Když se koronavirus začal v České republice šířit razantněji a bylo jasné, že bude nutné podniknout různá opatření, mluvil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček o rychlé a masivní podpoře pro podnikatele. Po více než měsíci se ukazuje, že v případě programu COVID I nejde o rychlou a ani masivní pomoc, protože podporu nakonec skutečně získalo jen malé procento žadatelů.
O první vlnu bezúročných půjček pro podnikatele zatím požádalo asi 3200 podnikatelů. Se svou žádostí uspělo zhruba 200 z nich, což je 6,25 procenta. Vypadá to, že zde máme náhradu za Účtenkovku a s žádostí uspějí jen velcí šťastlivci.
Nutno podotknout, že podle generálního ředitele Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), Jiřího Jiráska, který se vyjádřil pro Český rozhlas byla zatím vyřízena jen polovina žádostí - vyjádření k 18.4.2020. Ostatní žádosti mají být zpracovány do 8 pracovních dnů, takže procento úspěšných žadatelů může ještě stoupnout, ale i klesnout. Jak je nicméně vidět už nyní, na rychlé peníze od státu si sáhne málokdo.
Důvody zamítnutí
Některé důvody zmínil Jirásek pro Český rozhlas, jiné pro Seznam zprávy uvedl marketingový ředitel ČMZRB Michal Pluta. Důvodů je podle nich hned několik. Jedním z nich je například to, že žádost poslaly i velké firmy, kterým úvěr nebyl určený. Některé firmy také chtěly peníze použít na jiné účely, než program dovoluje. A ještě jiné žádaly o menší částku, než kolik bylo stanovené minimum (500 tisíc až 15 milionů). Vzhledem k malému počtu schválených půjček je trochu bizarním důvodem toho, že vaše společnost možná půjčku nedostala, to, že v Praze už došlo k vyčerpání částky, kterou mohla banka využít.
Příklad zamítnutí z praxe
Seznam zprávy uvádějí příklad podnikatele Petra Kroužila, který o půjčku také žádal. Kroužil stojí za firmou Vítek z Prčice a také provozuje muzeum rodu Vítkovců, pivovar, restauraci i lyžařské středisko Kvasejovice. O půjčku žádal zhruba před měsícem.
Až když se dožadoval nějaké reakce, telefonicky se dozvěděl, že jeho žádost nejspíše neprojde, protože již má půjčku. V neformální odpovědi se prý také dozvěděl, že v podobné situaci není sám a už řada zadlužených firem podporu nedostala.
Žádosti o úvěr COVID procházejí standardním schvalovacím procesem, uvádí Pluta, a dodává, že se firmy s půjčkou automaticky nezamítají, ale vyhodnocuje se, zda budou schopné peníze vrátit.
Kroužil si chválí přístup Ministerstva průmyslu a obchodu, ale o programu COVID I říká, že je špatně nastavený. Další nevšední situaci zažil pražský podnikatel Martin Michalíček, kterému byl úvěr přislíben, ale později se dozvěděl, že v Praze byly peníze vyčerpány.
Michalíček říká, že splatit za tři roky investici sedm milionů a ještě mít pro podobné situace rezervu není v jeho silách, čímž naráží na to, že bezdlužnost v praxi samozřejmostí zdaleka není.
Přečtěte si také: Další „bububu!“ od finančáku aneb za neoprávněnou žádost o Pětadvacítku až 8 let v chládku
Řešení jménem COVID II
V rozhovoru pro Český rozhlas Jiráček říká, že na některé zamítnuté případy by se mohl vztahovat program COVID II. Ten ale není určen pro pražské podnikatele. Důvodem je podle informací na internetových stránkách ČMZRB to, že je financován ze strukturálních fondů EU v rámci OPPIK. Pro podporu projektů realizovaných v Praze tu ale je program COVID Praha.
O bezúročnou půjčku COVID I byl zájem tak velký, že banka musela už 20. března příjem žádostí pozastavit. Šťastní úspěšní žadatelé už peníze mohou čerpat. Pro ostatní je tu COVID II. Příjem žádostí byl ale také zastaven, a to 3. dubna. Další kolo žádostí by podle aktuálních informací mělo být vyhlášeno na přelomu dubna a května.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#podnikani #covid #koronavirus #pujcky #pujcka #stat #bezurocne #loterie #podnikatel #zadost