05.02.2021 5 minut čtení

Jste připraveni na horší časy? Každý akciový investor by se měl dnes držet těchto 6 pravidel

Nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko, že? Na akciovém trhu však platí více než kde jinde, že štěstí přeje připraveným. Proto se vyplatí na případný negativní vývoj reagovat proaktivními opatřeními. Jak na to?

Tak co? Bijete se do prsou a radujete se, jak se vašim investicím v poslední době daří? No není divu. I pasivní investor, který investoval na konci loňského března do indexu S&P 500 by dnes připisoval zhodnocení téměř 70 %. Pojďme si ale nalít čistého vína, kdo z vás tak skutečně učinil?

Možná někdo z vás realizoval investice v tomto období, ale málokdo se asi trefil do úplného dna, které nastalo 23. března. V tu chvíli totiž nikdo nevěděl, kde ono dno leží. Kdo však byl zainvestovaný tak v té době jistě věděl, že americký akciový trh odepsal během 5 týdnů 30 % své hodnoty a nikdo nepředpokládal budoucí vývoj. V takové chvíli je poměrně složité racionálně přemýšlet i když si říkáte, že se jedná pouze o dočasný propad.

Významné propady se však dějí poměrně často. Nikoliv 30% rozsahu, ale ty 10% nastávají v průměru jednou za 18 měsíců. Takže dříve nebo později bude vaše psychika opět vystavena zkoušce. Pokud se ale budete držet těchto pravidel, tak tu příští i všechny následující bouře na akciovém trhu přečkáte.

Hodnota indexu S&P 500 | Zdroj: Yahoo Finance

1. Kumulujte hotovost na spořícím účtu

O peníze nepřijdete kvůli propadu akciového trhu, ale kvůli prodejům investic v takovém okamžiku. Pokud nemáte likvidní finanční rezervu riskujete, že budete muset právě toto udělat v nevhodnou chvíli.

Bez dostatečné rezervy může ztráta zaměstnání nebo neočekávaný výdaj vyvolat potřebu prodat investice, které právě mohly prodělat propad.

Investujete-li pravidelně, naopak byste měli pokračovat v investování a využít možnosti „nákupu ve slevě“.

Dokud nemáte dostatečné úspory, raději zvažte pozastavení investování a vybudujte si finanční rezervu.

2. Odložte si další peníze navíc, které můžete v průběhu propadu investovat

Ne každý je dostatečně otrlý, aby dokázal investovat na trhu více peněz v době jeho propadu. Pokud však dobře zvládáte riziko, máte železnou rezervu a nemáte úvěry s vysokým úrokem, odložte další peníze navíc a vytvořte si seznam podniků, do kterých byste eventuelně při propadu investovali.

Zásadní je, aby se jednalo o podniky, které byste chtěli vlastnit, ale jsou momentálně například oceněny příliš vysoko.

Nekvalitní společnost, kterou koupíte levně, je pořád špatná investice.

3. Podívejte se na diverzifikaci portfolia

7 největších akcií indexu S&P 500 jsou technologické společnosti - #Apple, #Microsoft, #Amazon, #Tesla, #Facebook a #Alphabet (akcie třídy A a C) – tvořící bezmála 25 % jeho váhy. Pokud tedy vlastníte indexové fondy sledující index S&P 500, jste poměrně výrazně zainvestovaní právě v technologickém sektoru.

10 největších komponent indexu S&P 500 | Zdroj: Slickcharts

To rozhodně není důvod index prodávat. Pokud ale máte k dispozici další peníze k investování, možná bude rozumnější diverzifikovat své portfolio směrem k defenzivnějším akciím, které mají tendenci být stabilní i při medvědím trhu. Příkladem je spotřebitelský sektor nebo veřejné služby a infrastruktura. Poptávka po produktech a službách, které tyto podniky nabízejí, je stabilní a silná bez ohledu na ekonomický cyklus.

4. Prodejte akcie, které nechcete držet alespoň dalších pět let

Máte-li v portfoliu akcie, které se chystáte brzy prodat, nečekejte na ideální dobu, ale prodejte je hned. Nejedná se přitom o krok, který byste měli udělat pouze z důvodů obav z propadu akciového trhu.

Pokud však držíte akcie ve společnosti, která ztrácí konkurenční výhodu nebo se chová v nesouladu s vaší investiční tezí je třeba se jí zbavit, dokud je trh stále rostoucí. Totéž platí, pokud víte, že budete tyto peníze v blízké době potřebovat. Do akcií byste měli investovat peníze pouze dlouhodobě.

