Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
31.01.2021 6 minut čtení

6 způsobů, jak ušetřit na daních desetitisíce korun

Už vás nebaví platit horentní sumy na daních, aby za ně pak naše vláda platila kampaně na Tik Toku? A využíváte všech možností, jak daně minimalizovat?

Bez ohledu na váš věk a úroveň příjmů byste určitě byli rádi, kdybyste mohli svou daňovou zátěž zredukovat. Existuje přitom hned několik legálních možností, jak můžete svůj daňový základ snížit. Většina z těchto slev přitom podporuje zodpovědné jedince, kteří myslí na svou budoucnost, zajištění nebo vzdělání.  

1. Spořte si na důchod

Uzavřeli jste si penzijní připojištění? Je to velmi pravděpodobné. Na penzi si spoří v rámci tzv. třetího pilíře téměř 4,5 milionu Čechů. Pravděpodobně by se našli i zajímavější možnosti, jak…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +36
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Jen bych zmínil, že mezi dary se počítá i dárcovství krve nebo krevních složek. A k tomu dobrý pocit, že někomu můžete zachránit život :)

  +14
  • Díky za doplnění :-) ..to mě popravdě vůbec nenapadlo :-)

   +1
  • @PatrikKudlacek Za jeden odběr je možné odečíst si 3000 ze základu daně, pokud byl odběr bezpříspěvkový (čili nenechali jste si za něj zaplatit). Není to moc, ale není to ani málo :) A narozdíl od jiných darů, krev se vám zase obnoví.

   +3
 • K bodu 3 pozor u investičních životních pojištění na tvorbu počátečních jednotek. Jsou to peníze na provoz pojišťovny a platí se jak z příspěvků klienta, tak z příspěvků zaměstnavatele. Výjimkou je mimořádne pojistné. Dříve se tvořily z dvouletého pojistného. Tj. při platbě 2tis měsíčně (nejvyšší daň odpočet) a příspěvků zaměstnavatele 1000 měsíčně, si pojišťovna ponechá 2x(24+12)=72 tis. A to se bude vracet na daňovém odpočtu velmi dlouho. Dokonce se mi stalo, že po snížení částky při mateřské a zpětném navýšení po ní jsem měla opět tvořit počáteční jednotky z navyseneho rozdílu. Přestože už z vyšší částky byly zaplacené. V té době jsem měla ižp 15 let, minimální rizikové plnění. Za tu dobu nikdy nebyla při dynamicke strategii hodnota mých "naspořených" jednotek než vložených peněz. Ani po zohlednění daní, kdy zpočátku jsem dosahovala sazby 25 % se IžP nevyplatilo. Takže jsem vybrala, co šlo a dnes je ve splaceném stavu, abych nemusela dodaňovat. Počáteční jednotky, které měly původně sloužit k pokrytí provozu ještě 15 let mizí neskutečně rychle, takže doufám, že mi IZP neumře před povinnosti dodaňení. Jak říká Kiosaki, co potřebuje podporu státu, to není dobré.

  +4
  • Já souhlasím, že IŽP není zrovna ideálním finančním produktem, z důvodů co píšete...šlo mi pouze o to, aby lidé nezapomněli na to, že když už ho mají, mohou zaplacené pojistné využit také k daňové úspoře. Primárně kvůli daňové úspoře je pořízení IŽP samozřejmě nesmysl...

   0
 • Děkuji za článek. K odpočtům úroků z hypotéky bych upozornil, že odpočet je možný pouze pokud nemovitost slouží k řešení vlastní bytové potřeby. Jedná-li se o investiční byt, je nutné úroky zahrnout do nákladů, avšak pokud člověk využívá 30% výdajový paušál, není to možné vůbec.

  +2
 • Bod 3 by se mohl v některém článku více a konkrétně podrobně rozepsat :)

  +1
  • Co byste k tomu potřeboval vědět? Mám hypotéku úvěr ze stavebního spoření ne, ale probíhá to celkem jednoduše. Banka mi zašel mailem potvrzení o výši zaplacených úroků. A já pouze tuto částku zadám do příslušného řádku v daňovém přiznání a částka se mi odečte z daňového základu. Zaměstanancům přitom většinou dělají přehled firemní účetní, jim pak stačí dodat toto potvrzení...

   +1
 • Dobrý den, k bodu 4 jsem  bohužel  nikde v zákoně v §34 nenašel možnost uplatnit si 10 000,- za zaplacený kurz celoživotní vzdělávání na UK. Všude se mluví pouze o zkouškách.

  0
  • Dobrý den @milanChochol máte pravdu. Původní informaci jsem si dostatečně neověřil. Omlouvám se. Text jsem upravil. Bohužel to je jak píšete. Jedná se pouze o přesný výčet rekvalifikčních kurzu, které jsou stanovené zákonem a jsou uvedeny zde: https://www.narodnikvalifikace.cz/

   0
 • K té životní pojištění, osobní zkušenost z minulosti, možná je to teď už jinak: někdy zpět cca r. 2008 nebo 2009, kdy jsem nechal vylákat od spolužáka, který tehdy vstoupil do klubu EuroFinancial a OVB, si uzavřít investiční životní pojištění s měsíčním vkladem 1000 u obou společností a po dvou letech jsem zjistil, že peníze na účtů jen klesají a to tím, že zisk nikde a poplatky vyšší a vyšší, a pak vypuklá kauza EF a jsem byl tehdy schopen ty smlouvy zrušit a odešel jsem se ztrátou cca 50% z celkového, a z tohoto důvodu, jsem od té doby nevěřil nic jiného, než peníze, které jsem pořád držel v ruce.

  0
 • Vzdělaní "jen" -1500 kč

  0
  • Jestli to dobře chápu., tak vždělání (třeba kurzy na SEDUO) si mohu do 1500 CZK odečíst také z daní?

   0
  • @Lux  díky tam jsem se asi upsal - opraveno ...

   0
  • @Mitacek do 10 000,- si to můžete odečíst z daňového základu, to znamená, že reálně tak ušetříte 15 % z této částky

   +1
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím