Další navazující rozhovor s paní advokátkou je k dispozici zde: Advokátka odpovídá na vaše dotazy: květnová Patnáctka, s.r.o. a plánovaný obrat, co když nepřišel Antivirus
Čert vem zpackanou žádost i slušně řečeno symbolickou výši kompenzace. Tím nejhorším vysvědčením pro ministerstvo financí a Finanční správu jsou aktuálně davy drobných živnostníků, kteří kudy chodí, tudy krčí rameny a obracejí oči v sloup.
Aby taky ne, když si nejsou jistí, jestli náhodou nejsou podobně bohatí jako fotbalisté, což by mohlo znamenat, že by o Pětadvacítku žádat spíš neměli. Anebo se bojí zažádat jednoduše proto, že si dovolili být pracovití a hrozí, že by letos mohli mít vyšší příjmy než loni. Ještě o víkendu panoval všeobecný zmatek a online diskuze včetně komentářových sekcí tady na Warengu se plnily různorodými konkrétními životními situacemi jednotlivých OSVČ, kteří si neví rady, jestli mohou žádost podat, nebo by raději neměli.
Dnes už z komunity podnikatelů cítím lehkou rezignaci. Ono živnostník je člověk zvyklý se otáčet, protože ví, že nikdy od nikoho nic zadarmo nedostane. A tak spoustu z nás zkrátka nemá čas se tři dny zabývat nějakým vágně pojatým a nejasným vládním nařízením, které nám na jednu stranu slibuje 25,000 Kč, ale na druhé straně zároveň hrozí kontrolami z Finančního úřadu.
Pojďme si na úvod ještě jednou zopakovat, jak zní možné oficiální důvody, pro které OSVČ může o Pětadvacítku žádat. Vypůjčím si je z textu, který na Warengu k Pětadvacítce publikovala Šárka Pelikánová:
- Živnostník musel uzavřít svoji provozovnu nebo omezit její provoz,
- byla živnostníkovi nebo jeho zaměstnancům nařízena karanténa,
- živnostníkovi se omezila poptávka po jeho službách či produktech,
- byly omezeny nebo zcela ukončeny dodávky služeb či produktů,
- živnostník musel pečovat o dítě.
I v tomto textu se píše: "Není stále jasné, jakým způsobem budou finanční úřady v budoucnu hodnotit, zda daný podnikatel měl či neměl na bonus opravdu nárok a zda byl opravdu virem zasažen."
Přečtěte si také: Místo Pětadvacítky Patnáctka: Co už víme o květnové podpoře pro OSVČ?
Takže jsme zpět na začátku: Nikdo nic neví. V tomhle případě to tak ale zůstat nemusí. Když neví samotný stát, vy sami ani vaše účetní, stále tady ještě máme posly práva - advokáty, kteří by nám na základě státem daných podmínek mohli říct, jak moc snadné/nesnadné bude za rok případné návštěvě z Finančního úřadu vytřít zrak a dostat ji svými argumenty do situace, kdy vám nebude schopná nic dokázat.
Abych sobě i vám v celé věci udělal jasno, zeptal jsem se na pár palčivých otázek advokátky, zakladatelky a CEO advokátní kanceláře VIA IRUIS Alexandry Mára Paurové.
Na úvod se, možná trochu naivně, zeptám, jestli má vlastně na Pětadvacítku nárok někdo jako já. Řekněme, že jsem copywriter na volné noze, kvůli opatřením jsem musel zrušit pár schůzek a nerozběhly se mi 2-3 nadějné spolupráce, ale již běžící projekty zůstaly, takže práce i příjem je, ale bod č. 3 s omezenou poptávkou po mých službách podle mě můžu splňovat.
Vaši otázku rozhodně nepovažuji za naivní. Je spíš přesným odrazem toho, jak je předmětný zákon (pro zájemce č. 159/2020 Sb.) koncipován a jak vágně jsou stanoveny podmínky čerpání této podpory.
Úvodem bych ráda upozornila všechny čtenáře na to, že moje odpovědi na toto téma mohou být interpretovány maximálně v rovině „jak bych se na Vašem místě rozhodla/zachovala já osobně“. Nemohu nikomu v obecné rovině říci ANO, vy jednoznačně (ne)máte nárok nebo NE, Vy se jednoznačně (ne)máte čeho obávat.
Zpět k otázce. Já bych se klonila pocitově spíše k odpovědi negativní, ale samozřejmě je otázkou, jak moc Vás konkrétně poškodilo to „zrušení pár schůzek a nerozběhnutí 2-3 spoluprací“. Tak, jak existuje nespočet podobných případů, tak existuje i nespočet variant důsledků, které může u jednotlivých OSVČ téměř stejná situace způsobit. Rozdíly budou závislé na typu udržené/ztracené klientely, na fázi, ve které se ten který podnikatel ve svém podnikání nachází, na výši fixních nákladů, které nemůže nijak ovlivnit a podobně.
