Bez ohledu na to, zda vám neustálé hledání nálepek na zemi, abyste věděli, kde můžete stát, nevadí, anebo vás neskutečně otravuje, je jisté, že social distancing tady s námi v nějaké formě zůstane i po koronaviru a zřejmě už napořád.
Pandemie totiž lidstvu neotevřela oči jenom v oblasti globalizace či ekologie. V oblasti managementu všem, kteří stále pochybovali o flexibilitě pracovní doby či pracovního místa, ukázala, že celá řada zcela samozřejmých součástí práce v kanceláři je vlastně k ničemu. A co víc - v důsledku tyto věci zhoršují produktivitu.
Třešinkou na dortu těchto uvědomění je pak skutečnost, že to může fungovat i mimo kancelář. Že mezi tím, když všichni lidé sedí na jednom místě, nebo tam část z nich nesedí, resp. nikdy nebude sedět, žádný zásadní rozdíl není. Není proto divu, že některým společnostem dnes dochází, že reálně potřebují asi 50 % všech současných kanceláří.
Developeři office parků asi nebudou šťastní, ale když si člověk dá jedna a jedna dohromady, dojde mu, že současný pracovní stav bude do jisté míry zachován, neboť eliminuje část nákladů i část nesmyslů, které na pracovištích dlouhodobě úspěšně sabotovaly produktivitu. Dle následujících studií by mohlo dojít k nárůstu produktivity ve společnostech až o 44 %. A proti tomu by akcionáři určitě neprotestovali.
Které černé díry na produktivitu by mohly od příštího roku být výrazně omezeny?
1. Méně zbytečných schůzek
Potenciální nárůst produktivity: 16 %
Nedávná studie, kterou provedlo pro softwarovou firmu Mavelink výzkumné centrum Atomik Research ukázala, že "meetingy jsou všeobecně nesnášené", přičemž 41 až 50 % zaměstnanců (v závislosti na jejich věku) má pocit, že se musí účastnit "příliš mnoha/řady zbytečných meetingů", které rozhodně mají negativní dopad na jejich produktivitu.
Vložme tedy do této rovnice social distancing a možnost home office. Je prakticky jisté, že řada pracovníků nebude mít chuť být tolik v kanceláři a konferenční místnosti a mnohem víc jich bude pracovat z domova. Tím pádem citelně klesne smysluplnost nahánění lidí na meetingy, které nejsou zcela zásadní. Dle studie MIT stráví průměrný zaměstnanec denně asi 16 % pracovního času na zbytečných meetinzích.
2. Méně rozptylování na pracovišti
Potenciální nárůst produktivity: 15 %
Účastníci zmíněné studie z Mavelinku popsali "ukecané kolegy" jako další obrovské sabotéry své produktivity. Tato odpověď se pravděpodobně vztahuje na všeobecný a nevyhnutelný hluk, který se tvoří ve všech otevřených kancelářích. V takových prostorách jsou největším rušivým elementem okolní konverzace spolupracovníků, kterým musíte chtě nechtě věnovat aspoň částečnou pozornost pro případ, že z nich vyplyna něco, co je pro vaši práci relevantní.
Řada společností už dnes plánuje své open-space kanceláře změnit instalací "bezpečnostních bariér", které zaměstnance kromě ochrany před nákazou budou nechtěně chránit i před hlukem jejichch kolegů. Na základě několika různých studií (např. zde, zde nebo zde) zabývajících se dopady hluku na produktivitu je odhadováno, že za otevřený hlučný prostor platíte svým lidem daň ve výši 15 %.
3. Méně cestování do a z práce
Potenciální nárůst produktivity: 13 %
Aktuální karantény a vládní doporučení nevycházet z domu ukázaly i těm nejšílenějším šéfům, kteří mají potřebu stát svým lidem neustále za zády, že když si každý bude moci organizovat práci sám z domova, jejich společnost opravdu neupadne do chaosu a zkázy.
A už nyní jim musí být jasné, že jejich kancelář, kde všichni pracovníci sedí bok po boku, se kvůli social distancingu rázem stala velmi nepraktickou. Je proto téměř jisté, že mnoho (ne-li většina) firem v aktuálním nastavením zůstane a dovolí zaměstnancům pracovat z domova. Ne že by je náhle osvítilo, ale bude to zásadně levnější než třeba zdvojnásobit či ztrojnásobit současný kancelářský prostor tak, aby všichni měli potřebné rozestupy.
Když bude více práce odváděno z domova, méně lidí bude muset každý den do práce cestovat a především - ztrácet tímto cestováním čas. Dle dat amerického Statistického úřadu stráví průměrný pracovník denně asi hodinu na cestách do a z práce. To je přibližně 13 % veškeré aktivity, kterou tento pracovník denně ve vztahu ke své práci vyvine.
---------------------------------
Benefity plynoucí z aktuální praxe jsou zcela logické a každý management zaplavený tabulkami a čísly bude tyhle nesporné výhody nových pracovních pořádků prostě milovat. Za rok je totiž potenciální nárůst produktivity o 44 % ekvivalentem toho, jako kdyby váš rok měl o 110 pracovních dní víc než rok všech ostatních.
Anebo ještě jinak - pokud zaměstnáte 100 nových zaměstnanců za těchto nových podmínek, bude to, jako kdybyste zdarma dostali ještě 44 dalších pracovníků navíc.
V The New York Times (originál zde) si navíc myslí, že pokud budou mít zaměstnanci dovoleno pracovat z domova a z jindy hlučných a pulzujících pracovišť se stanou mnohem klidnější a soukromější místa, pracovníci budou v důsledku šťastnější, budou s větší chutí pracovat a zároveň podají lepší výkon. Win/Win?
#podnikani #zamestnanci #socialdistancing #opatreni #homeoffice #pracezdomova #flexibilita #meetingy #rozptylovani #cestovani #produktivita #efektivita