Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
04.06.2020 4 minuty čtení

Znudění mileniálové se vrhli na malý ETF fond US aerolinek a za 2 měsíce zvedli hodnotu jeho aktiv o 2930 %!

Dříve drobný a neznámý ETF sledující aerolinky se z hodnoty 33 milionů dolarů dostal za dva měsíce na 1 miliardu dolarů. A mohou za to znudění mladí denní obchodníci hledající tržní senzaci a ignorující Buffetta.

US Global Jets je ETF, o kterém jste pravděpodobně zatím nikdy neslyšeli. Aby taky ne, když ještě v březnu, zatímco koronavirus uzemňoval aerolinky na celém světě, měl hodnotu pouhých 33 milionů dolarů. Dnes je ale všechno jinak, aktiva fondu již přes 64 dní v řadě neustále rostou a tento týden v úterý přesáhly 1 miliardu dolarů.

Hlavní podíly fondu aktuálně leží ve čtyřech největších amerických aerolinkách a v minulém týdnu oznámil, že se chystá část nově nabytých prostředků vložit i do kanadských leteckých přepravců.

CEO fondu Frank Holmes tvrdí, že velká většina tohoto explozivního růstu aktiv jeho fondu jde na triko denním obchodníkům, kteří se po rapidním kolapsu akcií aerolinek snaží "chytit dno" trhu a vyvést se zpět nahoru s tučným ziskem.

Poté, co měl Holmes příležitost promluvit si s řadou nových investorů ve svém fondu, udělal si poměrně dobrý obrázek o tom, odkud se všichni ti noví mecenášové s hromadami peněz v posledních týdnech vzali - jde z velké části o denní obchodníky, kteří se zavření doma nudí a sázejí na to, že aerolinky se vzpamatují stejným způsobem, jako to dokázaly po teroristických útocích v roce 2001 i po finanční krizi v roce 2008.

"Všichni tihle mileniálové tvrdnou doma, nemohou si zajít na pivo ani na pláž, nemohou nikam vycestovat, a tak vzali své peníze a začali obchodovat," popisuje Holmes hlavní důvody rapidního růstu hodnoty svého fondu. "Jsou znudění a chtějí si vydělat peníze."

Masivní příliv kapitálu do ETF US Global Jets po propadu způsobeném koronavirem

Nárůst výkonného ředitele fondu popravdě zcela šokoval. Zatímco na začátku března měl na seznamu sotva 500 investorů, tento týden už jejich počet dosáhl téměř 30 000.

Je zřejmé, že mlaďochy nechává zcela klidným i skutečnost, že své pozice v přesně těch čtyřech stejných aerolinkách, v kterých má US Global Jets své největší podíly, raději odprodala i Berkshire Hathaway miliardáře a investora tělem i duší Warrena Buffetta. Ten zbavení se akcií aerolinek vysvětlil tak, že vypuknutí pandemie koronaviru zcela změnilo jeho pohled na letecký průmysl a jeho potenciál do dalších let.

Od chvíle, co Buffett před nejistým zotavením aerolinek varoval, zmíněný ETF vzrostl o dalších zhruba 294 milionů dolarů. Těmhle "investorům" s nervozními prsty na myších očividně nevadí ani skutečnost, že Global Jets v letošním roce prozatím propadl o zhruba 42 %, byť v posledních dnech ztráty stahuje a dnes (4.6.) zatím posílil již o téměř 9 % (pravděpodobně s tím mají co do činění podobné texty, jako je tento, jež se šíří internetem).

Fond se v posledních dnech škrábe zpět nahoru. Otázkou je, kolik z růstu dělá "hype" okolo jeho rapidního růstu a kolik je reálné zotavování velkých amerických aerolinek

Ztráty logicky pochází především z půlky února, kdy opatření na celém světě zcela zastavily leteckou přepravu i cestování ve snaze zastavit nekontrolovatelné šíření COVID-19.

Stejně pozoruhodné je, že téměř všichni obchodníci, kteří se v tomto ETF angažují, sázejí na růst fondu. Jen 0,5 % všech pozic v akciích fondu je aktuálně short a věří v jeho další pokles.

Co k tomu dodat... mileniálové mohli pravděpodobně se svými penězi vyrazit do nějakého online kasína a jejich šance na zisk by nebyla o moc nižší. Zřejmě doufají, že jejich sázka vyjde a budou se moci chlubit tím, jak měli během pandemie oni pravdu a Buffett se zmýlil... stejně mám pořád pocit, že Warrenovi nejde o to vyhrát tuhle konkrétní bitvu, ale odejít jako vítěz především z celé války/krize.

#investovani #etf #aerolinky #koronavirus #usglobaljets #buffett #milenialove

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Buffett sám na aerolinkách prodělal 1,6 mld. US$. A po menším růstu akcií aerolinek prohlásil, že se zmýlil. Zřejmě. Zkusím ten článek najít. Ale dle mého se nemýlil. Akcie aerolinek se hnuly výše, ale jen cca na 1/3 předkoronavirové ceny. Když vidím, co létá na pražské letiště, a nebudou letos skoro žádné mezikontinentální linky a návrat na úroveň před Covid-19 se očekává až v roce 2025, tak mu dávám za pravdu. Navíc ta nejistota z těchto akcií dělá černé koně a jen Bůh ví, jak toto vše dopadne.

  1
  • Vsadil bych si, že Buffett bude na konci roku, po ještě větším propadu burzy, kupovat celé aerolinky za výprodejovou cenu...

   0
  • Přesně jak říkáte Martine, tohle ještě není zdaleka konec, jestli bude koronavirus různě po světě blbnout a promořovat místa, kde ještě výrazněji nebyl, bude cestovní ruch probíhat spíš jen symbolicky.

   0
 • Naše hospodářství by si také nějaké znuděné mileniály zasloužilo!

  3
Doporučené příspěvky
5 minut
6 minut
3 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut
5 minut