Investoři vkládají často peníze na akciový trh v domnění, že investují, opak je však pravdou. Povětšinou se jedná o vysoce spekulativní obchody, které mohou z krátkodobého hlediska přinést zisk, dlouhodobě se však o úspěšnou strategii zhodnocování peněz nejedná. Spekulativní obchody vám mohou vycházet i poměrně dlouhou dobu, máte-li štěstí, neměli byste však propadat bezbřehé euforii. Investoři často zapomínají na základní pravidlo investování – nikdy nepřijít o peníze a s vidinou ohromných zisků spekulují.
Splňují vaše obchody následující definice investice, kterou stanovil Benjamin Graham ve své knize Inteligentní investor?
„Investiční operace je taková, která po důkladné analýze slibuje bezpečné zachování jistiny a odpovídající výnos“
Dobře si uvědomuji, že některé z mých obchodů nesplňují výše zmíněný výrok, ale jak je to u vás? Uvědomujete si to také, nebo si lžete do kapsy? Pokud se definice vašich burzovních obchodu liší, možná si jenom nalháváte, že jste investorem, a přitom vaše obchody spadají do kategorie spekulací.
Ať investujete do rizikových penny akcií, investujete všechny své peníze do momentálně populárních titulů nebo se snažíte rychle zbohatnout na akciích typu GameStop ($GME) pohráváte si s katastrofickým scénářem.
Pokud opravdu chcete budovat dlouhodobě a stabilně bohatství prostřednictvím akciového trhu, existuje mnohem rozumnější strategie. Popřemýšlejte o změně, která vám může přinést zajímavé zhodnocení, aniž byste vystavovali své peníze zbytečnému riziku.
Co je nejlepší strategií pro zhodnocování peněz na akciovém trhu?
I když nejste extrémně bohatí, můžete na akciovém trhu vydělat miliony, aniž byste museli všechny své peníze sázet na riskantní investice. Tajemstvím je dlouhodobý investiční přístup.
Dlouhodobé investování možná není tou nejzajímavější strategií, je však nesmírně efektivní.
Představuje investice do silných a zdravých společností, které v současnosti vykazují dobré hospodářské výsledky a mají před sebou světlou budoucnost.
I když tyto podniky nemusí zažívat bouřlivý růst jako některé z jejich aktuálně populárních a volatilních protějšků, investice do těchto společností je mnohem méně riskantní a je velmi pravděpodobné, že na dlouhém časovém horizontu zaznamenáte výrazně pozitivní výnos.
Nechcete se výběrem jednotlivých kvalitních společností zaobírat? Pak můžete investovat prostřednictvím ETF. Řekněme například, že byste investovali do indexového fondu kopírujícího výkonnost amerického tržního indexu S&P 500, který vykazuje průměrnou návratnost přibližně 10 % ročně. Pokud byste investovali něco málo přes 1 600 Kč měsíčně do tohoto indexu, po třiceti letech by vaše investice měly hodnotu 3 000 000 Kč, při investované částce 576 000 Kč.
Graf níže je více než výmluvný. Ačkoliv index S&P 500 v průběhu času prochází korekcemi a propady, které v minulosti trvaly i několik let, z dlouhodobého hlediska neustále roste.
Ačkoliv nemusí být představa trpělivého 30letého čekání na zhodnocení vašich peněz příliš atraktivní, je to jedna z nejbezpečnějších cest, jak se v budoucnu zajistit. Mnohem bezpečnější než potenciálně ztrátové „sázky“ na riskantní investice.
Jak vybrat nejvhodnější dlouhodobou investici?
Neexistuje žádné obecné pravidlo, které by definovalo, která investice vám zaručeně pomůže k bohatství. Dlouhodobý investiční přístup je však dobrým předpokladem úspěchu.
Pokud toužíte více po aktivním přístupu k investování, můžete se rozhodnout investovat své peníze do jednotlivých akcií, klíčem je přiklánět se k silným společnostem se solidními fundamenty. Je třeba sledovat faktory jako tempo růstu společnosti, kvalitu manažerského týmu, udržitelnost konkurenční výhody a trendy v daném odvětví obecně. Pokud jsou všechny tyto faktory příznivé, jste na dobré cestě k objevení společnosti, která bude dlouhodobě úspěšná.
Pokud byste se raději vyhnuli rozsáhlému výzkumu jednotlivých akcií, můžete namísto toho zvážit investování prostřednictvím zmiňovaného indexového fondu. A nemusí se jednat hned o americké akcie, ačkoliv ty dlouhodobě nabízejí nejlepší zhodnocení, momentálně se zdají „trochu drahé“. Alternativně tak můžete popřemýšlet i o dalších akciových trzích. Osobně mě ta myšlenka napadla rovněž – zajímavý růstový potenciál momentálně nabízí britský akciový trh, což pěkně shrnul ve svém článku @stepanhajek: Britské akcie mohou být zajímavou příležitostí.
