6 minut čtení

Investiční průvodce pro mileniály 1/2

Svět investování vás může snadno ohromit. Přesto není nic více frustrujícího než číst článek, který se vás netýká. Proč byste měli jako mileniálové číst tento článek? No, protože jsem taky mileniál.

Mými ambicemi je věnování se koníčkům a dosažení finanční svobody. Z toho důvodu se poměrně aktivně věnuji investování, abych peníze, které měsíčně ušetřím, dokázal inteligentně zhodnotit, tak abych mohl dosáhnou co nejdříve svých cílů. Nejsem extra odborník, který by si dovolil někoho školit, věřím ale, že úplným začátečníkům pomoci dovedu

Když jsem přemýšlel nad strukturou investičního průvodce pro mileniály, dospěl jsem k závěru, že by se měl skládat z následujících bodů:

  • Proč investovat?
  • Jaké jsou minimální požadavky na investora?
  • Jak začít?
  • Jak dosáhnout vynikajících výsledků?

Mým cílem je nadchnout vás pro investování. Existuje spousta možností a nemusíte být nutně odborníkem, abyste byli schopní zhodnocovat své volné finanční prostředky. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé otázky blíže.

Proč investovat?

Mohl bych začít tím, že vysypu z rukávu spoustu čísel a ukážu vám, proč je pro vás investování prospěšné. Stejně tak bych vám ale mohl popsat nutriční hodnoty paličky brokolice a určitě ji kvůli tomu jíst také nezačnete. Nějaká historická čísla jsou ale v podstatě nezajímavá, důležité jsou v prvé řadě výsledky.

Sám jsem vždy věděl, že se chci o akciovém trhu dozvědět více, ale nějak jsem se k tomu nemohl dokopat. Začal jsem konzumovat investiční obsah, ale stále mi chyběl nějaký hlavní motivátor. Až se objevil kolega, který dle mého nevydělával o moc víc peněz než já, s novou trojkovou oktávií. Žádný velký luxus, oči mi však otevřela jeho poznámka, že ji v podstatě koupil za akcie, které prodal. Ani moc nevěděl, co dělá, ale prostě včas investoval a nechal svou investici žít vlastním životem. Lze ho považovat za průkopníka, neznám moc lidí, co by si koupilo v roce 2018 nové auto díky svým akciovým investicím.

Po tomto prozření jsem se rozhodl, že rozhodně stojí za to věnovat akciím více pozornosti. Vy však nemusíte čekat, až se objeví ve vašem okolí někdo podobný, prostě stačí začít.

Jaké jsou minimální požadavky na začínajícího investora?

Tak už jsem vás trochu „namotivoval“ a nyní přichází část, která není pro většinu lidí úplně jednoduchá. Nepříjemnou pravdou je, že potřebujete volné finanční prostředky, abyste vydělali peníze na akciovém trhu. Zkrátka peníze vytváří další peníze. Takže byste měli měsíčně spotřebovat méně, než vyděláte. Vím, že jsem vás touto větou příliš nepotěšil, je to podobné, jako bych vám doporučil jíst zmiňovanou brokolici. Volné finanční prostředky však jsou kouzelnou ingrediencí, která dělá rozdíl mezi tím, že budete muset pracovat po celý život a možností pracovat jenom kdy chcete, pokud vůbec chcete.

Jak jsem ale naznačoval v úvodu, nebudu vás zatěžovat nějakými počty a čísly, zkrátka popíšu, co dělat. Nejprve je třeba si zajistit slušný příjem. Buď ze zaměstnání, případně si obstarat i nějaký „vedlejšák“ (osobně se mi moc líbí anglický výraz „side hustle). Cesta vedlejších příjmů je právě ta moje, s hypotékou na krku není snadné vyjít ze zaměstnanecké mzdy, abyste k tomu ušetřili něco stranou na investice.

Druhou důležitou částí je kontrola vašich peněz, přičemž stačí aplikovat inteligentní systém.

Pro mě to znamená nastavení trvalých příkazů. Nemusím si s tím dělat starosti a šetří mi to čas i peníze. Důležitá poznámka: každý měsíc vkládejte na svůj investiční účet určenou částku. Funguje to podobně jako když pravidelně platíte účet za energie nebo telefon. Stačí kontrolovat, zda máte dostatečný zůstatek na účtu, což byste dělali tak jako tak.

Pokud máte rádi čísla, můžete být ambiciózní a vytvořit si Google Spread Sheet se všemi svými měsíčními výdaji. Osobně to mám docela rád, protože vím, za co utrácím a mohu si tak své výdaje lépe korigovat. Zároveň jsem si vědom, jakou částku můžu utratit za zábavu a nikdy se nedostanu do problémů. Výplata od zaměstnavatele mi chodí kolem 10. a vedlejší příjmy po 20. dni v měsíci, přičemž většina mých účtů se mi strhává na konci měsíce. Díky tabulce tak přesně vím, kolik peněz mohu utratit před druhou výplatou.

Osobně mi Google tabulka pomáhá, ale není úplně nutná, jedná se však o triviální způsob, jak si udělat lepší přehled o vlastních výdajích a třeba dokonce objevíte i položky, na kterých ušetříte a s budováním měsíčních přebytků nebudete mít takový problém.

A závěrem, pokud vám váš zaměstnavatel nabízí příspěvek, byť jen k penzijnímu připojištění, zřiďte si ho. Přispívejte si na penzijní účet takovou částku, abyste získali z příspěvku zaměstnavatele maximum. Věřte mi, že nikde nenajdete lepší téměř nerizikovou nabídku na zhodnocení peněz.

---

Dnes jsme si odpověděli na první dvě otázky investičního průvodce pro mileniály. Konečně víte, proč byste měli začít investovat, i když je důchod zatím v nedohlednu a jaké na vás klade investování požadavky. Pokud si své investice zautomatizujete, postačí, budete-li schopní vydělat měsíčně více peněz, než utratíte. Za zbytek už bude zodpovědný složený úrok a reinvestování investičních zisků…

V pokračování tohoto průvodce zjistíte, jak začít a jak dosáhnout vynikajících výsledků. Tak ještě buďte trochu trpěliví a už v neděli můžete odstartovat svou cestu za finanční nezávislostí.

#akcie #investovaniprozacatecniky #knowhow #financninezavislost #financnenezavisly #investovani #milenialove

Hodnocení: +28
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.