Už podruhé si na mě, respektive vaše dotazy, udělala v rámci současné koronakrize čas CEO a zakladatelka advokátní kanceláře VIA IRUIS, paní Alexandra Mára Paurová.
Naposledy jsme se točili pouze okolo tehdy aktuální Pětadvacítky a toho, kdo by si měl dát pozor, aby si na něj neposvítily úřady. Tentokrát už byla řeč i o podpoře pro s.r.o. či programu Antivirus, který řadě podnikatelů z nějakého důvodu nechodí (zatímco kompenzační bonusy pro OSVČ máte na účtě pomalu druhý den).
Přečtěte si také: Popotahování kvůli Pětadvacítce? Právnička radí, kdo může být v klidu a koho naopak kontroloři možná navštíví
---------------------------------------
Poměrně často jsem nyní četl případy podnikatelů, kterým klesl měsíční příjem v březnu i dubnu třeba z lednových/únorových 30 na 18 tisíc Kč. Dle jejich popisu rozhodně právo požádat o kompenzační bonus mají, ale zároveň je jasné, že celých 25 000 Kč ani 15 000 Kč měsíčně od státu navíc asi nepotřebuji, jelikož jejich ztráta v důsledku dopadů vládních nařízení je 12 000 Kč měsíčně. Jak postupovat v takovém případě? Je potřeba si ve formuláři zkrátka vybrat 24 dní a za ty žádat, aby částka odpovídala? Anebo lze automaticky žádat za celé období?
Zákon o kompenzačním bonusu nepočítá s tím, že by si měl žadatel spočítat výši své ztráty a podle toho přizpůsobit počet dnů, za něž si o vyplacení bonusu žádá. Možnost volby počtu dnů je ve formuláři proto, že za některé dny kompenzační bonus nenáleží – například za dny, v nichž by OSVČ pobírala podporu v nezaměstnanosti. Zákon o kompenzačním bonusu stanoví výčet podmínek, za jejichž splnění lze o kompenzační bonus žádat. Jednou z těchto podmínek je právě omezení poptávky po výrobcích či službách.
Propad poptávky přitom musí být vyšší než obvyklý. Nárok na kompenzační bonus by tedy nebyl dán, pokud by se jednalo o propad zanedbatelný či zcela běžný. Pokud se mám vyjádřit přímo k Vámi uváděnému případu, pak propad o 12.000,- Kč z běžných 30.000,- Kč považuji jednoznačně za snížení poptávky ve smyslu podmínky stanovené zákonem. Je-li tato podmínka splněna v konkrétním bonusovém období (první od 12. 3. do 30. 4. a druhé od 1. 5. do 8. 6.), pak vzniká nárok na kompenzační bonus ve výši „500,- Kč za každý kalendářní den bonusového období“. Jinými slovy – pokud je některá z podmínek splněna (a není zde překážka v podobě čerpání neslučitelné dávky), vzniká nárok na bonus v plné výši.
Takže například kadeřnice, kosmetičky či provozovatelé zahrádek u restaurací mohou nyní žádat o kompletní kompenzační bonus za květen, protože mohli otevřít až 11.5. a navíc se na ně vztahuje celá řada dodatečných nařízení, jež zcela zjevně jejich práci komplikují, zvyšují jim náklady + lze předpokládat, že aktuálně stále platná vládní nařízení jim mohou způsobit snížení poptávky. Respektive, i kdyby měli od toho 11.5. poptávku do konce měsíce solidní, stále kvůli státu budou mít o těch 10 květnových dní snížené příjmy. Mohou tedy bez obav žádat o plný kompenzační bonus za květen?
Já osobně zákon o kompenzační bonusu čtu tak, že za období, kdy byla kadeřnictví a provozovny podobných profesí uzavřeny, je nárok jednoznačný (z důvodu nutnosti uzavření provozovny v důsledku krizových opatření). V následujícím období pak bude rozhodující, zda bude naplněna nějaká další podmínka – karanténa, ošetřovné, pokles poptávky po službách nebo omezení či ukončení dodávek či služeb potřebných pro výkon činnosti.
O kompenzační bonus už zřejmě brzy budou moci kromě OSVČ žádat i jednatelé malých s.r.o. Zajímalo by mě, jestli se podle vás budou i těchto společností týkat údajné rozsáhlé plánované kontroly všech žadatelů, když podmínky pro požádání o kompenzační bonus jsou de facto úplně stejné jako u OSVČ.
Vzhledem k tomu, že jednatelé (a společníci) malých s. r. o. budou o kompenzační bonus žádat na základě téhož (pouze novelizovaného) zákona jako OSVČ, domnívám se, že kritéria pro případné kontroly budou v zásadě podobná. Osobně se domnívám, že s kontrolou musí v podstatě počítat ve zvýšené míře každý, kdo bude nyní čerpat jakoukoliv podporu od státu.
