26.12.2020 6 minut čtení

Co radí Warren Buffett do roku 2021 investorům? Seznamte se s jeho 5 neocenitelnými myšlenkami

Warren Buffett dává rady nejenom aktivním investorům, kteří hledají v džungli akciového trhu další Amazon nebo Apple. Stejně dobře dovede poradit i lidem, kteří nemají čas na hodiny studia finančních výkazů.

Warren Buffett dokázal dotáhnout svou investiční strategii téměř v dokonalosti. Investoři, kteří mu věřili a svezli se společně s ním na jedné lodi, dosáhli ohromujících zisků.

Běžným lidem však doporučuje úplně jednoduchou investiční strategii, kterou považuje za nejlepší způsob, jak by měla drtivá většina lidí investovat. Časem prověřená investiční strategie, která neustále potvrzuje svou platnost. Seznámíte-li se s těmito 5 myšlenkami ředitele #Berkshire Hathaway, zjistíte, že se můžete pustit do #investování, aniž byste museli nutně sledovat blíže akciové trhy. Investujete-li už, můžete dle následujících rad náležitě upravit svou investiční strategii a dosáhnout tak už v roce 2021 lepších investičních výsledků.

1. Nakupujte ETF kopírující výkonnost indexu S&P 500

I když je #Buffett bezpochyby nejslavnějším „stock-pickerem“ neradí většině lidí, aby postupovali stejně. Po celá léta obhajuje burzovně obchodovatelné fondy sledující výkonnost indexu S&P 500, jako nejlepší způsob, jak může průměrný člověk budovat své bohatství. Investováním do fondů podobného typu se automaticky stanete investorem do všech 500 společností, jejichž akcie index obsahuje, včetně Berkshire Hathaway a mnoha z jejích nejvýznamnějších pozic jako je #Apple, Bank of America, Coca-Cola nebo American Express.

Buffett nechal do své závěti uvést pokyny o tom, že má být po jeho smrti 90 % jeho osobního bohatství investováno do indexových fondů S&P 500 a zbývajících 10 % do krátkodobých amerických pokladničních poukázek. To asi hovoří za vše.

Příklady ETF obchodovatelných v Evropě, která kopírují výkonnost indexu S&P 500 můžete vidět v tabulce níže.

Zdroj: https://www.justetf.com/

2. Udržujte nízké poplatky

Další nadčasová rada, která platí stejně pro příští rok, jako pro všechny předcházející zní, abyste se snažili minimalizovat investiční poplatky. Většina aktivních správců fondů, kteří se pokusí překonat široký index, jako je S&P 500, nebude dlouhodobě dosahovat dobrých výsledků, jak Buffett často zdůrazňuje. Proto rád upozorňuje na tyto správcovské společnosti, které si často účtují vysoké investiční poplatky i přes nepříliš hvězdné výsledky.

Buffett v minulosti uzavřel sázku ve výši milionu dolarů, že indexový fond S&P 500 porazí během 10 let svou výkonností 5 vybraných hedgeových fondů. Asi vás nepřekvapí, že sázku vyhrál a výhru věnoval na charitu. Své vítězství předpověděl už s ročním předstihem ve svém dopise akcionářům v roce 2016 – přičemž hlavní faktory, které vedly k jeho výhře byly právě vysoké poplatky, jež si správci fondů za svou práci účtovali.

Když tedy investujete do pasivních investičních fondů kopírující výkonnost indexu S&P 500 zaměřte se na ty s nejnižším poplatkem. Čím nižší jsou vaše poplatky za investování, tím více vašich peněz poputuje na investice.

3. Než začnete investovat, splaťte vysoce úročené dluhy

Na letošním květnovém setkání s akcionáři byl Buffett dotázán na stav odvětví kreditních karet. Tuto příležitost využil k tomu, aby světu připomněl vysoké náklady, které jsou spojené s nesplaceným zůstatkem na kreditní kartě – přestože Berkshire Hathaway z kreditních karet často profituje, vzhledem k jejímu velkému podílu ve finančním sektoru.

Buffett vyprávěl příběh přítele, který ho žádal o radu, co se svými penězi. Buffett na dotaz opáčil otázkou, jestli má dluh na kreditní kartě, což přítel měl – s RPSN 18 %. Věštec z Omahy mu odpověděl, že úrokové úspory ze splácení dluhu na kreditní kartě budou mnohem větší, než by mohl vydělat z jakékoli investice. „Nevím, jak nyní vydělat 18 % investicemi,“ doslova odpověděl Buffett.

Máte-li však i nějaké jiné dluhy typu kontokorentu nebo spotřebitelských úvěrů, postupujte podobně. Postarejte se o to, abyste se jich v příštím roce co nejrychleji zbavili a až poté přemýšlejte o tom, že byste začali také investovat.

