6 minut čtení

Investovat aktivně, nebo pasivně? Proč se pasivní investiční přístup těší obrovské popularitě

Kdykoliv přijde na pořad dne diskuze o rozdílech mezi aktivním a pasivním investováním, zvrtne se v celkem ostrou debatu. Zástupci obou dvou táboru samozřejmě horečně hájí právě jimi preferovaný investiční přístup. Kdo má ale pravdu?

Základy aktivního investičního přístupu

Aktivní investování, jak už naznačuje jeho název, je charakteristické přístupem, ve kterém hraje konkrétní osoba roli aktivního správce portfolia. Myšleným správcem můžete být vy sami, pokud jste individuálním investorem, případně správce aktivně řízeného podílového fondu. Cílem aktivního řízení investic je překonání průměrných výnosů akciového trhu s maximálním využitím krátkodobých cenových výkyvů.

Aktivní přístup spočívám v mnohem hlubší analýze finančních trhů, klade tak mnohem větší význam na odbornost. Jedná se zkrátka o vybírání konkrétních akcií, dluhopisů a jiných aktiv (článek se věnuje především akciovým investicím, ačkoliv principy jsou aplikovatelné i na další trhy), které v očích aktivního investora mají potenciál překonat výnosy celého trhu. Ambiciózní myšlenka, která zní poměrně triviálně. Provedení v praxi? Kdybychom vyjmenovali úspěšné portfolio manažery či investory, kterým se daří opakovaně překonávat výnosy trhu, pravděpodobně bychom si vystačili s jednociferným číslem. Pravdou je, že 95 procent investorů toho schopno není.

Pouze 5 procent aktivních investorů dokáže dlouhodobě překonávat výnosy celého trhu

Portfolio manažer obvykle dohlíží na tým analytiků, kteří nepřetržitě kvantitativně a kvalitativně analyzují trh a následně se snaží odhadnout budoucí pohyby vybraných aktiv. Aktivní investování je tak mnohem závislejší na správném časování vstupů do trhu, který se často chová jako nevyzpytatelný schizofrenik.

Svěřili byste své peníze do rukou bláznovi? Pravděpodobně nikoliv. Pokud hledáte rozumnější cestu ke zhodnocení vašich peněz, popřemýšlejte o pasivní investici.

Pasivní investování – běh na dlouhou trať

Největším rizikem investování na akciových trzích je jejich volatilita. S investičním horizontem od 5 let dále však toto riziko podstatně klesá. Přesahují-li vaše investiční cíle 10 let, je možné považovat akciové investice za formu „spoření“, ačkoliv by prodejci spořících produktů nesouhlasili. Takto dlouhý investiční horizont minimalizuje riziko trvalé ztráty kapitálu. Ve srovnání historických výnosů jednotlivých tříd aktiv pak akcie vítězí na plné čáře.

Pasivní dlouhodobý investor omezuje množství nákupů a prodejů v rámci svého portfolia, což z pasivního přístupu dělá nákladově velmi efektivní způsob investování. Je třeba pouze odolat pokušení a nesnažit se o časování vstupů do akciových trhů.

Nejčastějším příkladem pasivního přístupu je nákup indexového fondu, který svým výkonem „kopíruje“ pohyby jednoho z hlavních indexů, jako je například S&P 500 nebo Dow Jones. Kdykoliv dojde ke změně ve složení těchto indexů, fondy, které je sledují, automaticky změní své podíly prodejem akcií, které tyto indexy opouští, a naopak nakupují akcie, jež se součástí indexu stávají.

Nejúspěšnější pasivní investoři téměř nesledují cenu akcií, ignorují krátkodobé propady a dokonce i velmi výrazné korekce.

To je také jeden z důvodů proč v amerických společnostech tak slaví, když se stanou dostatečně velkými, aby byly zahrnuty do jednoho z hlavních indexů – v tu chvíli se rovněž stanou podílem v mnoha z tisíců indexových fondů, což s sebou přináší masivní přísun kapitálu.

Pokud vlastníte malé podíly v tisících různých společnostech, dosáhnete investičních zisků poměrně jednoduše. Svou pasivní investicí se budete podílet na rostoucích ziscích celého stoupajícího akciového trhu.

