Jedna nejmenovaná česká banka přišla se skvělou akcí, poskytne vám spořící účet úročený první rok „nadstandardním“ úrokem 1,5 %, pokud stejnou částku jako na spořící účet vložíte také do některého z podílových fondů banky. To vypadá jako nabídka, která se neodmítá. Stejně máte část úspor vyhrazených na náhlé finanční výdaje, tak proč je nevložit na tento spořící účet a při té příležitosti začít konečně investovat, k čemuž už se delší dobu odhodláváte…
Na první pohled to vypadá jako win-win situace pro obě strany. Vy získáte zajímavě úročený spořící účet, dokopali jste se k investování na akciových trzích a banka získá dvojnásobek vašich peněz, o což také touto nabídkou usiluje. Určitě se našla řada lidí, třeba jako můj známý, kterému můžeme říkat Honza, které nabídka banky oslovila.
S Honzou jsme debatovali nad pivem o investicích (což bývá vždycky nejplodnější rozhovor) a on se mi svěřil s touto skvělou novinou. Protože jsem měl u této banky před lety také otevřený pár měsíců akciový podílový fond, jeho povídání mě zaujalo. Sám hledám nějaký lépe hodnocený spořící účet, kam bych převedl svůj pohotovostní fond. Nicméně jsem si pamatoval, že mě tenkrát od jakéhokoliv investování odradily právě vysoké poplatky.
Můj známý byl do našeho sezení u piva maximálně spokojený, protože se mu letos investice zhodnotily asi o 7 %, v březnu ještě prozíravě provedl mimořádnou investici… Jak sám říkal, je to mnohem lepší výsledek, než kdyby mu peníze jen tak ležely na spořícím účtu. Jenom pro doplnění, Honza investuje do akciového podílového fondu zaměřeného na americké akcie.
Procento sem, procento tam a z tisíců jsou najednou miliony
Když jsem se ale blíže podíval na výši poplatků, kterou investor za své investice zaplatí, objevil jsem menší „podraz“, který Honzu příliš nepotěšil. Moc se toho nezměnilo. Nejenže platíte za každou provedenou investici (jednorázovou nebo pravidelnou) vstupní poplatek 3 %. Navíc musíte počítat také s poplatkem za obhospodařování ve výši 1,5 %. Je opravdu skvělé, že nemusíte platit žádný výstupní poplatek. ? Z každé investované tisícikoruny vám tak bankovní mašinerie ukousne 45 Kč. Na první pohled možná nízká částka, zvlášť když americký akciový trh momentálně tak bouřlivě roste…
Jak už možná víte, napsal jsem pár článků o složeném úročení, a tak jsem si vzpomněl na všeříkající tabulky.
Otevřel jsem Excel a ukázal Honzovi o kolik peněz ho zmíněná 4,5 % zaplacená na poplatcích připraví na dlouhém časovém horizontu. Spadla mu brada. Jednoduše jsem počítal s průměrným růstem amerického akciového trhu o 10 % ročně a odečetl jsem od tohoto výnosu poplatek banky a poplatek alternativní investiční platformy. Při částce 5 000 měsíčně, kterou Honza ze svého účtu pravidelně investuje, je ten rozdíl nehorázný.

Ještě o něco lepšího výsledku byste dosáhli, kdybyste nakupovali některé z ETF kopírující americký akciový trh napřímo, přes nějakého obchodníka (například @xtbczsk, @lynxbroker, @saxobankcz a další). Poplatky tak můžete ještě snížit. Honza ale hledal ryze investiční automat, proto jsem mu nabídl srovnání s platformou (typu @portu a dalších), která vám automatizaci investic za poplatek přibližně 1 % skutečně může nabídnou.
No a ze srovnání je zjevné, že pouhým přesunem od banky k investičním platformě můžete „vydělat“ na dlouhém časovém horizontu i miliony!! korun. Nebuďte jako „hloupý Honza“ a investujte raději své peníze jinde než prostřednictvím bankovních podílových fondů.
Já chápu, že dostávají přednost banky, jako časem prověřené a seriózní instituce. Za svou „auru“ si však nechávají platit skutečně nehorázný poplatek, který hraničí se zlodějnou. Vím, že se o tom dlouhodobě mluví, ale jak vidím ve svém okolí, osvěta je stále nedostatečná.
Časté argumenty ve prospěch banky hovoří o tom, že lidé nemají čas na výběr jednotlivých investic a podobně. Moderní investiční platformy vám však nabízejí možnost investování prostřednictvím diverzifikovaných burzovně obchodovatelných fondů. Pomůžou vám s nastavením investiční strategie, dle vašich cílů a rizikového profilu a investování na akciových trzích vám zprostředkují podobně automaticky jako banka.
Fór na závěr
Víte, co bylo největší třešničkou na dortu? Když jsem se podíval na složení onoho akciového podílového fondu. Musím uznat, že portfolio manažer fondu odvádí za zaplacené poplatky skutečně „poctivou práci“.
Nechci mít nikomu nic za zlé, takový portfolio manažer je určitě tlačen do toho, aby měl jeho fond náležitou výkonnost, pravděpodobně se od ní odvíjí i jeho finanční ohodnocení. Proto se dá očekávat sázka na víceméně ověřené společnosti. Víte ale, jaké tituly tvoří pět největších pozic v tomto akciovém podílovém fondu?? #Apple, #Amazon, #Alphabet, #Microsoft a #Facebook.
Rozumím tomu, že se jedná o časem prověřené společnosti – sázku na jistotu – je pravděpodobné, že tyto tituly budou stále růst, i když je otázkou, zda můžeme očekávat nějaké dvouciferné růsty. Ale přeci jenom, neočekávali byste od portfolio manažera trochu více kreativity? Stejné společnosti by do svého portfolia dokázal vybrat i absolutní nováček na akciovém trhu, bez zkušeností, jakýmkoliv vzděláním nepolíbený…
#akcie #jakinvestovat #investovani #akciovytrh #podilovefondy #investicnistrategie #poplatky #slozeneuroceni #dlouhodobeinvestovani #pravidelnainvestice