Foto: Facebook Aleny Schillerové
Na úvod se opět sluší připomenout, že se bavíme o částce dvacet pět tisíc korun českých. Tedy o kompenzačním příspěvku, na který má ze zákona aktuálně právo každý OSVČ, který má pocit, že jeho příjmům vládní opatření zavedená kvůli pandemii od poloviny března uškodila natolik, že o zmíněných pětadvacet - nebo víc - přišel.
Pokud bychom to od státu dostali předloženo takto, v podstatě by vše bylo v pořádku a až na pár nejasností by všem bylo všechno jasné. Jenže to by si taky o Pětadvacítku mohl zažádat téměř každý živnostník, kterých je aktuálně více než milion. I kdyby si zažádala jen polovina všech fyzických osob, dělá to pěkných 12,5 miliardy Kč.
Přečtěte si také: Popotahování kvůli Pětadvacítce? Právnička radí, kdo může být v klidu a koho naopak kontroloři možná navštíví
A to je pro našponovaný rozpočet asi tuze moc, a tak zřejmě padlo rozhodnutí do jasně stanovených pravidel tu a tam lehce rýpnout tak šikovně, aby to co nejvíc podnikatelů přinejmenším znejistilo, ideálně od podávání žádosti zcela odradilo. Vše začala před Velikonocemi paní Schillerová svým - dnes už prakticky kultovním - prohlášením na adresu fotbalistů, kterým de facto naznačila, že každý, kdo by si snad dovolil být trochu majetnější, by si měl žádost o nějakou kompenzaci (bez ohledu na to, že mu vládní opatření sežehla veškeré příjmy) setsakramentsky rozmyslet.
„Fotbalisté, no... To už jsem taky jsem dostala pár mailů. Nechám to na těch fotbalistech a na jejich morálním přístupu, jestli si chtějí přijít říct o 25. Myslím si, že by neměli.“
Tahle na první pohled nenápadná poznámka na adresu talentovaných milovníků zelenavého pažitu splnila přesně to, co měla. Mezi podnikateli vypukl doslova chaos a prakticky celé Velikonoce byly lemovány jejich online diskuzemi, v nichž jeden přes druhého řešili, jestli o Pětadvacítku žádat, nebo nežádat, jestli to stojí za riziko pozdějšího popotahování nebo kontrol atp. Nelze se jim divit - když se platný zákon naší země rozhodne veřejně jen tak ohnout sama ministryně financí, existuje vlastně nějaká jistota, že se zákonů posléze budou držet i úřady a nezkusí některým šťastlivcům udělat z podnikání peklo?
Gratuluji, podařilo se, paní Schillerové stačily tři větičky a 32 slov, aby z nemalé části tuzemské podnikatelské obce udělala vystrašené lidi, kteří místo využití státní podpory raději sklopili ocas a zastrčili hlavu, aby po ní náhodou nedostali průkazem kontrolora.
Přečtěte si také: Co si o Pětadvacítce myslí lesník, zvukař nebo kadeřník? Zeptala jsem se jich
Ale ani to ještě nestačí... kdepak. I když živnostníci byli ujištěni, že příští rok na jaře budou mít finanční úřady rozhodně na práci jiné věci než plošné kontroly žadatelů o Pětadvacítku, na obzoru se objevila další hrozba z arzenálu ministerstva financí nazvaného „Jak na živnostníky udělat Bububu“. A u téhle už se s tím nikdo příliš nepáře.
Finanční správa se totiž rozhodla všem připomenout, že tady existují taky zákony, které vás při nezákonném čerpání státní podpory mohou poslat až za mříže. Pokud by se totiž podnikateli prokázalo, že na žádnou Pětadvacítku rozhodně nárok neměl, věděl to a přesto si zažádal, mohl by mu platný nouzový stav za těch pětadvacet udělat ze život slušné peklo. Celou situaci pro Echo24 popsal Lukáš Heřtus z Generálního finančního ředitelství:
„V případě „křiklavých“ případů budou kontroly provedeny a předány k řešení orgánům činným v trestním řízení, v jejich kompetenci je následné řízení došlo-li k podvodu, dle § 209 Trestního zákoníku, u kterého je možné s přihlédnutím k nouzovému stavu sazba 2 až 8 let odnětí svobody. Kompenzační bonus podléhá režimu daňového řádu, tedy kontrola je možná 3 roky. Těm, kdo bonus dostali, aniž na to měli nárok, může finanční úřad dodatečně vyměřit daň ve výši neoprávněně vyplaceného bonusu.“
Mluvčí České spořitelny Filip Hrubý následně pro Seznam Zprávy doplnil, že jelikož v žádosti o Pětadvacítku podepisujete čestné prohlášení, že vás epidemie koronaviru poškodila, není-li tomu tak, dopouštíte se de facto úvěrového podvodu:
„Chování klientů, jejichž schopnost splácet není nijak omezena koronavirovou pandemií a přesto o odklad požádají, může být nyní i v budoucnu klasifikováno jako úvěrový podvod.“
Tak tady to máte. Za mě je to tedy další totální výkřik do tmy, který nemá s realitou nic společného a jeho jediným cílem je definitivně dorazit některé stále nerozhodnuté podnikatele, aby pokud možno ideálně slovo Pětadvacítka úplně zapomněli, pozastavili si živnost a vyrazili dělat něco jiného.
Přečtěte si také: Co hrozí OSVČ, které budou čerpat Pětadvacítku neprávem? Kontroly a sankce
Že se vyššími trestními sazbami straší lumpové, kteří by snad současného stavu chtěli využívat k páchání drobné trestné činnosti, chápu. Že se ale tím samým straší lidé, kterým vládní nařízení potenciálně negativně ovlivnily příjmy a živobytí, to je standard patřící už bez nadsázky do minulého režimu.
Na závěr se myslím sluší ještě jedna gratulace - paní Schillerová splnila zadání a podařilo se jí v řadách OSVČ vyvolat slušnou nejistotu, která jí určitě ve státní kase nějakou tu zlatku ušetří. Bravo, další postup je myslím jasný - pokusit se co nejdříve od těch, kteří přece jen sebrali odvahu a o Pětadvacítku si zažádali, ty peníze dostat zpět. Vyšší daně se v tomhle případě přímo nabízejí, stejně se beztak všichni ti podnikatelé mají stejně dobře jako ti fotbalisté a dali by to i bez podpory, no ne?
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#podnikani #pandemie #koronavirus #petadvacitka #zadost #schillerova #zakon #trest #financniurad #financnisprava #podvod #vezeni