5 minut čtení

Elon Musk: Příliš mnoho chytrých lidí plýtvá časem ve finančnictví a právu, potřebujeme inovátory

Elona Muska (opět) něco trápí. Tentokrát ne to, že má příliš mnoho zbytečného majetku nebo že by se jeho syn měl nosit zcela obyčejné jméno. Tentokrát ho trápí, jak chytří lidé plýtvají talentem v rádoby honosných oborech a ignorují výrobní sektor.

Navzdory tomu, že téměř celý západní svět už nějaký ten pátek sedí doma a čeká, až se pandemie koronaviru uklidní, nelze říct, že všichni jen klidně vyčkáváme.

Takový Elon #Musk během posledních dvou tří týdnů dokázal vypustit hned několik informací, které kvůli svému obsahu bez nadsázky oblétly svět. Po zcela famózním vstupu do nového roku, který díky akciím Tesly její CEO zažil, mu pandemická vládní opatření udělaly mírnou čáru přes rozpočet.

A tak nejdříve na konci dubna nazval aktuální stav věcí v Kalifornii, kde lidé pod hrozbou zatčení nemohou vyjít ze svých domovů, rovnou fašismem a vyzval k okamžitému osvobození Ameriky.

Jen o pár dní později se znovu objevil na titulcích. Ne že by začal s tím osvobozováním USA s americkou vlajkou v ruce, jen zkontroloval akcie Tesly a usoudil, že ti hloupí investoři netuší, co dělají. Stačil však jeden Tweet ve změní: "Akcie Tesly jsou podle mě příliš vysoko" a 12 % jejich hodnoty zmizelo jako lusknutím prstu.

Muskovo rozjímání nad kapitalismem však očividně pokračovalo. A tak prakticky vzápětí rovnou oznámil, že se rozhodl zbavit téměř veškerého fyzického majetku, který vlastní, včetně svého nemalého realitního portfolia. A jak řekl, tak také udělal, takže už dnes jeho první domy skutečně můžete v prodejních inzerátech nalézt.

Zatím posledním činem, který mírně nadzvedl obočí světa, bylo oznámení, že se Muskovi narodil další (v pořadí již sedmý!) syn. Spíš než skutečnost, že navzdory předchozím zprávám dítě skutečně asi má pohlaví, však zaujalo jeho poněkud méně používané jméno: X Æ A-12. Pokud jsem dobře rozluštil Muskovo vysvětlení, jak tohle jméno číst, mělo by to anglicky být "X Ash A 12".

Jo a kdyby vás náhodou zajímalo, co ta kombinace písmen, čísel a speciálního symbolu znamená, tak ne, není to dostatečně bezpečné heslo. Význam každé části jména už všem, kdo jsou zmatení, vysvětlila novopečená maminka:

Tak už to chápete?

Moc právníků a finančníků, málo podnikatelů a inovativních výrobců

A teď už k těm zbytečně přemnoženým právníkům a finančníkům. O co jde? Tohle vlastně až tak pobuřující informace není. CEO společnosti #Tesla si pouze v podcastu #JoeRogan posteskl, že by bylo fajn, kdyby se méně chytrých lidí vydávalo na kariéru ve světě financí a práva.

"Zejména tady ve Spojených státech máme příliš mnoho talentu ve finančnictví a právu. Jednoduše řečeno, příliš mnoho chytrých lidí pracuje ve financích a advokacii," zatímco podle Muska by bylo na místě pokusit se část těchto talentovaných lidí raději nasměrovat do oboru technologických inovací.

Stručně řečeno by byl Musk radši, kdyby talentovaní, chytří lidé raději zakládali nové společnosti a nezaměřovali se tolik na to, aby pouze druhým jako zaměstnanci poskytovali služby.

Na dotaz, zda se na něj dnes lidé dívají jinak kvůli tomu, že je miliardář, Musk odpověděl, že ano: "V posledních letech se pojem miliardář stal pejorativem, něčím špatným, což podle mě ve většině případů nedává smysl."

Podle Muska je fér rozlišovat mezi lidmi, kteří zbohatli díky tomu, že založili společnost, která něco produkuje, a těmi, kteří své bohatství získali skrz finanční inženýrství a podobné způsoby: "Pokud dokážete lidi lépe zorganizovat a vytvořit produkty a služby, které jsou lepší než ty, jež existovaly před tím a zároveň máte v té společnosti podíl, jednoduše řečeno vám to dává právo alokovat větší množství kapitálu."

Není proto divu, že Musk sám sebe nepovažuje za "největšího fanouška" velkých finančníků, jako je Warren Buffett:

Další problém vidí Elon v tom, že výrobní průmysl byl v dnešní společnosti odsunut na druhou kolej jako nějaká horší práce, na kterou "se mnohdy díváme z patra", byť jeho hodnota je stále na stejném místě.

"Méně lidí by se mělo věnovat právu a méně lidí by se mělo věnovat finančnictví, místo toho bychom měli mít víc lidí, kteří něco tvoří a vyrábějí," vysvětlil Musk.

Pokud si během víkendu najdete dvě hodinky času na poslech, rozhodně na zmíněný podcast koukněte. Že má za prvních 17 hodin už 4 miliony zhlédnutí, asi nebude jen tak. Ještě jsem ho teda neslyšel celý, ale Musk byl prý tentokrát serióznější a klidnější než posledně, kdy si s Roganem vychutnal joint:

#osobnirozvoj #prace #kariera #vzdelani #podnikani #byznys #firma #produkt #sluzba #financnictvi #pravo #prumysl #vyroba #inovace

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.