V obecné rovině bych ale doporučila při zvažování konkrétního případu tři věci:
Zaprvé přistupovat k příspěvku optikou toho, že se jedná o „kompenzaci“. Tedy kompenzaci ztráty. Poměřovala bych tedy v první řadě prokazatelnou výši ztráty s výši kompenzačního bonusu.
Dále bych se vrátila zpět k první navrhované variantě, se kterou MF ČR ohledně kompenzačních bonusů přišlo, a vůči níž se zvedla vlna kritiky. Ačkoliv zákon prošel ve zcela jiné podobě, domnívám se, že neexistuje důvod, proč by se právě původně navrhovaná kritéria nemohla stát pro finanční správu tím klíčem, podle kterého budou tipovat daňové kontroly apod.
No a pokud bych si stále nebyla jista, jestli mám o kompenzaci žádat, pak bych se nejspíše poradila s někým, kdo by mi byl schopen v případě, že by nakonec na daňovou kontrolu či podobné kroky ze strany finanční správy došlo, pomoci. Tím myslím daňového poradce či advokáta, v ideálním případě oba.
Nicméně tím už se dostávám k poslední části mé odpovědi a tou je účelnost a efektivita. Myslím, že v naprosto základní rovině úvah o tom, zda o podporu žádat, by si měl každý zodpovědět vždy dvě základní otázky. Vyplatí se mi 25.000,- Kč za všechny ty potenciální problémy a případné náklady spojené se zjišťováním, jestli mám na tento příspěvek nárok? A druhá – opravdu těch 25.000,- Kč potřebuji, abych jako OSVČ přežil? Pokud je odpověď na obě otázky kladná, existuje velká šance, že žádost o kompenzační bonus bude u vás oprávněná.
V této souvislosti se snažím já osobně nezapomínat ale ani na to, že se v tomto případě nejedná o nějaké darované peníze, ale o finanční prostředky ze státního rozpočtu, tedy „z peněz daňových poplatníků“. Stát bude přitom tyto prostředky v budoucích letech potřebovat „do finančního rozpočtu vrátit“, což se bude velmi pravděpodobně dít buď přímým či nepřímým navyšováním daní anebo zvýšením počtu kontrol a zpřísněním ukládaných sankcí. Čím menší tedy ta „díra“ ve státním rozpočtu bude, tím menší by měla být tvrdost postupu státu v příštích letech.
Přečtěte si také: 1,4 miliardy Kč z COVID Praha bylo rozebráno za 10 minut, malí živnostníci mají opět smůlu
Dále mě zajímá, jak moc se musí případné kontroly či popotahování bát lidé, u kterých je nad slunce jasné, že jim opatření spojená s koronavirem zařízla nemalou část práce. Opět dávám konkrétní příklad – člověk pracující jako OSVČ jakožto učitel a zároveň aktivně hrající v hudební kapele. Z obou činností má příjem, učení se mu výrazně omezilo, hrát aktuálně nemůže vůbec, což zřejmě hned tak znovu nepůjde, takže čeká, že příští rok půjde jasně vidět, že měl letos nižší příjmy. Takový se nemá čeho bát ne?
Čím jasnější je „zaříznutí“ podnikání, tím spíše je pravděpodobné, že takový podnikatel propadne sítem a finanční správa zrovna tohoto člověka nebude považovat za zájmovou skupinu ke kontrolování.
K tomu bych chtěla dodat, že otázka celkově nižších příjmů v tomto roce je podle mého názoru nepodstatná. Pokud by například podnikatel byl jednoznačně omezen v podnikání po aktuální dva měsíce letošního roku, kdy z jeho účetnictví bude jasná v těchto dvou měsících „díra“, a přesto by ve zbytku roku byl schopen vydělat více než loni, pak si nemyslím, že by si nyní o bonus žádal neoprávněně. Pokud by v případě takového člověka finanční správa chtěla uplatňovat nějaké sankce, jsem přesvědčena, že by se jim dalo s úspěchem bránit.
Když zůstanu ještě u menších podnikatelů, při jejich počtu je přece nereálné, aby vůbec příští rok na jaře Finanční úřady měly čas věnovat se nějaké jejich bližší kontrole. Předpokládám, že příjmy bude kontrolovat nějaký program, který úředníkům „vyplivne“ jen lidi s těmi nejvyššími a do nebe volajícími odchylkami, kteří zároveň dostali Pětadvacítku. Navíc se určitě budou v rámci přiznání řešit i jiné věci, jako jsou odpuštěné zálohy na pojištění atp. Je vůbec reálné, že někdo, kdo měl loni příjmy např. 600,000 Kč a letos bude mít z nějakého důvodu 800,000 Kč, avšak nažene příjmy až v druhé polovině roku a nyní kvůli omezením činnosti skutečně finance nemá a dostane Pětadvacítku, by se měl obávat kontroly?
