Foto zdroj: Facebook/Alena Schillerová
Původní podmínka Pětadvacítky, že podnikatel musí mít pokles tržeb za první čtvrtletí letošního roku oproti loňsku deset procent, stejně jako podmínka minimálního hrubého příjmu za loňský rok, už v současné podobě programu není, takže na něj dosáhne téměř každý OSVČ, pokud projde nesmyslným vyplněním žádosti. Alespoň to tak působí.
Mám nárok na Pětadvacítku?
Jak píše právník Jakub Klein na serveru Elegal.cz, jediné tři podmínky, které ze zákona vyplývají, jsou tyto:
- Podnikání má OSVČ jako hlavní činnost nebo jako vedlejší činnost, pokud zároveň nevykonává zaměstnání. (Týká se tedy i studentů, důchodců nebo osob na mateřské dovolené.)
- Žadatelé byli aktivní OSVČ ke dni 12. 3. 2020, v případě sezónního podnikání měli přerušenou činnost po 31. 8. 2019.
- Mají ztížené podnikání v důsledku pandemie koronaviru (a to zejména z některého z důvodů jako je nutnost uzavřít provozovnu nebo omezit její provoz, karanténa OSVČ nebo jejího zaměstnance, péče o dítě, omezení poptávky po výrobcích nebo službách poskytovaných OSVČ či omezení nebo ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon činnosti).
O Pětadvacítku tedy může požádat téměř každý živnostník. Ztížení podnikání dokazovat nemusí, stačí podepsat čestné prohlášení. Podle čeho se ale bude posuzovat, jestli bylo prohlášení pravdivé? To nikdo neví.
Pětadvacítka pro OSVČ a kontroly finančního úřadu
Z pozorování Facebookové skupiny Koronavirus (COVID-19) – sdílení zkušeností pro podnikatele jsem si ale vydedukovala, že mnoho z nich o podporu žádat nebude. Bojí se především potenciálních kontrol z finančního úřadu.
Přečtěte si také: Může OSVČ žádat o další kompenzační bonus, když už obnovila svou činnost? Určuje to velikost poptávky
Například paní M. píše:
„Mně jde o to, že pokles tržeb oproti minulému roku mám 30%, ale neživořím jako někteří – mám podnikání rozděleno do několika odvětví – e-shop, PR články a hostesky. Hostesky tedy samozřejmě odpadly úplně. PR články jsou zhruba na polovině, ale e-shop zatím funguje – ale je to taky asi otázka času, než lidem „dojdou peníze“.
No a teď jde o to, jestli když s příspěvkem přijde i kontrola FÚ (nevím, předpokládám), jestli to za to ve finále stojí.“
Jeden ze správců této skupiny píše ohledně Pětadvacítky:
„Ještě dodávám, že tam jsou ale pokuty. Takže pokud čestně prohlásíte a úřad zpětně zjistí nesprávné „prohlášení“, může to být strženo s nějakou sankcí. Osobně bych to proto neřešil jako laik, ale zaplatil si na to účetního/daňového s pojištěním odpovědnosti.“
Ze včerejší konverzace se známým, který pracuje v marketingu a koronavirus ho negativně poznamenal v tom smyslu, že mu rozsah spolupráce jeho hlavní odběratel snížil na polovinu, vyplynulo, že ani on si není jistý, jestli má žádat.
Dostal zrovna tento měsíc proplacenou fakturu za práci, kterou strávil zhruba posledních šest měsíců, takže na první pohled jeho pokles příjmů nebude absolutně zřejmý. Naopak by to mohlo vypadat, že se mu výtečně daří. Ale tak to samozřejmě není. A neví, jak by při střetu s případnou kontrolou finančního úřadu ztížení podnikání prokazoval.
Schillerová vyhrožuje kontrolními nástroji
Během schůze Senátu 09.04.2020 se ministryně financí České republiky Alena Schillerová k případnému neoprávněnému čerpání vyjádřila. Reagovala na poznámku Jiřího Růžičky o tom, že na rozdíl od lidí, kteří při podnikání pracují na nízký úvazek třeba jako uklízeči, by mohli na Pětadvacítku mít nárok ligoví fotbalisté, kteří pracují jako OSVČ.
