Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
13.06.2020 8 minut čtení

Pákové obchody, opce a další riskantní investiční nástroje, které se stanou pohromou pro vaši peněženku

Nenechte se zlákat líbezným voláním sirén, které vás dovedou do záhuby. Vysoký potenciál odměn s sebou přináší velmi reálné riziko ztráty veškerého kapitálu.

Akciový trh přináší již po desítky let při reinvestování dividend ročně kolem 10 % zisku. To je dostatečná výkonnost, která může udělat i z obyčejných lidí milionáře. Šance na úspěch navíc roste s brzkým začátkem vaší investiční kariéry. Bohužel pouze málokdo začne investovat dostatečně brzy, aby si cestu ke klidnému stáří usnadnil.

Vzniká tady tak podstatná skupina „investorů“, která není vybavená dostatečnou trpělivostí, a chce dosáhnout milionových zisků v příliš krátkém čase. Následně pak využívají pákových obchodů a dalších rizikových investičních technik pro jejich vysokou potenciální návratnost. Na tyto nástroje je však také navázáno značné riziko. V krajním případě se může stát, že dokonce přijdete o více peněz, než kolik jste investovali.

Jedná se tak o nástroje, které byste měli používat, pouze chápete-li veškerá rizika a zároveň přijmete fakt, že můžete o všechno přijít, pohne-li se trh ve špatném směru.

Co je pákové obchodování

Když využíváte pákového obchodování, půjčujete si v podstatě peníze od makléře na nákup cenných papírů. Díky vypůjčeným penězům se zvyšuje potenciál vašich výnosů, ekvivalentně však roste i potenciál ztrát.

Máte například na svém obchodním účtu 100 000 Kč v hotovosti a chcete koupit akcie v hodnotě 200 000 Kč, které se obchodují za cenu 1000 Kč za akcii. Do obchodu tak vložíte vlastní kapitál, zbylých 100 000 Kč si půjčíte od makléře a nakoupíte 200 akcií.

Pokud následně vzroste cena akcie na 1200 Kč, jedná se o nárůst 20 %. V tomto okamžiku má vašich 200 akcií hodnotu 240 000 Kč. Váš zůstatek na obchodní účtu tak vzrostl na 140 000 Kč (240 000 v akciích – 100 000 Kč půjčka od makléře). Zhodnotili jste tak vaše peníze o 40 % při pětinovém nárůstu ceny akcií.

Páka stejným způsobem násobí i ztráty.

Páka však stejným způsobem násobí i ztráty. Pokles hodnoty akcií o 20 % znamená v případě páky 2 ztrátu 40 %. Další problémem je, že u akciového obchodování nejsou ani páky 10 nebo 20 žádnou výjimkou, pak může váš obchodní účet vymazat i 5% pohyb podkladového aktiva. Přitom si vzpomeňte, jak jsou v současnosti akciové trhy volatilní i bez páky.

Pákové obchodování je také kromě zvýšení ztrát spojeno s placením poplatku brokerovi za zprostředkování půjčky. Zvlášť pokud držíte své pákové obchody delší dobu, tvoří tyto poplatky výraznou část nákladů vaší investice.

Otočí-li se pak trh proti vám, může vám makléř oznámit tzv. margin call. Jeho výsledkem jsou dva scénáře. Buď na obchodní účet musíte doplnit další peníze, nebo prodat své stávající pozice, ačkoliv se nacházejí ve výrazné ztrátě. Nezareagujete-li na tento margin call, pak začne prodávat makléř vaše pozice bez ohledu na vaši daňovou optimalizaci nebo dlouhodobé vyhlídky vaší investice.

Makléř může prodat vaše pozice bez ohledu na vaši současnou situaci.

V krajním případě si svou investicí můžete uplést pořádný problém. Pokud obchodujete s vyšší pákou akcii, která náhle vyhlásí bankrot, vy jste se svou investicí na nule a na obchodním účtu vám stále zůstává záporný zůstatek tvořený penězi, které jste si půjčili.

Opční obchodování

Opce jsou tzv. derivátové cenné papíry – to znamená, že je jejich cena odvozena od podkladového aktiva – nějaké jiné investice (například akcií). Opce se dělí do dvou základních kategorií „put“ a „call“. Zakoupení call opce získáte práva na nákup podkladové investice za určitou cenu k určitému datu nebo dříve. Zakoupení put opce vám pak dává právo prodat podkladovou investici za určitou cenu k určitému nebo dřívějšímu datu.

Většina veřejně obchodovatelných opčních smluv pokrývá 100 akcií najednou a kupující a prodejci těchto pozic často uzavírají tyto opční smlouvy, když otevírají transakční vyjednávání.

