29.06.2020 4 minuty čtení

Nejlepší zlatá ETF – investování do zlata nebylo nikdy jednodušší

Investování do zlatého kovu je v současnosti velmi populární, aby také ne. Jeho obliba vždy roste v turbulentních dobách, podobným těm dnešním.

Zlato je populární aktivem mezi investory, kteří se chtějí zajistit proti rizikům, jako je inflace, nejistota na trzích či politické nepokoje. Kromě přímého nákupu zlatého drahého kovu lze zvýšit zlatý podíl ve vašem portfoliu investicí do fondů obchodovaných na burze (ETF), které drží zlato jako své podkladové aktivum.

Výhodou nákupu ETF je jeho větší likvidita a rovněž nižší nákladnost ve srovnání s alternativami jako je nákup futures, akcií těžařských společností nebo fyzického zlata. Buďte však ostražití a myslete na to, že cena zlata zaznamenává velké výkyvy. ETF sledující cenu zlata tak mohou být také poměrně volatilní. Výrazné pohyby oběma směry by vás tak neměly překvapit.

V současné době existuje hned 9 ETF zaměřených na sledování ceny zlata. (nepočítáme-li i pákové či inverzní fondy). V posledních 12 měsících se výnosy těch nejlepších ETF pohybovaly nad 27 %. Nejlepší výkonnost za poslední roky pak vykázal GraniteShares Gold Trust. Níže naleznete přehled třech nejvýkonnějších zlatých ETF fondů. 

GraniteShares Gold Trust (BAR)

Výkonnost za posledních 12 měsíců: 27,8 %

Nákladovost: 0,17 %

Roční dividendový výnos: 0

Průměrný denní objem obchodů za posledních 12 měsíců: 483 568

Spravovaná aktiva: 966,66 milionu USD

Datum zahájení: 31. srpna 2017

Vydávající společnost: GraniteShares

GraniteShares Gold Trust je typem fondu, který chrání své investory tím, že dohlíží na nákup, skladování i prodej svých zlatých prutů. Jeho zlaté zásoby jsou auditovány dvakrát ročně, přičemž je zlato fyzicky uloženo v londýnských trezorech společnosti GraniteShares. Při posledním auditu bylo zjištěno, že společnost drží ve svých trezorech přibližně 390 000 uncí zlata. Cílem tohoto fondu, je sledování okamžité ceny zlata s co nejnižší nákladovostí. Nákladovost 0,17 % je vůbec nejnižší mezi srovnávanými fondy.

Cena GraniteShares Gold Trust (BAR) za posledních 12 měsíců

Zdroj: finance.yahoo.com

Perth Mint Physical Gold ETF (AAAU)

Výkonnost za posledních 12 měsíců: 27,5 %

Nákladovost: 0,18 %

Roční dividendový výnos: 0

Průměrný denní objem obchodů za posledních 12 měsíců: 334 892

Spravovaná aktiva: 306,71 milionu USD

Datum zahájení: 31. srpna 2018

Vydávající společnost: Perth Mint

Perth Mint Physical Gold ETF je opět fond, který je fyzickým držitelem zlatého kovu. Ten je uchováván ve vlastním trezoru v australském Perthu. Hlavním obchodním artiklem je poskytování důvěry svým investorům. Fond zároveň těží z garance poskytnuté vládou západní Austrálie, která se zaručila, že bude zlato ve vlastnictví fondu drženo v bezpečí. To by mělo dávat retailovým investorům dostatek jistoty, že nepřijdou o své peníze. Podílníci fondu, kteří chtějí získat svůj podíl ve fyzické podobě, mohou jednoduše zažádat a obdrží svůj podíl v podobě zlatých prutů nebo zlatých mincí. Fond s náklady 0,18 % má za cíl sledovat spotovou cenu zlata. K 11. květnu 2020 držel fond necelých 165 000 uncí zlata. 

Perth Mint Physical Gold ETF (AAAU) za posledních 12 měsíců

Zdroj: finance.yahoo.com

SPDR Gold MiniShares Trust (GLDM)

Výkonnost za posledních 12 měsíců: 26,45 %

Nákladovost: 0,18 %

Roční dividendový výnos: 0

Průměrný denní objem obchodů za posledních 12 měsíců: 2 828 080

Spravovaná aktiva: 2,49 miliardy USD

Datum zahájení: 25. 6. 2018

Vydávající společnost: State Street SPDR

Cílem nízkonákladového fondu SPDR Gold MiniShares Trust s náklady 0,18 % ročně je sledování spotové ceny zlata po odečtení jeho provozních nákladů. Tržní cena fondu odpovídá 1/100 ceny unce zlata, přičemž zlatý poklad držený fondem je uložen opět v Londýně. SPDR Gold MiniShares Trust pravidelně zveřejňuje aktualizace celkového množství drahých kovů, které drží. Nyní k 29.6. to je 1 426 000 uncí zlata. Což je přibližně čtyřnásobek oproti GraniteShares Gold Trust.

SPDR Gold MiniShares Trust (GLDM) za posledních 12 měsíců

Zdroj: finance.yahoo.com

Investování do zlata neznamená, že musíte nutně kupovat zlaté pruty, cihly nebo mince. V současnosti už lze zlato nakupovat prostřednictvím „papírových“ certifikátů, jejichž hodnota následuje hodnotu zlatého kovu. Máte tak snadno možnost investovat do zlata, aniž byste se museli výrazně omezovat a zlato složitě skladovat. Máte-li zájem o diverzifikaci rizika vašeho akciového portfolia, pak může být zlato skvělou možností, jak snížit volatilitu vašeho portfolia. Cena zlata v době krizí, kdy padají akciové trhy obvykle stoupá.

#komodity #drahekovy #zlato #ETF #jakinvestovat #investovani #investice #návod

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.