6 minut čtení

Srovnání investičních platforem: Kde může začít budovat své akciové portfolio i úplný začátečník?

Na Warengo se často objevují investiční články pro začátečníky, které hovoří o pasivním investování. Někteří z úplných začátečníků však možná netuší, kde přesně tuto strategii realizovat. Český trh nabízí tři zajímavé alternativy.

Poměrně často se střetávám v komentářích s názorem, že je pasivní investování s využitím zprostředkovatele hloupostí a zbytečně vyhozenými penězi. Ano, je pravdou, že s trochou studia a času je možné se využití prostředníka vyhnout a investovat na vlastní pěst.

Výběr platformy pro samostatné obchodování však stále obsahuje jistý prvek nejistoty. Každý zkrátka vhodně zvolit nedokáže. Srovnání brokerů sice poskytne poměrně komplexní obrázek, ale nebude začátečníkovi, který hodlá věnovat investování minimum času, stále chybět jistý komfort a automatizace?  

Dalším problémem pak je uplatnění zvolené investiční strategie. Stále musíte volit konkrétní burzovně obchodovatelné fondy (ETF). Je toho nováček, který právě objevil akciový trh a jde mu především o zhodnocení volných finančních prostředků, schopný? Chce se navíc každý měsíc „obtěžovat“ s realizací platebního příkazu a následným nákupem příslušných fondů? Chce se zabývat měnovým zajištěním, rebalancí portfolia a dalšími otázkami?

Pravděpodobně nikoliv, tyto služby mu přitom mohou nabídnout investiční platformy.

Pro začátečníka, který hledá pouze efektivnější alternativu k bankovním podílovým fondům nebo penzijnímu připojištění, nehodlá se o investování vůbec aktivně zajímat a pouze mu jde o realizaci pasivního investičního přístupu, mohou být výše zmíněné „problémy“ zbytečnou komplikací.   

Investiční platformy si za své služby samozřejmě účtují poplatek, začínajícímu investorovi však mohou nabídnout zajímavou přidanou hodnotu a zajistit mu investování takřka bez starostí. Ze kterých platforem může investiční nováček vybírat?

1. Portu

Investiční platforma #Portu funguje od roku 2017 a je dceřinou společností investiční skupiny WOOD & COMPANY, která je jedním z největších obchodníků na pražské burze.

Na Portu lze investovat už od 1 000 Kč, přičemž má každý možnost investovat automaticky v rámci nastavené dlouhodobé pasivní strategie.

Portu si za správu vašeho portfolia účtuje poplatek ve výši 1 %, za což vám nabízí automatické rebalancování vašich investic (investujete stále v souladu se zvolenou investiční strategií), kontrolu a dohled nad portfoliem i nezbytnou uživatelskou podporu. Kromě toho má investor také možnost si navrhnout vlastní pasivní investiční strategii a za to mu je účtován poplatek v rozmezí 0,89 – 1,89 % ročně.

2. Fondee

Platforma Fondee byla založena na podzim roku 2017, reálně ji však mohli začít využívat investoři až na začátku loňského roku. Je tak ze všech tří zmiňovaných platforem nejmladší. Na podzim vstoupila do start-upu vlastnicky J&T banka, když za 10 milionů korun zakoupila ve společnosti minoritní podíl.

Na Fondee lze stejně jako na Portu investovat od 1000 Kč, přičemž investice prostřednictvím Fondee jsou plně automatické – investor nemá možnost volit vlastní strategii, vybírat jednotlivé akcie apod. Pro začátečníka, který hledá alternativu k bankovnímu podílovému fondu, však může jít o možnost, kterou přesně hledá. Fondee nabízí svým klientům celkem 7 investičních portfolií, s očekávaným dlouhodobým zhodnocením od 3 do 8 % ročně. Výběr portfolia probíhá na základě vyplnění investičního dotazníku v průběhu registrace, přičemž by mělo odpovídat rizikovému profilu klienta.

Investiční portfolia jsou dle rizikovosti složena z akcií a dluhopisů. Hlavní roli v jejich složení hrají především evropské akcie. Nákupy jednotlivých ETF pak jsou realizované u brokera Degiro. Budete-li tak investovat právě s Fondee odpadne vám jakékoliv investiční rozhodování. Investice lze automatizovat prostřednictvím trvalého příkazu. Za svou službu si Fondee účtuje poplatek 0,9 % ročně.

