Pokud bych se vás zeptal, jak by vypadal váš ideální investiční scénář, pravděpodobně byste odpověděli nějak takto: dvouciferný roční výnos za jakýchkoliv ekonomických podmínek. Většina z vás by se pak shodla i na nejhorším možném scénáři – trvalé ztrátě kapitálu. Málokdo dosahuje ideálu a mnozí se potýkají právě s horším scénářem. Důvody jsou různé: nesprávná alokace aktiv, pseudodiverzifikace, skrytá korelace, nevyvážení investic nebo devalvace měny.
Řešení na všechny zmíněné bolesti je možná jednodušší, než byste čekali. V tomto článku se vám pokusím ve stručnosti popsat, jak dosáhnout skutečné diverzifikace vhodným výběrem jednotlivých tříd aktiv, nikoliv výběrem akcií a časováním trhu.
Význam alokace aktiv
Většině retailových investorů ani investičních profesionálů se nedaří dlouhodobě překonávat výkonnost trhu jako celku.
Tento fenomén vyvolává otázku, zda se vyplatí investovat samostatně, nebo do aktivně řízeného podílového fondu, když se ani v jednom případě nepodaří aktérům překonat výkonnost trhu. Jakou hodnotu přidává management klientovi aktivně řízeného podílového fondu, aby ospravedlnil výši svých poplatků? Nebylo by jednodušší koupit rovnou nízkonákladové indexové ETF?
Diverzifikace nedosáhnete výběrem jednotlivých akcií a časováním trhu
Kromě toho pak výnosy aktivních investorů podle mnoha studií vykazují značnou korelaci s výkonností trhu jako celku. Pokud nám bude celý akciový trh dynamicky růst, budou se zhodnocovat i mnohá portfolia investorů a naopak, v průměru si však bude o něco lépe vést trh jako celek. Američtí akademici, Brinson a Beebower, dospěli k závěru, že o celých 90 % výkonnosti portfolia rozhoduje strategie výběru tříd aktiv, pouhá desetina pak připadá na načasování trhů a výběr individuálních aktiv – jednotlivých akcií, dluhopisů apod. Proto je alokace aktiv v rámci vaší investiční strategie enormně důležitá.
Principy široké diverzifikace napříč několika třídami aktiv
Mnoho investorů doopravdy nerozumí efektivní diverzifikaci. Častou strategií jsou investice do velkých, středních a malých firem, které jsou rozděleny napříč odvětvími – energetika, finance, zdravotnictví, technologické akcie. Tato technika je často považovaná za dostatečnou. Je tomu skutečně tak? Tito investoři pouze alokovali své investice mezi několik sektorů jedné třídy aktiv – akcií, které mají tendenci klesat a růst, stejně jako celý trh.
Pokud bychom se podívali na historické výnosy jednotlivých akciových indexů, mají sice mírně proměnlivé výnosy, obvykle se však pohybují stejným směrem. Pokud však porovnáme akciové indexy například s komoditními ETF, už tuto souvislost nevidíme.
Pouze tehdy, kdy držíte pozice ve více nesouvisejících třídách aktiv, je portfolio dostatečně diverzifikované a připravené zvládnout volatilitu trhů. Aktuálně nadprůměrně výkonné třídy aktiv vyvažují podprůměrné a vice versa.
Pozor na skrytou korelaci mezi třídami aktiv
Efektivně diverzifikovaný investor by měl zůstávat ostražitý. Korelace mezi jednotlivými třídami aktiv se mohou v průběhu času měnit, příkladem jsou propírané akciové trhy.
Rozdělení investic na mezinárodním akciovém trhu bylo dlouhou dobu základem diverzifikace. Od počátku milénia se však zvyšuje korelace mezi jednotlivými národními trhy na globální mapě. Začala se rozvíjet na evropských trzích po vytvoření EU v roce 1993, ještě více se prohloubila po vzniku eurozóny v roce 1999. V průběhu 21. století pak začaly rozvíjející se trhy těsněji korelovat s trhy v USA a Velké Británii, což způsobuje přesun kapitálu z těchto západních zemí právě do oblasti emerging markets.
Korelace mezi jednotlivými třídami aktiv se mohou v průběhu času měnit.
Možná ještě znepokojivější pak je rostoucí korelace mezi akciovými a dluhopisovými trhy. Zde se kauzálně projevuje rostoucí vztah mezi investičním bankovnictvím a strukturovaným financováním a rovněž působnost hedgeových fondů. Utrpí-li opravdu velký hedgeový fond ztráty v jedné třídě aktiv, mohou vyvolat požadavky na výběry hotovosti nutnost fondu prodávat aktiva plošně, což ovlivní všeobecně všechny ostatní třídy aktiv, do kterých fond investoval.
Rebalancing aktiv
Už ve svém předchozím článku 6 tipů, jak zvýšit výkonnost vašeho investičního portfolia jsem psal o důležitosti rebalancingu a zde mi nezbývá než připomenout již vyřčené. Ideálně zvolená alokace aktiv není statická. Trhy se vyvíjejí různě a jejich odlišná výkonnost vede k nerovnováze v investičním portfoliu. Tyto rovnováhy je nutné sledovat a následně rebalancovat.
Častou chybou je odprodávání nedostatečně výkonných aktiv a přesunutí investic do tříd s lepší výkonností. Měli byste si však dávat pozor na rizika nadváhy jedné třídy aktiv, které mohou způsobit odklonění od původní, například konzervativní strategie.
Nepodceňujte relativní hodnotu aktiv
Absolutní návratnost jednotlivých tříd aktiv může být zavádějící dokonce i pro zkušeného investora. Nelze očekávat, že zaznamenáte stejné výnosy z technologických akcií a státních dluhopisů. Výnosy ale musíte zařadit z hlediska celého portfolia. Efektivní diverzifikace by měla zahrnovat aktiva nejenom různých rizikových profilů, ale také aktiva držená v odlišných měnách. Malý zisk na trhu s měnou, která vůči koruně posiluje, může znamenat v korunách obrovských zisk. Také velké zisky v cizí měně se mohou stát ztrátami, pokud naše měna vůči této měně posílí.
Absolutní návratnost jednotlivých tříd aktiv může být zavádějící dokonce i pro zkušeného investora.
Pro účely hodnocení by měl investor analyzovat různé třídy aktiv nejenom ve vztahu ke koruně, ale i neutrálnímu ukazateli. To může být například Švýcarský frank, který je jednou z nejstabilnějších měn (nízká inflace) už od 2. světové války.
Pokud by například index S&P 500 vzrostl za rok o 10 %, ale koruna posílila vůči dolaru o 2,5 Kč, zisk indexu by byl posílením naší měny vymazán. Pokud naopak koruna vůči dolaru oslabuje pak roste relativní kupní síla vašich investic v americké měně, což vám může přinést dokonce dodatečný výnos.
Slovo závěrem
Až zbytečně často sklouzávají retailoví investoři k obchodování s jednotlivými akciemi – činnosti, která je časově velmi náročná a vyžaduje profesionální zaujetí. Mnohem výhodnější by mohl být pasivnější přístup, kdy se soustředíte pouze na výběr jednotlivých tříd aktiv. Nastíněný makro pohled jednotlivá investiční rozhodnutí investora zjednodušuje a může je dělat dokonce ziskovějšími.
#investice #investovani #akcie #diverzifikace #investicnitipy #komodity #dluhopisy #strategie