"Dělají akorát kraviny, skončí to slzami," popisuje nával mladých investorů na burzu miliardář Leon Cooperman

A jéje, pobouřený starý investor si přišel postěžovat nad tím, že neschopná mladá generace se snaží proniknout do investičního světa. Anebo ne? Leon Cooperman ví, o čem mluví a v těch slzách bych s ním souhlasil.

Pokud dlouholetého finančníka Coopermana náhodou neznáte, pak vězte, že tento syn instalatéra z Bronxu dokázal během 77 let života vybudovat vlastní hedgeový fond i působivé osobní jmění ve výši 3,2 miliardy dolarů.

Dnes varuje vlnu mladých lidí, kteří hromadně vstupují na trhy s pocitem, že rychle nakoupí padající trhy, aby se svezli nahoru a vydělali, před tím, aby jejich současné nadšení neskončilo slzami.

"Dělají akorát kraviny a podle mě tohle celé skončí slzami," řekl v pondělí Cooperman pro CNBC. Slavný investor mimo jiné reagoval na rapidní nárůst nových registrovaných účtů skrz platformu Robinhood (o níž už byla řeč včera), která letos hlásí 3 miliony nových uživatelů.

Celkem dnes Robinhood k investování, respektive spíš ke spekulacím používá přes 13 milionů uživatelů, jejichž průměrný věk je 31 let.

Cooperman podotkl, že jedním z hlavních problémů je skutečnost, že řada nových investorů nemá chuť studovat tento obor a pomalu se v něm zlepšovat. Akciovými trhy pouze nahrazují zavřená kasína a sportovní sázky: 

"Kasína jsou zavřená a [Fed] vám na další dva roky slibuje peníze zdarma, tak je nechejte spekulovat. Nechejte je nakupovat a obchodovat. Z mých letitých zkušeností až moc dobře vím, že tenhle přístup jednoho dne skončí v slzách."

Divoké akciové trhy letos po kolapsu na minima 23. března z velké části zažily opětovný růst. A řada expertů i analytiků z tohoto kvapného zotavení "viní" i obchodníky-amatéry, kteří uviděli šanci levně nakoupit akcie a jelikož neměli doma v karanténě nic jiného na práci, pevně se jí chopili.

Dnes tak existují dva tábory analytiků, které mají na tuto skupinu spekulantů diametrálně odlišný názor. Jedni přísun nových obchodníků (a jejich peněz) kvitují, zatímco druzí je viní z nesmyslného nadhodnocení akcií, které by mohlo skončit dalším kolapsem cen.

"Byť se jim dnes kde kdo posmívá, musíme si přiznat, že načasování nákupů ze strany investorů z Robinhood vypadá perfektně, významná část z nich nakupovala právě v polovině března, kdy trh našel své dno," napsal analytik Andrew Lapthorne ze Societe Generale.

Peter Cecchini, bývalý global chief market strategist investiční banky Canton Fitzgerald, to vidí opačně a má pro to i pádný důkaz. Jako příklad toho, jací lidé dnes na trzích vydělávají a proč jde dle jeho názoru o jasný znak přetnutí pout mezi cenou akcií a ekonomickou realitou, Cecchini uvádí jméno Dave Portnoy.

"Jeho neomalený, arogantní a divoký styl je výmluvným důkazem toho, jak silně emoční a extrémní dnes akciové trhy jsou. Je to impulzivní neřízená střela. Jeho chování vše vysvětluje."

Kdo že je Dave Portnoy? Pokud jste o něm ještě neslyšeli, je to bývalý sportovní sázkař a zakladatel blogu Barstool Sports, který se v rámci pandemie přeorientoval na "investora".

Minulý týden Portnoy nahrál na internet video, v němž tvrdí, že svými nedávnými úspěchy v intradenním obchodování "zabil" legendárního investora Warrena Buffetta.

Řada nových obchodníků ve svých spekulacích jde právě proti lidem, jako je Buffett, když hromadně nakupují akcie aerolinek či tento ETF fond zaměřený na letecké přepravce, jehož hodnota za 3 měsíce díky nájezdu mileniálů vzrostla o 3000 %.

Další "střelci" lijí své volné peníze do zbankrotovaných společností jako je Hertz nebo JCPenney i přes vysokou pravděpodobnost, že během konkurzu se k akcionářům nedostane ani cent.

Jen pro představu, před vyhlášením bankrotu 22. května drželo nějaké akcie půjčovny vozidel Hertz 43 000 účtů platformy Robinhood. Toto číslo se do dneška téměř zdvojnásobilo - v prvním červnovém týdnu to již bylo 73 000.

Osobně bych gamblerům a střelcům zatleskal, že se na růstu vyvezli a něco málo si vydělali. Zároveň bych jim ale připomněl, že se právě účastnili historicky bezprecedentního období, které se pravděpodobně znovu jen tak opakovat nebude, takže jejich dosavadní povědomí o tom, jak burzovní trhy fungují, je stále spíš nula než jedna.

A taky že investování není hra na tři měsíce, ale spíš na celý život, takže se znovu sejdeme za rok nebo za dva a podíváme se na jejich track record a výsledky. Až pak můžeme hodnotit. Můj střízlivý odhad by byl takový, že pokud tito noví obchodníci neudělají krok zpět k nějakému samostudiu, ale své dosavadní zisky se rozhodnou na burze nadále protáčet, minimálně 90 % z nich o ně do roka a do dne přijde a budou rádi, pokud bude jejich účet pouze ve ztrátě a nikoliv na nule.

#investovani #leoncooperman #robinhood #akcie #koronavirus #milenialove #emoce #euforie #krize #aerolinky #buffett #daveportnoy

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Jako by ho to trochu štvalo slight_smile
  Nepotřebují snad podniky bez důvěry pomoc právě v době nedůvěry?
  Proč ředitelé Hedge fondů v pandémii prodali i kvalitní akcie se slevou, aby je od těch amatérů rádi po pandémii koupili zpět draze?
  Kde asi tak čekal, že skončí většina nových peněz?

  0
 • Warengo už spěchá na pomoc :))

  1

Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 12 942.

Zaregistrovat se