3. Indigo

Platforma indigo byla spuštěna v prosinci 2019 a je provozována obchodníkem s cennými papíry Patria Finance ze skupiny ČSOB. Začínajícím investorům umožnuje investice už od 100 Kč, které jsou opět investované do ETF – burzovně obchodovatelných fondů.

Investiční strategie je každému klientovi navržena na základě vyplnění osobního dotazníku. Investice za klienta následně provádí a sleduje algoritmus indigo, čímž je tato platforma unikátní a momentálně jediná svého druhu v České republice. Indigo rovněž zajišťuje automatickou rebalanci portfolia, tak aby zůstávalo složení vašich investic neustále správně nastavené.

Platforma za vás také automaticky spravuje investice – nemusíte řešit do čeho investovat. Za službu si indigo účtuje podobně jako Portu roční poplatek ve výši 1 %.

Mezi jednotlivými platformami nepanují velké rozdíly

Všechny tři platformy využívají podobných principů. Zajistí vám pasivní investiční automat, jehož prostřednictvím může investovat opravdu kdokoliv. Rozdílů mezi jednotlivými platformami lze najít opravdu minimum. Oproti bankovním podílovým fondům však nabízejí jednoznačnou výhodu, neboť je charakterizují mnohem nižší poplatky.

Hodláte-li se tak pustit do investování prostřednictvím některé z těchto platforem, důležité je především začít, na výběru platformy až tolik nezáleží. V podstatě si můžete vybrat kteroukoliv možnost. Pro realizaci pasivního investičního přístupu vám poslouží všechny podobně.

Porovnání platforem

Výhody zmiňovaných platforem:

  • Umožní investovat na akciovém trhu i naprostému začátečníkovi
  • Jednoduchý a rychlý investiční proces
  • Nižší poplatky oproti bankovním podílovým fondům
  • Na investora jsou kladeny minimální nároky na odbornost – investovat může doslova každý
  • Možnost dosáhnout průměrných tržních výnosů – dlouhodobé zhodnocení 8 % a více
  • Dosáhnete snadné diverzifikace investic

Nedokážete lépe zhodnotit své peníze sami?

Zkušený, vzdělaný a disciplinovaný investor samozřejmě může dosáhnout i lepších výnosů než prostřednictvím zmiňovaných platforem. Tito investoři však pravděpodobně ani nejsou cílem zmíněných společností. Jejich snahou je spíše oslovit část populace, která hodlá začít investovat, ale neví, jak přesně na to.

Začátečník, který hledá lepší zhodnocení, než mu nabízí spořící účet nebo termínovaný vklad, se zkrátka nechce zajímat o výběr jednotlivých investic, byť by se mělo jednat pouze o burzovně obchodovatelné fondy.

Své místo na trhu tak tyto platformy bezesporu mají, přičemž mohou řadě lidí pomoci se zhodnocením volných finančních prostředků. Přestože se sám pouštím i do výběru jednotlivých akcií, tak jednu ze zmiňovaných platforem používám, jedná se zkrátka o část mé investiční strategie.

Kdo další se přizná?

#kaminvestovat #jakinvestovat #investovani #pasivniinvestovani #automatickeinvestice #investicniautomat #ETF #investovaniprozacatecniky

Hodnocení: +71
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Portu... Případně může využít i možnosti nákupu jednotlivých akcií - pokud vím, tak toto právě na Portu možné není.

    +4
  • Zhruba pred rokem jsem na zkousku dal nejake penize do vsech tri platforem. Casem slo o statisice u kazde z nich. Vzdy jsem volil vice rizikovou (potencionalne) vynosnejsi nastaveni. Fondee a Portu me velice mile prekvapily, ale Indigo i kdyz take neco vydelalo, tak v porovnani se zbyvajicimi dvema to byla velka mizerie.

    +3
    • aaa tohle je celkem zajímavý poznatek ? jenom Indigo asi používá roboadvisory, že?

      0
    • @PatrikKudlacek ted budu asi za hlupaka, ale nevim co je to roboadvisory. Vsechny uvedene platformy maji automat ve kterem si nastavim rizikovost a tim to pro me konci. Takze se necham poucit.

