23.01.2020 6 minut čtení

Měli byste povýšit vašeho nejlepšího zaměstnance? Tyto 4 otázky vám pomohou najít správnou odpověď

Povýšit či nepovýšit, to je oč tu běží. Selský rozum sice říká, že každý špičkový zaměstnanec chce povýšení. Jenže co když mu honosnější titul zároveň přinese nižší uspokojení z práce?

Jestliže patříte mezi chytré lídry, budete pravděpodobně mít chuť pobavit se i s těmi zaměstnanci, kteří dají výpověď. Bez ohledu na to, zda patřili mezi nejlepší, nebo nejhorší pracovníky, byste měli chtít vědět, proč se rozhodli rozvázat veškeré vazby s vaší firmou. Na úplném začátku je něco (plat, benefity, náplň práce, spolupracovníci) donutilo přijít a o práci se ucházet. Co je nyní donutilo odejít?

Lepší nabídka od jiné společnosti? Neřešitelný konflikt s jedním z blízkých kolegů? Jejich nadřízený? Je zajímavé, že když se tímto tématem pokusil zabývat Harvard Business Review, zjistil, že většina lídrů ve skutečnosti vůbec neví, proč lidé jejich byznys opouštějí. Zároveň ale umí číst mezi řádky a hledat důkazy podporující jejich domněnky.

Pokud se budeme bavit o těch nejlepších zaměstnancích, existují zpravidla dva hlavní důvody, proč odcházejí: Nedostali povýšení, po kterém toužili... anebo ho dostali.

Možná vám to na první pohled nedává smysl, ale jde o situaci, kdy je dobré pamatovat si rčení "Dej pozor, co si přeješ, mohlo by se ti to splnit." Povýšení se zaměstnanci může zdát jako po všech stránkách pozitivní věc, která mu přinese uznání, uspokojení, moc a vyšší plat. Jak ale každý, kdo se někdy dostal na vyšší pozici, ví, jakmile se do pracovní náplně poprvé dostane management, přináší s sebou vždy i jisté nevýhody

Vyšší moc zpravidla znamená větší zodpovědnost. Vyšší plat zpravidla znamená víc práce. Dosavadní vztahy s některými spolupracovníky musí projít jistou změnou, pokud jste náhle jejich nadřízeným. A vaše pracovní úspěchy se náhle přestanou odvíjet jen od vaší práce, ale jsou závislé na práci druhých - u kterých velmi rychle zjistíte, že je nemůžete plně kontrolovat.

V případě zaměstnanců, kteří jsou na své aktuální pozici "superstar", je na místě zvážit ještě jeden aspekt: Lidé, kteří jsou v něčem opravdu výjimečně dobří, zpravidla tuto činnost milují. Jakmile jim jí ale vezmete a uděláte z nich manažery, vytáhnete je ze "zákopů pěšáků" na velitelství a můžete si být jistí, že jim pobyt v zákopech bude chybět. Nejen proto, že se s novou pozicí zatím neumí poprat, ale i proto, že v zákopech platili za ty nejkompetentnější, zatímco nyní jsou na přesně opačném konci spektra.

Americká analytická a poradenská společnost Gallup v roce 2018 provedla studii téměř 7500 zaměstnanců a zjistila, že téměř polovina z nich trpí nějakým stupněm vyhoření. Jedním z hlavních důvodů bylo dle jejich výpovědí nezvladatelné množství práce, které je běžné pro střední management. Dalším byl pocit nedostatečné podpory ze strany nadřízených, což je běžné u pracovníků, jejichž manažeři jsou konstantně ve stresu. Nevhodná povýšení se tak mohou negativně odrazit nejen na samotném povýšeném, ale i na jeho nových podřízených.

