Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
20.03.2020 11 minut čtení

Dost bylo špatných zpráv! 7 pozitivních efektů současné pandemie a s ní spojené karantény

Mezi každodenním zpravodajstvím o novém nárůstu nakažených a dalších vládních restrikcí bychom se měli zamyslet i nad tím, co dobrého nám tahle situace nabízí, protože toho překvapivě není vůbec málo. Přece jen jsme v tom nakonec všichni spolu.

Mapa ukazující výrazný úbytek znečištění ovzduší nad Čínou způsobené pandemií nemoci COVID-19; foto: KTVB.com

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

Současnou situaci nelze zlehčovat a je nutné se k ní stavět zodpovědně a ohleduplně k ostatním – Přesto všechno, napadá mě hned několik ryze pozitivních efektů, které pandemie a karanténa přímo i nepřímo vyvolala v nás i světě, který nás obklopuje.

Nalaďme se na vlnu kladné energie, na chvíli zapomeňme na strach a obavy o zdraví naše i našich blízkých. A místo denního přílivu negativních zpráv si dopřejme i nějaké ty hezké

1. Naděje pro přírodu  

Jedním z okamžitých efektů utichajících průmyslových čtvrtí, obrovských měst uzavřených v izolaci a pozastavené výroby je chvilková úleva životnímu prostředí. Úroveň smogu a znečištění vzduchu globálně strmě klesá, vylidněné turistické destinace se pomalu plní zvířaty, moře si oddechla od náporu výletních lodí.

Obloha zeje prázdnotou a jindy rušná letiště, kolem nichž krouží desítky letadel čekajících na povolení k přistání, utichla. Nepřemýšlejte teď chvíli nad ekonomickými dopady, zpožděnou výrobou ani bláznivými akciemi. Zamyslete se nad tím, jak by vypadal náš svět, kdybychom mu dopřáli takovouhle „přestávku“ častěji. 

Ekologové a environmentalisté jásají a my všichni máme jasný důkaz pro to, že kdybychom se v budoucnu více soustředili na opravdové řešení klimatické krize a znečišťování našeho prostředí, změna může být opravdu patrná okamžitě. Nemusíme čekat desítky let, jak je vidět, přírodní rovnováha dá věci rychle do pořádku

Možná už nikdy znovu neuvidíme delfíny u italského pobřeží a prázdnou Mekku, ale určitě můžeme přehodnotit, zda všechen ten šílený provoz kolem nás je nezbytně nutný.

Památky konečně vypadají tak, jak nám je slibují turistické letáky

2. Inovace každodenního života

Mluví o tom všichni – karanténa nám ukázala, že velká část lidí může prostě pracovat z domova. Nemusíme jezdit přes celé město, nemusíme létat na konference, nemusíme pořádat velké byznysové meetingy. Většina věcí jde snadno zařídit online, máme na to technologie i kapacity – jediné, co nám chybělo, byl důvod.

Tak teď už ho máme a máme i důvod pro to, aby vlády všech zemí zapracovaly na zrychlení digitalizace úřadů. Učíme se, že internet je extrémně mocná zbraň, jejíž schopnosti jsme dosud podceňovali.

Umělci přesouvají svou tvorbu online, kina uvádí promítání skrze streaming a my můžeme z pohodlí domova vyřídit pracovní konferenci, podívat se na koncert, nakoupit potraviny na příští týden a objednat si večeři. Z domu půjdeme jenom proto, abychom nabrali čerstvý vzduch, udělali něco pro zdraví a oprostili se od stresu a každodenního spěchu

Co nám brání v tom, abychom tenhle model udrželi do budoucna? Jistě, chceme se socializovat, některá jednání jsou praktičtější osobně a málokdo z nás má doma ideální pracovní prostředí, ale můžeme hledat kompromisy a spousta věcí už není nutností, ale možností volby.

3. Hrdinové mezi námi

Už dlouhé roky se mluví o tom, že lékařům a zdravotnickému personálu se nedostává zdaleka takové podpory, jakou si zaslouží. Zdravotní sestřičky pracují často za almužnu, podpůrný zdravotnický personál funguje denně ve stresových podmínkách a v děsivém pracovním tempu.

A co je na tom nejhorší – když někoho z nás nebaví naše práce nebo ji vnímáme jako příliš náročnou, prostě jdeme jinam, změníme firmu, obor, celé odvětví. Nic nám v tom nebrání.

Jenže doktoři, zdravotní sestry, záchranáři... své zaměstnání nevnímají jako práci, ale jako poslání. Studovali dlouhé roky, aby mohli dělat to, co je naplňuje, aby mohli pomáhat lidem. A nízké platy a náročné pracovní prostředí vnímají jako nutnou daň za splnění svého snu. 

Doufejme, že současná světová krize poukáže ještě více na důležitost těchto lidí mezi námi. Zatímco my sedíme v bezpečí našeho domova a čekáme, až hrozba pomine, tisíce lidí v naší zemi pracují od rána do noci bez přestávky. Zachraňují lidské životy, ulehčují nemocným jejich bolest a přitom všem riskují svůj vlastní život. 

