07.12.2020 6 minut čtení

Obsah vaší peněženky bude mít zítra nižší hodnotu než dnes. A vám to nevadí?!

Co vám říká pojem časová hodnota peněz? Porozumění základnímu finančnímu konceptu vám může pomoci upřednostnit splácení dluhů před investováním a naopak. Budete tak schopní rychleji budovat bohatství.

Časová hodnota peněz je základním finanční principem, který popisuje, že má nějaká finanční částka v současnosti větší hodnotu než stejná částka v budoucnu. Dnešní koruna má zkrátka vyšší hodnotu než budoucí. Hned vám ukážu proč.

Řekněme, že jste šťastným výhercem loterie s výhrou 10 milionů korun a máte dvě možnosti na výplatu výhry – nechat si vyplatit výhru jednorázově nebo jako 10 ročních plateb po 1 milionu korun. Jaká volba bude lepší?

Možná, že si říkáte, že si necháte výhru vyplatit postupně, abyste peníze hned nerozfofrovali. To je ale spíše problém vašich finančních zlozvyků. Časová hodnota peněz nám říká, že první možnost – jednorázová platba právě teď je lepší, protože ihned dostanete možnost nechat tyto peníze pracovat – vydělávat úroky nebo růst na své hodnotě prostřednictvím jiného investičního nástroje jako jsou #akcie nebo #nemovitosti. Vysvětlení vám určitě dává smysl, ale proč bude mít hotovost, kterou máte dnes v peněžence, už zítra nižší hodnotu?

Proč je časová hodnota peněz důležitá?

Ať už spravujete své vlastní #finance nebo si nastavujete investiční strategii, časová hodnota peněz je důležitý koncept, který je třeba pochopit. Jedním z důležitých faktorů časové hodnoty peněz je #inflace – která způsobuje, že cena téměř všeho, na co si vzpomenete, v průběhu času roste. Chleba stál v roce 2000 kolem 15 Kč a dnes ho v průměru koupíte skoro za 30 Kč a podobně to platí u ostatních potravin a nejenom u nich. Podívejte se, jak rostou ceny nemovitostí? Za jejich růstem nestojí pouze inflace, ale je jedním z důležitých faktorů. 15 Kč před 20 lety mělo zkrátka mnohem vyšší hodnotu, než tomu je dnes. Jak však čelit negativním dopadům inflace? Jak zabránit, aby se peníze z vaší peněženky „nevypařovaly“? Odpověď je poměrně jednoduchá - #investování.

Pochopíte-li časovou hodnotu peněz, pomůžete vašim úsporám držet krok s inflací, v lepším případě ji dokonce překonat – protože úroky a investice v průběhu času přinášejí hodnotu.

Řekněme, že vyděláte na úroku za vaši investovanou tisícikorunu za rok 20 Kč (2% úrok). Další rok už vyděláte 20 korun a 40 haléřů, protože se vám nyní úročí už i stávající peníze vydělané na úrocích za předchozí rok. Stejný koncept však funguje i v investování a mnohem zajímavěji. Pokud se vaše investice zhodnocují o 10 % ročně – vyděláte v prvním roce za každou investovanou tisícikorunu 100 Kč, v druhém však už 110 Kč. V prvních rocích se nemusí zdát tento rozdíl jako významný, s prodlužujícím se časovým horizontem se však tento tzv. efekt skládaného úročení sčítá mnohem výrazněji.

Stejným způsobem, ovšem negativně, působí na vaše peníze inflace. Pokud se pohybuje každý rok kolem dvou procent, ukrojí vám první rok z tisícikoruny na hodnotě 20 korun. Za 5 let pak bude mít vaše současná tisícikoruna hodnotu přibližně 905 Kč. Takhle vám mizí peníze z vaší peněženky, pokud se je rozhodnete nechat ležet ladem. (pozn. poslední dva roky se míra inflace pohybuje dokonce kolem 3 %)

Jaký je vzorec pro časovou hodnotu peněz?