5. Nepoužívejte finanční páku

S využitím finanční páky si v podstatě půjčujete od svého brokera, abyste mohli zainvestovat s nižším vlastním kapitálem více peněz.

Dokud trh roste, je samozřejmě všechno skvělé, protože páka násobí váš výnos. Také ale znásobuje vaše ztráty.

Drtivá většina investorů by se měla vyvarovat využití finanční páky obecně. Chcete-li se vyhnout prohloubení své ztráty v případě propadu trhu, platí pravidlo dvojnásob.

6. Nakrmte svůj mozek správnými informacemi

Největší škody si nakonec investor může způsobit sám. Připravte se tak na budoucí situaci studiem relevantních informací.

Připomeňte si, že jsou propady akciového trhu úplně normální a zapamatujte si tato čísla. Index S&P 500 za sebou má 73 % ziskových let, 87 % ziskových pětiletek a 94 % ziskových desetiletek. Pokud jste navíc kdykoliv v minulosti investovali alespoň na 20 let, zisku jste dosáhli vždy.

Zachovejte klid, a především nepropadejte panice. Historie nám říká, že po každém propadu následuje silnější zotavení.

#akcie #akciovytrh #americkeakcie #investovani #propad #korekce #krize #panika #financnipaka #panickyprodej #ochranainvestic

Hodnocení: +40
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Osobne by som bol rád, keby to na súčasných maximách spadlo čím skôr. Nech sa to vystabilizuje a vyženie z trhu všetky "deti", ktoré nemajú vybudovaný zdravý vzťah k peniazom a k investíciám a po svete trade-ujú namiesto toho, aby sledovali online vyučovanie alebo si aspoň načítali niečo o tom, v čom spočíva skutočné investovanie. WSB fórum mnohých prepleskol a stratili strašne veľa, mnohokrát ani nie ich peniaze. V druhom kroku sa to teraz snažia dobehnúť, čo v praxi znamená, že stratia ešte viac... Je mi ich ľúto ale je to presný príklad toho, keď sa človek nechá nadchnúť vidinou rýchlych peňazí. Aj v tomto veľmi oceňujem veľmi kvalitné články, aj od vás @PatrikKudlacek, ktoré prispievajú k zvyšovaniu finančnej gramotnosti a celkovo obohacujú svet hodnotového investora. Prajem i naďalej všetko dobré.

  +8
  • Díky za pozitivní zpětnou vazbu :-) ... přesně tento cíl by články mít měly..otázkou je, zda zmíněné myšlenky dopadají na úrodnou půdu 😁

   0
 • Začínající tady převažovat články typu "až to spadne", až si říkám, jestli nevíte víc než my, obyčejní etfkáři :) Samozřejmě díky za jakoukoliv pomoc a radu

  +3
  • @pavelSchroder nebojte ...neshortuju někde SPY 😁 ...ty články spíš mají na nějaký propad, který dříve nebo později příjde, připravit. Do budoucnosti (bohužel) nevídím a žádné speciální info taky nemám 😁

   +1
 • Po propadu cen jsem taky něco málo investoval, řekněme necelých 10 % vůči drženému portfoliu, ale bylo to z prozaického důvodu, chyběla hotovost, resp. nechtěl jsem jít na samé dno. Propad byl skutečně brutální, fiktivní ztráty vysoké, ale nyní kromě jedné evropské akcie jsem naštěstí zase zpět. Ale základ je zde několikrát připomínaný fakt, nepanikařit a držet pozice, pokud jsou dobře nastavené.

  +2
  • rovněž jsem byl dost limitovaný volnými finančními prostředky... člově se neustále učí ...tak uvidíme, kdy bude další příležitost nakoupovat ve výprodeji :-)

   0
 • Z investorů wsb hodne sazkaru vydělalo. Prodelali ti, kteří chtěli moc a neprodali včas. Chápu rozčarování hedg. fondu sazejicich na pokles. Je technologicky vyspělá doba, díky tomu jdou do akcii nové peníz a je to docela zajímavé zpestření.

  0
  • @petrSmekal no je otázka, co znamená "hodně sázkařů" ...a další věcí je, jakou část sázkařů prodělalo? Ty se svým neúspěchem asi nikde chlubit nebudou...

   0