Vládní Pětadvacítku teď může dostat prakticky každá OSVČ a dá se čekat, že o ni budou žádat statisíce lidí. Tedy ti lidé, kteří se nebojí, že na ně Schillerová pošle kontrolu a uvalí na ně sankce kvůli neoprávněnému čerpání. Vzhledem k tomu, jak je Pětadvacítka kontroverzní téma, rozhodla jsem se zeptat na názor na program lidí, kteří jsou jím ovlivněni ze všech nejvíce – živnostníků, kteří na Pětadvacítku čekají.
Těchto devět živnostníků mi svůj názor na problematiku sdělilo. Někteří respondenti chtěli z pochopitelných důvodů zůstat v anonymitě, a proto neuvádím jejich jména. Vždy ale jde o živnostníky, kteří mají v plánu Pětadvacítku čerpat.
1. „Nedá se zavděčit všem, vláda se snaží pomoci.“
– majitelka obchodu s dekorativním a dárkovým zbožím v Písku
Paní Drahomíra Tacheczy Ondrová, která vlastní malý obchůdek s dekorativním a dárkovým zbožím Pro radost, v němž prodává mimo jiné vlastní výrobky, má za to, že vláda dělá, co může, aby živnostníkům pomohla.
Kvůli pandemii má už měsíc zavřenou kamennou prodejnu a ztráty pro ni tak nejsou malé. Doma má 3 děti a nejen kvůli starším rodičům manžela je vděčná za všechna ochranná opatření, která vláda podnikatelům i ostatním občanům nařídila. Peníze nevidí jako prioritu a Pětadvacítku využije na měsíční nájem prodejny a dílny.
2) „Žiju jako moderní mnich, takže Pětadvacítku utratím za nájem, stravu, knihy a Netflix.“
– performativní umělec, moderátor, organizátor kulturních akcí
Umělec, moderátor a organizátor Filip musel kvůli opatřením vlády svoji činnost takřka úplně přenést do virtuálního prostoru. „Jako dočasná alternativa je to fajn (dá se to snést), ale z dlouhodobého hlediska jaksi chudá, lépe řečeno ochuzená, a to o sociální kontakt (moje činnost je takřka výlučně založena na aktivní přítomnosti publika),“ říká.
Přečtěte si také: Další „bububu!“ od finančáku aneb za neoprávněnou žádost o Pětadvacítku až 8 let v chládku
Podle Filipa, který se živí pouze kulturou, by pomoc měla být šitá na míru konkrétním případům, ale zároveň prý chápe, že vzhledem k chaotičnosti situace, zbytečné byrokracii a velkému počtu eventuálních žadatelů je to utopická idea.
3) „Jsou to drobné, takovou částku mám i za polovinu té doby, kterou má pokrýt.“
– kadeřník z malého města
„Zpočátku to nebylo tak hrozné, vypadla škola, pak školka, děti na střídačku, babičky v práci – taková klasika, pak mi ale v neděli zavřeli kadeřnictví. Musel jsem všem zavolat, zavřít a chodím si tam zalévat kytky a pro barvy.“
Kadeřník, který si nepřeje být jmenován, říká, že je situace pro celou rodinu psychicky i finančně náročná. O placení většiny věcí se doposud starala manželka, která pracuje z home office. Peníze tak použije na poplatky, elektřinu, jídlo a další základní potřeby. Nedokáže si prý představit, co se děje v rodinách, kde jsou OSVČ oba manželé nebo kde je na příjmu jedinec existenčně závislý.
4) „Z několika tisícovek jsem se dostal na nulu, a to kvůli tomu, že se jedná o firmy, které zavřely. Za pomoc jsem vděčný.“
– administrátor/správce celkové IT agendy několika firem
Devatenáctiletý student maturitního ročníku, který pracuje v IT, vnímá otázku vládní pomoci jako poměrně složitou. „Za mě ano, je to fajn, stát zdarma moc nedává, tak aspoň tohle. Ale pak jsou tady někteří, kteří platí desítky tisíc nájem, mají zaměstnance, služby, apod. a také se ocitli na nule. Je to prostě individuální. Já jsem za tuto pomoc vděčný.“
Peníze prý nebude utrácet za nic zvláštního. „Když to zaokrouhlím, dostanu to, co si normálně vydělám sám,“ říká.
5) „Z původních 2-3 objednávek denně se po vyhlášení nouzového stavu stala 1 objednávka týdně. Až peníze dorazí, část použiji na doplnění zdrojů, zbytek uložím na příští měsíc.“
– podnikatel v oblasti lesnictví
Petra T. COVID-19 podle jeho slov „ovlivnil nepřímo ze všech stran“. Ze dne na den musel hledat nové zákazníky a upravit nabídku služeb. „V lese zákazníci a obce škrtají rozpočty a začínají šetřit. Nasmlouvané zakázky na sázení, stavby oplocenek doběhnou, ale už teď je cítit, že dělají jen to nejnutnější a hledí na cenu více než předtím“.