Základní vzorec pro časovou hodnotu peněz vypadá následovně:

FV = PV x [1 + i] ^ n, ve kterém:

 • FV je budoucí hodnota peněz
 • PV je současná hodnota peněz
 • i je úroková sazba nebo požadovaný výnos
 • n je počet časových období, po které se vaše peníze zhodnocují

Tento vzorec vám pomůže rychle určit, kolik peněz budete mít po daném časovém období. Pojďme si to ukázat na jednoduchém příkladu: Řekněme, že jste kývli na exkluzivní nabídku banky, která vám nabízí spořící účet s úrokem 2,5 %. Chcete-li vypočítat hodnotu svého vkladu ve výši 100 000 Kč po pěti letech, pouze dosaďte do vzorce uvedeného výše:

FV = 100 000 Kč x [1 + 0,025] ^ 5 = 113 141 Kč

Tento vzorec také ilustruje důležitost splácení vysoce úročených dluhů, což je v podstatě cokoliv kromě hypotéky. 5% úrok se nemusí zdát jako mnoho, splácíte-li však půjčku 10 let, přeplatíte na úrocích možná vyšší částku, než si na první pohled myslíte. Zkuste si dosadit do vzorce, kolik vás bude takový úvěr nakonec stát. Máte-li nějaké volné finanční prostředky, možná ušetříte spoustu peněz, pokud je použijete ke splacení svých nevýhodných dluhů, protože vaše současné peníze nebudou mít už nikdy vyšší hodnotu než dnes.

Výše uvedenou rovnici lze také přeskupit tak, aby řešila současnou hodnotu peněz na základě jejich budoucí hodnoty.

PV = FV / [1 + i] ^ n

To může být užitečné, pokud chcete vypočítat, jaká je podle vás aktuální reálná hodnota akcie. Další zjednodušený příklad: Řekněme, že si myslíte, že akcie porostou dalších 5 let 10% tempem a v této době byste chtěli danou akcii prodat za 500 Kč. Pokud vaše projekce na 10% roční růst bude platná, jaká je dnes spravedlivá cena za akcii? Můžete na to přijít následovně:

PV = 500 Kč / [1 + 0,1] ^ 5 = aktuální reálná hodnota akcie – 310,50 Kč.

Výdělek z pevně úročených peněz je samozřejmě mnohem předvídatelnější. Akcie a další majetková aktiva neposkytují rok co rok stejnou konzistentní #návratnost a v některých letech dokonce mohou i ztrácet na hodnotě. V průběhu času je však průměrný roční výnos u těchto aktiv mnohem vyšší než u spořících účtů a může vám dopomoci budovat bohatství mnohem snáze.

Slovo závěrem

Ať už plánujete snižovat své pravidelné měsíční výdaje nebo plánujete šetřit peníze na budoucí spotřebu, časová hodnota peněz je důležitý koncept, kterému musíte porozumět. Pomůže vám pochopit, jak bojovat proti inflaci, proč je splácení dluhů s vysokým úrokem zásadní a jak správně pracovat s vašimi úsporami - investovaní je standardně moudřejším rozhodnutím než odkládání peněz na spořící účet.

Časová hodnota peněz je zkrátka základní princip, který vám může pomoci činit nejlepší rozhodnutí ve prospěch vašeho budoucího já.

#TVM #casovahodnotapenez #dluh #strategie #investicnistrategie #investovani #sporeni #finance #osobnifinance

Hodnocení: +42
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Ten čas je opravdu (skoro) všemohoucí. Teď si už jen stanovit investiční cíl, vydržet a dokázat si odříct, co fakt teď nutně potřebuji a nemůžu bez toho být😜. A zvolit optimální finanční nástroj, kde nechat peníze růst - asi tady nemá cenu psát, že termíňák a spořící účet to nebudou.

  +3
  • @MarcelNyvlt popsal jste to téměř přesně :-)) ..cíle stanovené osobně mám, i když zatím ne konečné, ale alespoň co se měsíční částky týče a jinak rozumím, s odříkáním občas také bojuji 😁

   +2
 • Vadí to každému, ale jsou lidé co se nestarají a nehledají informace a pak se diví, když jim tuto zprávu někdo naservíruje pod nos😁

  0
 • mne osobne se vyplatilo vice proudu kam investovat ze zacatku drobne aby se mi vytvoril polstar se kterym nezatrese zadna pohroma a postupne navysuji do urcite investice a kdybych oni prisel tak spadnu prave na tem polstar ovsem je to jen muj osobni nazor

  0
  • určitě..už jsem tady ve vícero článcích řešili, že je třeba nejprve vybudovat finanční polštář, než se pustíte do investování...abyste nebyl nucený odprodávat investice typu akcií, zrovna v době, kdy to není vhodné... dobrá poznámka 👍

   +1
 • Super, občas někdo na inflaci pozapomene

  0
 • Zrovna dneska jsem ten výpočet hledal. Věštění budoucích cen akcií zatím nedělám. 😄

  0
  • no tušil jsem, že se to bude někomu hodit 😁

   +1