06.05.2021 6 minut čtení

Investiční průvodce pro mileniály 2/2

Chcete začít investovat? Ale kde získat potřebné know-how? Otázka, kterou jsem si kladl pár let zpět také. Následně jsem věnoval studiu mnoho času. Abych vám to ulehčil sepsal jsem 2dílného průvodce, který vám poskytne cenné info alespoň do začátku.

Doufám, že už jste si přečetli první část tohoto investičního průvodce pro mileniály a pokud ne, tak to můžete ihned napravit. V první části se dozvíte, proč byste měli začít investovat, a jaké základní požadavky musíte splnit, abyste mohli být úspěšní. Dnes si už „pouze“ odpovíme, jak začít a jak dosáhnout vynikajících výsledků. Už vás dělí pouze dva kroky, od cesty za finanční nezávislostí.

Jak začít?

Tato část je mnohem jednodušší, než si většina lidí myslí. Musíte si otevřít obchodní účet. Ne později během dne, ne příští víkend až budete mít čas a rozhodně ne až vyděláte „dost peněz“. Věřte mi, že nikdy nevyděláte dost peněz.

Otevřete si ho právě teď. Máte poměrně široký výběr možností. Osobně mám zkušenost se společnostmi Degiro a eToro, výběr je však zcela na vás. Dobrými referencemi se chlubí i Interactive Brokers, případně jeho české zastoupení LYNX (můžete sledovat i na Warengo @lynxbroker ), Fio Banka nebo Saxo Bank (na platformě naleznete pod nickem @saxobankcz ).

Kdybyste si řekli, že si založíte obchodní účet později, je to stejné, jako byste tak vůbec neudělali. Život na vás klade příliš mnoho požadavků, a tak jsou pouze okamžité činy jediným způsobem, jak dosáhnout pokroku. Jak jsem psal, výběr brokera je zcela na vás a pokud nebudete s obchodníkem spokojení, můžete se kdykoliv přesunout k jinému.

Pokud jste si už založili obchodní účet, můžete přejít k závěrečnému kroku.

Jak dosáhnout vynikajících výsledků?

Nyní přichází ta zábavná část, alespoň tedy pro mě. Vím, že někteří lidé chtějí jen vydělávat peníze a příliš o nich nepřemýšlet. (to je v podstatě tak trochu i můj případ) Pokud jste to vy, ničemu to nevadí. Nakupujte ETF kopírující index S&P 500 a dělejte tak dlouhodobě bez ohledu na vývoj trhů.

Než tak uděláte, je třeba se seznámit s následujícími myšlenkami:

Výše zmíněné tři odrážky jsou zkoncentrované nejdůležitější pojmy z celého investičního světa.

Proč dlouhodobě?

Dlouhodobým investorem chcete být, protože se akciový trh chlubí návratností 7 % ročně očištěno o inflaci. To znamená, že se vám každá tisícikoruna jednou za 10 let zdvojnásobí (za 40 let se jedná o šestnáctinásobek). Akciový trh také v průměru každých 10 let padá. Pád akciových trhů však výrazně zasáhne pouze investory, kteří nerespektují první dvě odrážky.

Je obecně nemožné předpovědět, kdy dojde k pádu akciového trhu. Pokud na to snad přijdete, dejte mi prosím vědět, staneme se miliardáři společně. Pokud však držíte své investice dlouhodobě a necháte je netknuté i během tržních krachů, bude se vám portfolio zhodnocovat v průměru o 7 % ročně. Takto fungují akciové trhy už více než 10 let. Nebude to příjemné, naše averze ke ztrátě vám bude říkat, abyste prodávali, ale historie dává zelenou dlouhodobému investičnímu přístupu.

7 % se nemusí zdát jako hodně, pokud ale budete po dobu 30 let pravidelně investovat 5 000 korun měsíčně, investujete celkem 1 800 000 Kč (5 000 x 12 x 30) se zmiňovaným zhodnocením bude mít vaše portfolio hodnotu cca 5 000 000 Kč.

Proč diverzifikovat?

Musíte diverzifikovat, protože na rozdíl od akciového trhu jako celku mohou jednotlivé akcie spadnout až na nulu a nemusí (a nebudou) se zhodnocovat v průměru o 7 % ročně. I když si nastavíte dlouhodobou investiční strategii, můžete přijít o všechny své peníze, pokud si vyberete špatnou akcii.

Proto jsem před chvílí psal, ať jednoduše nakupujete ETF kopírující #index S&P 500. Jeho nákup je možné připodobnit k vlastnictví 500 nejlepších akcií v USA a když investoři říkají trh, tak jím většinou myslí, právě tento index. Pokud jste tedy diverzifikovaní prostřednictvím nákupu #ETF, můžete očekávat návratnost okolo 7 % ročně.

Proč pravidelně investice přikupovat?

Koncept pravidelného investování je velmi prostý. Každý měsíc zkrátka investujete stejnou částku. Nepotřebujete tak pro začátek žádný velký kapitál.

Hlavním důvodem je to, co už jsem jednou psal, nikdy nevíte, co od trhu očekávat. Pokusy o časování trhů, můžete přirovnat třeba k cvičení ve fitku, po kterém si dáte menu v McDonald’s. Zkrátka jen hromada zbytečného úsilí.

Když investujete pravidelně každý měsíc, tato strategie do jisté míry vyrovná výkyvy akciového trhu, protože v době, kdy se trh propadá, můžete nakoupit více aktiv a naopak. Důležité je pouze zůstat disciplinovaný a #investovat stále pravidelně stejnou částku. To znamená neinvestovat více, když trh roste, a naopak nepropadat depresi a pravidelnou investici nesnižovat, když je tomu naopak. Tím byste největší výhodu pravidelného investování eliminovali.

Slovo závěrem:

Vezmete-li si k srci tři vyjmenované zásady, dosáhnete postupnými kroky fantastických investičních výsledků. Nakonec se vám podaří porazit systém a už budete moci pracovat pouze, když chcete, a to ne v 70 letech, ale třeba ve 45.

Pokud jste ochotní se do investic položit hlouběji, můžete popřemýšlet i o strategii výběru jednotlivých akcií, která může přinést vynikající výsledky a výnos výrazně přesahující zmiňovaných 7 % ročně. Rovněž se nejedná o nijak složité principy, budete ale muset zapomenout na investiční automat a studiu jednotlivých akcií se opravdu věnovat. Možnost budování pasivního příjmu však přinášejí obě cesty.

#akcie #investovaniprozacatecniky #knowhow #financninezavislost #financnenezavisly #investovani #milenialove #pravidelneinvestovani #diverzifikace #sp500 #casovanitrhu

Hodnocení: +28
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.