7 minut čtení

Co hrozí OSVČ, které budou čerpat Pětadvacítku neprávem? Kontroly a sankce

Požádat, či nepožádat o program Pětadvacítka pro OSVČ? Tuto otázku teď řeší nemálo živnostníků, pár jich i osobně znám. Proto jsem se pokusila podívat se na tuto problematiku zblízka a zjistit, co hrozí těm, kteří nesplní podmínky pro čerpání.

Foto zdroj: Facebook/Alena Schillerová

Původní podmínka Pětadvacítky, že podnikatel musí mít pokles tržeb za první čtvrtletí letošního roku oproti loňsku deset procent, stejně jako podmínka minimálního hrubého příjmu za loňský rok, už v současné podobě programu není, takže na něj dosáhne téměř každý OSVČ, pokud projde nesmyslným vyplněním žádosti. Alespoň to tak působí.

Mám nárok na Pětadvacítku?

Jak píše právník Jakub Klein na serveru Elegal.cz, jediné tři podmínky, které ze zákona vyplývají, jsou tyto:

  • Podnikání má OSVČ jako hlavní činnost nebo jako vedlejší činnost, pokud zároveň nevykonává zaměstnání. (Týká se tedy i studentů, důchodců nebo osob na mateřské dovolené.)
  • Žadatelé byli aktivní OSVČ ke dni 12. 3. 2020, v případě sezónního podnikání měli přerušenou činnost po 31. 8. 2019.
  • Mají ztížené podnikání v důsledku pandemie koronaviru (a to zejména z některého z důvodů jako je nutnost uzavřít provozovnu nebo omezit její provoz, karanténa OSVČ nebo jejího zaměstnance, péče o dítě, omezení poptávky po výrobcích nebo službách poskytovaných OSVČ či omezení nebo ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon činnosti).

O Pětadvacítku tedy může požádat téměř každý živnostník. Ztížení podnikání dokazovat nemusí, stačí podepsat čestné prohlášení. Podle čeho se ale bude posuzovat, jestli bylo prohlášení pravdivé? To nikdo neví.

Pětadvacítka pro OSVČ a kontroly finančního úřadu

Z pozorování Facebookové skupiny Koronavirus (COVID-19) – sdílení zkušeností pro podnikatele jsem si ale vydedukovala, že mnoho z nich o podporu žádat nebude. Bojí se především potenciálních kontrol z finančního úřadu.

Přečtěte si také: Může OSVČ žádat o další kompenzační bonus, když už obnovila svou činnost? Určuje to velikost poptávky

Například paní M. píše:

„Mně jde o to, že pokles tržeb oproti minulému roku mám 30%, ale neživořím jako někteří – mám podnikání rozděleno do několika odvětví – e-shop, PR články a hostesky. Hostesky tedy samozřejmě odpadly úplně. PR články jsou zhruba na polovině, ale e-shop zatím funguje – ale je to taky asi otázka času, než lidem „dojdou peníze“.

No a teď jde o to, jestli když s příspěvkem přijde i kontrola FÚ (nevím, předpokládám), jestli to za to ve finále stojí.

Jeden ze správců této skupiny píše ohledně Pětadvacítky:

„Ještě dodávám, že tam jsou ale pokuty. Takže pokud čestně prohlásíte a úřad zpětně zjistí nesprávné „prohlášení“, může to být strženo s nějakou sankcí. Osobně bych to proto neřešil jako laik, ale zaplatil si na to účetního/daňového s pojištěním odpovědnosti.

Ze včerejší konverzace se známým, který pracuje v marketingu a koronavirus ho negativně poznamenal v tom smyslu, že mu rozsah spolupráce jeho hlavní odběratel snížil na polovinu, vyplynulo, že ani on si není jistý, jestli má žádat.

Dostal zrovna tento měsíc proplacenou fakturu za práci, kterou strávil zhruba posledních šest měsíců, takže na první pohled jeho pokles příjmů nebude absolutně zřejmý. Naopak by to mohlo vypadat, že se mu výtečně daří. Ale tak to samozřejmě není. A neví, jak by při střetu s případnou kontrolou finančního úřadu ztížení podnikání prokazoval. 

Schillerová vyhrožuje kontrolními nástroji

Během schůze Senátu 09.04.2020 se ministryně financí České republiky Alena Schillerová k případnému neoprávněnému čerpání vyjádřila. Reagovala na poznámku Jiřího Růžičky o tom, že na rozdíl od lidí, kteří při podnikání pracují na nízký úvazek třeba jako uklízeči, by mohli na Pětadvacítku mít nárok ligoví fotbalisté, kteří pracují jako OSVČ.

