21.11.2020 5 minut čtení

4 ověřené postupy, které vám přinesou v důchodu peníze navíc

Česká populace pomalu stárne a počet produktivních pracovníků, kteří přispívají na důchody svých starších spoluobčanů, bude klesat. Narozdíl od rostoucího počtu penzistů. Jaké kroky vám mohou přinést ve stáří více klidu?

Ač se o tom v současnosti už často hovoří, jedná se o problém, který řada lidí nijak aktivně neřeší, a tak může být nedostatek peněz v budoucnu problémem řady penzistů. Zůstáváte-li vůči své vlastní budoucnosti zatím neteční, je čas na změnu.

Pokud jste stále nezačali s budováním svého důchodového fondu, existuje hned několik ověřených postupů, které vám mohou přinést v důchodu nějaké peníze navíc.

1. Investice do dividendových akcií

Dividendové akcie představují investice, ze kterých vám bude každý rok či čtvrtletí plynout pasivní příjem. Společnosti prostřednictvím dividend vyplácejí část svých zisků akcionářům. Obvykle se jedná o velké, dobře zavedené společnosti, které za sebou mají dlouhou a ziskovou historii, proto si mohou dovolit vracet část svých zisků právě vlastníkům akcií. V USA mají pro tyto akcie výraz „dividendoví aristokraté“ ani ti však často nevyplácejí tak vysokou dividendu jako řada z českých akcií.

Kolik přesně můžete na výplatě dividendy inkasovat závisí na společnostech, do kterých investujete, a na tom, jak si tyto podniky vedou. Ne všechny společnosti důsledně dividendu vyplácejí. Pro jistotu nejspolehlivější dividendy bych se tak zaměřil právě na dividendové aristokraty, případně akcie kótované na pražské burze - #ČEZ, Komerční banka, #PhilipMorris aj.

Samozřejmě byste neměli zapomínat na zásady #diverzifikace. Investování všech vašich úspor do jedné nebo dvou akcií může být velmi riskantní. Část peněz tedy vyhraďte na dividendové akcie a zbytek rozdělte mezi další investice.

2. Splácejte dluhy

Dluh může být v závislosti ne jeho úrokové sazbě neuvěřitelně drahým špásem, proto bych se soustředil na splácení dluhů, neboť po jejich splacení se vám uvolní hotovost v rozpočtu, kterou můžete využít třeba k dalšímu investování. Dokonale zde může zafungovat přístup, kdy částku ve výši původní splátky začnete pravidelně investovat do některého z indexových fondů. Pravidelné investování je jednoduchá investiční strategie, která funguje až překvapivě dobře.

Při splácení tak začínejte s dluhy s nejvyšší úrokovou sazbou a posléze spějte až k bezdlužnosti. Pokud samozřejmě neusoudíte, že je lepší investovat s návratností 7 %, než přednostně splácet dluh s úrokem kolem 2 % (hypotéky). Jakýkoliv dluh je však břímě, které vás začne tížit více ve chvíli, kdy vám klesne příjem.  

3. Zauvažujte o přestěhování do menšího bydlení

Pokud zůstanete na penzi sami, možná zjistíte, že máte větší bydlení, než potřebujete. Přestěhování do menšího vám nejenom ulehčí správu bydlení, navíc vám tento krok přihodí do rozpočtu peníze navíc.

S hypotékou se už ve stáří pravděpodobně potýkat nebudete, skromnější bydlení vám však přinese úsporu v celé řadě oblastí, od plateb za služby a energie, přes pojištění až po obecnou údržbu. Všechny tyto úspory se nasčítají a z vaší kapsy tak ročně uteče možná o pár desítek tisíc korun méně.

4. Přesun do cenově dostupnější oblasti

Podobně jako přesun do menšího bydlení může zafungovat i stěhování z centra města na předměstí. Než si však začnete balit kufry, nezapomeňte vzít v úvahu všechny náklady, které vám ve vašem novém bydlení mohou vzniknout. Náklady obecně mohou být na novém místě nižší, nedostatečná občanská vybavenost však způsobí, že vám stoupnou náklady na dojíždění. Nemusí tak do vaší kapsy ve finále přitéct tolik, kolik si myslíte.

---

Závěrem lze dodat, že není dobré přemýšlet pouze nad penězi. Třetí a čtvrtý postup už je spíše hašením situace a může také znamenat, že nebudete v novém domově úplně spokojení. Stěhování do menšího bydlení či na venkov může být levnější, ale pokud víte, že vám bude chybět ruch velkoměsta, úspora nemusí stát za to.

Proto bych doporučoval postupovat proaktivně a raději se na důchod zabezpečit dopředu, což vám včasné splacení dluhů a investování zajistit bezesporu může. Nevíte-li přesně, jak začít s investováním, můžete se začíst do investičního průvodce pro začátečníky. Přehledné vysvětlení indexových fondů zpracoval @tomasdurcak. Případně rovnou skočte na článek 3 důvody, proč jsou ETF ideálním prostředkem k zajištění na důchod. Řadu dalších praktických tipů pak naleznete pod hashtagy #duchod nebo #osobnifinance 

#akcie #americkeakcie #ceskeakcie #dividendoveakcie #investovani #duchod #penze #odchoddoduchodu #dividenda #pasivniprijem

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ahoj,plně souhlasím a ještě bych dodal,že nakupování ve slevách za jídlo a oblečení ušetří taky pěknou částku stačí selský rozum

    +2
    • Jasně souhlasím. 😊 Vařím zásadně podle toho, co bylo právě ve slevě 😁 A co se týče nákupů oblečení ve slevě, tam se mi i osvědčilo, nechat nákup vybraných oděvů až na druhý den. Kolikrát ušetřím i tím, že si druhý den ráno uvědomím, že ani tu věc ve slevě nepotřebuji. 😉

      +1
Doporučené příspěvky
6 minut
6 minut
6 minut
6 minut
6 minut
6 minut
7 minut
5 minut
8 minut
6 minut
6 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
6 minut
6 minut
6 minut
6 minut
6 minut
7 minut
5 minut
8 minut
6 minut
6 minut
5 minut