3 minuty čtení

Jste OSVČ a současně chodíte i do zaměstnání? Na kompenzační bonus můžete mít nárok, ale s velkým ALE

V dnešních Morning News jste se mohli dozvědět, že stát již k vyplacení kompenzačního příspěvku pro OSVČ použil 6,5 miliardy korun. Přijato bylo 350 tisíc žádostí a vyřízeno 88 % z nich. Věděli jste, že nárok mohou mít i OSVČ, které jsou zaměstnané?

Nenechte se ale zmást úvodním odstavcem, protože tak jednoduché to není. Pokud jste ale přeci jen zbrkle požádali a následně jste zjistili, že podmínky nesplňujete, můžete nahlédnout do mého článku: Požádal jsem o Pětadvacítku, ale žádat jsem neměl, protože nesplňuji podmínky. Co teď?

OSVČ, které mají své podnikání jako hlavní činnost a v důsledku opatření proti pandemii byla tato činnost omezena nebo pozastavena mohou už několik dní žádat o Pětadvacítku. Na rozdíl od programu COVID I, který připomínal loterii, se zdá, že kompenzační bonus pro OSVČ svůj účel plní. Vyřízeno bylo přes 310 tisíc žádostí a vyplaceno celkem bylo 6,5 miliardy.

Komplikace ale nastává u osob, které platí nemocenské pojištění jako zaměstnanec. Ti na kompenzační bonus nárok nemají. Pokud tak má OSVČ zaměstnání, obvykle o bonus žádat nemůže.

Přečtěte si také: Splátky si může odložit skoro každý, ale na žádost o půlroční odklad už je jen pár dnů. Jaké hrozí sankce?

Pro získání podpory je několik základních podmínek a jednou z nich je, že žádající osoba musí být samostatně výdělečně činnou podle zákona o důchodovém pojištění. Jednat se může o hlavní nebo i vedlejší činnost.

Teď možná mnoho lidí zpozorní. Že by OSVČ, která je ke svému podnikání i zaměstnána měla nárok na bonus? V tomto případě je naprosto zásadní podmínkou pro vznik nároku na bonus to, že daná osoba není účastna na nemocenském pojištění jako zaměstnanec.

Nabízí se otázka, kdo je účasten a kdo ne. To upravuje zákon o nemocenském pojištění a podle něj je účast založena na (ne)dosažení „rozhodného příjmu“. Zní to složitě, ale je to jednoduché.

Pro osoby zaměstnané je tato částka 3 tisíce korun. Pokud je příjem ze zaměstnání v této výši, je člověk účasten na nemocenském pojištění. To znamená, že na kompenzační bonus nárok nemá. Výjimkou z tohoto pravidla jsou zaměstnanci, kteří mají dohodu o provedení práce. U té totiž účast na nemocenském pojištění vzniká až s překročením částky 10 tisíc měsíčně. Teoreticky je tedy možné být zaměstnaný i OSVČ a mít na Pětadvacítku nárok. Prakticky to budou zřejmě jen ojedinělé případy.

Přečtěte si také: Místo Pětadvacítky Patnáctka: Co už víme o květnové podpoře pro OSVČ?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #osvc #zamestnani #podpora #prispevek #kompenzace #stat #penize #koronavirus #covid19