Bez dostatečné podpory státu, bez potřebného vybavení, v nedostatečném počtu a v extrémních podmínkách dělají všechno pro to, aby situace u nás byla příznivější než třeba v Itálii.

Pozitivní na tom všem je, že lidé si konečně všímají, mluví o tom, oceňují tvrdou a neúnavnou práci zdravotníků a děkují jim za to

Možná jsem naivní, ale věřím tomu, že až tahle krize odezní, budeme si to pamatovat a budeme k zaměstnancům lékařských služeb přistupovat jinak, s větší úctou a pokorou. Snad i stát přehodnotí, zda není konečně načase, aby tito hrdinové mezi námi dostali i adekvátní finanční ohodnocení. 

Přečtěte si také: Nezapomínáme na něco? Malá lekce z historie – jak se v boji s koronavirem poučit ze španělské chřipky?

Lékaři jsou v první linii, pracují téměř nonstop a hrozí jim obrovské riziko přenosu viru

4. Ohleduplnost a lidství

Češi se rádi podceňují, rádi zlehčují sílu našeho národa. Tvrdíme o nás, že jsme národ zlodějů a podvodníků, že jsme bezcharakterní a sobečtí. Jenže kdy jindy než v těžkých časech se ukáže pravá podstata lidí, ryzí povaha a dobro, nebo i zlo.

Ačkoli větší část Republiky nemá našeho premiéra zrovna v lásce, proti vládním nařízením nikdo zásadně nerebeluje. Poslušně nosíme roušky a zůstáváme v karanténě... jistě, najdou se výjimky, ale slovo „výjimky“ je tady zásadní, protože tím pádem nejde o normu.

Když jsme zjistili, že máme povinně nosit roušky, ale nemáme je kde koupit, mohli jsme poslat vládu do háje. Místo toho se zvedla obrovská dobrovolnická aktivita, lidé si šijí roušky navzájem, pomáhají si. Darují je mezi sebe, málokdo hledí na zisk a snažíme se být k sobě ohleduplní.

Po internetu kolují výzvy ke streamování hudby našich oblíbených kapel, které náhle přišly o všechny způsoby prezentace a výdělku, tisíce dobrovolníků pomáhá, kde může. Firmy a podnikatelé věnují peníze organizacím, které mohou pomoci.

Každodenní spěch a s ním spojené sobectví a nevraživost nahradila nejistota. Nejistota, s jakou si uvědomujeme křehkost našeho světa, vlastního zdraví i lidí, kteří s tu žijí s námi a nemohou se o sebe postarat sami

Dokonce i někteří politici, kteří ještě před pár týdny sklízeli výsměch, najednou ukázali svou lidskou tvář a zachraňují situaci.

5. Úcta ke stáří

Nejsme ohleduplní jen k sobě, ale hlavně k těm, kteří jsou v současnosti nejvíce ohrožení. Jakmile jsme se dozvěděli, že nejrizikovější skupinou jsou právě staří lidé, lidé se rychle naučili nosit roušky, kterými nechráníme sebe, ale právě ty, pro které by nemoc mohla být fatální. 

Mladí oslovují své staré sousedy a nabízejí jim zajištění nákupu nebo vyzvednutí pošty, děti a vnoučata konečně nacházejí cestu k těm, na které jinak „není čas“ a děláme maximum pro to, aby byli všichni zdraví a v pořádku. 

Přečtěte si také: Jak se Jižní Koreji podařilo zvládnout koronavirus za méně než měsíc bez karantén a zavírání škol či obchodů?

Roušky šijí snad všichni, kdo mají doma šicí stroj

6. Více času pro sebe a pro rodinu

Ruku na srdce, kdo z nás si v dnešním uspěchaném světě najde chvilku času pro sebe na přemýšlení, čtení, sledování naučných dokumentů, návštěvu divadla nebo i ryzí prokrastinaci – hraní počítačových her, sledování hollywoodských bijáků nebo jen procházku do přírody, do parku.

A kdo z vás má dost času na svou rodinu, své děti, rodiče, prarodiče. Kdy naposledy jste si udělali chvíli jen pro sebe se svým partnerem? Nemáme čas, musíme pracovat, musíme zajišťovat rodinu, musíme budovat kariéru.

Tak teď ho máme, máme více času než by spousta z nás chtěla. Zatímco část z nás ušetří spoustu času tím, že nemusí nikam jezdit a nic zařizovat a pracují jen z domu, nezanedbatelná část z nás momentálně sedí doma se založenýma rukama a čeká, až bude moci otevřít podnik, zprovoznit službu nebo domlouvat koncerty, kulturní akce... 