Petr mě překvapil informací, že se během karantény v lese pohybují davy lidí a že není neobvyklá situace, když jeho stromečky zmizí někomu na zahrádku, což mu ztěžuje práci.
Přečtěte si také: Popotahování kvůli Pětadvacítce? Právnička radí, kdo může být v klidu a koho naopak kontroloři možná navštíví
Za pomoc vlády je Petr rád: „Darovanému koni na zuby nekoukej. Částka se blíží mému měsíčnímu příjmu a já mám nyní čas transformovat své podnikání a hledat cesty k zákazníkům, kteří mají ještě a chuť utrácet a mají co.“
6) „Peníze neutratím za nic. Jsem sice zasažený, ale těžko říct, co si ministerstvo vymyslí na konci roku, takže je odložím jako zálohu kdyby náhodou.“
– správce sociálních sítí, tvůrce videí, fotograf, specialista na marketing
Lukášovi je 27 a pracuje v několika oborech. „Nemohu jezdit za klienty pro točení videí, restaurace nemají zájem investovat do propagace, svatby zrušeny,“ vysvětluje, jak ho nouzový stav zasáhl. Suma 25 tisíc je podle něj slušná a věří, že některým podnikatelům pomůže dost, ale jiným zas maximálně pokryje nutné náklady.
Peníze si raději odloží stranou, protože se bojí případného zakleknutí finančního úřadu na konci roku.
7) „Pětadvacítku utratím za služby jiných OSVČ (weby, konzultace plus některé kavárny/restaurace)“.
– copywriterka
Markétě, která se živí copywritingem, udělala čáru přes rozpočet přítomnost školkou povinných dětí doma, což pro ni znamená velké omezení času, kdy se může věnovat práci. K tomu se přidal ještě úbytek některých zakázek.
„Pomoc je dle mého spíš symbolická, ale těžko říct, jak to udělat, aby stát nezkrachoval. Původně jsem myslela, že to bude především pro lidi, kteří mají například prokazatelně zavřenou provozovnu a nemohou dělat nic jiného. Což mi přišlo logičtější než plošně pro všechny.“ Snad i proto má Markéta v plánu podpořit penězi z Pětadvacítky ostatní drobné podnikatele.
8) „Investuji do ochranných prostředků, dovybavím nově zrekonstruovanou provozovnu.“
– pedikérka pro seniory
Daniela Kadlecová, která svou živnost provozuje již 27 let, musela kvůli COVID-19 zavřít všechny provozovny. Říká, že jí s podnikáním vláda nikdy dřív nepomohla a že vládnoucí stranu sice nevolila, ale je s ní vcelku spokojená. „Myslím, že mohli podpořit i živnostníky, co podnikají vedle HPP,“ dodává jedinou výtku.
Peníze paní Kadlecová použije na ochranné prostředky a dovybavení nově zrekonstruované provozovny v Braníku, která měla být pro seniory otevřená od dubna. Budoucnosti se prý nebojí: „Myslím, že ty ztráty po otevření doženeme, o klienty se nebojíme a moc se na ně těšíme.“ Na závěr ještě poznamenává, že pokud bude cokoli kupovat a půjde to, v rámci solidarity taktéž podpoří malé české živnostníky a podnikatele.
9) „Pandemie COVID-19 a následná opatření vlády úplně paralyzovaly oblast mého podnikání, ale nezastihly mne nepřipraveného. Pětadvacítku přiložím k úsporám.“
– zvukař kulturních akcí
Pětadvacetiletý zvukař a student magisterského kurzu na VŠE Michael Novák je jediný z devíti živnostníků, který se mi svěřil, že má finanční rezervu na několik měsíců.
Obvykle se spolu se svými kolegy z uskupení Mike-Check živí dodáváním zvukařských a technických služeb pro kulturní akce, teď se ale snaží adaptovat na novou realitu. „Leč to není přímo má profese, tak se dočasně brigádně věnuji úpravě a správě webových stránek,“ říká.
Za Pětadvacítku je vděčný, ale vadí mu nesystematičnost a jednorázovost pomoci. „O původní podobě Pětadvacítky raději nemluvit, neboť byla veskrze nesmyslná,“ dodává.
Budete také žádat o Pětadvacítku? Jaký na ni máte názor vy?
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#pandemie #covid19 #petadvacitka #pruzkum #nazor #diskuse #zivnost #zivnostnik #podnikani #byznys #podnikatele