      0
    • no je možný, že to mají všechny ty platformy. Ale indigo na webu píše, že vám poměrně často upravuje investiční strategii jejich algoritmus. U fondee a portu to mysím je pouze tak, že si v rámci zvolené strategie vyberte na začátku ETFka a pak už se investuje pouze do nich - ke změnám ve složení ETF nedochází...

      0
    • @PatrikKudlacek Nejsem si tim uplne jisty, ale rebalancing portfolia myslim delaji obcas vsechny ty platformy. Pokud tim myslite tohle.

      0
  • Jsem rád za tento článek. Jsem přesně ten, který nechtěl ztrácet čas ani peníze různými spořícími účty, stavebky atd. Proto jsem do začátku zvolil Portu a nyní nově čerpám informace zde, abych se mohl zkusit v budoucnu trochu posunout, co se týče investování. Jinak část peněz investuji do zlata (slitky).

    Děkuji za článek

    +3
  • K Portu bych doplnil, že pokud založíte účet dítěti, poplatek se snižuje na pouhé 0.25%. Přitom peníze můžete pořád kdykoliv vybrat, pouze doplatíte poplatek do výše "dospěláckého" 1%. Myslím, že je to skvělá služba. Mám jí pro děti a zakládám jí pro manželku. Pan Kudláček má pravdu ve stanovení cílových skupin, jen bych si dovolil poopravit tu "trochu studia" :-) . Autor je zkušený trader, tak to tak z jeho pohleduvypadá, ovšem z pohledu trhy nepolíbeného človèka je i k pasivnímu investování třeba celkem dost znalostí a studia :-).

    +2
    • @reznicekjan1 ...určitě bych se nenazval zkušeným traderem. Spíše investorem a označení "zkušený" je dost relativní a záleží s kým porovnáváte, řekněme, že budu mít asi více znalostí než začátečník, ale jinak bych se za příliš zkušeného nepovažoval. Na to je třeba dle mého desítky let praxe... 

      Jinak souhlasím, že "trocha studia" může asi i trochu zavádějící...bral jsem to pohledem uživatelů na warengo, kde mi zatím přišlo, že je většina z nich zkušených aktivních invetorů...

      Ale jinak platí, co bylo uvedené v článku. Nezkušený začátečník, může využít uvedených platforem :-))

      0
  • Ahoj zajima me vas nazor, na youtube jsem nasrl srovnani portu vs individualni investovani na Degiro kde samozrejme hylo vse kompletne proti Portu, ja to zanalyzoval takhle, klidne prosim o nazor. 

    Kdyz vezmeme v potaz ze investujes dlouhodobe za 0,6 poplatek teda a nebo vlastni portfolio o 5 instrumentech kam si das trvalak jeden prikaz ktery u degira bude 5x nakup s poplatky plus automaticky kurz czk / eur kde si nemuzes poslat smenene penize sam treba z revolutu atd, to same pri vyberu penez na ucet, zase povina konverze stredovym kurzem, to same vzdy v nakupech, portu s menivym zajistenim a nakupem v czk dosahne mnohem lepsiho kurzu, na tisic euro usetri klidne 600-1000 korun jako pri smene na revolutu treba .... v tomhle celkovem souctu uz portu pri posilani par tisic mesicne spatne neni ne ? Proste automat, konverze men atd ... nehlede na to ze i s procentem zatim portu na automat riziko 10 ma lepsi vynos nez s&p500

    +1
  • 1. Na Portu snížili poplatky. Když investují na 15 let, což je snaha jak portu tak foondee, tak se snižuje poplatek z 1% na 0,6%, a to se v budoucnu bude snižovat výše poplatku, pri zachování této slevy! 2. Na portu mohu investovat i do akcií, napr. Nedávno do Pilulky, a to na jejich druhé platformě opPortuNity 3. Bavi mě i ta třetí platforma gallery, kde již od 1 Kč investují do hodnotných veci - auta, známky, obrazy, housle, whisky. Fakt jsou dobří. V budoucnu planuji i vytvoření si i vlastních strategii. Portu doporucuji pro celistvost i menší náklady! Také pravidelně v patek mají streaming. Super! Honza

    +1
  • Jeste me napada jedno vyhoda Fondee. Nedavno pribyla moznost investovat / vybirat penize kazdy den. Drive to bylo 1 x tydne u vsech platforem. Vzhledem k tomu, jak se ted trhy hybou, tak to beru jako velkou vyhodu. Alespon pro toho, kdo si chce trosku zaspekulovat a ne tam jen pravidelne posilat porad stejnou castku.