U s.r.o. je ještě jedna podmínka v případě obratu. Ten musí být 180 000 Kč, anebo musí společnost takový obrat předpokládat pro letošní/příští rok. Nezakládá si tady vláda, resp. Finanční správa tak trochu na zbytečné komplikace? Nemůže i firma s obratem 50 tisíc Kč… nebo vlastně jakákoliv firma s jakýmkoliv obratem teoreticky tvrdit, že měla letos/příští rok v plánu expanzi, která by ji na takový obrat dostala, ale koronavirus jí zhatil plány?
Myslím, že finanční správa si obecně sama sobě nezakládá na zbytečné komplikace. Naopak – přenáší (dle mého až v téměř neúnosné míře) odpovědnost na žadatele. Nejsou stanovena jednoznačná kritéria, takže nikdo neumí s jistotou říci, jestli jednoznačně má, nebo nemá na podporu nárok. Tím pádem spousta lidí o podporu raději z opatrnosti nezažádá. Jiní zažádají, ale jsou v nejistotě, jakým způsobem bude do budoucna finanční správa (ne)splnění podmínek posuzovat. To značně rozšiřuje manévrovací prostor v rámci již zmiňovaných kontrol. Pokud jde o ten „plánovaný obrat“ – ano, máte pravdu. Teoreticky to tak je, je ale nutné si uvědomit, že splnění podmínek žádosti musí ve finále při případné kontrole prokazovat příjemce podpory. Jakkoliv je představa prokázání plánovaného obratu a skutečnost, že jeho dosažení bylo zhaceno koronavirem v určitých ohledech až téměř absurdní, závěr je ten, že pokud k Vám přijde kontrola a Vy splnění této podmínky neprokážete, mohou Vám být uloženy sankce.
Dále jsem si všiml, že mnoho lidí má identický problém s programem Antivirus. Mají podané žádosti, nepřišla jim žádná odpověď o tom, že by jejich žádost byla podána špatně/zamítnuta, ale zároveň jim nepřišly žádné peníze, zatímco jiným dorazily třeba už po několika dnech. To samé se teoreticky může týkat i OSVČ/s.r.o. a kompenzačního bonusu. Kam se takoví lidé, kteří se dočkají nulové reakce, mohou obracet a je případně stát povinen jim peníze/odpověď v nějaké zákonné lhůtě od podání žádosti poskytnout?
Právní režim u Antiviru a podpory pro OSVČ/s. r. o. je rozdílný. Podpora z Antiviru je poskytována na základě smlouvy mezi státem a zaměstnavatelem, kdežto podpora pro OSVČ/s. r. o. je vyplácena bez jakéhokoliv rozhodnutí pouze na základě podané žádosti. Na rozdíl od Antiviru je tedy vyplácení podpory pro OSVČ/s. r. o. do značné míry automatizované. Povinnost vydat rozhodnutí či vyplatit podporu v nějaké konkrétní lhůtě není stanovena. Pro úplnost dodávám, že podle mých osobních zkušeností nejdéle čekají na výplatu Antiviru (respektive i na zaslání smlouvy o výplatě) zaměstnavatelé, kteří do přehledů zahrnuli i sami sebe coby ve společnostech zaměstnané jednatele.
Ještě větší chaos pozoruji okolo ošetřovného. Mám z toho pocit, že lidí, kteří o ošetřovné zažádali, přišel jim e-mail s tím, že jim bylo schváleno (a nechybí jim klasicky potvrzení od školy) a zároveň už mají peníze na účtu, je jako šafránu. A to řada z nich žádala hned v březnu a už nyní od pondělí 11.5. mohou žádat za duben, ale peníze za březen stále nikde. Na oficiální infolince k ošetřovnému se navíc žadatelé setkávají s tím, že jim nikdo informace o jejich žádosti nesdělí, protože je žadatelů zkrátka moc a nestíhá se. Na druhou stranu Pětadvacítky chodí živnostníkům již pár dní od podání žádosti. Dá se někde domoci nějakých relevantních informací, nebo bohužel nezbývá, než čekat a doufat?
Problém spočívá s největší pravděpodobností v tom, že „Pětadvacítku“ vyplácí finanční správa v režimu vratky daně z příjmu fyzických osob. Jedná se zároveň o značně automatizovaný mechanismus, který ještě navíc funguje podobně jako něco, co finanční správa zná a má na takové postupy „zajeté“ mechanismy. Tzv. ošetřovné pro OSVČ je naopak zcela novou dotací, jejíž správa je v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu a o níž se žádá prostřednictvím živnostenských úřadů. Jakkoliv byla tato dotace nazvána ošetřovné (podle svého účelu), s klasickým ošetřovným a způsoby a podmínkami jeho vyplácení nemá nic společného. Zde se tedy nedá na čem stavět a celý systém žádostí a výplat je nutné postavit „na zelené louce“. To může být také důvodem, proč se na tuto dotaci tak dlouho čeká.
---------------------------------------
Na závěr si neodpustím pár konkrétních případů, které se nám zrovna objevily v komentářích pod našim prvním rozhovorem. Mají tito lidé nárok na kompenzační bonus?
