20.04.2020 4 minuty čtení

Místo Pětadvacítky Patnáctka: Co už víme o květnové podpoře pro OSVČ?

Vláda 20. dubna definitivně živnostníkům přiklepla další peníze ve formě kompenzace za ušlé zisky kvůli opatřením spojeným s koronavirem. 500 Kč denně zůstává, takže za květen bude teoreticky možné žádat až o 15,000 Kč.

Foto: Facebook

O chystané pokračující pomoci pro OSVČ promluvil premiér Babiš už minulý týden, byť místo oficiálních vládních kanálů, svého "Čau lidi" Facebookového hlášení nebo Twitteru zvolil vypuštění této informace skrz rozhovor pro deník Právo.

A byl ostatně nejvyšší čas začít květnové kompenzace nějak řešit, neboť zatím to navzdory postupné uvolňování opatření nevypadá, že v květnu se úplně všechno vrátí do starých kolejí. Navíc kdykoliv hrozí, že se epidemiologům přestanou líbit čísla, načež mohou začít některá opatření opět zavádět, respektive některé konkrétní provozy opět zavírat (což nyní hrozí u slavně otevřených hobby marketů).

Aktuální program "Pětadvacítka" byl původně navržen tak, aby pokrýval pouze období od 12. března do 30. dubna. Tedy celkem 50 dní krát státní příspěvek 500 Kč denně = 25 000 Kč.

Během pondělního jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová dle předchozího slibu mimo navýšení schodku státního rozpočtu na 300 miliard (z jednu dobu neustále skloňovaného p. Kalouska se tak rázem v tom zadlužování státu stává tak trochu břídil) požádala i o prodloužení dosavadní státní podpory OSVČ až do 8. června, kdy by měly být otevřeny i poslední stále zavřené obchody a služby.

Přečtěte si také: Další „bububu!“ od finančáku aneb za neoprávněnou žádost o Pětadvacítku až 8 let v chládku

To znamená, že za květen budou osoby výdělečně činné moci po státu žádat dalších až 15,000 Kč a ti nejméně šťastní, jako jsou hotely, ubytovací služby, taxislužby, divadla a další kulturní zařízení, které čeká otevření až v úplně poslední červnové vlně, budou celkem moci žádat až o 19,500 Kč, neboli o 500 Kč denně za 31 květnových a 8 červnových dní.

Zároveň by se podpory à la Pětadvacítka nově mohly dočkat i malé s.r.o., jež nemají žádné zaměstnance. O peníze pro tyto podnikatelské subjekty bude ve středu 22. dubna žádat ministr průmyslu a obchodu i dopravy Karel Havlíček, jež tweetnul

"Malá eseróčka bez zaměstnanců jsou jedním z posledních podnikatelských segmentů, který ještě nebyl cíleně podpořen. Ve středu předložíme na vládu stejnou podporu jako pro OSVČ, tzn. 500 Kč za den, počínaje 12.3. Program připraví MMR, MF a MPO."

Pokud jste OSVČ a budete chtít o podporu žádat i v květnu, bude potřeba podat další žádost, respektive podepsat další čestné prohlášení, jež bude mimo časové období, za nějž kompenzaci požadujete, v podstatě identická jako ta první. Plus zní relativně logicky, že kdo bude o Pětadvacítku úplně poprvé žádat třeba až v květnu, bude zřejmě zpětně moci žádat o peníze už od onoho 12. března. Čistě teoreticky tak za aktuálních podmínek může OSVČ, jehož podnikatelská činnost bude kvůli koronaviru nějakým způsobem omezena, stát požádat až o 44,500 Kč za období 12.3. - 8.6.2020

Přečtěte si také: Co si o Pětadvacítce myslí lesník, zvukař nebo kadeřník? Zeptala jsem se jich

Celou tuto květnovou podporu od reality dělí už jen schválení parlamentem, což by měla být pouhá formalita.

Bez ohledu na to, zda budete žádat jen o 500 Kč za jediný den, nebo rovnou o celou "Pětačtyřicítku", je však potřeba mít neustále na paměti, že Finanční úřad příští rok na jaře může mít apetit začít se aktivně zajímat o to, zda jste letos o peníze zažádali oprávněně a zda můžete na fakturách, výpisech z účtu či jiných důkazech skutečně prokázat, že vaše podnikání a příjmy byly kvůli koronaviru omezeny a kompenzace vám tedy byla vyplacena právem.

Pokud si nejste jistí, zda na tuto kompenzaci máte žádost, odkážu vás na článek "Popotahování kvůli Pětadvacítce? Právnička radí, kdo může být v klidu a koho naopak kontroloři možná navštíví," kde jsou zodpovězeny některé základní otázky OSVČ ohledně toho, zda mají, či nemají nárok o tuto kompenzaci žádat.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #osvc #petadvacitka #stat #kompenzace #koronavirus #prijmy #financniurad #financnisprava #sro #schillerova

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
16 minut
6 minut
8 minut
11 minut
13 minut
6 minut
6 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
2 minuty
Doporučené příspěvky
6 minut
16 minut
6 minut
8 minut
11 minut
13 minut
6 minut
6 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
2 minuty