5 minut čtení

Tržní pohyby předpovědět nelze. Tvrdí-li vám někdo opak, je to lhář!

Každý den jsme bombardování nejrůznějšími predikcemi odborníků a „odborníků“, kteří se nám snaží prodat svou vlastní vizi budoucnosti. Řeknu vám pravdu, všechny tyhle predikce jsou k ničemu.

Řada analytiků, odborníků a prognostiků se vám snaží prodat svou jedinečnou vizi budoucnosti, která je zaručeně správná. Všechny tyto prognózy jsou k ničemu. Samozřejmě pokud bude někdo tvrdit po dobu 10 let každý měsíc, že je krize za dveřmi, jednou se musí trefit, pak se obvykle ale mluví pouze o té úspěšné předpovědi. Jako by se na ty předchozí nějakým způsobem zapomnělo. Nikdo ale křišťálovou kouli nebo stroj času nemá.

Do podobných předpovědí navíc vstupují dvě proměnné, nejenom že je třeba odhadnou budoucí vývoj, navíc je třeba odhadovat dopady tohoto vývoje na akciové trhy. Ani jedno odhadnout není úplně snadné.

Pojďme se vrátit o půl roku zpět

Zavřete oči a představte si, že jste transportováni zpět na konec prosince. Říkám vám, že příští rok v Číně vypukne vysoce nakažlivý a smrtící virus dýchacích cest. Virus se však z Číny během několika měsíců rozšíří do každé země na světě, nakazí miliony lidí a vyžádá si stovky tisíc obětí. Mezinárodní cestování se dramaticky zpomalí až téměř zastaví. V polovině března se zavřou české školy, nastane dvouměsíční celostátní karanténa, nadejde k zavírání restaurací, barů a všech dalších podniků, které nejsou nezbytně nutné k přežití. Lidé budou vyzváni, aby zůstali doma, s výjimkou plnění základních potřeb a všichni budeme nosit roušky.

Jedná se o predikci, jak z nějakého béčkového sci-fi filmu. A to mohu pokračovat dále.

Celé segmenty ekonomiky se zcela zastaví. U nás pomalu začne růst nezaměstnanost, OSVČ mají problém přežít, žádají o státní příspěvky. ČNB sníží základní úrokovou sazbu opět k nule a zmírní podmínky kladené na žadatele o hypotéky. Deficit státního rozpočtu bude 300 miliard korun, a to je na tom naše země ještě relativně dobře.

Zotavení ekonomiky jižního křídla Evropské unie bude stát biliony. V USA bude žádat o dávky v nezaměstnanosti 40 milionů lidí.

Americká centrální banka přistoupí k bezprecedentnímu kvantitativnímu uvolňování a bude chrlit dolary do místní ekonomiky. Vyhlásí neomezené nákupy dluhopisů včetně těch s vysokým výnosem („High yield“) a ETF za účelem poskytnutí likvidity místnímu finančnímu systému. Americký kongres jednomyslně schválí návrh zákona stimulujícího americkou ekonomiku ve výši 48 000 000 000 000 (48 bilionů) Kč, aby udržel ekonomiku a životy místních při životě, dokud opět nebude možné se vrátit do normálu.

Co si myslíte, že by se za podobné situace stalo akciovému trhu?

Pokud byste byli upřímní museli byste říct, že dojde k totální katastrofě a pádu amerických akciových trhů minimálně o polovinu. (stále jsme v prosinci a pokoušíme se o predikci). Podobně by si musely vést i další akcie.

Místo toho je index S&P 500 (modrá) od začátku roku pouze o 3 % níže, světové akcie (růžová) o 7 % níže a technologický index Nasdaq 100 (fialová) o více než 13 % výše! To neznamená, že je vše růžové, londýnský index FTSE 100 (oranžová) od začátku roku oslabil o 18 %, toto čísla však stále divoce převyšuje jakákoliv očekávání vzhledem k tomu všemu, co se stalo.

Porovnání výkonnosti jednotlivých indexů od začátku letošního roku

Zdroj: finance.yahoo.com

Přesuňme se do července 2019

Nyní si zopakujme cvičení výše, pouze si danou predikci představíme přesně před rokem. Říkám vám, že se stanou přesně stejné děsivé věci na začátku příštího roku a zeptám se vás, zda byste mohli předpovědět, co se stane na trhu.

Skoro bych se vsadil, že potom co jsem vám předpověděl na začátek příštího roku, by určitě nikdo neřekl, že index Nasdaq 100 bude o čtvrtinu výš, S&P 500 o 5 %, světové akcie na svém a pouze londýnská FTSE 100 o 19 % níže. (Možná by se nad sebou měli britští zákonodárci zamyslet…brexit)

Porovnání výkonnosti jednotlivých indexů za posledních 12 měsíců

Zdroj: finance.yahoo.com

Žádný ekonom neměl v prognóze na rok 2020 globální pandemii. Ale ani s dokonalou znalostí toho, co by se v tomto bláznivém roce mohlo projevit, by nikdo nepředpovídal, co vidíme na akciových trzích. To dokazuje, že časování trhů z dlouhodobého hlediska naprosto postrádá smysl.

Někteří investoři, profesionální i amatérští, mohou mít při předpovídání tržních pohybů štěstí. Některé krátkodobé obchodní strategie mohou chvíli fungovat, dokud nepřestanou. Někteří správci hedgeových fondů mohou být schopni využít drobné neefektivnosti na trhu pomocí pákového efektu, pouze dokud se nestanou příliš velkými.

Pro nás pro ostatní a tím myslím pro většinu z nás, je čas hodit ručník do ringu a připustit si, že obyčejná, stará a nudná dlouhodobá alokace aktiv a diverzifikace, je jedinou spolehlivou metodou investování.

#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #návod #howto #knowhow #casovanitrhu #pandemie #coronavirus

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Absolutní pravda. Reálně to neví nikdo, a pokud někdo tvrdí opak, good for him. Dobří investoři i spekulanti jsou s tímhle faktem naprosto spokojeni a nesnaží se s ním jakkoliv zápolit. Ostatně přesvědčení, že trh půjde nějakým směrem samo o sobě žádné peníze nevydělává. A když ho člověk zobchoduje se špatnou strategií a money managementem, může na tom prodělat i kalhoty, byť by nakrásně ten směr i trefil.
    0