29.12.2019 5 minut čtení

Věděli jste, že Elon Musk vlastní realitní portfolio v hodnotě 100 milionů dolarů?

Elon Musk si letos užíval téměř nikdy nekončící pozornost medií. Různorodé kauzy a příběhy však úspěšně zastínily další zajímavou činnost, které se dlouhodobě věnuje.

Soud ve věci pomluvy, nedostatek peněz nebo odhalení Cybertrucku z dílny Tesly. To je jen vršek ledovce událostí a informací, které letos ve spojení s Muskem prolétly internetem. Téměř nikdo se však zejména ve spojení s finanční situací Muska nevěnoval tomu, že celé jeho jmění ve skutečnosti není uloženo pouze v akciích Tesly a SpaceX.

Wall Street Journal se letos blíže podíval na skutečnost, že podnikatel, který ve velkém sází na samořídící automobily a létání do vesmíru, zároveň utrácí nemalé peníze za nemovitosti. Jeho vášeň utrácet miliony dolarů za reality lze vysledovat přinejmenším do roku 2012. Do dneška už Musk za své nemovitosti utratil 100 milionů dolarů a při pohledu na jeho akvizice se zdá, že nejde jen o nakupování míst k bydlení. Miliardář si spíš pomalu buduje zajímavé realitní portfolio.

Většina Muskových nemovitostí se nachází na pouhých dvou ulicích čtvrti Bel-Air v Los Angeles. Jediná výjimka se nachází v Severní Karolíně nedaleko sídla Tesly. Celé portfolio celkem čítá 7 domů o souhrnné hodnotě zhruba 100 milionů dolarů.

První dům si Elon koupil v roce 2012 za 17 milionů dolarů poté, co v něm již od roku 2010 bydlel v nájmu. Jde o rezidenci o celkové rozloze téměř 1,900 metrů čtverečních. Později nemovitost přesunul pod jednu ze svých společností s názvem Callisto. A zhruba ve stejném období se rozhodl, že by ve stejné oblasti mohl tu a tam přikoupit něco dalšího, pokud se na trhu objeví zajímavá nabídka. 

Elonův první dům; Foto: Google Maps / Sotheby's International Realty

Další rok v říjnu si Musk za 6,75 milionu dolarů pořídil další dům ležící přes ulici od svého původního sídla. Tento o rozloze 256 metrů čtverečních včetně vlastní chatky pro hosty, který navíc poskytuje výborný výhled na zdejší golfové hřiště Bell-Air Country Club. Šlo o výhodnou koupi, jelikož za nemovitost zaplatil o 1,2 milionu dolarů méně, než kolik byla oficiální požadovaná cena.

Druhý zakoupený pozemek hned vedle golfového hřiště. Přes cestu můžete vidět první Muskovu realitní akvizici. Foto: Sotheby's International Realty

O rok a půl později, v červenci 2015, Musk skrz další svou společnost s ručením omezením nazvanou Camellia Ranch utratil 20 milionů dolarů za dům o rozloze 653 metrů čtverečních obsahující 6 ložnic a 8 koupelen. Sídlo původně pochází z roku 1954 a v roce 2009 prošlo kompletní renovací. Ještě ten samý měsíc Musk přikoupil další menší dům za 4,3 milionu dolarů na vedlejší ulici.

Třetí dům stojí na stejné ulici jako dva předchozí. Foto: Google Maps

Akvizice číslo 5 přišla v září 2016, kdy si Musk za 24,25 milionů dolarů v Los Angeles pořídil rozestavěné futuristicky vypadající sídlo, ve kterém dle sousedů velmi často probíhají stavební úpravy. Povolení ke stavbě vydané zdejším stavebním úřadem ukazují, že Elon do domu nechal instalovat například protipožární sprinklerový systém nebo výtah.

Pátá a doposud nejdražší akvizice dostala do Muskova vlastnictví již pátý pozemek na prostoru pouhých dvou ulic v Bel-Air. Musk tak jen v tomto sousedství za nemovitosti doposud utratil přes 70 milionů dolarů; Foto: Google Maps.

Dále na severu v Hillsborough Musk vlastní rozsáhlý pozemek o rozloze 47,4 akru, na němž stojí více než sto let staré sídlo s názvem de Guigne Court. Tuto nemovitost do svého portfolia přidal v červnu 2017 za více než 23 milionů dolarů. Šlo o další zajímavý nákup, neboť celý pozemek byl původně na prodej za 100 milionů dolarů. Stejně jako v minulém případě se i zde podle všeho Musk pustil do práce a zahájil kompletní modernizaci celého domu.

Sídlo de Guigne Court vlastnil francouzský rod de Guigné po více než 100 let. Zdejších slavností se v minulosti zúčastnily významné osobnosti včetně bývalých amerických prezidentů; Foto: MLS

Poslední nákup Musk uskutečnil letos v lednu, kdy si za 6,4 milionu dolarů pořídil (nečekaně opět v Bel-Air) koloniální dvoupatrový dům z bílých cihel o rozloze 366 metrů čtverečních. Jde pravděpodobně o jedinou investici do nemovitosti, která se zatím Muskovi příliš nevyplatila. Od nákupu totiž odhadovaná cena domu klesla na zhruba 4,2 milionu dolarů.

Který pozemek v Bel-Air přijde na řadu jako další?

Až čas ukáže, jestli si Elon Musk bude chtít přikoupit nějaké to bydlení i v místech, kde sídlí další velké továrny Tesly (Čína a co nevidět i Německo) nebo SpaceX. Anebo zůstane u svého oblíbeného Bel-Air v Los Angeles. I kdyby si už ale nikdy žádný jiný dům nepořídil, i tak dal za posledních 7 let dohromady působivé realitní portfolio.

#investovani #nemovitosti #reality #musk #portfolio #akvizice #usa #losangeles

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.