8 minut čtení

Je panika spojená s COVID-19 blbost? Bill Gates si to nemyslí a na rozdíl od Elona Muska nabízí řešení

Asi jste neminuli poslední šokující vyjádření Elona Muska, který ve svém strohém tweetu tvrdí, že „the panic is dumb.“ Gigantický filantrop Bill Gates k situaci přistupuje zcela opačně a má pro nás lekci emoční inteligence.

Situaci kolem epidemie COVID-19 vám asi přibližovat nemusím, o tom, jaký je současný stav a jakým čelíme hrozbám čtete a slyšíte úplně všude

Odborníci se stále neshodují na tom, jaký můžeme očekávat stav výhledově, zda se epidemii podaří zažehnat, zda se v blízké době objeví vakcína a tím utiší globální panika nebo zda máme naopak očekávat pandemii a s ní ještě výraznější omezení trhů a obchodu.

Co mě ovšem zaujalo je, jak rozdílným způsobem ke vzniklé situaci přistupují ti, kteří disponují finančními prostředky a mohli by tedy sehrát výraznou roli minimálně z filantropického hlediska. 

Elon Musk je jméno, které momentálně zaznívá ze všech stran a je spojováno s příběhem nebývalého úspěchu jednoho inovativního konceptu – elektrifikovaných vozů. Sesterská společnost Tesly, SpaceX, zase ukazuje, že i soukromý sektor může mít slovo v něčem tak nedotknutelném, čím je výzkum cestování do vesmíru. 

Jenže Elon sám je známý hlavně jako podivín, ačkoli jeho persona není tak mediálně exponovaná jako projekty, za kterými stojí, můžeme si leccos odvodit například z jeho oficiálních vyjádření. Nonšalantní forma s jakou přistupuje k problémům vlastních podniků je jedna věc. Ale světová hrozba pandemie?

Právě tady se ukazuje jeden důležitý aspekt Elonovy osobnosti – Má snad jeden z největších inovátorů a vizionářů dneška problémy s emoční inteligencí? Jak se jeho reakce liší od reakce člověka, který stál u zrodu digitální doby, dlouhou dobu byl nejbohatším člověkem světa a dnes je spojován hlavně s nadací v řádech miliard dolarů – Billa Gatese

Minulý pátek světem proletěl strohý ale výstižný tweet:

 

Zcela opačným způsobem se k problému postavil Bill Gates, který na svém blogu sdílel návod: Jak přistupovat k viru COVID-19

Gates zde doslova píše: 

Situace okolo viru COVID-19 začala během tohoto týdne přerůstat v globální hrozbu patogenu, jaká se objeví jednou za sto let.“

Doufám, že to nakonec celé dopadne lépe, než to zatím vypadá, ale dokud nebudeme přesvědčeni o opaku, neměli bychom brát hrozbu na lehkou váhu,“ vyznívá z Gatesova blogu. 

Zatímco Musk suše konstatuje, že: Panika kolem koronaviru je hloupá.“

Tvrdý kontrast mezi přístupem dvou velikánů technologického světa je více než patrný. Ačkoli všichni tušíme, že panika a hysterie kolem viru je přehnaná a podporovaná hlavně mediálním zájmem – odmítavý postoj člověka s takovou mocí, jakým je Elon Musk by mohl být potenciálně nebezpečný. 

A to vůbec nezabíhám do toho, jakým způsobem se k situaci vyjadřuje lídr západního světa a člověk s obrovskou politickou silou – prezident Spojených států, Donald Trump.

Co to má do činění s emoční inteligencí?

Emoční inteligence, jak jistě všichni víme, je schopnost identifikace, pochopení a zvládání emocí nejen svých, ale i lidí v našem okolí. Schopnost zásadně důležitá pro každodenní život, ale doslova zásadní v otázkách globální hrozby zásadního rozsahu. 

Způsob, jakým na nebezpečnou situaci zareagují vlivní lidé, kteří potenciálně oslovují miliony lidí po celém světě nelze brát na lehkou váhu. 

Každý pragmatický a racionální člověk samozřejmě chápe smysl Muskova tweetu a nelze s ním než souhlasit, ačkoli hrozba světové pandemie je reálná, experti se shodují na tom, že nejlepší možnou reakcí veřejnosti je zůstat v klidu. 

Problém s takovým vyjádřením tkví hlavně ve zlehčování situace, která ohrožuje životy tisíců lidí po celém světe. A dehonestuje práci všech zdravotníků, lékařů a vědeckých pracovníků, kteří usilovně bojují s nemocí. 

A ačkoli se Musk snažil dalším tweetem ospravedlnit, faktem zůstává, že zatímco vysvětlení nešťastného vyjádření nebylo zdaleka tak virální v porovnání s 1.6 milionů lajků a 341 tisíc retweetů původního stanoviska

Naproti tomu Gates nabídl detailní a podrobné vysvětlení celé situace a potenciální hrozby. Zdůraznil prioritu řešení epidemie a jak můžeme svým chováním napomoci k eliminaci negativních následků. 