„Fotbalisté, no... To už jsem taky jsem dostala pár mailů. Nechám to na těch fotbalistech a na jejich morálním přístupu, jestli si chtějí přijít říct o 25. Myslím si, že by neměli

Ale je tam pojistka v tom zákoně. Já jí nechci vyhrožovat, protože to nebude účelem, aby finančáci příští rok, rozhodně budou mít jiné starosti než se po podání přiznání v roce 2021 na dani z příjmu vrhnout na prověřování desetitisíců živnostníků, to určitě dělat nebudou, protože celá řada těch lidí je v problémech a my nechceme prostě je po roce začít buzerovat. 

Ale jestli se tam objeví nějaký fotbalista, a nechci, to může být i někdo jiný, někdo, kdo si o tu 25 řekl a pak to z toho přiznání nevypadne, že by prostě byl nějak postižen, tak tam ty nástroje jsou, jsou tam prostě.

Schillerová dále dodává, že netvrdí, že budou plošné kontroly, ale že kontrolní nástroje jsou nastavené a že je možnost vyžadovat po OSVČ, aby peníze zpětně vrátily.

Přečtěte si také: Popotahování kvůli Pětadvacítce? Právnička radí, kdo může být v klidu a koho naopak kontroloři možná navštíví

Do živnostníků se obul i Štěch

Místopředseda Senátu Milan Štěch na schůzi apeloval na férovost a soudnost OSVČ.

„Všichni víme, že jsou OSVČ, které mají příjmy i v této době docela slušné. Jejich služby potřebujeme, oni je vykonávají, a bude otázka, jak férově, čestně se k tomu ti, kteří budou žádat, postaví. 

Zdali skutečně to budou jen ti, kterým hrozí nouze, nebo to budou i ti, kteří budou vidět, můžu dostat 25.000 navrch, a stejně to nikdo nedopátrá, jestli jsem na to měl oprávněný nárok, nebo neměl.“

Štěch jedním dechem dodává, že očekává, že občané voliči budou chodit a udávat lidi, kteří neměli na pomoc nárok, ale přesto Pětadvacítku dostali, protože jim to bude připadat nespravedlivé. I z jeho slov se dá odvodit, že fandí zpětným kontrolám a prokazování.

„A budu rád, když se v čase, protože ministerstvo financí a další mají jiné vážné věci, musí nám připravovat předlohy a musí řešit aktuální akutní situaci, ale doufám, že se k některým těm věcem vrátí.

Kontroly sem, kontroly tam

Slovo „kontrola“ padlo i z úst Zdeňka Nytry, který o nich mluvil v kontextu živnostníků, kteří zároveň pracují na dohodu.

„Nad 3000 korun už je de facto nutíme podvádět, protože oni správně podle toho zákona o nemocenském pojištění nejsou subjektem, který má na tento kompenzační příspěvek nárok. Když tu dohodu nepřizná, tak v podstatě podvádí. Může se mu to vrátit v budoucnu při nějaké kontrole.

Přečtěte si také: Paní Schillerová, kontroly a pokuty za Pětadvacítku nedávají smysl. Stát by měl utrácejícím OSVČ spíš děkovat

Co z toho tedy vyplývá?

Nejprve se sami sebe zeptejte, jestli pomoc opravdu potřebujete a jestli na ni máte nárok. Pokud si nejste jistí, zda budete zpětně schopni „ztížené podnikání v důsledku pandemie koronaviru“ prokázat, raději si vezměte na pomoc účetního či daňového poradce nebo právníka. Potenciální budoucí „zakleknutí“ finančního úřadu by totiž nemuselo být nic příjemného.

#covid19 #koronavirus #pandemie #vlada #byznys #podnikatel #podnikani #petadvacitka #pomoc #osvc #zivnost #zivnostnici #schillerova