Podle definice indexové fondy zaznamenávají průměrné výnosy akciového trhu – což znamená, že s touto investicí nemůžete porazit trh. Dlouhodobě však i průměrná tržní výkonnost překonává zhodnocení aktivně spravovaných podílových fondů, které spadají do podobné kategorie pravidelných investic. Pokud investujete své peníze do jednoho nebo vícero indexových fondů, můžete jednoduše investovat pravidelně své peníze každý měsíc a poté je nechat zhodnocovat třeba po celá desetiletí.
---
Pokusy o okamžité zbohatnutí na akciovém trhu nekončí dobře. Menšina, která uspěje, je samozřejmě nejvíce slyšet, obecně ale pokusy o krátkodobé obchodování s akciemi nedopadají dobře. Raději se zaměřte na zdravé společnosti, které obstály ve zkoušce času. S dlouhodobým investičním přístupem můžete zbohatnout a zároveň minimalizovat #riziko.
#akcie #jakinvestovat #investovani #akciovytrh #aktivniinvestovani #pasivniinvestovani #indexovyfond #indexovefondy #dlouhodobeinvestovani #investicnihorizont #spekulace
Dobrý den, taky začínám, mám realizovaných jen několik nákupů a jako amatér se držím především dividendové aristokracie, Coca cola, Philip Morris, Microsoft, a dalších klidných a stabilních akcií, pak mám i spekulace kterým věřím že půjdou na horu jako je třeba Boeing a airbus, což je taky určitá jistota, na hraní a učení jsem si vyclenil 100 Usd kdy nakoupím a prodám třeba 5x denně, koupím, sleduji a když vyskočí o dolar tak prodám :) to jen pro zábavu u TV, i když vydělává to taky :) za hodinu i 50,- Kč :D :D
shodou okolností držím vámi vyjmenované akcie taky :-) ..jinak každý může poznávat akciový trh po svém a čím méně peněz bude riskovat, tím možná lépe. U vás se zdá, že to zatím máte nastavené dobře :-) ..hlavně se vyhnout gamblingu... s tím jsem měl problém já, když jsem začínal ?
@michalBlazek1 jen pozor, takhle se velmi rychle dostanete na hranici 100 000 a budete to muset řešit v daňovém přiznání
@pavelLabradorrr & @michalBlazek1 to je pravda ...na 100 000 se tak dostanete poměrně snadno...
Asi je nejlépe mít nejen indexy (indexové fondy), ale i jednotlivé kvalitní akcie, navíc doplněné o další aktiva (papírová a zejm. ta hmotná). Čím větší diverzifikace, tím menší nebezpečí náhlého a trvalého propadu portfolia.
to určitě souhlasím, ale aby člověk dosáhl vámi popsané diverzifikace, už musí být odborníkem...klíčem pro začátečníka by ale dle mého mělo být vyhnout se velmi populárním snahám rychle zbohatnou, byť se to může zdát velmi atraktivní výsledkem obvykle je ztráta peněz...
Ahoj. Pěkný článek. S invrstovanim začínám a měl bych k tomuto tématu jeden dotaz. Vždy se píše, že by jsem měl pravidelně investovat, zde píšete třeba 1600 Kč každý měsíc. Není mi jasné ale jak toto udělat. Řekněme že začínám a koupím akcii s&p 500 za 100$, ale Řekněme že za měsíc už s$p bude stát 150$ v tom případě už nejsem schopny nakoupit další akcii pokud chci každý měsíc investovat 100$.
Jak se teda řeší pravidelná měsíční investice?
bud’ investovat pres brokera, ktery umoznuje nakupovat dilci shares (napr. revolut, muzete koupit napr. 0,17 akcie), anebo pocitat s tim, ze kazdy mesic vyse investice bude trochu jina. nebojte, S&P za mesic o 50% nevzroste, neni to GameStop :-)
@gryffth je mi jasné, že nevzroste o 50%. Ja to myslel obrazně:-) Udělám počáteční vklad do Googlu a koupím jednu akcií za 2000$ a pak bych už bych chtěl jen každý měsíc do Googlu reinvestovat 100$. Tak toto jde jen přes brokera co umožňuje nakupovar dílčí akcie nebo to lze toto děla i jinak?
Pokud chcete jen jednu konkrétné akcii, tak to jde buď tak, jak už bylo napsáno, nebo střádáte dokud na tu akcii nemáte dost (investovat pravidelně nemusí být nutně jednou měsíčně), záleží přes koho kupujute, zda se to vyplatí poplatkově atp. Každopádně je otázka jestli je chytré všechno sázet na jednoho koně.
Dělá se to jinak. Nakupovani po kusech se nesmysl z pohledu poplatku. Lepsi ty penize nekde ukladat a aktivum nakoupit treba jednou za ctvrt nebo pul roku.
@minyPB Záleží jak u jakého brokera. Já když třeba nakupuju čistě akcie tak to mám bez poplatku.