4. Investujte pravidelně

Warren Buffett není velkým fanouškem časování trhů. V únoru na začátku pandemie koronaviru odpověděl CNBC na dotaz, že nemůžete předpovědět pohyby trhů na základě čtení novin.

Buffett je stejně jako jeho mentor Benjamin Graham zastáncem pravidelné investiční strategie, kdy investujete pravidelně ve stanovených intervalech bez ohledu na to, co se děje na akciovém trhu. Když tedy doporučuje fondy, které sledují široce založený index, jako je S&P 500, pro většinu investorů to znamená upozornění – neinvestujte všechny své peníze najednou, raději si investici rozdělte do několika pravidelných investic.

Jaké částky můžete dosáhnout, když budete investovat pravidelně 2 000 Kč měsíčně se zhodnocením 10 % ročně? Tabulka níže, je poměrně výmluvná. 

5. Investujte s dlouhým časovým horizontem

Zapomínat pak nesmíme ani na poslední radu, která má stálou platnost. Bez ohledu na to, zda se budete řídit Buffettovými radami a budete se držet pasivně spravovaných indexových fondů nebo si vyberete vlastní akcie, navrhuje, abyste ignorovali krátkodobé výsledky a investovali s dlouhým časovým horizontem.

Buffett věří, že s dlouhým časovým horizontem a dodržení výše zmíněných rad, vždy dosáhnete dobrých investičních výsledků. Jak uvedl ve svém dopise akcionářům společnosti Berkshire Hathaway z roku 2016: „Americké podniky a koš akcií, který je z nich vytvořený bude v nadcházejících letech prakticky stále růst na hodnotě.“

To ostatně potvrzuje i graf  indexu S&P 500 od meziválečného období. 

Zdroj: finance.yahoo.com

---

Držte se těchto jednoduchých rad, které dává investorům Warren Buffett  v následujícím roce a je téměř jisté, že budete investovat vhodným způsobem. Pokud na investování nemáte příliš času, nebudete muset své investice ani muset sledovat. Přesto dosáhnete lepšího výnosu než většina aktivních investorů.

#akcie #jakinvestovat #investovani #WarrenBuffett #BerkshireHathaway #pravidelneinvestovani #dlouhodobeinvestovani #pasivniinvestovani #poplakty #indexovefondy #etf #investicnistrategie

Hodnocení: +44
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 •      V bodech 1 a 2 se s Warrenem Buffetem rozcházím. Samotný index S&P 500 neposkytuje žádné oslnivé výkony (nárůst jen o necelých 15%, dividendový výnos nízký 1,57%, je spíše spolehlivý, uvedl jsem lepší ETF s mnohem vyššími výnosy, co se týče nákladů, obecně má samozřejmě pravdu, ale mne zajímá mnohem více celkový výnos, a ten může být i s vyššími poplatky výrazně vyšší u jiných fondů. A protože mým cílem pro investování je vydělat peníze, řídím se především výnosy. S body 3-5 pak samozřejmě souhlasím...

  +5
  • @Stan1000 Dobry den, co si myslite o momentalnom prepade $BABA je to momentalne "strong buy" alebo radsej ruky prec?

   -1
  • @koki Tyto akcie také vlastním. Momentálně dost překvapivě oslabují, příčinu neznám, ale je to stále společnost, které věřím a která má stále ještě velké možnosti pro růst. Akcie rozhodně zatím držím dále, nepodléhám panice...

   0
  • Čínské státní orgány zaklekavaji na Alibabu, zakladatel je vyšetřován kvůli lichvě, v USA někteří investoři podali na Alibabu žalobu kvůli zmařené investici, začínají prosakovat informace, že čínské státní orgány nutí Alibabu, aby pro ně prováděla špionáž v zahraničí. Vše začalo tím, když Čína na poslední chvíli zarazila IPO společnosti Ant.

   -1
  • @Stan1000 já samozřejmě chápu, že ambiciozní investor může chtít mnohem vyšší výnos než nabízí průměr trhu a pokud se problematice někdo věnuje podobně jako vy, proč ne. Buffett, stejně jako třeba John Bogle, jsou zastánci indexových fondů, jako vhodného investičního nástroje pro drobného investora a to já s nimi asi musím souhlasit... 

   +3
  • @PatrikKudlacek To je přece v pořádku... Každý má tu svou investiční strategii... Já tu svou také nikomu nenutím... :-)

   0
  • @Stan1000 však já bych se rád také více přiklonil k aktivnímu výběru akcií, ale momentálně to mám stále cca půl na půl... 😉 ..každopádně je jasné, že nadvýnos aktivního investora je na druhé straně ztráta jiného investora..akciový trh je plus mínus hra s nulovým součtem... 

   0
 • Tohle je tak dobře napsané! Jen to chce obrovskou dávku sebekázně. Sám s tím mám často problémy. :D

  0