Mezitím vším ale můžeme odhlédnout od finančních ztrát, přestat se chvíli soustředit na materialismus a věnovat náhle nabytý čas sobě a své rodině

Lidé čtou knihy, rodiny spolu hrají deskové hry, všichni chodí více běhat, doma cvičí jógu, vzdělávají se. Než aby se nudili a nadávali na nucenou izolaci, hledají, jak ji smysluplně využít - a možnosti jsou nedozírné. 

Asi si nevyjdete do kina nebo divadla a nenaplánujete s kamarádem sraz v baru, ale tím více si uvědomujete, jak moc jste tyhle malicherné radosti poslední dobou zanedbávali, kolik času a energie jste věnovali práci s pocitem absolutní jistoty, že svět bude stejný i zítra. 

Jenže není – Svět se mění z minuty na minutu a teď pro to máme jasný důkaz. Nic nemůžeme brát jako samozřejmost a spousta lidí hluboce přehodnotí své priority a způsob, jakým tráví většinu svého času. A to je rozhodně pozitivní efekt.

7. Hollywoodský scénář realitou

Pojďme být trochu dětinští a přiznejme si: koho z nás nikdy nelákalo nosit přes obličej šátky jako kovbojové na divokém západě, gangsteři a postavy z anime? Můžeme vyjádřit svou osobnost skrze rafinované vzory a styly, šijeme si roušky s bláznivými kreacemi.

Ti z nás, kdo stále chodí do práce, se mohou v noci cítit jako v post apokalyptickém světě, prochází mrtvolně prázdnou tichou ulicí, projíždí ulicemi, které jsou normálně plné turistů, hloučků studentů nebo lidí, kteří se po večerech baví v barech a restauracích.

MHD jsou poloprázdná, nikdo nemá problém si sednout, lidé se na ulici navzájem vyhýbají obloukem, večerní balkony se plní lidmi, kteří hltají první projevy jara. A všichni jsou pokornější. 

Přečtěte si také: Přirozený nepřítel koronaviru? Pravděpodobně ho máte doma i vy, ale zapomíná se na něj

 

Neexistují kadeřníci, barbershopy, nehtová studia, obchody s módou, kýčovité obchůdky se suvenýry pro turisty, beerbiky a přitom nám nechybí nic potřebného k životu. Potravin je dostatek, drogerie máme, lékárny jsou otevřené. Prostě si jen nekoupíme to, co vlastně vůbec nepotřebujeme.

Takže ať už nás v příštích týdnech čeká cokoli, a i když pro spoustu z nás není situace zrovna růžová a přepočítáváme zbylé peníze, máme jedinečnou šanci přehodnotit, zda ten chaotický, materialistický a konzumní život, jaký jsme si nastavili, trochu nepřeháníme. Máme příležitost najít si čas na sebe a své blízké a poučit se do příští globální krize. 

A komu by přece jen chyběl kulturní zážitek, může si každý večer pustit divadelní show s jedním ukřivděným politikem v hlavní roli. 

#podnikani #byznys #COVID19 #koronavirus #globalnikrize #karantena #pandemie #epidemie #izolace #socializace #homeoffice #pozitiva #ekonomika #lekari #doktori #hrdinove #digitalizace #priroda #ekologie #solidarita #spoluprace #narod #ohleduplnost #rodina #pratele #zivotnihodnoty #priority #konzum

Hodnocení: +22
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • V každé krizi je zárodek nové budoucnosti slight_smile

  1
 • Doufám, že si z toho lidstvo vezme ponaučení a až pandemie skončí ve společnosti zůstanou návyky jako například pracovat více z domova a dopřávat si více času pro sebe a věnování se rodině. Souhlasím určitě s úctou ke stáří a ohleduplností k lidem. V dnešní době a přícházející generací se na tato témata nepřikládá dostatek důrazu.

  2
  • Přesně, přitom zeptat se postarších sousedů, jestli něco nepotřebují a případně jim skočit nakoupit je pro mladého člověka nic. Nic mu neuteče ani se nezastaví svět (sranda je, že tomuhle už dneska ne každý člověk - např. závislý na mobilu - věří).

   2
  • Přešně slight_smile

   0
 • Matěji, výborný článek! Děkuji za něj.
  Všude se to hemží hlavně negativními zprávami, je potřeba si uvědomit, že každá mince má dvě strany. A na pandemii, ačkoliv se to na první pohled nezdá, jsou i pozitivní věci.

  5
 • Moc hezky sepsané! Na všem špatném lze vnímat něco pozitivního, a neměli bychom to opomíjet! slight_smile

  4
  • Souhlasím, lidi až moc koukají pouze na negativní dopad, nicméně je potřeba koukat právě i na ta pozitiva.

   2
 • Super úhel pohledu! Přesně tyto věci bychom měli vnímat a uvědomovat si přinejmenším stejně intenzivně jako ty negativní. U těch negativních však víme, že 100% dříve či později pominou. Na nás tedy je, co bude dál s těmi pozitivními.

  5
Doporučené příspěvky
11 minut
6 minut
8 minut
5 minut
6 minut
5 minut
6 minut
2 minuty
6 minut
8 minut
5 minut
7 minut