16.04.2020 5 minut čtení

Nenechte home office, aby vás před koncem pandemie semlel. Tímhle se uchráníte před vyhořením

Že je současná doba náročná jistě není potřeba nikomu připomínat a znovu to vyzdvihovat. Zřejmě by ale stálo za připomenutí, že tato situace nahrává vyhoření a podobným stavům, takže se podíváme na aktivity, kterými tomu můžete předejít.

Vyhořelí se můžete cítit nejen kvůli množství práce. Podobné stavy nutně nemusejí být přesně vyhořením, ale psychicky se můžete cítit velmi podobně kvůli bezmoci v dané situaci. Zda ve vašem případě jde o vyhoření nebo „jen“ depresi či jiný psychický stav rozebírat nebudeme, protože níže uvedené tipy mohou být prospěšné pro všechny tyto postižené skupiny.

1) Držte se rutiny a chraňte čas

Zdravé hranice mezi pracovní a nepracovní dobou vám pomohou chránit rutinu. A rutina vám sníží stres na polovinu. Jak je to možné? S podnikáním a i veškerou prací souvisí mnoho nejistot. Vaše rutina vám ale dává jasný a předem očekávaný postup, díky čemuž můžete být naprosto v klidu.

Den začněte tím, co vyžaduje vaši kreativitu, protože pokud byste začali něčím monotónním a nudným, promrháte svůj nejlepší čas a ke kreativitě se ten den už pravděpodobně nedostanete. Nejlépe uděláte, když budete mít z předchozího dne seznam úkolů, který bude seřazený vzhledem k prioritám a kreativitě. Tím se vyhnete stavu, kdy nevíte do čeho se pustit, tak raději jdete dělat něco úplně jiného.

2) Identifikujte spouštěč stresu

Základním a nejvýznamnějším příznakem syndromu vyhoření je stres. Určitě víte, že pozitivní stres vás dokáže vybudit k nejlepším výkonům, ale příliš mnoho stresu během dlouhé doby prakticky pokaždé povede k psychickému vyčerpání. Z toho důvodu je potřeba, abyste identifikovali hlavní spouštěče, které ve vás budí pocit úzkosti a zvyšují stres. Jakmile je odhalíte, bude možné pracovat na jejich odstranění.

3) Meditujte a cvičte

Čas strávený cvičením vás drží dál od práce, ale není cílem se práci vyhýbat, spíše se ji naučit zvládat. Určité formy cvičení pomáhají mírnit stres a jiné formy cvičení vám zase pomohou vybít si negativní energii a urovnat si myšlenky.

4) Buďte offline

Jsme ve věku hyperkonektivity. Vše je propojeno se vším a všichni jsou dostupní 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. To nám ale škodí. Vyhraďte si každý den nějaký čas jen pro sebe nebo pro svou rodinu. Nechce svou mysl odpočinout a buďte pro ostatní nedostupní. Tento čas můžete využít i k sebereflexi a přemýšlení o svém životě, respektive o tom, zda se pohybujete směrem k vašemu cíli.

Přečtěte si také: Syndrom vyhoření – nikdo ho nechce, jde mu předcházet, ale málokdo to dělá

5) Vybudujte si skvělý tým

To se samozřejmě snadno řekne, ale obtížně dělá. Jestliže si ale dokážete vybudovat dobrý tým, na který se můžete spolehnout a přenechat část rozhodnutí na druhých, ušetří vám to mnoho starostí. Vy se budete moci soustředit na jiné, možná důležitější věci a členové vašeho týmu se zase budou moci plně zaměřit na dané problémy, kterým budou moci věnovat více úsilí než vy. Delegujte práci a spolu s ní i starosti.

6) Pečujte o sebe

Péče o sebe zahrnuje cvičení, o kterém už jsme se bavili dříve, ale obsahuje také další věci, ke kterým může patřit čtení knih nebo klidně sledování televize. Je v podstatě na vás, jakou činnost si vyberete, ale měla by pro vás být odpočinkem, a to především po psychické stránce. Vytvořte si rovnováhu mezi osobním a pracovním životem tím, že budete mít v plánu péči o sebe. Když nebudete mít plán, nejspíše skončíte u řešení stresujících pracovních problémů i ve večerních hodinách.

7) Dobrovolničte

Cílem je zbavit se stresu a předejít vyhoření či jinému druhu psychického vyčerpání, takže peníze a byznys na chvíli odložme stranou a pojďme se věnovat nějakému druhu dobrovolnické práce. Můžete venčit psy z útulku nebo pomáhat seniorům s nákupy. I takové maličkosti vám pomohou dívat se na život z nové perspektivy a také vám dovolí na chvíli zapomenout na vaše vlastní starosti. Tím se jich samozřejmě nezbavíte, ale možná je pak s větším klidem zvládnete.

Přečtěte si také: Proč nejhorší den vašeho života klidně může být naopak tím nejlepším dnem vašeho života?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#osobnirozvoj #vyhoreni #zivot #psychika #psychologie #motivace #inspirace #burnout

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.