    +1
    • mmm..to máte asi pravdu, ale pokud bych hodlal spekulovat, tak si vyberu určitě klasického brokera...

      +1
    • @PatrikKudlacek  jenze ja jsem amater a nemam cas na nejake analyzy trhu. takze to beru jako spekulaci pro amatery, kde jedinou promennou je nacasovani. protoze Fondee investuje do ETF, tak sledovani zmen ceny celeho porfolia je otazka jednoho mrknuti oka.

      0
    • tomu rozumím, ale na Fondee budete nakupovat i v případě nejrizikovějšího portfolia diverzifikovaný balíček akciových a dluhopisových ETF..což mi tak nějak nejde dohromady s tou spekulací...ale každý na to můžeme mít pohled samozřejmě vlastní :-)

      0
    • @PatrikKudlacek i to portfolio na Fondee slozene z nekolika ETF melo behem roku nemale vykyvy, takze v pravou chvili lze cast investice odprodat nebo pripadne dokoupit. ty vykyvy nejsou velke jako u jednotlivych akcii, ale jednotky procent obcas ano. a to za zadani bankovniho prikazu stoji :o)

      +1
  • Když vezmete ETF a jeji poplatky řádově nižšší než u uvedených platforem a ještě k tomu u ETF většinou nižšší riziko a vyšší výnos než u těhle firem co si mastí kapsu jako banky na těch co se tolik nevyznají ...

    +1
    • ano Aleši to máte pravdu ETF se dají nakupovat levněji. Jinak poplatek si za svou službu tyto společnosti účtují, ale mnohem nižší než banky. A využívají je lidé, kteří chtějí investovat, ale nechtějí se zaobírat výběrem invstiční platformy, výběrem ETF a následný manuálním nakupováním...to je asi i z článku zřejmé..

      +4
  • Já jsem si dal na zkušenou rok s portu a zároveň i rok s Indigo chtěl jsem i fondee ale po tom co jsem prošel jejich strategie tak jsem zůstal jenom u těchto dvou. Ač věřím že Hlavsovi jsou zkušení investoři a vědí co dělat. Nicméně z mé zkušenosti a uživatelnosti mi přijde Portu jako nejlepší volba (přivětívé prostředí, srozumitelný obsah, přehledný web) a hlavně věřím, že Portu spravují tým lidí, kteří to dělají pro lidi. (kdyby někdo chtěl 3 měsíce bez poplatku https://www.portu.cz/?pozvanka=cestmir3151 taky z toho budu mít 3 měsíce bez poplatku)

    Indigu jsem za tu dobu moc nepřišel na chuť. Možná výhoda je, že již mají mobilní appku ale ve finále v tom nevidím úplnou výhru jelikož v tom nic moc není mi přijde. Ač pro základní přehled to stačí. Někdy ač pro mě otravný jejich zpravodajský systém o každém připsaní peněz (posílal jsem každý týden a vždy po připsání chodí sms a to samé v emailu. Snažil jsem se to vypnout i přes vypnutí to pokračuje, třeba někdo má jiné zkušenosti) 

    Po roce na obou platformách při stejném rizikovém profilu jsem u Portu o 2000 ziskovější. Indigo asi vybírat nebudu ale další peníze přidávat nebudu ty půjdou na Portu.

    +1
  • Cokoliv lepší, než klasická penzijní spoření...

    +1
    • I když ke svým 12 000 dostanete od státu 2 760 a od zaměstnavatele 50 000 ročně a vyberete si ze 100 % dynamický fond? Sám jsem si dal ten od ČS díky jeho velikosti (samozřejmě myšlena velikost mezi penzijními fondy v ČR). Nemyslím si, že je to až zas tak špatný deal.

      0
    • @vrum Pokud zaměstnavatel dodá 50.000kč tak to určitě není nejhorší produkt. Ale ne vždy se podaří přesvědčit aby dodával 2.000kč měsíčně.

      +1