Bez ohledu na váš věk a úroveň příjmů byste určitě byli rádi, kdybyste mohli svou daňovou zátěž zredukovat. Existuje přitom hned několik legálních možností, jak můžete svůj daňový základ snížit. Většina z těchto slev přitom podporuje zodpovědné jedince, kteří myslí na svou budoucnost, zajištění nebo vzdělání.
1. Spořte si na důchod
Uzavřeli jste si penzijní připojištění? Je to velmi pravděpodobné. Na penzi si spoří v rámci tzv. třetího pilíře téměř 4,5 milionu Čechů. Pravděpodobně by se našli i zajímavější možnosti, jak byste mohli zhodnotit své volné finanční prostředky, pokud vám však přispívá i zaměstnavatel, může jít o zajímavou cestu, jak si na důchod přilepšit. Jedná se o win-win situaci, kdy může na daních ušetřit jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec.
Pro vás je podstatné, že můžete za jistých podmínek uplatnit odpočet za penzijní připojištění a odečíst si z daňového základu až 24 000 Kč. Abyste získali maximální slevu na daních, je třeba měsíčně odkládat stranou do fondu penzijního připojištění 3 000 Kč, tj. vložit do fondu penzijního spoření 36 000 Kč za rok. Výsledná sleva na dani se rovná částce 36 000 Kč – 12 000 Kč. Vzhledem k tomu, že na prvních 12 000 Kč za rok, můžete čerpat státní příspěvek, slevu na dani z těchto peněz uplatňovat nelze.
2. Uzavřete si životní pojistku
Platby za životní pojištění lze rovněž odečíst z daňového základu, a to opět až do výše 24 000 Kč. Uzavření životní pojistky je přitom poměrně zodpovědným krokem, zvlášť pokud máte závazky typu hypotéky či jiných úvěru. Rovněž byste nad ní měli uvažovat, pokud je vaše rodina existenčně závislá na vašich příjmech.
Uplatnit slevu na daních můžete, pokud smlouva o životním pojištění splňuje následující podmínky:
- Pojištěný je zároveň pojistníkem – osobou, která uzavřela smlouvu
- Smlouva je sjednána minimálně na 5 let, a zároveň do roku, kdy pojištěný dosáhne věku 60 let
- Smlouva neumožňuje mimořádné výběry vkladů
Zároveň musí pojištění obsahovat pevnou pojistnou částku na smrt nebo dožití, jejíž minimální výše je stanovena následovně:
- 40 000 Kč u pojistných smluv na 5 až 15 let
- 70 000 Kč u pojistných smluv nad 15 let
Budete-li uplatňovat tuto slevu, myslete na to v budoucnu. Pokud byste se třeba rozhodli pro předčasné ukončení životního pojištění, museli byste posléze uplatňovanou slevu na daních vracet. Nemusí jít přitom o zrovna málo peněz. Řekněme, že jste po dobu 10 let uplatňovali slevu 20 000 Kč ročně. To znamená, že jste ušetřili na daních 30 000 Kč (200 000 Kč x 0,15). Pokud byste následně smlouvu zrušili, budete povinni těchto 30 tisíc v následujícím daňovém přiznání státu vrátit.
3. Odečtěte si z daňového základu zaplacené úroky
Pokud jste řešili v poslední době nákup nového bydlení, které jste financovali hypotékou, nebo jste k rekonstrukci bydlení využili úvěru ze stavebního spoření, můžete si zaplacené úroky opět odečíst z daňového základu. Zvlášť v prvních letech splácení hypotéky tvoří úrok podstatnou část splátky hypotečního úvěru, takže odečet zaplacených úroků může přinést výraznou úsporu.
Maximální částka úroků, kterou si můžete z daňového základu odečíst činí 300 000 Kč. Reálně tak můžete ušetřit až 45 000 Kč.