„Fotbalisté, no... To už jsem taky jsem dostala pár mailů. Nechám to na těch fotbalistech a na jejich morálním přístupu, jestli si chtějí přijít říct o 25. Myslím si, že by neměli.
Ale je tam pojistka v tom zákoně. Já jí nechci vyhrožovat, protože to nebude účelem, aby finančáci příští rok, rozhodně budou mít jiné starosti než se po podání přiznání v roce 2021 na dani z příjmu vrhnout na prověřování desetitisíců živnostníků, to určitě dělat nebudou, protože celá řada těch lidí je v problémech a my nechceme prostě je po roce začít buzerovat.
Ale jestli se tam objeví nějaký fotbalista, a nechci, to může být i někdo jiný, někdo, kdo si o tu 25 řekl a pak to z toho přiznání nevypadne, že by prostě byl nějak postižen, tak tam ty nástroje jsou, jsou tam prostě.“
Schillerová dále dodává, že netvrdí, že budou plošné kontroly, ale že kontrolní nástroje jsou nastavené a že je možnost vyžadovat po OSVČ, aby peníze zpětně vrátily.
Přečtěte si také: Popotahování kvůli Pětadvacítce? Právnička radí, kdo může být v klidu a koho naopak kontroloři možná navštíví
Do živnostníků se obul i Štěch
Místopředseda Senátu Milan Štěch na schůzi apeloval na férovost a soudnost OSVČ.
„Všichni víme, že jsou OSVČ, které mají příjmy i v této době docela slušné. Jejich služby potřebujeme, oni je vykonávají, a bude otázka, jak férově, čestně se k tomu ti, kteří budou žádat, postaví.
Zdali skutečně to budou jen ti, kterým hrozí nouze, nebo to budou i ti, kteří budou vidět, můžu dostat 25.000 navrch, a stejně to nikdo nedopátrá, jestli jsem na to měl oprávněný nárok, nebo neměl.“
Štěch jedním dechem dodává, že očekává, že občané voliči budou chodit a udávat lidi, kteří neměli na pomoc nárok, ale přesto Pětadvacítku dostali, protože jim to bude připadat nespravedlivé. I z jeho slov se dá odvodit, že fandí zpětným kontrolám a prokazování.
„A budu rád, když se v čase, protože ministerstvo financí a další mají jiné vážné věci, musí nám připravovat předlohy a musí řešit aktuální akutní situaci, ale doufám, že se k některým těm věcem vrátí.“
Kontroly sem, kontroly tam
Slovo „kontrola“ padlo i z úst Zdeňka Nytry, který o nich mluvil v kontextu živnostníků, kteří zároveň pracují na dohodu.
„Nad 3000 korun už je de facto nutíme podvádět, protože oni správně podle toho zákona o nemocenském pojištění nejsou subjektem, který má na tento kompenzační příspěvek nárok. Když tu dohodu nepřizná, tak v podstatě podvádí. Může se mu to vrátit v budoucnu při nějaké kontrole.“
Přečtěte si také: Paní Schillerová, kontroly a pokuty za Pětadvacítku nedávají smysl. Stát by měl utrácejícím OSVČ spíš děkovat
Co z toho tedy vyplývá?
Nejprve se sami sebe zeptejte, jestli pomoc opravdu potřebujete a jestli na ni máte nárok. Pokud si nejste jistí, zda budete zpětně schopni „ztížené podnikání v důsledku pandemie koronaviru“ prokázat, raději si vezměte na pomoc účetního či daňového poradce nebo právníka. Potenciální budoucí „zakleknutí“ finančního úřadu by totiž nemuselo být nic příjemného.
#covid19 #koronavirus #pandemie #vlada #byznys #podnikatel #podnikani #petadvacitka #pomoc #osvc #zivnost #zivnostnici #schillerova