Hodnocení: +25
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Příští rok očekávám brutální masakr OSVČ :D
    +3
    • Já bohužel též. :D
      +1
    • Hlavně to bude úplně nesmyslný masakr kvůli pár korunám, v důsledku plýtvání časem pro všechny zúčastněné ?.
      0
  • Pokud budou náhodou menší podnikatele hromadně popotahovat kvůli 25 tisícům, které stejně i při minimálních sazbách všichni ani ne za rok odevzdáme zpět na socku a zdravku, bude to velký bizár. Když jim freelancer řekne, že kvůli opatřením musel zrušit řadu naplánovaných schůzek a v důsledku se mu kvůli tomu nerozjely projekty od dvou klientů, protože s jedním to nebylo jak dojednat a druhý mezitím kvůli penězům celou poptávku zrušil, jsem moc zvědav, jak to budou úředníci řešit. Pokud se budou dívat čistě na daňový základ z let 2019 a 2020 a porovnávat částky, odnese to hromada poctivých poškozených, kteří prostě z nějakého důvodu budou letos mít vyšší příjmy. A filutové, kteří si je "odkloní", budou v pohodě a nikdo jim nic nedokáže, protože budou mít letos na papíře tristní příjmy.
    +3
  • Dobrý den, prosím nevíte, jak je to s osvč na vedlejší činnost, kteří jsou zároveň zaměstnanci? Jaké máme možnosti? Jsem od půlky ledna zaměstnaná na poloviční úvazek jako asistentka pedagoga, do té doby jsem byla 5 let osvč jaho hlavní činnost. Od půlky ledna tedy jako vedlejší plus částečný příjem ze zaměstnání, ale jako AP na poloviční úvazek dostanu jen 9700 měsíčně, z čehož se v Praze opravdu vyžít nedá. Osvč jsem rekondiční a regenerační služby, takže mám od 13.3. do 25.5. dle posledních plánů vlády zavřeno. Mám na něco nárok? Pochopila jsem, že na 25 ne, ale třeba v Antiviru? Děkuji za radu.
    +1
    • Zdravím, Marie, díky za zprávu. Nejsem právník, ale podle toho, jak jsem zákony pochopila, máte pravdu. Na Pětadvacítku nárok nemáte. Na druhou stranu máte dle § 208 ZP nárok na náhradu mzdy ve výši 100 % vašeho průměrného výdělku z polovičního úvazku. Antivirus je v podstatě podpora pro vašeho zaměstnavatele, aby si mohl dovolit vám těch devět tisíc vyplatit. Obávám se, že žádnou další pomoc čekat nemůžete. Na druhou stranu ale nebudete muset v rámci živnosti od března do srpna platit žádné zálohy. Na Warengo se chystá rozhovor s právničkou, která problematice rozumí a bude odpovídat na konkrétní otázky a situace. Jestli chcete znát odborný názor, přidejte se do téhle skupiny a vyčkejte https://warengo.com/group/byznys-versus-virus. :) A držte se.
      +1
    • Dobrý den, zeptali jsme se na váš dotaz advokáta, odpověď najdete zde: https://warengo.com/stories/47591-ma-s-r-o-s-obratem-3-mil-osvc-s-hpp-ci-student-narok-na-kompenzaci-zeptali-jsme-se-na-vase-dotazy-pravnika
      0
  • Dobrý den,pracuji jako lektor jazyků pro firmy- OSVČ, příjmy se mi každý měsíc podstatně liší - dle docházky, délky měsíce atd. Když jsem si vypočítával příjmy za únor, březen a duben - vyšlo to za všechny měsíce víceméně stejně (bez většího propadu) - ovšem na první pohled. Kvůli karanténě mi byly zrušeny kurzy v hodnotě za cca 12 000 kč. Takže byť výše příjmů byla za všechny tři měsíce stejná, vydělal bych za měsíc duben (kdyby nebylo karantény) o cca. 12 000 kč více. Jsem tedy oprávněný žadatel? V případě kontroly z FÚ - mělo by nějaký význam žádat si u firem, kde učím o potvrzení o zrušených kurzech a částce, o kterou jsem přišel? děkuji za jakékoli info S pozdravem
    0
    • Dobrý den, Ctirade, zeptejte se v poradně. :) https://warengo.com/group/poradna-pro-podnikatele-a-zivnostniky
      0
  • Dobry den, petadvacitku jsem cerpal, ale kdyz vidim jaky je kolem toho humbuk, chci to vratit, nevite prosim jak postupovat? Nechci aby po me sel fin. urad a nejake dokazovani mi prijde pod uroven. S pozdravem Michal
    0
    • Dobrý den, zeptali jsme se na váš dotaz advokáta, odpověď najdete zde: https://warengo.com/stories/47591-ma-s-r-o-s-obratem-3-mil-osvc-s-hpp-ci-student-narok-na-kompenzaci-zeptali-jsme-se-na-vase-dotazy-pravnika
      0