Jiří Veselý: Mám také dotaz. Jsem OSVČ, živím se jako fotograf, fotím svatby, rodiny, portréty a podobně. Omezení vlády způsobila, že mi klienti zrušili nějaké svatby, a v podstatě od vypuknutí nemoci jsem neměl ani jednu zakázku, a to platí i přesto, že fotografovat už se asi 14 dní může. Abych nemusel svoji živnost přerušovat a jít na pracovní úřad, pomohl jsem si aspoň trochu tím, že na fakturu jedné firmě pomáhám s prací v kanceláři. O první pětadvacítku jsem si zažádal někdy v dubnu, to už jsem byl více jak měsíc bez příjmů, z té kanceláře jsem si na fakturu vydělal jen pár tisíc, tedy za celý měsíc jsem měl jednu jedinou fakturu, za focení žádnou. Nyní jsem si v kanceláři již vydělal o něco více, asi 22 000, které bych měl dostat někdy cca za týden, za focení stále výdělek nula, zakázky nejsou. V loňském roce jsem měl na fakturách za duben 37 000 korun. Mám nárok zažádat o druhou pětadvacítku? Mám strach z nějaké budoucí kontroly, aby náhodou finanční úřad neřekl, že jsem si vydělal na tu jednu fakturu 22 000 a že mi to muselo stačit, protože nám odpustili na půl roku sociální a zdravotní. Obstojím s argumentem, že mám oproti loňsku i tak propad za duben o 15000?
Alexandra Mára Paurová: V tomto případě bych se spíše klonila k závěru o oprávněnosti žádosti o kompenzační bonus za další období. Poradila bych nicméně s podáním žádosti vyčkat. Žádost je možné podat do 60 dnů od skončení bonusového období (tedy od 8. 6. 2020). V té době byste už měl mít lepší představu o tom, jaký byl u Vás v rozhodném období celkový vývoj situace. S časovým odstupem možná budete také moci lépe zhodnotit, zda Vám bonus za případnou kontrolu stojí, případně zda jste splňoval podmínky podání žádosti po celé bonusové období.
Magda Škrobánková: Dobrý den, i já bych měla dotaz. Vlastním obchod s oblečením. Pětadvacítku za březen - duben jsem dostala. 27.dubna jsem mohla provozovnu otevřít, ale zákazníci si nemohli oblečení zkoušet, navíc se někteří bojí na oblečení i jen sáhnout. Od 11.5. se sice za určitých podmínek zkoušet může, ale podle aktuálních propočtů odhaduji, že se tržby oproti loňsku propadnou za květen o více jak 50%. Je v tomto případě nárok na bonus za měsíc květen? Děkuji.
Alexandra Mára Paurová: Pokud se Vám tržby skutečně v druhém bonusovém období (1. 5. 2020 – 8. 6. 2020) propadnou o 50 %, jak nyní předpokládáte, bude dle mého názoru Váš nárok na žádost o výplatu bonusu i za toto období oprávněný.
Zdeňka Muchová: Dobrý den, chtela bych se zeptat jestli mam narok na kompenzacni bonus nebo ne. Jsem prodejcem technickych plynů a jelikoz byly uzavreny restaurace,bary,hotely aj. nasi zakaznici kteri odebiraji plyn na cepovani piva timto daný plyn nepoptavaji kdyz maji zavreno. Jini zakaznici jako svareci plyn ale odebiraji. U nich si ale netroufam rict jestli se poptavka poposnazila plynu snazila nebo ne jelikoz je to dle zakazky kterou zamecnici aj firmy maji. Takze nevim. Dle podminek se u me omezila poptavka po produktu ale ne vsech. Takze si nejsem jista jestli zdat nebo ne a pokud zadat tak do kdy? Od 11.5.2020 jsou otevřeny zahradky ale ne vnitrni prostory restauraci takze poptávka stale neni 100% kdyz ne vsechny tyto provozovny maji zahradky. Dekuji predem za pomoc
Alexandra Mára Paurová: Pro posouzení oprávněnosti Vaší případné žádosti o výplatu kompenzačního bonusu je rozhodující celkový objem poklesu poptávky po Vašich službách/výrobcích. Je tedy důležité si odpovědět na otázku, zda došlo k omezení Vaší podnikatelské činnosti jako celku v důsledku koronavirové situace v neobvykle vysoké míře (poklesu celkové poptávky, resp. poklesu celkových tržeb). Tuto otázku je potřeba samostatně odpovědět ve vztahu k oběma bonusovým obdobím (12. 3. – 30. 4. 2020 a 1. 5. – 8. 6. 2020). Za to období, ve kterém je odpověď na otázku kladná, pak dle mého názoru můžete oprávněně žádat o výplatu kompenzačního bonusu.
#podnikani #pandemie #koronavirus #kompenzacnibonus #osvc #zivnostnik #pravo #sro #podminky #postihy #poptavka #antivirus #osetrovne #dotazy #pravo