Existuje nějaký způsob, jak zjistit, zda bude mít vaše chystané povýšení na daného zaměstnance pozitivní efekt, nebo jej jednoho dne donutí dát výpověď? Ano, ale vyžaduje to poctivé zhodnocení šancí, že váš nejlepší zaměstnanec opravdu má na to v nové, náročnější pozici uspět. Pomoci by vám měly mimo jiné tyto 4 otázky:

1. Jak tento zaměstnanec zvládá stres?

Vysoce pracovití lidé nejsou zároveň imunní vůči stresu. Někteří s ním však umí pracovat lépe, což naznačuje, že se na nich bude stres méně podepisovat i během růstu kariérním žebříčkem. Když na svého nejlepšího člověka najednou hodíte něco nečekaného, znepokojí ho to? Motivuje ho dokončování zadané práce, nebo dokončování zadané práce zcela perfektně? Toto rozlišení může v jeho dalším potenciálu na úspěšnou manažerskou funkci hrát obrovskou roli.

2. Je váš nejlepší člověk zaměřený spíš na detaily, nebo na celkový obraz

Pokud na něj platí jen jedna možnost, není to ideální. U dobrého lídra totiž chcete obojí. Silný manažér umí vidět dlouhodobé cíle společnosti, ale zároveň je rozložit na jednotlivé dílčí kroky, které bude na cestě k nim potřeba udělat. Proto by vhodný kandidát na povýšení neměl být člověkem, který buď přehnaně létá v oblacích a ignoruje detaily, nebo se naopak zbytečně moc ve všem hrabe, protože neumí správně určit, na čem z dlouhodobého pohledu opravdu záleží. Role v managementu většinou tyto lidi nedělá příliš šťastnými, protože je pravidelně nutí být i v jejich "slabší zóně".

3. Jaké má tento člověk na pracovišti vztahy?

Je váš nejlepší pracovník tak trochu génius a zároveň samotář? Nebo je to pravý opak, tedy člověk, který klidně ihned všeho nechá, aby pomohl kolegovi? I toto je kriticky důležitá otázka, protože pokud někomu chybí dovednosti v oblasti mezilidských vztahů, bude pro něj vedoucí role v týmu velkou námahou. Lidé bez dostatečné "sociální gramotnosti" se rovněž hůře rozhodují - buď berou zbytečně v potaz perspektivu úplně každého, nebo vůbec nikoho. Výsledek pro váš byznys bude každopádně vždy negativní.

4. Jaká je jeho opravdová motivace?

Posledním klíčovým aspektem, který musíte před případným povýšením zvážit, je co vašeho kandidáta doopravdy motivuje. Cítí se jako ryba ve vodě, když musí řešit problémy, nebo je pro něj klíčové, aby ho každý měl rád? Považuje svůj osobní život za stejně důležitý jako ten pracovní a potřebuje mít vyvážený work-life balance? Bude pro někoho takového povýšení a s tím spojená větší nálož práce vhodná? Určitě byste si rovněž měli všímat toho, zda a jak moc se tato osoba do svých pracovních úkolů dokáže ponořit. Často se totiž stává, že když zaměstnance "roboty" povýšíte a donutíte je trávit dny různými meetingy, začne se jim po jejich starém pracovním "flow", které jim vždy přinášelo skvělé výsledky, stýskat.

#podnikani #byznys #zamestnanci #povyseni #stres #rozhodnuti #decisionmaking #povaha #osobnost #produktivita #management

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Naprosto souhlasím. Znám člověka, který byl pozici řadového zaměstnance v terénu spokojený, ale přišlo povýšení do kanceláře. Sice více peněz, ale také stresu a dalších situací. Nevím přesně za jak dlouho, ale myslím že to byl zhruba rok nebo dva se tento člověk dobrovolně vrátil do dělnické pozice. Sice práci v kanceláři zvládal a dělal ji pečlivě i svědomitě, ale více stresu atd. na něj nemělo dobrý vliv.
    +2
  • Určitě je potřeba podívat se i na druhou stranu mince, ačkoliv to člověka možná hned nenapadne.
    +1