Než se pustíme do samotného návodu, tak je možné, že tu stále je dost čtenářů, kteří váhají, zda na kompenzační bonus pro OSVČ mají nárok. Tím se tu zabývat nebudeme, ale mohu vás odkázat na vyčerpávající článek Popotahování kvůli Pětadvacítce? Právnička radí, kdo může být v klidu a koho naopak kontroloři možná navštíví.
Pokud jste se již rozhodli, že o Pětadvacítku chcete zažádat, můžete postupovat podle tohoto návodu:
1) Sehnat formulář
2) Vyplnit formulář
3) Odeslat formulář + čekat na peníze
Jednotlivé kroky si nyní trochu rozebereme, aby to zvládl skutečně každý. Mladá generace nad tím pravděpodobně mávne rukou a vše udělá tak nějak intuitivně, ale jistě by se našlo mnoho takových, kteří o kompenzaci nezažádají, i když na ni mají nárok, a to jen proto, že je to na ně moc složité. Není se ale čeho bát. Jdeme na to:
1) SEHNAT FORMULÁŘ
Začal jsem hledáním na Googlu, kam jsem zadal heslo "formulář na žádost o příspěvek pro OSVČ" a hned první výsledek byl web Ministerstva financí. Odtud jsem byl odkázán na jiný web, kde už bylo možné si formulář stáhnout. Tam jsem k mému překvapení zjistil, že je možné vše vyplnit i v online aplikaci. (A záhy jsem byl zklamán, když jsem zjistil, že se tisku dokumentu a jeho následnému skenování bez datové schránky stejně nelze vyhnout.)
Co musíte udělat?
Jděte na tento odkaz a z něj si stáhněte formulář do svého počítače. Otevřete ho.
Přečtěte si také: Další „bububu!“ od finančáku aneb za neoprávněnou žádost o Pětadvacítku až 8 let v chládku
2) VYPLNIT FORMULÁŘ
Pokud jste správně stáhli a otevřeli formulář, uvidíte toto:
Nyní máte dvě možnosti. Vzhledem k tomu, že bude potřeba formulář podepsat, bude nutné ho nakonec vytisknout. Buď si můžete hned formulář vytisknout a vše vyplnit ručně, anebo využijte toho, že je žádost interaktivní a vyplňte si ji v počítači. Po vytisknutí už ji tedy bude stačit jen vlastnoručně podepsat.
U vyplňovaných údajů stojí za zmínku hned první bod, který předchází části „A“ a bylo by tak snadné na něj zapomenout. Hned pod úvodní větou je „Finančnímu úřadu“. Po kliknutí na rozbalovací šipku můžete vybrat svůj kraj. Následně také zvolte územní pracoviště, pod které spadáte.
Dále pravdivě vyplňte své osobní údaje včetně čísla účtu, na který vám má Pětadvacítka přijít. V části „B“ můžete zvolit, jakou částku požadujete. Více než 25.000 Kč se tam dát nesnažte, nejde to. Pro naprostou většinu lidí bude platit, že rovnou jednoduše označí „Plnou částku“, čímž se automaticky vyplní počet dní i částka.
Nakonec stačí dokument podepsat. K tomu bude potřeba ho nejdříve vytisknout.
Co musíte udělat?
Formulář pravdivě vyplňte, vytiskněte s podepište.
3) ODESLAT FORMULÁŘ
Máme vyplněný, vytisknutý a podepsaný formulář. Nyní zbývá ho odeslat. Máte-li skener, tak podepsaný formulář naskenujte do počítače. Pokud skener nemáte, využijte fotoaparát. Stačit bude průměrný mobilní telefon, ale dejte si záležet, ať je vše čitelné.
Teď už stačí dokument odeslat. Ale kam? Je potřeba najít ten správný e-mail. I s tím vám pomůže vyplněná žádost. Možná jste si totiž všimli, že po vybrání správného územního pracoviště FÚ se vám automaticky doplnila i jeho e-mailová adresa:
Jakmile ji najdete, můžete dokument v příloze e-mailu odeslat. Jako předmět použijte „Žádost o kompenzační bonus“.
Zbývá už jen počkat, až peníze dorazí, což by nemělo trvat déle než několik pracovních dní (první lidé, kteří žádali ještě před Velikonocemi, hned v prvním týdnu po Velikonocích peníze na účet dostali. Už víte, co se svou Pětadvacítkou uděláte? Inspirujte se u 9 lidí z různých profesí: Co si o Pětadvacítce myslí lesník, zvukař nebo kadeřník? Zeptala jsem se jich.
Co musíte udělat?
Formulář naskenujte a pošlete na správnou e-mailovou adresu.
Anebo vše udělejte online
Výše uvedený postup je kompletní a plně dostačující. Existuje však alternativa ve webové aplikaci, kde lze všechno vyplnit online. Její adresa je zde (klik). Postup vyplňování je prakticky totožný jako ve staženém dokumentu, jak jsem popsal výše.
V prvním kroku vyberete požadovanou částku, respektive období, za které kompenzační bonus požadujete. V druhém kroku vyplníte osobní údaje a číslo bankovního účtu. Ve třetím kroku vyberete kraj a územní pracoviště. Ve čtvrtém kroku následuje čestné prohlášení. Pak vše musíte buď odeslat pomocí datové schránky, nebo žádost vytisknout, podepsat a poslat mailem, jak se popsáno výše. V této elektronické verzi je navíc i možnost podat žádost v zástupu za jinou osobu, která též vyplní své osobní údaje.
Pozor na šmejdy
Věřím, že podle uvedeného postupu si s tím poradí každý, kdo o to stojí. K mému zděšení se totiž na internetu začínají objevovat nabídky, kdy za vás někdo tuto jednoduchou žádost podá. Nabídka, na kterou jsem narazil, stála „pouhých“ 350 Kč. A o co jde? O vyplnění pár údajů a odeslání e-mailu s přílohou. To zvládnete i vy!
Přečtěte si také: Paní Schillerová, kontroly a pokuty za Pětadvacítku nedávají smysl. Stát by měl utrácejícím OSVČ spíš děkovat
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#podnikani #petadvacitka #kompenzace #osvc #podnikatel #zadost #navod #poptavka #formular #online #financniurad