11.02.2020 4 minuty čtení

Elon Musk letos bohatne rychleji než kdokoli jiný, od 1. ledna vydělává každou HODINU 16 milionů dolarů

Tesla v letošním roce zatím roste po přímce, která připomíná růst počtu uživatelů v dobách největšího rozmachu Facebooku. A společně s ní samozřejmě stejným tempem bohatnou lidé, kteří vlastní její akcie včetně výkonného ředitele Elona Muska.

V prosinci jsme tady v jednom textu zmínil, že Elon Musk aktuálně pracuje ve své společnosti Tesla bez nároku na jakýkoliv plat a mimo akcie je pro něj jedinou cestou zisku individuální kompenzační plán, který mu za dosažené výkonnostní mety (valuace společnosti, počet prodaných vozů za konkrétní časovou jednotku atp.) ve zcela ideálním případě může na odměnách přinést až 100 miliard dolarů.

Pokud můžeme Muskův progres v tomto plánu soudit podle prvních týdnů letošního roku, má k miliardám velmi slušně nakročeno. Doposud se totiž v roce 2020 žádnému miliardáři, respektive doslova nikomu jinému nedařilo bohatnout tak rychle, jako právě Muskovi.

Každý den od 1. ledna pro něj díky růstu akcií znamenal v průměru vydělaných 400 milionů dolarů (přes 9,1 miliardy korun). Jinými slovy Elon Musk letos každou hodinu v průměru vydělal nějakých 16 milionů dolarů (365 milionů korun). Od začátku roku už jeho jmění vzrostlo o zhruba 13 miliard dolarů (téměř 300 miliard korun) a od loňského října, kdy začaly akcie Tesly opravdu šlapat na plyn, jeho celkové jmění vzrostlo z 19,9 na aktuálních (11.2.2020) 39 miliard dolarů. To dělá téměř 20 miliard dolarů (456 miliard korun) za něco málo přes 3 měsíce (pokud nepočítáme příklady, kdy hrálo roli veleúspěšné IPO, není to nějaký rekord?).

Za tento růst Muskova jmění může jeden konkrétní graf, a to ten zobrazující tržní hodnotu Tesly. Zatímco na začátku října měla automobilka valuaci sotva 42 miliard dolarů, v době psaní tohoto textu je to 139 miliard dolarů. A 4. února, kdy akcie atakovaly hranici 1000 dolarů za kus, dosáhla valuace dočasně dokonce více než 160 miliard dolarů. To znamená, že během jediného kvartálu dokázal americký výrobce elektromobilů navýšit svou hodnotu o více než 100 miliard dolarů! A zároveň překonat i Volkswagen a stát se po Toyotě druhou nejhodnotnější automobilkou na světě (aktuální součet tržních hodnot automobilek Ford a GM činí pro představu necelých 80 miliard dolarů).

Týdenní graf vývoje tržní hodnoty Tesly od vstupu na burzu do 10. února 2020; zdroj: macrotrends.net

Bez ohledu na medii propíranou "korekci" se akcie Tesly aktuálně obchodují jen nějakých 100 dolarů (771,28 dolaru) pod uzavírací cenou z onoho rekordního 4. února, která činila 887,06 dolarů. Jen pro srovnání 2. ledna cena po letošním prvním obchodním dni uzavírala na ceně 430,26 dolaru za akcii.

Pojďme si na závěr ještě pro pořádek zopakovat, jak vypadá Muskův kompenzační plán, protože jeho podmínky se ve světle posledního vývoje akcií najednou nezdají zase tak přitažené za vlasy. Představenstvo Tesly tento plán schválilo v roce 2018 s tím, že pokud se Elonovi podaří odfajfkovat všechny požadavky, mohl by obdržet odměny v celkové hodnotě 100 miliard dolarů. Ale...

Ale Musk obdrží akciové opce v této hodnotě v rozmezí více než 10 let jen tehdy, pokud se mu (a Tesle) podaří dosáhnout na jisté konkrétní milníky (tranše). Těch je v plánu celkem 12. První várku akcií Musk obdrží, jakmile valuace Tesly dosáhne 100 miliard dolarů (což už bylo splněno). V době schválení plánu měla Tesla hodnotu asi 50 miliard dolarů. Každou další tranši Musk obdrží pokaždé, co se mu podaří valuaci Tesly posunout o dalších 50 miliard dolarů nahoru. To znamená, že pokud by se mu tržní hodnotu společnosti podařilo dostat na 650 miliard dolarů, obdrží v dlouhodobém horizontu akciové opce v celkové hodnotě zmíněných 100 miliard dolarů. Našlápnuto má zatím více než slušně.

#aktuality #tesla #musk #akcie #plat #trznihodnota #valuace #hodnota #kompenzace #predstavenstvo #jmeni #bohatstvi

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
3 minuty
5 minut
2 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
2 minuty
3 minuty
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
3 minuty
5 minut
2 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
2 minuty
3 minuty