  • Dobrý den, sem elektrikář/osvč, dělám pro 2-3 menší firmy, svoje zakázky nemám, nevím jestli si zažádat nebo ne, protože práce mám sice o 2-3h denně méně v průměru, ale aspoň něco, některé zakázky padly nebo se odložily, aby jsme měli co dělat a neseděli úplně doma s kolegama na zadku, tak majitel firmy zakázky, které šly začít realizovat o pár týdnu dříve, tak přesunul už na konec březena a duben... moje příjmy jsou +- stejné jako minulý rok v těchto měsících, ovšem zakázky které by byly domluveny normálně, kdyby se neobjevil ,,covid" domluvené nejsou, tak že, jak se na to bude dívat 25cítka, když konkrétně u mě, bude cca za měsíc až dva teprve vidět následky současného stavu, není to jako např u holiček, restaurací, tam ten dopad je evidentní … 25tis není nic co by mi nějak závratně pomohlo a nebo chybělo, ovšem, nevím, co bude v příštích týdnech, náznaky jsou, že to bude trošku slabší a teď babo raď , zkusit a riskovat případné kontroly ??
    0
    • Zdravím, Danieli. Díky za komentář. Rozumím vaší nejistotě. Nejsem právník, takže nemohu s jistotou říct, jestli máte žádat, nebo ne. Ale vím, že se chystá tady na Warengo rozhovor s právničkou, která problematice rozumí a bude odpovídat na konkrétní otázky a situace. Jestli chcete znát odborný názor, přidejte se do téhle skupiny a vyčkejte https://warengo.com/group/byznys-versus-virus. :)
      0
    • Dobrý den Danieli, zeptali jsme se na váš případ advokátky, odpověď najdete zde: https://warengo.com/stories/46092-popotahovani-kvuli-petadvacitce-pravnicka-radi-kdo-muze-byt-v-klidu-a-koho-naopak-kontrolori-mozna-navstivi
      +1
  • Zdravím. Jsem důchodce a pracuji jako kameraman v televizi ( OSVČ), na pořadech, kde jsou přítomni diváci. Tyto pořady byly už v březnu pozastaveny kvůli karanténě (konkrtetně Show Jana Krause) a neví se, kdy budou obnoveny. Naplánována byla natáčení až do konce června. Myslíte, že mohu o pětadvacítku bez problému požádat? Děkuji Jirka
    0
    • Dobrý den, Jiří, nejsem právník, ale podle vašeho popisu to vypadá, že jste přímým dopadem vládních opatření přišel o příjem a proto třetí podmínku splňujete. Pokud splňujete i první dvě, myslím, že by s Pětadvacítkou neměl být problém.
      +1
    • Dobrý den Jiří, zeptali jsme se na váš případ advokátky, odpověď najdete zde: https://warengo.com/stories/46092-popotahovani-kvuli-petadvacitce-pravnicka-radi-kdo-muze-byt-v-klidu-a-koho-naopak-kontrolori-mozna-navstivi
      0
  • Zdravím, můžu se prosím zeptat, jak byste postupovali v mé situaci? V lednu jsem dokončil školu architektury. (Udělal jsem všechny předměty a státnice, ale do června dělám ještě diplom - to zabere tak jeden den oproti plnému vytížení před státnicemi) měl jsem v únoru domluvený jeden pohovor a ještě plno dalších sem si chtěl domluvit (do arch studia). Kvůli koronaviru však všechno padlo a já teď nemůžu najít práci, jsem doma a max dělám věci do školy na diplom. Domácnost teď táhne přítelkyně, se kterou jsme začátkem roku nastěhovali do jednoho bytu. Myslíte, že se podmínky vztahují i na mě? Počítáme teď každou korunu.. jinak minulý rok jsem na OSVČ nedělal nic, rok před tím jsem si brigadne vydělal neco. A navíc mi už je 27, tak nesplňují to, že jsem student. Děkuji
    0
    • Dobrý den, Jane. Když už nejste student, znamená to tedy, že máte OSVČ jako hlavní činnost a k tomu nemáte další příjmy například na DPP nebo DPČ? Nejsem právník, ale podle vašeho popisu myslím, že bude problém s tou třetí podmínkou. Pokud jste ani před pandemií neměl ze živnosti stálý příjem, nedá se prakticky dokázat, že byste ho měl, kdyby koronavirus nebyl.
      0
    • Dobrý den Honzo, zeptali jsme se na váš případ advokátky, odpověď najdete zde: https://warengo.com/stories/46092-popotahovani-kvuli-petadvacitce-pravnicka-radi-kdo-muze-byt-v-klidu-a-koho-naopak-kontrolori-mozna-navstivi
      0
  • Některá odvětví, kterým teď dobýhají zakázky a fakturují z předchozí doby a zatím se jich opatření nedotýkají, na tom můžou být stejně jako obory, kterých se opatření teď doktly přímo. A nevěřím tomu, že za půl roku nebo za rok bude vláda někomu pomáhat. Stát se z toho bude hrabat tak, že mu tuhle tak zvanou pomoc každý vrátí několikrát, ať si ji vzal nebo ne.
    0
    • To máte bohužel asi pravdu, Petro. Jedna věc je jistá – stát na tuhle „velkorysou“ pomoc nemá.
      0