V podstatě máte pouze tři možnosti, jak zbohatnout. Investováním, podnikáním nebo příjmy ze zaměstnání. Třetí možnost je alternativou pouze pro hrstku vrcholných manažerů. Úspěch v podnikání pak také není samozřejmostí. Můžete však popřemýšlet o cestě investora. Návod, jak uspět je celkem zřejmý. Chcete-li dojít až na investorský vrchol, stačí postupovat po vyšlapaných cestách horalů, kteří se škrábali vzhůru před vámi.
O úspěchu horolezce se rozhoduje už v základním táboře, kde se aklimatizuje a postupně připraví na cestu vzhůru. Podobnou přípravou pro investora je i stanovení investičních cílů, kterým posléze přizpůsobí svou investiční strategii. Horu vyčkáváním v základním táboře nedobudete, bez dostatečné aklimatizace však selžete při výstupu vzhůru, proto nepodceňujte důležitost stanovení investičních cílů. Správné cíle si jednoduše určíte, pokud se budete řídit následujícími radami:
1. Cíle si konkrétně specifikujte
Prvním krokem při navrhování vašeho investičního portfolia je stanovení jeho cíle, a to konkrétní specifikace. Může se jednat o váš předčasný odchod do důchodu, nákup vlastního bydlení, nebo zanechání dědictví vašim potomkům.
Čím konkrétnější cíl je, tím lépe. Potřebujete si nejen přesně určit, kolik peněz budete potřebovat, ale také datum, kdy tuto částku chcete mít. Příkladem dobrého investičního cíle například je: „Chci v roce 2050 před odchodem do důchodu disponovat investicemi v hodnotě 5 000 000 Kč.“ Špatně definovaný cíl naopak zní: „Chci jednoho dne odejít do důchodu,“ chtěl bych svými investicemi vydělat, co nejvíc peněz,“ nebo „chci se stát milionářem.“
Vidíte ten rozdíl? V prvním případě jste si stanovili přesnou částku a rok, kdy chcete svého cíle dosáhnout, v druhém případě se jedná pouze o abstraktní řeči.
2. Plán pro případné změny
Vaše životní situace a cíle se v průběhu let přirozeně mění. To je v pořádku. Cíl a vaše plány s portfoliem nejsou vytesané do kamene.
Pokud přijmete hned na začátku fakt, že se vaše plány v budoucnu pravděpodobně změní, můžete v průběhu času z těchto změn i pozitivně těžit. Důležité je si specifikovat na začátku konkrétní cíl, abyste věděli, jakou částku si máte měsíčně odkládat stranou. Změny v plánu už nehrají tak důležitou roli, stěžejní je však brzy začít.
3. Nezapomínejte na vliv inflace
Pokud je váš cíl vzdálen méně než 5 let, pravděpodobně nebude vadit, pokud budete inflaci ignorovat. Jakýkoliv delší investiční horizont však už vyžaduje do výpočtu zahrnout i vliv inflace. Pokud například počítáte, že na dosažení vašeho cíle bude třeba šetřit 60 000 Kč ročně, pravděpodobně budete muset ušetřit každý měsíc o něco větší částku.
Chcete-li vědět konkrétní částku, zahrňte do výpočtu návratnosti vaší investice předpokládanou inflaci. Poměrně přesně tak dospějete k měsíční částce, kterou je třeba odkládat, abyste dostali v budoucnu reálnou hodnotu, kterou jste si stanovili.
Americký akciový trh roste za posledních 110 let v průměru o reálných 9,4 % ročně, buďte však při svých odhadech střízliví. Mějte stále na paměti, že se finanční trhy neřídí exaktními zákony. Jsou to naopak složité socio-psychologické útvary, které nenabízejí příliš mnoho záruk. Existuje také slušná šance, že bude budoucnost výrazně odlišná od minulosti, takže nahlížejte na minulá data velmi skeptickým okem.
4. Odhadněte částku, kterou budete muset měsíčně odkládat.
Pokud se chystáte kupovat za 5 let nemovitost bude váš výpočet relativně snadný. Podíváte se na cenu vzorové nemovitosti a zní vypočtete 20% podíl, který budete muset pravděpodobně v budoucnu platit ze svého. Možná přidáte pár procent navíc, pro případ, že by hodnota nemovitostí stoupala, případně abyste pokryly další náklady.
S tím, jak se cíl stává vzdálenějším, stává se složitějším i odhad. Předpokládejme, že chcete mít na důchod našetřeno 5 000 000 Kč. Při současné inflaci 3 % však bude muset být při zachování stejné kupní síly cílová částka vyšší.
V našem případě tak po zadání hodnot platí:
- Výše pravidelné investice: 5000 Kč
- Počáteční investice: 0 Kč
- Míra inflace: 3 %
- Zhodnocení: 9 % (kombinace ETF různých tříd aktiv)
- Délka investice 30 let
Reálná výše investice na konci investičního plánu: 5 022 575 Kč
Pokud začnete odkládat stranou hned, jakmile po škole nastoupíte do prvního zaměstnání a prodloužíte investiční horizont na 40 let, pak vám bude stačit na dosažení stejné částky odkládat měsíčně stranou při stejném zhodnocení 2500 Kč. Jasně se nám tak projevila síla skládaného úročení v kombinaci s pravidelnou investicí.
5. Nepoužívejte „zkratky“
Možná si říkáte, co má poslední rada znamenat, jedná se však o poměrně zásadní poznámku. Klasický investiční proces (nevěnujete-li se výběru jednotlivých akcií) není žádná raketová věda, v podstatě se jedná o pár jednoduchých pravidel, která je třeba dodržovat. Je třeba však disponovat notnou dávkou trpělivosti a disciplíny.
V lidské přirozenosti je zakořeněno snažit se dosáhnout cíle „snadnější“ cestou, avšak snaha časovat trh prostě a jednoduše v 99 % případů nefunguje. Pod tlakem událostí máme problém dodržovat jasně stanovená pravidla a na to byste si měli dát pozor, jedná se o nejčastější chybu, všech investorů, kteří neuspěli.
Cílem tohoto story bylo vysvětlení nutnosti stanovení investičních cílů, což považuji za naprostí základ ať už dlouhodobého pravidelného investování nebo třeba stockpickingu.