Nejúspěšnější pasivní investoři se pak téměř nekoukají na cenu akcií, ignorují krátkodobé propady a dokonce i velmi výrazné korekce.

Klíčové výhody pasivního investování

  • Velmi nízké poplatky – na rozdíl od aktivního přístupu nikdo akcie nevybírá, proto je poplatek za správu pasivní investice mnohem menší.
  • Transparentnost – vždy je očividné, jaká aktiva jsou indexovým fondem držena.
  • Daňová úspora – držíte-li aktivum alespoň 3 roky, splnili jste tzv. časový test a váš výnos z kapitálových trhů pak je osvobozen od daně z příjmu.
  • Minimalizace psychologického efektu – aktivní investoři často vidí investiční příležitost za každým rohem a výkonnost jejich portfolia na toto chování doplácí. Rovněž mají sklony propadat spekulativnímu chování, když se trh rozhodne jít neočekávaným směrem.

Samozřejmě že hlasy aktivních investorů hovoří i o nevýhodách pasivního přístupu. Nejčastěji je skloňováno omezení vaší investice na konkrétní index nebo předem určený soubor investic. Další výtka se týká nízkých výnosů. Už ze své podstaty nemohou pasivní investiční fondy nikdy porazit trh. Pokud si však vyberete jeden z nízkonákladových indexových fondů, jejichž náklady se pohybují v desetinách procent ročně, přijdete o minimum výnosů.

Například fond Vanguard S&P 500 ETF, kopírující výkonnost indexu sdružujícího 500 největších amerických společností, zaznamenal od svého vzniku v září 2010 zhodnocení vložených prostředků o více než 160 procent. O podobné výkonnosti se může většině aktivních investorů nechat jenom zdát.

A jak to vypadá s poměrem aktivně a pasivně spravovaných investic v současnosti? Pojďme se podívat na nejrozvinutější americký akciový trh.

Objem pasivně a aktivně spravovaných investic 2009 - 2018

Zdroj: morningstar.com

Jak můžete vidět na grafu, obliba pasivního investování v posledních letech razantně roste, v současnosti už je poměr mezi pasivními a aktivními investicemi dokonce vyrovnaný. Čím dál větší část podílů ve veřejně obchodovaných firmách drží pasivně řízené indexové fondy, které ani zdaleka neplní klasické povinnosti akcionářů.

Jakým směrem myslíte, že bude pokračovat tento vývoj v následujících letech? Budou mít rostoucí podíly pasivních fondu ve firmách negativní vliv na jejich řízení?

#investice #investovani #knowhow #akcie #investicnistrategie

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Líbí se mi myšlenka pasivního investování, ale zatím jsem nenašel skoro nic v ČR. A když ano, tak si fond účtoval stejné poplatky jako aktivně spravovaný fond... ale uznávám, že už je to nějakou dobu nazpátek. Nemáte nějaké tipy na konkrétní pasivní investice s nízkými poplatky?
    +2
    • Vážený pane Kroci, pracuji pro švýcarskou společnost Swiss Life Select, která má ve své nabídce právě produkt pasivního investování a to za velmi přátelské ceny. Jedná se o ETF strategie Constellation, vyvinuté ve spolupráci s největším světovým správcem aktiv Black Rockem. V nabídce je 5 strategií pro jednorázové investice od 250 tis.Kč a nebo pravidelky od 5 tis.Kč/měs. Vstupní poplatky začínají na 0,5%. Kromě velmi nízkých poplatků je zde benefitem i aktivní správa portfolia (čtvrtletní korekce nastavení v případě nepříznivého vývoje) a hedging do CZK. Rád Vám v případě zájmu sdělím podrobnosti. S pozdravem Petr Boháč tel. 602250613
      0
    • Dobrý den, pane Kroci, osobně investuji prostřednictvím platformy Degiro, která nabízí u řady ETFek jednou měsíčně bezplatný obchod. Seznam těch ETF fondů je tady: https://www.degiro.cz/data/pdf/cs/seznam-ETF-bez-poplatku.pdf Já osobně pravidelně investuji do Fondu VANGUARD S&P500 (neberte to ale jako investiční doporučení slight_smile ) Převod peněz na platformu Degiro je zdarma výběr myslím rovněž, ten jsem zatím neprováděl. Pozivitní reference jsem zaznamenal i na český fintech start-up https://www.fondee.cz/ , osobní zkušenost však s platformou nemám. slight_smile Přeji pěkný den. Patrik
      0
    • Dobrý den, určitě se nebojte vyzkoušet Portu - https://www.portu.cz/ Jsme česká společnost a stojí za námi investiční skupina WOOD & Company. Neúčtujeme si žádné vstupní, ani výstupní poplatky, pouze 1% p.a. z hodnoty spravovaného majetku. Portu portfolia jsou automaticky rebalancována a měnově zajištěna. Pokud byste si chtěl své portfolio sestavit sám, tak i to umíme. Nyní i s 20% slevou na poplatku na dva roky, pokud si své investice převedete k nám. Podívejte se na web a kdybyste cokoliv potřeboval, napište nám na chatu nebo zavolejte a rádi poradíme. Hezký den.
      +1
    • Určitě, děkuji za komentář :-) na Portu jsem ve svém prvním komentáři zapomněl..
      +1
  • 1. Všude čtu o podobném poměru jako zde 95/5%. Odkud tyto data jsou? 