Jak jsem již naznačila, myslím si, že celková roční výše příjmů nebude kritériem. Ta kritéria se podle mého názoru budou (možná v upravené podobě) blížit kritériím, která představilo MF ČR v první navrhované variantě zákona. Osobně bych za nejpravděpodobnější pokládala srovnání příjmů v období trvání nouzového stavu a jejich výše ve stejném období v loňském roce. Již nyní je tedy jasné, že by se jednalo minimálně o březen a duben. To je však opravdu můj osobní soukromý názor.
V souvislosti s malými podnikateli, z nichž se opravdu celá řada zdaňuje tzv. výdajovými paušály, a proto často vůbec neevidují výši svých výdajů, bych chtěla upozornit ještě na jednu věc. Pro případ jakékoliv budoucí kontroly ze strany finanční správy se bude počítat jakýkoliv důkaz o tom, že si podnikatel o pětadvacítku zažádal například proto, že by jinak nebyl schopen platit fixní či mimořádné náklady. Doporučovala bych proto všem, aby si opravdu důsledně na jedno místo schovávali všechny doklady, emailovou korespondenci, účtenky, faktury, smlouvy a podobně, které mohou dokladovat, v jaké situaci nyní podnikatel skutečně je, a co tedy bylo konkrétně u něj důvodem, proč si o kompenzační bonus „musel zažádat“.
Řekněme, že ta kontrola skutečně dorazí. Pod jiným textem o Pětadvacítce se nám objevil i tento komentář:
„Zaujimavy clanok a suhlasim (takisto 'moralni' narok myslim nemam a kontrolu nepotrebujem), v jednej uvahe sa ale (opravte ma, ak sa mylim) mylite: A to ze FU bude musiet nejak dokazovat, ze ste narok nemali.
Ak sa nemylim, v ceskom danovo prave funguje paradoxne nieco ako prezumpcia viny, tzn pokial Vas kontrola vyzve, vy musite dokazat skutkovu podstatu (a pokial sa Vam to nepodari, platite pokutu/penale). Tzn. pokial zakleknu a spytaju sa na dokazny material ohladne mojej situacie v danom obdobi, budem musiet dolozit faktury k DP a pripadne vypisy z uctu, bude v podsatene mozne podporit pripadne cestne prehlasenie v pripade, ze tie cisla nebudu vykazovat ziaden prepad (a nemam provozovnu ktora bola zatvorena apod.)“
Je pravdou, že vzhledem k presumpci viny je každý, komu se náhodou podaří mít třeba letos mnohem větší příjmy než loni, v podstatě dopředu odsouzen k tomu, že pro něj „zakleknutí“ z Finančního úřadu bude znamenat problémy a měl by se proto raději Pětadvacítce vyhnout?
Nenazvala bych to presumpcí viny, ale je pravda, že daňový řád, respektive daňová kontrola skutečně funguje v zásadě na popsaném principu. Proto i moje předchozí odpověď nabádala k tomu, aby si lidé skutečně schovávali vše, co by mohlo sloužit za důkaz. S riziky i perspektivou pohledu naznačenou v dotazu tedy do značné míry souhlasím.
Přečtěte si také: Další „bububu!“ od finančáku aneb za neoprávněnou žádost o Pětadvacítku až 8 let v chládku
Na závěr ještě poslední věc, na skutečnost, že je celý systém kompenzace a jeho podmínek pro OSVČ nejasný a nepřehledný, poukazuje i fakt, že nám lidé hromadně píší i do komentářů, popisují svou aktuální situaci a ptají se, jestli o Pětadvacítku žádat mohou, nebo spíš nemohou. Požádal jsem proto paní Mára Paurovou, aby se k několika popsaným situacím zkusila vyjádřit.
Konkrétní případy OSVČ, kteří neví, zda žádat o Pětadvacítku:
"Nevím, jak by mohlo vypadat případné dokazování... Já jsem student OSVČ a na pomoc dle mého názoru mám nárok. Moje činnost spočívá v servisu PC u zákazníků doma, což je teď znemožněno, spousta lidí se bojí a odkládá i domluvené servisy na později a i já sám bych mohl být vystaven potenciální nákaze..."