To poukazuje na schopnost vybalancovat emoční a racionální přístup a inspirovat své okolí ke stejnému. 

Gates ale nezůstává jen u slov, jak jsem již nastínil, spolu se svou ženou stojí za ohromnou nadací a právě skrze ní vyrazil v boji proti viru. 

Elon Musk

Jak Gates bojuje s koronavirem

Jen v únoru věnovala nadace the Bill & Melinda Gates Foundation 100 milionů dolarů na globální snahu o boj s virem. Minulý týden potom ohlásila, že věnuje dalších 5 milionů dolarů zdravotnickým střediskům v Seattlu.

Jedním z projektů nadace Gatesových je i distribuce testovacích sad pro domácí použití lidem, kteří mají podezření na nákazu virem. 

Podle deníku Seattle Times mohou lidé, kteří se obávají, že jsou infikovaní využít sady pro odběr vzorku, který následně odešlou na analýzu. Výsledky jsou dostupné do dvou dní a prostřednictvím zdravotnických zařízení zprostředkovány pacientům, kteří byli pozitivní. 

Dodatečně mohou ti, kteří byli infikováni, poskytnout zdravotníkům informace o svém pohybu a kontaktu s ostatními prostřednictvím online formulářů. Čímž usnadní práci zdravotnickým organizacím v lokalizaci potenciálních dalších infikovaných a ve sledování šíření viru. 

Scott Dowell, vedoucí oddělení pro reakci na virovou hrozbu v nadaci manželů Gatesových se nechal slyšet, že jejich cílem je zprostředkování tisíců testovacích sad denně

Ačkoliv nás čeká spousta práce, máme obrovský potenciál k odvrácení hrozby epidemie,“ tvrdí Dowell. 

Přístup Gatesovy nadace je zásadně důležitý, protože v současné situaci je největším problémem epidemie nedostatečná kapacita pro testování občanů. Například Spojené státy americké mají pravděpodobně daleko více nakažených, než jaká jsou oficiální čísla a dokud lidé nevědí, jaká je ve státech situace, nemohou adekvátně reagovat. 

V tuto chvíli spousta zaměstnavatelů váhá ohledně strategie jakou mají zaujmout v reakci na potenciální hrozbu viru. Například: Pokud zaměstnanec onemocní virózou, měl by být vedením vyzván aby setrval doma i poté, kdy se jeho zdravotní stav zlepší, pro snížení rizika přenosu viru COVID-19? Jak mají zaměstnavatelé postupovat v případě, kdy zaměstnanec nemá možnost práce z domu? 

V případě, kdy by výsledky testů byly dostupné do dvou dní, aniž by pacient musel opustit domov, zaměstnavatelé mají volnější ruce v zajištění situace na jejich pracovišti. A možnost domácích testů snižuje hrozbu šíření viru skrze zdravotnická zařízení

Bill a Melinda Gates

Lekce pro majitelé podniků

Otázkou nakonec zůstává: Vyplatí se vám prodělávat peníze a investovat do zabezpečování pracoviště proti potenciálnímu bezpečnostnímu riziku?

I tuto otázku zodpovídá Gates ve svém článku: 

Investice miliard dolarů do anti-pandemických opatření je zcela zjevně ohromný náklad. Bohužel je ale nevyhnutelný. A když vezmeme v potaz jakým způsobem ubližuje šíření viru globální ekonomice, odstřihává výrobce od dodavatelů a ohrožuje lidi na životech. Investice do bezpečnostních opatření je jen nutným výkupným ve vyjednávání s hrozbou.“

Neboli ve zkratce: S vidinou možné hrozby je lepší být připraven. 

Abychom se vrátili na samotný začátek článku. Stojíte-li proti potenciálně nebezpečné situaci, ve které je rozvířeno spousta emocí, nesnažte se shazovat a zlehčovat názory ostatních. Místo toho se snažte pochopit a uchopit různé úhly pohledu. 

To vám dovolí nahlédnout na situaci z širší perspektivy a možná se budete moci zapojit i do jejího vyřešení.

Já se musím přiznat, že svým přístupem jsem byl dosud blíže Elonovu cynismu než Gatesově snaze o osvětu, na mou obranu – mě nesledují miliony lidí, ale snad jsem své hříchy odčinil nyní.  

#Musk #Gates #tweet #COVID19 #koronavirus #epidemie #pandemie #hrozba #nadace #filantropie #emocniinteligence #podnikani #byznys #byznysversusvirus

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Elon to zlehčovat musí, protože je jasné (a graf akcií to potvrzuje), že tohle je pro jeho vlak jménem Tesla, který od loňského podzimu rozjížděl na plné obrátky, stopka v podobě betonové zdi. Myslím si, že všechny firmy, které už tak byly dlouhodobě ve ztrátě a měly v plánu letos se škrábat k ziskům (týká se i Uberu), to budou mít hodně těžké.
    +3