Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
05.11.2020 8 minut čtení

Co je to indexový fond? Efektivní způsob, jak levně a bezpečně investovat do akciového trhu

Pokud to náhodou nevíte, tak indexové fondy na investičním trhu existují již celých 56 let. A byť se jim zpočátku finančníci a manažeři fondů posmívali, dnes už jsou potichu, neboť úspěch tohoto tržního instrumentu je globální a nepopiratelný.

Vůbec první indexový fond představil svým klientům i celému investičnímu světu zakladatel Vanguard Group Jack Bogle. Psal se rok 1976 a spíš než potlesku se Bogle zpočátku od svých kolegů ze světa burzovního investování dočkal posměšků. Profesionální investoři tehdy indexový fond považovali kvůli jeho hlavnímu účelu - poskytnout jednotlivcům cenově dostupný způsob, jak investovat do širšího spektra akciového trhu - za něco "neamerického". Portfolio fondu totiž nevybíralo jednotlivé akcie, ale pouze koupilo ty, které se zrovna nacházely v indexu S&P…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Díky za tento článek! Více lidí by se mělo dozvědět o indexovém investování. A navzdory tom, jak se indexovým fondům/ETF dlouhodobě daří, i dnes lze slyšet hromadu posměšků od lidí, kteří je nechápou.

  Doplnil bych pár indexů, které stojí za zvážení: MSCI World, který kopíruje výnosy velkých a středně velkych firem z vyspělých zemí a FTSE All World, ktery je z cca 90 % akciové firmy z vyspělých zemi a 10 % z rozvojových. Jde o globální indexy, kterými můžeme zachytit prumerny vynos globálních akciových trhů. Na oba indexy existují skvělá ETF: IWDA a VWCE. 

  A kdyby měl někdo zájem, tak mám na indexove investování i video :) 

  https://youtu.be/hUAe5B6HD8M

  1
 • Díky za přehled, budu mít kam odkazovat čtenáře 😉

  1
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
3 minuty
6 minut
5 minut
5 minut
8 minut
7 minut