Jak se Jižní Koreji podařilo zvládnout koronavirus za méně než měsíc bez karantén a zavírání škol či obchodů?

Jižní Korea má aktuálně 8. nejvyšší počet nakažených koronavirem na světě. Ještě před dvěma dny byla 6. Kvapně ji ale předbíhají západní země, kde přibývají tisíce nakažených denně. Jak se Korejcům podařilo epidemii tak rychle zvládnout?

Foto: © Kim Hong-ji/Reuters

První případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2 země zaznamenala před 8 týdny. Od té doby eviduje přes 8600 případů a 94 úmrtí. Avšak pohled na číslo nových případů, které Jižní Korea zveřejňuje každý den, naznačuje, že země již epidemii s největší pravděpodobností zvládla. I přesto, že má Jižní Korea 5krát víc obyvatel (51,5 milionu) než Česká republika, v současné době se její denní přírůstek nových osob s potvrzenou nákazou koronavirem pohybuje zhruba na stejné úrovni jako u nás.

Vrchol epidemie země zaznamenala 29. února, kdy oznámila 909 nových případů. Od té doby se již zpravidla počet nových případů jen výjimečně vyšplhá nad hodnotu z předchozího dne. Například v pondělí 16. března země reportovala jen 74 nových případů. Ve středu to bylo 93 nových případů.

Jižní Korea: Denní graf nových případů nakažení koronavirem. Všimněte si, že graf má tvar zvonu, což je v takto krátkém časovém horizontu zpravidla znamením zvládnuté epidemie; foto: worldmeters
Křivka ukazující celkový počet případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 v Jižní Koreji; foto: worldmeters

Jihokorejský systém boje proti virové epidemii

Po lednovém oznámení jihokorejské vlády, že se v zemi objevil první případ nákazy koronavirem, nebyl v prvním měsíci růst případů nijak závratný. Až v druhé polovině února začaly počty nových případů rapidně růst poté, co byl identifikován vysoce infekční 61letý muž, kterému se podařilo nakazit celkem 43 členů náboženského hnutí Sinčchondži, jehož byl rovněž členem.

Mezi 20. a 29. únorem tak nárůst nových případů každý den poměrně rapidně rostl. Od té doby však nové případy nakažených postupně konstantně padají.

Příklad Jižní Koreji je však výjimečný především v tom, že země (zdá se) vypuklou epidemii dokázala zvládnout, aniž by se musela uchýlit k jakýmkoliv drakonickým opatřením, jako je všeobecná karanténa, omezení vycházení či zavírání škol a restaurací.

Vláda místo toho zahájila masivní testování populace na přítomnost koronaviru. Poslední čísla z pondělí ukazují, že Jižní Korea doposud na přítomnost viru otestovala 274 504 osob. Zdejší zdravotnictví nemá problém v případě potřeby za den otestovat desítky tisíc osob, což následně hygienikům umožňuje velmi efektivně pracovat s karanténou a její aplikací na infikované osoby a lidi, s kterými byli v kontaktu.

Jižní Korea tuto testovací mašinérii navíc podpořila skvěle organizovaným trasovacím programem pro zjišťování kontaktu mezi osobami: Jakmile jakýkoliv test odhalí pozitivní osobu, úředníci a hygienici využijí výpovědi nakažené osoby, GPS sledování jejího telefonu, výpisů z platební karty a záznamů z veřejných kamer, aby složili historii pohybu a cestování daného člověka.

Vláda následně zveřejňuje anonymní data o tom, kde se každý nakažený pacient pohyboval před tím, než byl diagnostikován, na veřejné webové stránce. Každý jihokorejský občan se tak může podívat, zda náhodou nebyl s někým nakaženým v kontaktu. Pokud pojme podezření, že byl, může se samozřejmě následně nechat otestovat.

Přečtěte si také: Jak dlouho vydrží koronavirus ve vzduchu a na různých typech povrchů? Nová studie i souhrnné informace

Jižní Korea dokázala epidemii koronaviru zvládnout, aniž by musela zavřít školy, obchody či restaurace; foto: nytimes

"Kapacita pro diagnostiku ve velkém měřítku je pro kontrolu epidemie zcela klíčová," okomentovala jihokorejský systém boje proti virové epidemii pro časopis Science Raina MacIntyre, která na University of New South Wales studuje nově se objevující infekční onemocnění. "Sledování kontaktu s jinými osobami má na schopnost kontrolovat epidemii rovněž výrazný vliv, stejně jako izolování všech pozitivních případů," dodala.

Pro srovnání - třeba Spojené státy, jež mají více než 6krát více obyvatel (327 milionů) než Jižní Korea, do pondělí 16. března na přítomnost koronaviru dle COVID Tracking Project otestovaly jen 47,000 osob. A pro srovnání, v pátek 20. března je zde počet uskutečněných testů již téměř 112,000. 

Má to jeden háček - Američané začali situaci řešit příliš pozdě, takže nyní by pro kontrolu šíření viru reálně potřebovali spíš miliony, než statisíce testů v řádu dnů. Počáteční otálení americké vlády znamená, že virus měl moře času na to, aby se v obyvatelstvu rozšířil a jeho kontrola ve stylu Jižní Koreje je již s vysokou pravděpodobností nemožná.

Přečtěte si také: Dost bylo špatných zpráv! 7 pozitivních efektů současné pandemie a s ní spojené karantény

Jak vidno, Spojené státy svůj "zvon" teprve začínají. Otázkou je, jak bude vysoký a zda se z graf náhodou nezmění spíš na tvar "mrakodrapu"; foto: worldmeters

Zatímco v pondělí USA hlásily 983 nových případů, ve středu to již bylo 2848 a ve čtvrtek 4530. Nyní je pouze otázkou, kde se tato strmá rostoucí křivka zastaví. Zároveň stále platí, že takto nedostatečné testování znamená, že skutečný počet nakažených je pravděpodobně výrazně vyšší, než jak hovoří oficiální čísla. To v případě Jižní Koreji lze díky četnosti testování odhadovat, že oficiální data mnohem přesněji reprezentují skutečný vývoj epidemie.

A na závěr jedna perlička - Jižní Korea a Spojené státy svůj první případ oznámili ve stejný den, 20. ledna. V obou případech zůstal počet nakažených během prvního měsíce malý - obě země v populaci detekovaly méně než 15 případů. Až 28. února (den poté, co Spojené státy oznámily první případ nákazy koronavirem, u nějž nedokázaly určit původ) začal počet případů s každým dalším dnem citelně narůstat. Dnes je však situace v obou zemích diametrálně odlišná.

#JizniKorea #Korea #koronavirus #epidemie #virus #testovani #gps #sledovani #obyvatelstvi #zdravotnictvi #organizace #kontrola #vlada

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Systém netestování lidí bez příznaků se všem zemím, které ho aplikují, brzo vymstí. Bohužel i nám.

    2

Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 12 250.

Zaregistrovat se