4. Celoživotní vzdělávání se vám může vyplatit hned dvakrát
Co si budeme povídat, v dnešní době se vše velmi rychle mění, a tak je třeba se neustále vzdělávat, abyste udrželi krok s dobou. Nejenomže se vám absolvování vzdělávacích kurzů a další studium může vyplatit v rámci vaší pracovní kariéry, můžete také díky tomu ušetřit na daních.
Z daňového základu lze odečíst náklady na rekvalifikační zkoušky až do výše 10 000 Kč. Poměrně pochopitelnou podmínkou je, že si daný kurz či školení musíte zaplatit sami, nelze odečítat náklady na školení, které za vás uhradil zaměstnavatel. Bohužel se nejedná o veškeré jazykové kurzy a další typy vzdělávání, musí spadat do rekvalifikačních kurzů zveřejněných v Národní soustavě kvalifikací.
5. Udělejte dobrý skutek
Z daňového základu si můžete rovněž odečíst dary, které jste věnovali zdravotnickým zařízením, útulkům, školám nebo pořadatelům veřejných sbírek. Výše daru, kterou si lze odečíst musí přesáhnout 1000 Kč či 2 % vašeho daňového základu a může dosahovat výše 15 % vašeho daňového základu.
Pokud jste tak neudělali loni, můžete si na to vzpomenout příští rok v prosinci. Spočítejte si hrubý odhad výše vašeho daňového základu, zjistěte, jakou částku můžete darovat a obdarujte potřebné. Nejenomže uděláte dobrý skutek, který vás zahřeje, navíc ušetříte nějaký ten peníz – smáznete dvě mouchy jednou ranou.
6. Jste aktivní v odborech?
Od daňového základu si můžete odečíst i členské příspěvky, které hradíte v odborové organizaci. Tato částka může dosáhnout až 1,5 % vašeho daňového základu nebo 3 000 Kč za rok. Osobně neznám žádného člena odborové organizace, ale i tací se najdou a proč nevyužít i této slevy?
Summa summarum
Upřímně asi není dobrým nápadem si uzavírat výše zmíněné finanční produkty pouze z důvodu úspory na daních. Alespoň jeden z nich, ne-li více, však má uzavřený téměř každý z nás a byla by škoda některé z nabízených slev nevyužít. A jakou částku můžete celkem ušetřit?
- Penzijní připojištění: 24 000 Kč x 0,15 = 3 600 Kč
- Životní pojištění: 24 000 Kč x 0,15 = 3 600 Kč
- Úroky: 300 000 Kč x 0,15 = 45 000 Kč
- Vzdělání: 10 000 Kč x 0,15 = 1 500 Kč
- Odbory: až 3 000 Kč
+
- Dary
Uplatněním všech výše uvedených daňových slev můžete ušetřit i více než 50 000 Kč, pro které určitě najdete smysluplnější využití než šéfka české státní kasy. Můžete je třeba investovat. ? Máte-li tyto možnosti, byla by hloupost jich nevyužít.
Vím, že se jedná o trochu netradiční článek, ale v rámci finančního vzdělání není od věci si občas tyto obecně známé informace připomínat.
#dane #uspora #finance #osobnifinance #danovepriznani #slevanadanich #danoveodpocty
Jen bych zmínil, že mezi dary se počítá i dárcovství krve nebo krevních složek. A k tomu dobrý pocit, že někomu můžete zachránit život :)
Díky za doplnění :-) ..to mě popravdě vůbec nenapadlo :-)
@PatrikKudlacek Za jeden odběr je možné odečíst si 3000 ze základu daně, pokud byl odběr bezpříspěvkový (čili nenechali jste si za něj zaplatit). Není to moc, ale není to ani málo :) A narozdíl od jiných darů, krev se vám zase obnoví.
