6 minut čtení

Srovnání investičních platforem: Kde může začít budovat své akciové portfolio i úplný začátečník?

Na Warengo se často objevují investiční články pro začátečníky, které hovoří o pasivním investování. Někteří z úplných začátečníků však možná netuší, kde přesně tuto strategii realizovat. Český trh nabízí tři zajímavé alternativy.

Poměrně často se střetávám v komentářích s názorem, že je pasivní investování s využitím zprostředkovatele hloupostí a zbytečně vyhozenými penězi. Ano, je pravdou, že s trochou studia a času je možné se využití prostředníka vyhnout a investovat na vlastní pěst.

Výběr platformy pro samostatné obchodování však stále obsahuje jistý prvek nejistoty. Každý zkrátka vhodně zvolit nedokáže. Srovnání brokerů sice poskytne poměrně komplexní obrázek, ale nebude začátečníkovi, který hodlá věnovat investování minimum času, stále chybět jistý komfort a automatizace?  

Dalším problémem pak je uplatnění zvolené investiční strategie. Stále musíte volit konkrétní burzovně obchodovatelné fondy (ETF). Je toho nováček, který právě objevil akciový trh a jde mu především o zhodnocení volných finančních prostředků, schopný? Chce se navíc každý měsíc „obtěžovat“ s realizací platebního příkazu a následným nákupem příslušných fondů? Chce se zabývat měnovým zajištěním, rebalancí portfolia a dalšími otázkami?

Pravděpodobně nikoliv, tyto služby mu přitom mohou nabídnout investiční platformy.

Pro začátečníka, který hledá pouze efektivnější alternativu k bankovním podílovým fondům nebo penzijnímu připojištění, nehodlá se o investování vůbec aktivně zajímat a pouze mu jde o realizaci pasivního investičního přístupu, mohou být výše zmíněné „problémy“ zbytečnou komplikací.   

Investiční platformy si za své služby samozřejmě účtují poplatek, začínajícímu investorovi však mohou nabídnout zajímavou přidanou hodnotu a zajistit mu investování takřka bez starostí. Ze kterých platforem může investiční nováček vybírat?

1. Portu

Investiční platforma #Portu funguje od roku 2017 a je dceřinou společností investiční skupiny WOOD & COMPANY, která je jedním z největších obchodníků na pražské burze.

Na Portu lze investovat už od 1 000 Kč, přičemž má každý možnost investovat automaticky v rámci nastavené dlouhodobé pasivní strategie.

Portu si za správu vašeho portfolia účtuje poplatek ve výši 1 %, za což vám nabízí automatické rebalancování vašich investic (investujete stále v souladu se zvolenou investiční strategií), kontrolu a dohled nad portfoliem i nezbytnou uživatelskou podporu. Kromě toho má investor také možnost si navrhnout vlastní pasivní investiční strategii a za to mu je účtován poplatek v rozmezí 0,89 – 1,89 % ročně.

2. Fondee

Platforma Fondee byla založena na podzim roku 2017, reálně ji však mohli začít využívat investoři až na začátku loňského roku. Je tak ze všech tří zmiňovaných platforem nejmladší. Na podzim vstoupila do start-upu vlastnicky J&T banka, když za 10 milionů korun zakoupila ve společnosti minoritní podíl.

Na Fondee lze stejně jako na Portu investovat od 1000 Kč, přičemž investice prostřednictvím Fondee jsou plně automatické – investor nemá možnost volit vlastní strategii, vybírat jednotlivé akcie apod. Pro začátečníka, který hledá alternativu k bankovnímu podílovému fondu, však může jít o možnost, kterou přesně hledá. Fondee nabízí svým klientům celkem 7 investičních portfolií, s očekávaným dlouhodobým zhodnocením od 3 do 8 % ročně. Výběr portfolia probíhá na základě vyplnění investičního dotazníku v průběhu registrace, přičemž by mělo odpovídat rizikovému profilu klienta.

Investiční portfolia jsou dle rizikovosti složena z akcií a dluhopisů. Hlavní roli v jejich složení hrají především evropské akcie. Nákupy jednotlivých ETF pak jsou realizované u brokera Degiro. Budete-li tak investovat právě s Fondee odpadne vám jakékoliv investiční rozhodování. Investice lze automatizovat prostřednictvím trvalého příkazu. Za svou službu si Fondee účtuje poplatek 0,9 % ročně.

3. Indigo

Platforma indigo byla spuštěna v prosinci 2019 a je provozována obchodníkem s cennými papíry Patria Finance ze skupiny ČSOB. Začínajícím investorům umožnuje investice už od 100 Kč, které jsou opět investované do ETF – burzovně obchodovatelných fondů.

Investiční strategie je každému klientovi navržena na základě vyplnění osobního dotazníku. Investice za klienta následně provádí a sleduje algoritmus indigo, čímž je tato platforma unikátní a momentálně jediná svého druhu v České republice. Indigo rovněž zajišťuje automatickou rebalanci portfolia, tak aby zůstávalo složení vašich investic neustále správně nastavené.

Platforma za vás také automaticky spravuje investice – nemusíte řešit do čeho investovat. Za službu si indigo účtuje podobně jako Portu roční poplatek ve výši 1 %.

Mezi jednotlivými platformami nepanují velké rozdíly

Všechny tři platformy využívají podobných principů. Zajistí vám pasivní investiční automat, jehož prostřednictvím může investovat opravdu kdokoliv. Rozdílů mezi jednotlivými platformami lze najít opravdu minimum. Oproti bankovním podílovým fondům však nabízejí jednoznačnou výhodu, neboť je charakterizují mnohem nižší poplatky.

Hodláte-li se tak pustit do investování prostřednictvím některé z těchto platforem, důležité je především začít, na výběru platformy až tolik nezáleží. V podstatě si můžete vybrat kteroukoliv možnost. Pro realizaci pasivního investičního přístupu vám poslouží všechny podobně.

Porovnání platforem

Výhody zmiňovaných platforem:

  • Umožní investovat na akciovém trhu i naprostému začátečníkovi
  • Jednoduchý a rychlý investiční proces
  • Nižší poplatky oproti bankovním podílovým fondům
  • Na investora jsou kladeny minimální nároky na odbornost – investovat může doslova každý
  • Možnost dosáhnout průměrných tržních výnosů – dlouhodobé zhodnocení 8 % a více
  • Dosáhnete snadné diverzifikace investic

Nedokážete lépe zhodnotit své peníze sami?

Zkušený, vzdělaný a disciplinovaný investor samozřejmě může dosáhnout i lepších výnosů než prostřednictvím zmiňovaných platforem. Tito investoři však pravděpodobně ani nejsou cílem zmíněných společností. Jejich snahou je spíše oslovit část populace, která hodlá začít investovat, ale neví, jak přesně na to.

Začátečník, který hledá lepší zhodnocení, než mu nabízí spořící účet nebo termínovaný vklad, se zkrátka nechce zajímat o výběr jednotlivých investic, byť by se mělo jednat pouze o burzovně obchodovatelné fondy.

Své místo na trhu tak tyto platformy bezesporu mají, přičemž mohou řadě lidí pomoci se zhodnocením volných finančních prostředků. Přestože se sám pouštím i do výběru jednotlivých akcií, tak jednu ze zmiňovaných platforem používám, jedná se zkrátka o část mé investiční strategie.

Kdo další se přizná?

#kaminvestovat #jakinvestovat #investovani #pasivniinvestovani #automatickeinvestice #investicniautomat #ETF #investovaniprozacatecniky