Alexandra Mára Paurová: V tomto případě bych zvážila ještě jednu otázku, a sice, zda můžete nějak skutečně prokázat pokles příjmu v období polovina března – konec dubna (například výpisem z bankovního účtu). Pokud ano, pak bych se ve Vašem případě přikláněla k závěru, že na kompenzační bonus máte nárok. Vzhledem k tomu, že o něj lze žádat až do konce června, doporučovala bych Vám, pokud to Vaše situace umožňuje, abyste ještě počkal do konce dubna a rozhodnutí o podání žádosti učinil poté.
"Zdravím, můžu se prosím zeptat, jak byste postupovali v mé situaci? V lednu jsem dokončil školu architektury. (Udělal jsem všechny předměty a státnice, ale do června dělám ještě diplom - to zabere tak jeden den oproti plnému vytížení před státnicemi) měl jsem v únoru domluvený jeden pohovor a ještě plno dalších sem si chtěl domluvit (do arch studia). Kvůli koronaviru však všechno padlo a já teď nemůžu najít práci, jsem doma a max dělám věci do školy na diplom. Domácnost teď táhne přítelkyně, se kterou jsme se začátkem roku nastěhovali do jednoho bytu. Myslíte, že se podmínky vztahují i na mě? Počítáme teď každou korunu.. jinak minulý rok jsem na OSVČ nedělal nic, rok před tím jsem si brigádně vydělal něco. A navíc mi už je 27, tak nesplňují to, že jsem student. Děkuji"
Alexandra Mára Paurová: Ve Vašem případě bych byla velmi zdrženlivá a opatrná. Na tomto místě zřejmě nemá smysl rozebírat coby, kdyby. Proto tedy vycházím striktně z Vámi popsané situace. Domnívám se, že ve Vašem případě byste těžko prokazoval splnění podmínky z hlediska OSVČ – tedy že Vám, coby OSVČ, poklesla poptávka po Vašich službách v důsledku koronaviru.
"Zdravím. Jsem důchodce a pracuji jako kameraman v televizi (OSVČ) na pořadech, kde jsou přítomni diváci. Tyto pořady byly už v březnu pozastaveny kvůli karanténě (konkrétně Show Jana Krause) a neví se, kdy budou obnoveny. Naplánována byla natáčení až do konce června. Myslíte, že mohu o pětadvacítku bez problému požádat? Děkuji Jirka"
Alexandra Mára Paurová: Váš případ je téměř ukázkovým poklesem poptávky po službách v důsledku koronavirové krize. Pokud budete například výpisem z bankovního účtu schopen prokázat pokles příjmů, pak se domnívám, že Vaše žádost o kompenzační bonus bude posouzena jako oprávněná.
Přečtěte si také: Co hrozí OSVČ, které budou čerpat Pětadvacítku neprávem? Kontroly a sankce
"Dobrý den, sem elektrikář/osvč, dělám pro 2-3 menší firmy, svoje zakázky nemám, nevím jestli si zažádat nebo ne, protože práce mám sice o 2-3h denně méně v průměru, ale aspoň něco, některé zakázky padly nebo se odložily, aby jsme měli co dělat a neseděli úplně doma s kolegama na zadku, tak majitel firmy zakázky, které šly začít realizovat o pár týdnu dříve, tak přesunul už na konec březena a duben... moje příjmy jsou +- stejné jako minulý rok v těchto měsících, ovšem zakázky, které by byly domluveny normálně, kdyby se neobjevil "covid", domluvené nejsou, takže, jak se na to bude dívat 25cítka, když konkrétně u mě bude cca za měsíc až dva teprve vidět následky současného stavu, není to jako např. u holiček, restaurací, tam ten dopad je evidentní … 25tis není nic, co by mi nějak závratně pomohlo a nebo chybělo, ovšem nevím, co bude v příštích týdnech, náznaky jsou, že to bude trošku slabší a teď babo raď , zkusit a riskovat případné kontroly??"
Alexandra Mára Paurová: "Naprosto chápu Vaše obavy. V obecné rovině bych se klonila k závěru, že žádost o kompenzační bonus by ve Vašem případě byla oprávněná. Nicméně bych na Vašem místě asi s podáním žádosti počkala co možná nejdéle (lze ji podat až do konce června), kdy mohou být Vaše úvahy již zcela jiné či se naopak potvrdí, že jste skutečně pokles příjmů měl."
Další navazující rozhovor s paní advokátkou je k dispozici zde: Advokátka odpovídá na vaše dotazy: květnová Patnáctka, s.r.o. a plánovaný obrat, co když nepřišel Antivirus
#podnikani #petadvacitka #kompenzace #koronavirus #osvc #zadost #poptavka #prijmy #pravo #pravnirada #financniurad #kontrola #zivnostnik #malipodnikatele