01.11.2021 6 minut čtení

Kolikrát za život se vám podaří zdvojnásobit své jmění? Tato metoda vám to řekne teď hned

Když své úspory uložíte na to správné místo, mohou se časem díky principu složeného úročení výrazně rozrůst. Třeba i zdvojnásobit, aniž byste sami hnuli prstem. Jen musíte mít jistotu, že budou zhodnocovat dostatečně rychle. Jak to rychle zjistit?

Pro snadný výpočet toho, jak dlouho bude trvat, než se vaše peníze při fixním zhodnocení zdvojnásobí, je ideální použít takzvané "Pravidlo sedmdesáti dvou". To můžete najít v řadě příruček a návodů pro efektivní hospodaření s osobními financemi. Je totiž považováno za jeden ze základních a nepostradatelných konceptů, které musíte pochopit, abyste během života dokázali své jmění smysluplně zhodnocovat a nečekali na vytoužený zisk třeba 150 let, které jaksi nemáte.

Tohle je další základní součást finanční gramotnosti, kterou by podle mě mělo znát každé 15leté dítě opouštějící základní školu bez ohledu na to, zda ho to naučí učitel ve škole, nebo rodiče doma.

Když totiž toto pravidlo pochopíte a naučíte se jej používat, můžete si kdykoliv udělat jasný obrázek o tom, kolikrát se vám podaří zdvojnásobit své jmění během následujících 10 let nebo i během vašeho celého života

Přemýšlíte-li v dlouhodobém horizontu, možná vás uspokojí i nižší zhodnocení. Čím kratší je ale vyhrazený čas, tím vyšší zhodnocení budete pro svou cílovou částku logicky potřebovat.

Vzorec, jež vás ujistí, že své úspory nebudete zdvojnásobovat třeba 800 let, je zcela snadný a zní takto:

72 / (děleno) vaše zhodnocení 

= počet let pro zdvojnásobení vaší původní částky

Zkuste si do vzorce dosadit různé úrokové sazby. Třeba tu z vašeho aktuálního účtu s úsporami. Anebo třeba garantované zhodnocení vaší investice do indexového/podílového fondu. Tady je pár rychlých příkladů:

Když váš spořící účet disponuje ročním zhodnocením 1 %, bude trvat celkem 72 let než se v něm uložená částka zdvojnásobí (72/1 = 72)

Když váš spořící účet disponuje ročním zhodnocením 3 %, bude trvat celkem 24 let než se v něm uložený obnos zdvojnásobí (72/3 = 24)

Když váš spořící účet disponuje ročním zhodnocením 6 %, bude trvat celkem 12 let než se v něm uložený obnos zdvojnásobí (72/6 = 12)

Když váš spořící účet disponuje ročním zhodnocením 9 %, bude trvat celkem 8 let než se v něm uložený obnos zdvojnásobí (72/9 = 8)

Když váš spořící účet disponuje ročním zhodnocením 12 %, bude trvat celkem 6 let než se v něm uložený obnos zdvojnásobí (72/12 = 6)

Nevím jak vy, ale mně přijde poměrně podstatné vědět, jestli se mi úspory zdvojnásobí za 12, nebo za 72 let. V první případě je totiž dokážu zdvojnásobit třeba 4-5krát za život, kdežto v tom druhém garantovaně pouze jednou.

Pokud aktuálně používáte obyčejný spořící účet některé z našich tuzemských bank, pravděpodobně spadáte někam do průměrného úročení, které se nyní pohybuje řekněme mezi 0,5 - 1 %. Můžete tedy očekávat, že se vám vaše úspory podaří zdvojnásobit pouze jednou za život.

A to se ještě máte dobře. Třeba ve Spojených státech je průměrné zúročení na spořících účtech 0,09 %. To znamená, že by vám zdvojnásobení úspor zabralo optimistických 800 let. Dočkají se tak zřejmě jenom ti nejtrpělivější... 😅 Matematika je krásná v tom, že se s ní nedá polemizovat.

Díky tomuto jednoduchému vzorečku si tak teď hned můžete spočítat, že nechávat své peníze na obyčejném spořícím účtu, pokud je vaším cílem zhodnocovat své úspory, nedává absolutně žádný smysl.

Zvlášť, když se podíváte na neúprosné statistiky z finančních trhů a zjistíte, že i po započtení inflace dokázala jedna z nejsledovanějších investičních "latěk" na světě, kterou je americký akciový index S&P 500, v posledních 90 letech přinést investorům průměrné roční zhodnocení ve výši 7-8 %. Schválně si spočítejte, kolikrát by vám takové zúročení za život zdvojnásobilo úspory ve srovnání s vašim aktuálním úrokem.

Usnadním vám práci. Pokud zhodnocujete své úspory tempem 7 % ročně, zdvojnásobí se vaše peníze zhruba každých 10 let, takže se to pak počítá velmi snadno.

A co dluhy?

Pravidlo "72" má navíc ještě jedno velmi praktické využití. Můžete do něj úplně stejně dosadit třeba úrok kontokorentu, půjčku na automobil či hypotéku. To se naopak dozvíte, jak dlouho bude trvat, než se vaše peníze zdvojnásobí v rukou někoho jiného.

Pojďme si opět uvést příklad. Aktuální úrokové sazby kontokorentů (laicky řečeno přečerpání účtu) se aktuálně pohybují v závislosti na bance mezi 10 až 22 %. Řekněme tedy, že vaše úroková sazba je 15 % a poctivě ji díky svému nezřízenému utrácení využíváte. Vydělíte-li tuto sazbu 72, dostanete 4,8 let. To je tedy doba, kterou kreditní společnost, již dlužíte, potřebuje, aby vydělala dvojnásobek vašich peněz.

Nemám iluze o tom, že drtivá většina americké, české i globální populace v záplavě různých nabídek úroků, úročení, zhodnocení a garantovaného čehokoliv vůbec netuší, jak rychle její úspory ve skutečnosti zhodnocují, či naopak nezhodnocují. Toto pravidlo tak může být velmi praktickým nástrojem pro otevření očí každého, kdo například stojí před důležitým finančním rozhodnutím.

Když jej pochopíte (popravdě na něm není nic složitého na pochopení) a budete aplikovat na své finance, nemělo by se vám stát, že budete dobrovolně akceptovat bídné nabídky některých bank nebo že se spokojíte s variantami úročení, jež vašim úsporám reálně během dalších 10 let nepřinesou vůbec nic. Pravděpodobně začnete také víc zvažovat, kdy je na místě se zadlužit a začít díky úroku de facto zhodnocovat cizí peníze místo těch svých.

Hodnocení: +73
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.