Spustili jsme MARKETPLACE! Vyberte si investiční platformu, ptejte se, hodnoťte.
22.02.2021 9 minut čtení

Velké srovnání akciových a nemovitostních investic: Obě cesty mají svá pro a proti

Měli byste investovat do nemovitostí, akcií, nebo využít obě dvě možnosti? Názory řady odborníků se liší, pravdou je, že oba přístupy mají svá pro a proti a nejvhodnější bude, pokud si svůj názor uděláte sami.

Stále více investorů se obrací na kapitálové trhy jako na místo, kde mohou zhodnocovat své volné finanční prostředky. Akciový trh už je v současnosti přístupný v podstatě pro každého i s minimálním kapitálem, nemovitostní investice na první pohled vyžadují mnohem vyšší kapitál, staré pořádky se však s novými technologiemi mění. Za správných okolností může být nemovitost alternativou k akciím, která nabízí nižší riziko, přináší lepší výnos a poskytuje větší diverzifikaci.  

Ať už se jedná o plánování odchodu do důchodu,…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • U těch nemovitostí jsou ještě další možnosti. REIT je v zásadě takový hybrid mezi nemovitostí a akcií, ta společnost sice drží nemovitosti, ale obchoduje se s tím na burze, takže cena víc kolísá. Po tom březnovém propadu se některé možná nevzpamatovaly dosud. Vedle toho zmiňovaného crowdfundingu existují ještě klasické podílové fondy, kde je ta cena daná víceméně čistě hodnotou nemovitostí a příjmy z nájmů, takže ta hodnota tolik nekolísá. Zase na tom člověk tolik nevydělá, je to spíš sázka na větší jistotu. A může tím investovat do věcí, které by si nikdy nekoupil, třeba ty logistické areály nebo kancelářské budovy za stamiliony...

  +2
  • jasně máte pravdu :-) díky za doplnění. Sám momentálně o nákupu nějakých REITs uvažuji...

   0
 • Nemovitosti jsou běh na dlouhou trať, ale rozhodně se vyplatí, a to jako generátor příjmů i jako uchovatel (či spíš násobič) hodnoty. Samozřejmě je nutné, podobně jako u akcií, se v oboru orientovat, dobře vybírat konkrétní nemovitost atd.

  0
 • Díky za pěkný přehled. Jen bych doplnil, že nejistota ohledně daňových podmínek se nemusí týkat jen akcií. Třeba právě teď, kdy všichni nemovitosti nakupují a stát se masivně zadlužuje, by nebylo vůbec divné, kdyby se nějaká příští vláda rozhodla zalepit díry rozpočtu zvýšením některých daní, které dopadají na movitější část obyvatel. Daň z nemovitosti (i třeba jen z druhé a další nemovitosti) by se jim pro to mohla hodit.

  0
  • To je poměrně snadno řešitelné - stačí napsat každou nemovitost na jinou firmu (náklady na založení jsou dnes nízké), takže člověk žádnou "druhou a další" nemovitost nevlastní...

   +1
  • plus jsem koukal, že se ani nevyplatí nějaká krátkodobá spekulace, jako levně koupím a rychle prodám... tam si stát bere opět 15 % z prodeje... do nějakých 3 nebo 5 let od nákupu, teď si nejsem úplně jistý, možná mě někdo doplní...

   0
  • @PatrikKudlacek na spekulace to moc není, no. Osvobození je buď 5 let to držet nebo tam 2 roky bydlet. Případně to použít pro uspokojení vlastní bytové potřeby, což nebude případ investice.

   Jinak ta daň je i u jiných věcí, třeba u prodeje auta je to osvobození myslím po roce. Ale to bude mít většina lidí delší dobu a prodejní cena tam asi moc často nákupní nepřekročí...

   https://www.finance.cz/zpravy/finance/29110-budete-platit-dan-z-prijmu-z-prodeje-nemovitosti/

   0
  • @Mi_Chal jj díky za info :-)

   0
  • @PatrikKudlacek Díky za vaše reakce.Info k daním z prodeje nemovitosti ještě. - 1. ledna 2021 nabyla účinnost novela Zákona o dani z příjmu, která prodlužuje “časový test” pro osvobození od daně z příjmu z prodeje nemovitosti z původních 5 let na 10 let.

   0
  • joo tak to mi taky ušlo..to je dobré vědět... díky!

   0
Doporučené příspěvky
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
12 minut
7 minut
5 minut
6 minut
4 minuty