    Jde o porovnání aktivní vs pasivní fondy nebo čerpáte z nějaké studie která porovnává individuální investory?

    2. I vy zde píšete články zabývajíc se konkrétními akciemi (3podhodnocené akcie, 3 slibné akcie) Proč to děláte když je tak malá šance že aktivním výběrem překonáte trh? 

    3.A. Neustále se setkává s tím že drobní investoři věří že trh překonají. Za jejich investiční historii (pár let) se jim to i daří a překonávají index Nasdaq100. Minimálně chvíli to tedy jde. Je to možné dlouhodobě ? 

    3.B. Nechápu proč by se individuálním investorům mělo dařit něco, co se nedaří profíkům (př. Manažeři fondů)? Kteří to dělají na fulltime a mají mnohem více  kušeností a informací. A hlavně proč si spousta lidí myslí  že to dokáže ? (Opravdu to nedokáže?)

    0
    • @Prokmi díky za komentář. 

      1) tady je například článek věnujíc se tomu tématu: https://www.ifa.com/articles/despite_brief_reprieve_2018_spiva_report_reveals_active_funds_fail_dent_indexing_lead_-_works/ (jsou tam i zdroje na původní studii)... 

      jedná se o porovnání aktivně řízených fondů a jejich benchmarků...

      tady jsou pak odkazy na studie výnosů retailových investorů... https://www.retailinvestor.org/investorReturns.html 

      2) šance je malá, pokud se investování aktivně věnujete na denní bázi, pak je ale mnohem větší. Problémem začínajících investorů je, že si neuvědomují, že se jedná o takřka full-time job. Vrhnout se do aktivní strategie a pak za trhem zaostávají... sám mám tedy nastavenou pasivní investiční strategii a k tomu občas přikoupím jednotlivé akcie, ale musím si nejprve vyhradit dost času na studium jednotlivé investiční příležitosti... 

      3A) Pár takových drobných investorů určitě je, ale jinak si musíte uvědomit, že historii píšou ti úspěšní. Ta mnohem větší část, která trh nepřekoná se s tím nikde chlubit nebude a i když se vám daří trh překonávat pár let, tak ve chvíli, kdy se vám dařit přestane najednou stichnete, aspoň můj názor. 

      3B) V podstatě musím souhlasit. Tam je pouze rozdíl v tom, že velikost fondu může posléze být samotnému manažeru fondu na překážku a už nemůže realizovat investice, na kterých by třeba drobný investor zaznamenal vyšší zisk, ale to je opět ta úzká skupina lidí. A proč to lidi pořád zkouší? je to kombinace více faktorů, povětšinou si čtou pouze o příbězích těch úspěšný, možná netrpěliovost, příliš velká očekávání, nadměrné sebevědomí atd... 

      +1
    • @PatrikKudlacek Děkuji za odpovědi a odkazy jen co budu mít víc času kouknu na to. 

      Sám mám většinu portfolia složenou z ETF, ake bějaké koření to chce aby to nebyla nuda. ;-) 

      0
    • @Prokmi přesně ... ?

      0