04.07.2020 4 minuty čtení

Přemýšlíte, zda prodat či neprodat vlastní investice? Položte si nejdříve těchto 5 otázek

Druhé čtvrtletí letošního roku je za námi a sním i bouřlivá první polovina roku. Řada z investorů se asi pořádně drbe na hlavě a je z chování trhů dost zmatená. Co teď ale dělat?

Pokud nejste spokojení s dosavadní výkonností svého portfolia v roce 2020, možná byste si měli odpovědět na těchto 5 otázek, než začnete druhou polovinu roku nějakým harakiri.

1. Jaký je můj plán

Žádné náznaky, pocity nebo instinkt, je potřeba si vzít papír nebo počítač a svůj plán si konkrétně zformulovat. Především vaše budoucí „já“ nebo kdokoliv jiný si ho bude moci v později přečíst. Vysvětlete v plánu, co děláte, jak nad současnou situací přemýšlíte a proč to děláte. Bez podrobného plánu byste pouze impulsivně skákali ode zdi ke zdi na základě momentální tržních stimulů.

Váš plán by měl zahrnovat posouzení současné finanční situace, očekávání vašich budoucích příjmů a výdajů (závazků), majetkových požadavků či plánů úspor. Plánování vám vždy v budoucnu pomůže porozumět situacím, jako je tato. Pokud jste si tedy plán doposud nevytvořili, hned se mu začněte věnovat. Plánování je důležité a příprava je klíčová, improvizaci byste měli nechat komikům.

2. Jaké jsou mé cíle?

Proč riskujete svůj kapitál? Je to spekulace pro zábavu nebo seriózní investice? Šetříte si na konkrétní položku – dům, auto, cestování, odchod do důchodu, nebo se jedná o peněžní rezervu, která momentálně nemá svůj účel a možná jednou bude dobře sloužit generacím po vás?

Bez této odpovědi těžko zvolíte svůj investiční horizont. Úspěšně si tak nestanovíte, jak velké riziko můžete podstupovat a těžko dokážete správně zvolit, jaký druh budoucích investic, chcete spravovat. Odpověď na tuto otázku vám do značné míry napoví, zda do současného portfolia výrazně zasahovat, nebo raději počkat až se současná bouře přežene.

3. Jak poznám, že se mýlím?

Jaká jsou vaše objektivní opatření, která vás informují, že jste spáchal nějaký omyl, bez ohledu na vaše investiční pozice? Pokud nemáte nějaký metrický údaj, který by snadno určil, zda je velikost pozice, alokace investice nebo dokonce vaše přesvědčení o investici omyl, jak můžete provádět správná investiční rozhodnutí?

Většina z nás si nerada připouští chybu. Každý se někdy mýlí a kdo si to odmítá připustit, naprosto postrádá pokoru. Vaše chyby a mýlky naopak představují skvělou příležitost k učení, růstu a progresu, pokud se z nich poučíte. Neskrývejte své chyby a přijměte je. Nastavte si ale nějaké bezpečnostní pojistky, které vás na vaši chybu automaticky upozorní.

4. Jak zvládám své emoce?

Co děláte, když se vám vyplaví endorfiny nebo adrenalin? Jak zvládáte euforii na býčím trhu? Přišli jste na způsob, jak vykompenzovat nápor každodenních negativních zpráv medvědích trhů a dalších vlivů, které by mohli ovlivňovat vaše chování? Naučte se pracovat se svými emocemi.

Přestože je důležitost zvládáni emocí známá už několik desetiletí, stále je pro mnoho lidí problémem. Jedná se o jeden z nejčastějších důvodů, neúspěchu investora. Strach není to, co by mělo řídit vaší alokaci aktiv. Emoce by neměly být součástí vašich rozhodnutí o koupi a prodeji, patří však k lidské přirozenosti, budou vás ovlivňovat pravidelně v tom nejhorším možném čase. Pokuste si nastavit automatický přístup, který vám pomůže emoce s úspěchem zvládnout.

5. Jaké změny jsem ochoten podstoupit?

Podívejte se pravdě do očí. Pokud neustále opakujete činnosti, které nefungují, znovu a znovu a nic nezměníte, nic ani nezlepšíte. Kolik z toho, čemu věříte bylo vědecky prokázáno jako liché? Co z vašich zdrojů informací, které čtete nebo posloucháte, je kontraproduktivní? Jaké nutné kroky jste nepodstoupili, a přitom je nutné je řešit okamžitě? Co jste ochotni udělat pro nápravu situace?

Změny nikdy snadné nejsou a je zvláště obtížné je provádět, pokud jde o peníze a vaše ego. Ale v situaci, která dlouhodobě nefunguje, je to jediný způsob, jak zlepšit své budoucí výsledky.

---

I když v současné době tápete a nevíte co dělat dále, dobré otázky vám pomohou najít odpovědi, které potřebujete.

#akcie #strategie #jakinvestovat #investor #psychologie #investovat

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • „Jak poznám, že se mýlím?“ je velmi dobrá otázka. Ta by mě nenapadla.
    +1
    • Jooo je to o nastavení nějakých rozumných metrických kritérií s chladnou hlavou...a pak je člověk musí dodržet i když tu chladnou hlavu nemá..to je na tom asi těžší ..
      0