3 minuty čtení

Jste OSVČ a současně chodíte i do zaměstnání? Na kompenzační bonus můžete mít nárok, ale s velkým ALE

V dnešních Morning News jste se mohli dozvědět, že stát již k vyplacení kompenzačního příspěvku pro OSVČ použil 6,5 miliardy korun. Přijato bylo 350 tisíc žádostí a vyřízeno 88 % z nich. Věděli jste, že nárok mohou mít i OSVČ, které jsou zaměstnané?

Nenechte se ale zmást úvodním odstavcem, protože tak jednoduché to není. Pokud jste ale přeci jen zbrkle požádali a následně jste zjistili, že podmínky nesplňujete, můžete nahlédnout do mého článku: Požádal jsem o Pětadvacítku, ale žádat jsem neměl, protože nesplňuji podmínky. Co teď?

OSVČ, které mají své podnikání jako hlavní činnost a v důsledku opatření proti pandemii byla tato činnost omezena nebo pozastavena mohou už několik dní žádat o Pětadvacítku. Na rozdíl od programu COVID I, který připomínal loterii, se zdá, že kompenzační bonus pro OSVČ svůj účel plní. Vyřízeno bylo přes 310 tisíc žádostí a vyplaceno celkem bylo 6,5 miliardy.

Komplikace ale nastává u osob, které platí nemocenské pojištění jako zaměstnanec. Ti na kompenzační bonus nárok nemají. Pokud tak má OSVČ zaměstnání, obvykle o bonus žádat nemůže.

Přečtěte si také: Splátky si může odložit skoro každý, ale na žádost o půlroční odklad už je jen pár dnů. Jaké hrozí sankce?

Pro získání podpory je několik základních podmínek a jednou z nich je, že žádající osoba musí být samostatně výdělečně činnou podle zákona o důchodovém pojištění. Jednat se může o hlavní nebo i vedlejší činnost.

Teď možná mnoho lidí zpozorní. Že by OSVČ, která je ke svému podnikání i zaměstnána měla nárok na bonus? V tomto případě je naprosto zásadní podmínkou pro vznik nároku na bonus to, že daná osoba není účastna na nemocenském pojištění jako zaměstnanec.

Nabízí se otázka, kdo je účasten a kdo ne. To upravuje zákon o nemocenském pojištění a podle něj je účast založena na (ne)dosažení „rozhodného příjmu“. Zní to složitě, ale je to jednoduché.

Pro osoby zaměstnané je tato částka 3 tisíce korun. Pokud je příjem ze zaměstnání v této výši, je člověk účasten na nemocenském pojištění. To znamená, že na kompenzační bonus nárok nemá. Výjimkou z tohoto pravidla jsou zaměstnanci, kteří mají dohodu o provedení práce. U té totiž účast na nemocenském pojištění vzniká až s překročením částky 10 tisíc měsíčně. Teoreticky je tedy možné být zaměstnaný i OSVČ a mít na Pětadvacítku nárok. Prakticky to budou zřejmě jen ojedinělé případy.

Přečtěte si také: Místo Pětadvacítky Patnáctka: Co už víme o květnové podpoře pro OSVČ?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#podnikani #osvc #zamestnani #podpora #prispevek #kompenzace #stat #penize #koronavirus #covid19

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Dobry den, chtela bych se zeptat, z jakeho duvodu na kompenzacni bonus nedosahuje OSVC vedlejsi, ktery je rovnez DPC s ucasti na nemocenskem pojisteni? Jsem OSVC pruvodce v cestovnim ruchu, veskere akce nyni mam zrusene bez nahrady. K tomu mam DPC ve vysi max. polovicniho uvazku, to mi bezi. Nicmene, prisla jsem kvuli pandemii o podstatnou cast prijmu v jarni turisticke sezone. Vsechny poplatky a dane platim, nemocenskou jako DPC jsem nikdy necerpala. Ja to preziji, ale nerozumim tomu duvodu, proc podnikajici DPP a DPC na kompenzaci narok nemaji, treba v pomerne casti. Je jeste nejaka sance, ze se tato podminka zmeni? Dekuji za odpoved.
    0
  • Dobrý den, jsem osvč a zároveň zaměstnanec toho času na neplaceném volnu po rodičovské dovolené, pečující o dítě do 4let, od zaměstnavatele nemám žádný příjem, týká se mě pětadvacítka? Díky za odpověď
    0
    • Dobrý den Báro, pokud jste OSVČ a zároveň zaměstnancem, nemáte bohužel na kompenzační bonus nárok. Obávám se, že bez ohledu na to, zda máte volno a něco vykonáváte/nevykonáváte, pokud za vás odvody platí zaměstnavatel, je to problém. Na podobný dotaz se mimochodem ptal jeden učitel na HPP, který je zároveň OSVČ a zde najdete odpověď advokáta: https://warengo.com/stories/47591-ma-s-r-o-s-obratem-3-mil-osvc-s-hpp-ci-student-narok-na-kompenzaci-zeptali-jsme-se-na-vase-dotazy-pravnika
      0
    • Bára to myslela tak, když je na rodičovské a ze zaměstnání nema tudíž žádný příjem. Nesplňuje hranici pro 3000 Kč. Je tedy účastna nebo není, když nemá příjem, tudíž neodvádí ona ani zaměstnavatel nemocenské pojištění. Dekuji
      0
    • To by nárok mít měla na můj dotaz odpověděl finanční úřad - mám k podnikání i DPČ (od 12.3. bez příjmů z důvodu neprovádění práce) a bylo mi sděleno, že mohu požádat o poměrnou část za duben. Za brezen byl ještě příjem, ale v dubnu 0 (takže bez účasti na zdravotním a sociálním). Požádal jsem tedy o poměrnou část za duben (15 000)
      0
    • S dovolením jsem tento dotaz přesunul do naší nové Poradny, kde se snažíme podobné dotazy soustřeďovat (https://warengo.com/group/poradna-pro-podnikatele-a-zivnostniky). Objevila se tam už první odpověď s tím, že klíčová je povaha toho neplaceného volna, a pokud je nucené kvůli COVID-19, měla byste Báro mít spíš jako ostatní zaměstnanci nárok na náhradu mzdy.
      0