Dow Jones Industrial Average, S&P 500, britský #FTSE nebo německý #DAX.
Investice do indexových fondů vám pravděpodobně nepřinese vzrušení jako rostoucí technologické akcie, ale jsou jedněmi z nejstabilnějších a nejspolehlivějších investičních alternativ. Vzhledem k tomu, že indexové fondy kopírují výkonnost trhu jako celku, je téměř zaručeno, že budete z dlouhodobého hlediska připisovat kladné výnosy.
V rámci investic neplatí žádné záruky, ale index S&P 500 od svého vzniku zaznamenává průměrné výnosy kolem 10 % ročně – když se daří trhu jako celku bude se dařit indexovým fondům. Nevýhodou indexových fondu je, že zkrátka přináší průměrný výnos. Pro některé investory může být tato návratnost nedostatečná. Vezměte však v úvahu, že „pouhá“ 10% návratnost zdvojnásobí váš vklad už za 7 let – stačí se blíže seznámit s pravidlem 72.
I když tak nemůžete očekávat významné krátkodobé zisky, indexové fondy přinášejí investorovi dlouhodobou stabilitu a růst. To je také důvod, proč je Warren Buffett považuje za nejrozumnější investiční alternativu pro většinu drobných investorů.
2. ETF
Fondy obchodované na burze jsou podobné indexovým fondům v tom, že se jedná o široké kolekce akcií, které jsou seskupeny do jediné investice – akcie.
Burzovně obchodovatelné fondy tak nabízejí větší flexibilitu než indexové fondy, ačkoliv je jejich složení jasně dané. V případě ETF si rovněž nemůžete vybrat jednotlivé akcie, máte však na výběr z mnohem širší škály fondů. Můžete si vybrat ETF zaměřující se na jednotlivá odvětví nebo pouze části odvětví a existují například i komoditní ETF – technologická ETF, biotechnologická ETF, zlatá ETF.
Nikdo vám nebráni v možnosti investovat do indexového ETF, které je velmi podobné indexovému fondu, stejně tak ale můžete vložit své peníze do specializovaného ETF, pokud očekáváte, že má před sebou určité odvětví nebo průmysl světlou budoucnost. Vyberete-li si například technologické ETF, budou všechny akcie v tomto burzovně obchodovatelném fondu technologické. Díky nákupu jediné akcie ETF se vám tak podaří dosáhnout diverzifikace napříč celým odvětvím.
ETF můžete nakupovat různými způsoby. Pokud se nechcete investicemi příliš zaobírat, můžete jejich výběr nechat na prostředníka, který je bude vybírat dle předem nastavené investiční strategie podobně jako Portu. Případně se můžete rozhodnout otevřít si brokerský účet a nakupovat ETF přímo. Investování do ETF bez poplatku vám zprostředkuje broker XTB, široký výběr ETF bez poplatku pak nabízí i broker Degiro.
3. Frakční akcie
Pokud byste raději investovali do jednotlivých akcií než burzovně obchodovatelných fondů, frakční akcie vám mohou nabídnout příležitost, jak investovat do jednotlivých akcií, aniž byste museli investovat desítky tisíc korun.
Frakční akcie jsou malé podíly jedné akcie. Můžete tak investovat do společností, jejichž akcie stojí třeba tisíce dolarů, a přitom vás bude nákup stát jenom pár korun.
Ne všechny obchodní platformy umožnují investice do frakčních akcií, ale jedna z těch, která tuto službu nabízí, je platforma eToro. Tuhle myšlenku byste měli mít na paměti při výběru brokera, kterého byste měli volit dle vámi preferované investiční strategie.
Pokud se vám nezamlouvá nákup ETF a toužíte spíše po výběru konkrétních akcií, aniž byste museli investovat mnoho peněz, mohou být moudrou volbou právě frakční akcie.
Investujte moudře – investujte dlouhodobě
Warren Buffett jednou řekl, že byste měli vybírat investice tak, jako byste mohli za celý život provést pouze 20 investic. Opravdu vám k učinění konkrétního investičního rozhodnutí postačí aktuální popularita některých z akcií?
Tesla, Zoom a další mohou momentálně plnit titulky internetových i tištěných medií, ale to není záruka, že by se jednalo o moudrou investici – spíše naopak. Než abyste investovali vysoké částky do jedné riskantní investice, raději se zaměřte na diverzifikaci svého portfolia a investujte do akcií, u nichž panuje vyšší pravděpodobnost, že mohou dlouhodobě dosahovat zajímavé výkonnosti.
Budete-li se koncentrovat na dlouhodobý investiční horizont, vyhnete se tomu, že proděláte kalhoty na potenciálně velmi rizikových a populárních spekulacích.
#akcie #jakinvestovat #investovani #frakcniakcie #etf #dlouhodobeinvestice #spekulace #bezpecneinvestice #indexovefondy #návod #howto