K bodu 3 pozor u investičních životních pojištění na tvorbu počátečních jednotek. Jsou to peníze na provoz pojišťovny a platí se jak z příspěvků klienta, tak z příspěvků zaměstnavatele. Výjimkou je mimořádne pojistné. Dříve se tvořily z dvouletého pojistného. Tj. při platbě 2tis měsíčně (nejvyšší daň odpočet) a příspěvků zaměstnavatele 1000 měsíčně, si pojišťovna ponechá 2x(24+12)=72 tis. A to se bude vracet na daňovém odpočtu velmi dlouho. Dokonce se mi stalo, že po snížení částky při mateřské a zpětném navýšení po ní jsem měla opět tvořit počáteční jednotky z navyseneho rozdílu. Přestože už z vyšší částky byly zaplacené. V té době jsem měla ižp 15 let, minimální rizikové plnění. Za tu dobu nikdy nebyla při dynamicke strategii hodnota mých "naspořených" jednotek než vložených peněz. Ani po zohlednění daní, kdy zpočátku jsem dosahovala sazby 25 % se IžP nevyplatilo. Takže jsem vybrala, co šlo a dnes je ve splaceném stavu, abych nemusela dodaňovat. Počáteční jednotky, které měly původně sloužit k pokrytí provozu ještě 15 let mizí neskutečně rychle, takže doufám, že mi IZP neumře před povinnosti dodaňení. Jak říká Kiosaki, co potřebuje podporu státu, to není dobré.
Já souhlasím, že IŽP není zrovna ideálním finančním produktem, z důvodů co píšete...šlo mi pouze o to, aby lidé nezapomněli na to, že když už ho mají, mohou zaplacené pojistné využit také k daňové úspoře. Primárně kvůli daňové úspoře je pořízení IŽP samozřejmě nesmysl...
Děkuji za článek. K odpočtům úroků z hypotéky bych upozornil, že odpočet je možný pouze pokud nemovitost slouží k řešení vlastní bytové potřeby. Jedná-li se o investiční byt, je nutné úroky zahrnout do nákladů, avšak pokud člověk využívá 30% výdajový paušál, není to možné vůbec.
díky
Bod 3 by se mohl v některém článku více a konkrétně podrobně rozepsat :)
Co byste k tomu potřeboval vědět? Mám hypotéku úvěr ze stavebního spoření ne, ale probíhá to celkem jednoduše. Banka mi zašel mailem potvrzení o výši zaplacených úroků. A já pouze tuto částku zadám do příslušného řádku v daňovém přiznání a částka se mi odečte z daňového základu. Zaměstanancům přitom většinou dělají přehled firemní účetní, jim pak stačí dodat toto potvrzení...
Dobrý den, k bodu 4 jsem bohužel nikde v zákoně v §34 nenašel možnost uplatnit si 10 000,- za zaplacený kurz celoživotní vzdělávání na UK. Všude se mluví pouze o zkouškách.
Dobrý den @milanChochol máte pravdu. Původní informaci jsem si dostatečně neověřil. Omlouvám se. Text jsem upravil. Bohužel to je jak píšete. Jedná se pouze o přesný výčet rekvalifikčních kurzu, které jsou stanovené zákonem a jsou uvedeny zde: https://www.narodnikvalifikace.cz/
K té životní pojištění, osobní zkušenost z minulosti, možná je to teď už jinak: někdy zpět cca r. 2008 nebo 2009, kdy jsem nechal vylákat od spolužáka, který tehdy vstoupil do klubu EuroFinancial a OVB, si uzavřít investiční životní pojištění s měsíčním vkladem 1000 u obou společností a po dvou letech jsem zjistil, že peníze na účtů jen klesají a to tím, že zisk nikde a poplatky vyšší a vyšší, a pak vypuklá kauza EF a jsem byl tehdy schopen ty smlouvy zrušit a odešel jsem se ztrátou cca 50% z celkového, a z tohoto důvodu, jsem od té doby nevěřil nic jiného, než peníze, které jsem pořád držel v ruce.
Vzdělaní "jen" -1500 kč
Jestli to dobře chápu., tak vždělání (třeba kurzy na SEDUO) si mohu do 1500 CZK odečíst také z daní?
@Lux díky tam jsem se asi upsal - opraveno ...
@Mitacek do 10 000,- si to můžete odečíst z daňového základu, to znamená, že reálně tak ušetříte 15 % z této částky