Hodnota opcí se skládá z časové hodnoty, což je pravděpodobnost že opce přinese svému majiteli zisk a vnitřní hodnoty, která vychází z toho, jak daleko nad smluvní cenou se akcie obchodují u call opcí a jak hluboko pod smluvní cenou se akcie obchodují u put opce. Obě dvě tyto hodnoty v součtu tvoří tzv. opční prémii.

Opční prémie = časová hodnota + vnitřní hodnota

Na příkladu bude zase možno lépe demonstrovat, jak opce fungují. Představte si, že se na trhu obchoduje akcie za 5 000 Kč a že na tuto akcii je dostupná call opce na 3 měsíce za 200 Kč. Pokud se 5 000 Kč call opce obchoduje za 200 Kč, můžete si koupit jednu smlouvu za 20 000 Kč (200 Kč za akcii x 100 akcií). Řekněme, že se vaše akcie těsně před tříměsíční splatností obchoduje za 5 500 Kč za akcii. Vaše jedna opce tak má hodnotu 500 Kč a za celý balíček sto akcií se jedná o 50 000 Kč.

Svou opci můžete prodat a za tři měsíce byste své peníze více než zdvojnásobili. To je úžasná výkonnost zvlášť pokud to porovnáte s 10 % růstem ceny podkladového aktiva. Také si povšimněte, že vaše protistrana tohoto obchodu bude o 30 000 Kč chudší. (50 000 Kč splatné po vypršení opce, snížené o opční prémii, kterou jste zaplatili ve výši 20 000 Kč). Tímto způsobem je možné na obchodování s opcemi tratit na obchodu více než 100 % své investice.

Potenciální zisky jsou neustále podmíněny obrovským rizikem.

Váš potenciální výnos však je také vystaven značnému riziku. Pokud cena akcie zůstane blízko u hodnoty 5 000 Kč, respektive pod ní, v době vypršení platnosti této opce, je váš kontrakt bezcenný a vy ztrácíte 100 % své investice. To navzdory skutečnosti, že by vám většina investované částky zůstala, pokud byste investovali do vlastní akcie. Pokud by pak cena akcie po třech měsících končila v intervalu mezi 5000 Kč a 5199 Kč stále byste byli se svou investicí v červených číslech, ačkoliv by pro vás byla přímá investice do podkladového aktiva profitabilní.

Nepřilévejte olej do ohně

Jako by přirozený pákový efekt nativně zabudovaný do opcí nestačil, můžete ho navíc ještě posílit obchodováním na páku. Díky této kombinaci razantně zvýšíte potenciální zisky, ale opět musím připomenout, že se jedná o dvousečnou zbraň.

Pamatujte, jakmile opce obchodovaná na páku vyprší, může broker opět iniciovat margin call, pokud je zůstatek na vašem obchodním účtu příliš nízký vzhledem k částce, kterou jste si půjčili na pákové obchodování. Kombinace opcí a pákového obchodování způsobí, že i díky menšímu krátkodobému výkyvu trhu můžete přijít o vše, případně i mnohem více, pokud si vyberete špatné načasování. I když vám podobné strategie dlouhodobě fungují, riziko je reálné a stačí jediného zaváhání a vy můžete shořet jako papír.

Nikdy není nic zadarmo a potenciální zisky, které je možné díky podobným strategiím, na první pohled snadno získat, jsou neustále podmíněny obrovským rizikem. Dosažení vysokých zisků tak vyžaduje neustále vystavení obrovskému a reálnému hazardu, které řádově přesahuje riziko běžných investic.

Těmito investičními strategiemi by se tak měli zabývat pouze výjimečně zkušení investoři, kteří umí toto riziko rozeznat, a i oni používají tyto strategie pouze limitují-li výši svých potenciálních ztrát, aby případný pohyb nesprávným směrem neohrozil jejich celkovou finanční situaci.

Jestli jsem ve vás zájem o opční obchodování úplně nepohřbil, pak vězte, že existují i odborníci, kteří vám dokážou dát hodnotné rady, jak limitovat riziko opčního obchodování. Jedním z nich je i @LudekSkyva , se kterým zpracovala velmi zajímavý rozhovor moje kolegyně @natalieschejbalova .

#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #opce #pakoveobchody #riziko #knowhow

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Naopak, opce, pokud se správně použijí ke svému prapůvodnímu účelu, to znamená k zajištění, popřípadě nákupu a nebo prodeji podkladu, typicky držených akcií, dokáží investorovi zvýšit výnosnost a zároveň poskytnout větší zabezpečení jeho portfolia. Tyto jednoduché techniky by průměrně inteligentní člověk měl zvládnout poměrně rychle, jak říká pan B: není to raketová věda :) 

    0
    • Já věřím, že i opce mohou fungovat, pokud je člověk má nastudované a ví, jak je používat. Osobně mi pro začátečníka příjdou jednodušší na pochopení například jednotlivé akcie, ale proti gustu... 

      0