11.11.2020 3 minuty čtení

Jak jste na tom ve skutečnosti s emoční inteligencí? Těchto 5 otázek vám napoví

Je zásadní schopností každého schopného manažera a lídra, v souvislosti s pandemií se o ní mluví stále častěji, ale jak vlastně zjistím, zda emoční inteligencí disponuji, či nikoli? Odpovězte na následujících pět otázek a dozvíte se to.

Poslední dobou se hodně mluví o emoční inteligenci. Dozvídáme se, že je obzvláště během pandemie COVID-19 velmi důležitá, podle některých zpráv vykazuje například Bill Gates daleko vyšší emoční inteligenci než třeba Elon Musk.

Přesto vám málokdo odpoví, jak vlastně vysokou emoční inteligenci rozeznáte, jak zjistíte, zda jí zrovna vy disponujete? Lídr, který je impulzivní, reaguje přehnaně, dokáže se ve vteřině rozčílit a rozhoduje se pod vlivem emocí, zjevně vysokou emoční inteligencí neoplývá. 

Umění jednat s rozvahou, chladnou hlavou a schopnost racionalizace naopak poukazuje na vysokou emoční inteligenci a zároveň obvykle vede k lepším rozhodnutím. Pokud chcete mít jasno – jak jste na tom konkrétně vy, položte si těchto pět otázek:

1. Dokážete v problémových situacích rozhodovat, nebo jen reagovat?

Na první pohled se to nezdá, ale v těchto dvou slovech je zásadní rozdíl. Někteří lidé tváří v tvář problému nebo konfliktu okamžitě reagují – obvykle neprofesionálně, přehnaně a zbytečně. Jiní dokáží upozadit své emoce a nad situací se doopravdy zamyslet, rozhodnout se pro nejlepší řešení a vyhodnotit jeho následky. První případ vypovídá o nevyrovnaném a psychicky nestálém jedinci, druhá varianta je příkladem člověka s vysokou emoční inteligencí. 

2. Zvládáte se během konfliktu držet faktických argumentů?

Každý z nás má svůj vlastní úhel pohledu, své zásady a názory. Emočně inteligentní člověk od nich ale dokáže odhlédnout a během vypjatých situací umí racionálně argumentovat a hledat kompromisní řešení, na kterém profitují obě strany. Ovládá umění konstruktivní diskuze a kritiku nevnímá jako útok, ale jako možnost pro zlepšení.

3. Vnímáte problém ze všech úhlů pohledu?

Další z přirozených schopností emočně inteligentních lidí je empatie. Umění vnímat problém ze všech možných úhlů. Namísto prosazování toho vlastního, lídr, který umí pracovat s lidmi, se zajímá o názory ostatních, chce je vyslechnout a ptá se na jejich úhel pohledu před tím, než za ně rozhoduje.

4. Máte pocit, že své emoce zvládáte lépe než ostatní lidé?

Sebekontrola je důležitá schopnost každého psychicky silného člověka. Zatímco někteří reagují afektovaně a dramaticky, jiní zůstávají v klidu za všech okolností. Může to být tím, že nejsou situací tolik ovlivněni, obvykle je ale důvod jinde.

Sebekontrola je schopnost, ke které se musí každý dopracovat po svém, získá tím kontrolu nad situací, nepropadá panice ani ve vysoce stresových momentech a z dlouhodobého hlediska se mu vyplácí.

5. Jste přirozeně optimističtí, nebo spíše pesimističtí?

Emočně inteligentní lidé jsou pozitivně naladění a neztrácí čas věcmi, které nedokáží ovlivnit. Například situací s pandemií nebo světovou politikou, zatímco někteří se vyžívají v detailním rozebírání a bědování nad vzniklým problémem, jiní neztrácí čas a okamžitě se snaží hledat alternativní řešení.

Věnují energii věcem, které ji opravdu vyžadují – své práci, vztahům a jelikož jsou přirozeně optimisticky naladění, těší se obvykle lepšímu psychickému i fyzickému zdraví než ti, kteří propadají negativním myšlenkám.  

#emocniinteligence #EQ #management #psychika #psychologie #sociologie #podnikani #rozhodovani #rizenilidi #vedeni #leadership #emoce #problem

Hodnocení: +28
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.