4 minuty čtení

Zbankrotovaný Hertz může dle soudu prodat nové akcie za miliardu dolarů, investoři ho mezitím zběsile nakupují

Představa společnosti, jež vyhlásila bankrot, jakožto zajímavého investičního aktiva, zřejmě není tím prvním, na co ve snaze najít na trzích smysluplný nákup člověk myslí. Půjčovna aut Hertz se však i přes svůj krach těší nemalé oblibě spekulantů.

Akcie zbankrotované autopůjčovny Hertz v pátek vylétly nahoru o 68 %. Vlna investičního kapitálu se objevila poté, co konkurzní soud společnosti schválil žádost o emisi nových vysoce rizikových akcií v hodnotě 1 miliardy dolarů.

Největší autopůjčovna na světě má za sebou katastrofální první půlrok letošního roku a její akcie se v jednu chvíli na konci minulého měsíce prodávaly doslova za 50 centů za kus. Ještě v únoru byste přitom za jednu zaplatili více než 20 dolarů.

Takové rozpětí v rozmezí tří měsíců naznačuje, že cenové pohyby zažily vskutku divočinu. Aby taky ne, když společnost přes noc díky vládním opatřením proti pandemii koronaviru přišla prakticky o 100 % svého byznysu.

Zatím to ale vypadá, že se Hertz odmítá vzdát a chce se ještě pokusit vyškrábat zpět na nohy. Proto firma, jež 22. května vyhlásila bankrot, ve čtvrtek zkusila požádat skrz svého právního zástupce o schválení nové emise akcií, která ji byla v pátek schválena.

"Nedávný vývoj tržní ceny a zobchodovaných objemů v rámci běžných akcií Hertz mohou potenciálně skýtat zajímavou příležitost" získat kapitál, a to zejména ve srovnání s jinými, méně efektivními metodami, prohlásil u soudu advokát zastupující Hertz.

Představa, že by společnost dokázala svůj možný kolaps odvrátit v kombinaci s aktuálně velmi nízkou cenou akcií způsobila, že se na obzoru kvapem objevila řada investičních spekulantů, kteří zkoušejí, zda by se na případném znovuzrození giganta mezi autopůjčovnami nemohli přiživit.

Háček je v tom, že těmi, kdo zpravidla po vyhlášení bankrotu především ztrácejí peníze, jsou právě akcionáři. Firmy se snaží primárně splatit dluhy svým advokátům, dodavatelům a věřitelům. Až pokud následně něco zůstane, vidí nějaké peníze držitelé akcií. I proto Hertz ve své žádosti oznamuje, že chce všechny účastníky následné emise nových akcií předem varovat, že nabízené "cenné papíry se nakonec mohou stát zcela bezcennými".

Skutečnost, že za své peníze potenciálně už nikdy neuvidí zpátky ani dolar, však není jediným rizikem, kterému akcionáři čelí. Hertz totiž tuto středu v tiskové zprávě oznámil, že obdržel z burzy NYSE informaci o stažení svého akciového titulu z obchodního parketu, přičemž jako důvod byl uvedeno právě společností vyhlášené konkurzní řízení.

Hertz se proti rozhodnutí NYSE odvolal a požádal o možnost obhájit si během slyšení před komisí své místo na burze. Díky tomuto odvolání je možné i nadále s akciemi obchodovat, avšak NYSE vydala k aktuální situaci varování, jež říká, že "není možné jakkoliv garantovat... zda v akciích této společnosti bude jakákoliv hodnota".

I přes riziko, že peníze potenciálně házejí do černé díry, se investoři právě k této společnosti hrnou a více než ochotně její cenné papíry nakupují. Spekulanti se snaží skupovat akcie bankrotujících, dříve stabilních firem za hubičku v naději, že se je podaří včas postavit zpět na nohy a akcie se postupně vrátí na před-pandemickou úroveň.

A tak se akcie Hertz ze zmíněných absolutních minim na konci května již dokázaly v úterý vyškrábat o 1460 % nahoru. Následně ve středu a ve čtvrtek padaly a v pátek předvedly již zmíněný 68% růst.

Kromě možné emise nových akcií (z které mimochodem z očividných důvodů současní akcionáři nemají dvakrát radost, jelikož se tím sníží hodnota jejich akcií) chce Hertz konkurzní soud poprosit o zrušení nájemních smluv na celkem 144 372 vozidel, jež aktuálně firma spravuje. Tento krok by ji dle jejich vlastních odhadů mohl pomoci ušetřit až 80,3 milionu dolarů.

#investovani #hertz #bankrot #konkurz #akcie #emise #hodnota #riziko #nyse #spekulace #riziko

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.